Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/2/17/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/dw/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160218Persembe

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_18Subat2016

Günün Sözü

Günün Sözü: “Hiç kimse endişe etmesin.”

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Diyarbakır HDP mitingi, Suruç Amara Kültür Merkezi, Ankara Barış mitingi ve Sultanahmet’te meydana gelen katliamların ardından son olarak Ankara’da yaşanan katliam ile ilgili olarak aynı açıklamalarda bulunmaya devam ediyor..

(CNNTürk)

AnkaraPatlama20160218

***

Açık Gazete’de Ankara’daki Bombalı Saldırı Hakkındaki Haber ve Yorumları Derledik

Dün akşam 18:30’da sularında, Ankara’nın tam merkezinde bomba yüklü bir araçla yapılan saldırı sonucunda şu andaki bilgilere göre 29 ölü 68 yaralı var. Açık Gazete’de bu sabah, saldırı hakkında ortaya çıkan ilk bilgileri, resmi açıklamaları, Türkiye’den ve dünyadan gelen ilk tepki ve yorumları derlemeye çalıştık.

Dün akşam 18:30’da sularında, Ankara’nın merkezinde TBMM binası, Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri binalarına son derece yakın bir bölgede, Genelkurmay askeri personelini taşıyan servis araçlarının trafik ışıklarını beklediği Merasim Sokak’ta bomba yüklü bir araçla yapılan saldırı sonucunda şu andaki bilgilere göre aralarında askeri ve sivil personelin de bulunduğu 29 ölü 68 yaralı var.

Açık Gazete’de bu sabah, saldırı hakkında ortaya çıkan ilk bilgileri vermeye, çeşitli tepki ve yorumları derlemeye çalıştık.

TubaTekerek20160218

***

Diyarbakır’da Haber Nöbeti Devam Ediyor

YasakliSehirler

Haber Nöbeti için Diyarbakır’da bulunan bağımsız gazeteci Tuğba Tekerek, Yasaklı Şehirlerden Sesler köşemiz için telefonla Açık Gazete’ye bağlandı. Haber Nöbeti’ni ve bölgedeki durumu konuştuk. Tuğba Tekerek bölgedeki son durumu “duygusal bir kopuş” olarak niteliyor.

“Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız,” diyerek Güneydoğu’dali gazetecilerle dayanışmak ve bölgeden gerçek haber ulaştırmak için Haber Nöbeti tutan gazetecilerden Tuğba Tekerek Açık Gazete’ye Diyarbakır’dan telefonla bağlandı ve bize bölgeden izlenimlerini anlattı. Tuğba Tekerek bölgede son gelinen durumu “duygusal bir kopuş” olarak niteliyor.

09:00 – 09:30 Perşembe Perşembe Seyfettin Gürsel’le Ekonomik Gidişat

EkonomikGidisat20160218

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

10:30 – 11:00 Ekonomi & Ekoloji / Pelin Cengiz, Barış Gençer Baykan, Serkan ocak ve Mahir Ilgaz

EkonomiEkoloji20160218

***

Neşe Karahan: “Artvin Sanki İşgal Altında.”

25

Artvin Cerattepe’de belki birkaç on yıldan az sürecek bir madencilik faaliyeti uğruna, çok kıymetli ve gözümüz gibi bakmamız gereken bir ekosistemin yokedilmesi sözkonusu. Yöre halkının bu konudaki direnişi ise son birkaç gündür Türkiye ekoloji mücadelesinin gündem konularının en başında yer alıyor. Ekonomi & Ekoloji’de Cerattepe’yi Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’la konuştuk.

Bu hafta, arka arkaya yayınlanan Ekonomi & Ekoloji ve Yeşil Dalga programlarını birleştirip Cerattepe’deki direnişi, hem geçmişini özetleyerek hem de bugün olanlara değinip, yöreden telefon bağlantıları yaparak konuştuk.

İlk konuğumuz, dün gözaltına alınan ve akşam saatlerinde serbest bırakılan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’dı. Programımıza telefonla bağlanan Nur Neşe Karahan son durumu özetledi: “Artvin sanki başka bir ülke, sanki işgal altında.”

Programda Maden Mühendisleri Odası’nın da açıklamasına değindik:

“Bu mücadeleyi haklı buluyoruz ve Artvin halkıyla dayanışma içindeyiz.”

“TMMOB Maden Mühendisleri Odası, madencilik faaliyetlerinde insanı ve İnsan emeğini merkeze koyan, kamunun etkin gözetim ve denetimini sağlayan, çevre ve eko sistemlerin korunmasını gözeten, ekonomik kalkınmayı ve gelir dağılımının düzeltilmesini dolayısıyla  yoksulluğun azaltılmasını hedefleyen bir madencilik politikasının oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu politikanın; gerek toplum yararı gerekse madencilik sektörünün gelişimi bakımından son derece büyük önem taşıdığı görüşündedir.”

Programın ikinci konuğu gazeteci Ömer Şam’dı. Ömer Şan bize son durum hakkında bilgi verdi.

11:00 – 11:30 Yeşil Dalga / TEMA Kurumsal İletişim Bölümü / Çevre mücadeleleri üzerine

YD_18Subat_2016

***

“Cerattepe’de Yıllardır Gelmeyen Adaleti Aramaya Devam Ediyoruz.”

Yesil Dalga, TEMA Vakfi, Bedrettin Kalın, Nevzat Özer,Artvin, Cerattepe

24

Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan altın madenine karşı yöre halkının direnişi uzun süredir devam ediyor, ancak geçtiğimiz günlerde farklı bir boyuta taşındı. Yeşil Dalga’da Yeşil Artvin Derneği’nden Bedrettin Kalın ve TEMA Vakfı Rize temsilcisi Nevzat Özer’le sürecin hukuki boyutunu ve bölgenin ekolojik değerini ve önemini konuştuk.

Bu hafta, arka arkaya yayınlanan Ekonomi & Ekoloji ve Yeşil Dalga programlarını birleştirip Cerattepe’deki direnişi, hem geçmişini özetleyerek hem de bugün olanlara değinip, yöreden telefon bağlantıları yaparak konuştuk.

Ekonomi & Ekoloji‘nin ardından Yeşil Dalga’da, Cerattepe’de bulunan, en başından beri gelişmeleri takip eden Yeşil Artvin Derneği‘nden Bedrettin Kalın’la ve TEMA Vakfı Rize temsilcisi Nevzat Özer’le sürecin hukuki boyutunu ve bölgenin ekolojik değerini ve önemini konuştuk.

11:30 – 12:00 Açık Mimarlık / Cenk Dereli ve Volkan Taşkın / Mimarlığın tüm halleri üzerine konuşmalar

AcikMimarlik20160218

 12:00 – 13:00 Cazır Cazır / Deniz Koloğlu / Cazlar, cazımsılar ve diğerleri

CazirCazir18.02.2016

cazircazir.blogspot.com/

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Aheng-i Hengâme / Alper ve Esra Kaliber / Soul, Funk ve Afrika müzikleri

18Subat2016AhengiHengameRareEarthSpecialGuestCenkAkyol

 ahengihengame.blogspot.com/

***

Ahengi Hengame Rare Earth special with Cenk Akyol

14:00 – 14:30 Günün ve Güncelin Edebiyatı / Seval Şahin / Romanlar, Hikâyeler, Kahramanlar

GununGuncelinEdebiyat18.02.2016Rec.15.01.2016

https://twitter.com/sevalsahinn/media

***

Seray Şahiner ile Kadınlar, Sınıflar ve Edebiyat

14

Günün ve Güncelin Edebiyatı’nda 14.00’te konuğumuz Seray Şahiner

Bu haftaki programda konuğumuz Seray Şahiner idi. Seray Şahiner, günümüz edebiyatının genç kuşak yazarları arasında önde gelenlerinden. Seray Şahiner ile edebiyattaki kadınları, kadınların sınıfsallığını, kadına şiddet ve bunun edebiyata yansımasını, kadınların direnmek için buldukları kendilerine yarattıkları stratejileri konuştuk.

30

SERAY ŞAHİNER, 1984’te Bursa’da doğdu, İstanbul’da büyüdü. İlk­öğrenimini Oruç Gazi İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini Pertevniyal Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2007’de İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. 2011’de Marmara Üniversitesi, Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. Hayvan dergisi ve BirGün gazetesinde çalıştı.

Dönemsel olarak garsonluk, konfeksiyonda el işçiliği ve makinecilik yaptı. 2006’da Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde, Gelin Başı adlı öykü dosyası “dikkate değer” bulundu. 2007’de Gelin Başı, 2011’de Hanımların Dikkatineadlı öykü kitapları 2014’te Antabus romanı Can Yayın­ları’nca yayımlandı.

Hanımların Dikkatine kitabıyla 2012 Yunus Nadi Öykü Ödü­lü’nü aldı. Gelin Başı kitabında yer alan öyküler İstanbul Şehir Tiyatroları ve Tiyatro Boyalı Kuş tarafından sahnelendi. Antabus, aynı adla Tatbikat Sahnesi’nde gösterilmektedir. OT dergisi ve BirGün gazetesinde yazmaya devam ediyor. (Yazarın biyografisi Can Yayınları’nın web sitesinden alınmıştır.)

14:30 – 15:30 Notalarla Sohbet / Zerhan Gökpınar / Açıklamalı ve karşılaştırmalı bir klasik müzik programı

Notalarla Sohbet – Zerhan Gökpınar

***

Schubert’in Rosamunde Sahne Müziği ile saat 14.30/94.9 Açık Radyo’dayız, sizi de sohbetimize bekleriz.

Detay bilgi için tklynz

Detay bilgi için tklynz

Her zamanki gibi şiirsel, zarif, naif, bir o kadar narin ve duyarlı heart ifade simgesi

15:30 – 16:30 Hikâyenin Kadın Hali /Ayşegül Altınay, Çiğdem Mater, Özlem Yalçınkaya, Aslı Odman, Pınar Öğünç, Burcu Karakaş ve Çiçek Tahaoğlu / Çoğu zaman kadınlar, arasıra erkeklerle kadınlık ve erkeklik üzerine sohbetler

HikayeninKadinHali20160218

***

Erkek Şiddeti Çetelesi

Çiçek Tahaoğlu ve Burcu Karakaş bu hafta Bianet’in hazırladığı Yıllık Erkek Şiddeti Çetelesi’ni, bu çalışmanın yapılmasına neden gerek olduğunu ve çetelenin önümüze koyduğu sonuçlar hakkında konuştular.

Bianet’te Erkek Şiddeti Çetelesi şu şekilde tanımlanıyor:

“Kadınlar hemen her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor, yaygın medya da bu taciz, tecavüz, şiddet haberlerini sıradan vakalar olarak sayfalarına taşıyor.

Biz taciz, tecavüz ve şiddet konusunda haberler yapmaya, kadınların mücadelesini aktarmaya devam edeceğiz ancak kadına yönelik şiddetin bir dökümünün de olmasını istediğimizden, yaygın medyanın haberlerini kullanarak şiddetin çetelesini tutuyoruz…”

***

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ve Erkek Şiddeti Çetelesi

Çiçek Tahaoğlu ve Burcu Karakaş bu hafta Bianet’in hazırladığı Yıllık Erkek Şiddeti Çetelesi’ni, bu çalışmanın yapılmasına neden gerek olduğunu ve çetelenin önümüze koyduğu sonuçlar hakkında konuştular.

Bianet’te Erkek Şiddeti Çetelesi şu şekilde tanımlanıyor:

“Kadınlar hemen her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor, yaygın medya da bu taciz, tecavüz, şiddet haberlerini sıradan vakalar olarak sayfalarına taşıyor.

Biz taciz, tecavüz ve şiddet konusunda haberler yapmaya, kadınların mücadelesini aktarmaya devam edeceğiz ancak kadına yönelik şiddetin bir dökümünün de olmasını istediğimizden, yaygın medyanın haberlerini kullanarak şiddetin çetelesini tutuyoruz…”

16:30 – 17:00 Toplumsal Dönüşümde Sosyal Grişimcilik / Hülya Denizalp

18-subat-2016-gunu-programn-konugu

sosyalgirisimci-lik.blogspot.com/

facebook.com/pages/Toplumsal-dönüşüm için Sosyal Girişimcilik-(Social Entrepreneurship)

***

Açık Radyo’da 18 Şubat 2016 perşembe, saat 16.30 da,“ Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik ” programında

13
Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi öğretim üyesi Alper Akyüz konuğumuz olacak

2003 yılında Türkiye’de ilk defa bir üniversite bünyesinde birim olarak kurulan merkez bugün bir çok çalışmaya imza atmaktadır

***

18 Şubat 2016 günü programın konuğu Alper Akyüz idi

19

 18 Şubat 2016 günü “Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik” programında Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi adına Sosyal Projeler STK Yönetimi Yüksek Lisans Koordinatörü Yar. Doç. Alper Akyüz konuğumuz oldu.

2003 yılında Türkiye’de ilk defa bir üniversite bünyesinde birim olarak kurulan merkez bugün Gençlik Çalışmaları Birimi, Çocuk Çalışmaları Birimi, Sosyal Kuluçka Merkezi ile hak temelli birçok çalışma gerçekleştirmektedir.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

dunyanincazi-loget.blogspot.com/

facebook.com/pages/

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160218Persembe

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Perşembe Melis Behlil ile Sinemalardan

Açık Dergi Sumru Ağıryürüyen- İlksen Mavituna ile Müziğin Başka Türlüsü(15’te 1)

facebook.com/Müziğin Başka Türlüsü

Açık Dergi Perşembe Mesut Varlık ve Gökhan Aslan ile İnceden Kültür (15 Günde 1)

IncedenKultur20160218

facebook.com/incedenkultur

***

1

“Kültürde iktidara gelmek” ne demektir?
Asu Aksoy ile kültür-politika-iktidar ilişkisi üzerine 19:00 itibariyle konuşmaya başlıyoruz

20:00 – 21:00 Caz Orkestrası / Hülya Tunçağ / Dünden bugüne büyük caz/ orkestraları

21:00 – 22:00 Türlü / Ahmet Ali Aslan ve ve Ozan Sarohan / Bu civardan müzikler

Türkiye müziğinin en eski arşiv kayıtlarından, günümüz müziğine uzanan bir yelpazede; bağlantılar, yenilikler, enstrümanlar, şiirler, gariplikler ve geleneklerin ele alındığı Türlü bu yayın döneminde Perşembe günleri 21’de. Ekibe Ozan Sarohan da katıldı.

22:00 – 23:00 Grounded / Duygu Ateş / Etiketlerden bağımsız müziğin serbest dolaşımı

organizedsounds.com/

areyougrounded.tumblr.com/

facebook.com/Grounded

“Etiketlerden bağımsız müziğin serbest dolaşımı” şiarıyla yayınlanan Grounded, bu yayın dönemi Perşembe geceleri 22’de.

23:00 – 24:00 Stalker / Fatih Rağbet ve Yıldırım Arıcı / Herkesin ve hiçkimsenin programı

stalker_614

stalkeracikradyo.blogspot.com/

***

PROGRAM No 614

23

01 – Jan Jelinek avec the Exposures – My Favorite Shop
02 – Kiasmos – Swept (Tale Of Us Remix)
03 – Immix Ensemble & Vessel – What Hath God Wrought
04 – Japan – Ghosts
05 – Nils Frahm – Screws databoy Reworked
06 – Roman Flugel – The Sky (According To Sapna)
07 – Edna Michell – (Taverner) Song of the Angel
08 – Rival Consoles – Howl
09 – Nils Frahm – La (Sebastian Freij Rework)
10 – Tunnidge – My Family
11 – David Sylvian & Ryuichi Sakamoto feat. Steve Jansen – Bamboo Music
24:00 – 01:00 Kılavuz / Bahadır Dilbaz / Türler arası

bahadirdilbaz.blogspot.com/

Reklamlar