Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/2/24/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/dw/

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160225Persembe_545

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_25Subat2016

Günün Sözü

Günün Sözü: “Bir ‘Ali Cengiz’ oyunuyla madenin çalışmasına yönelik yeni işlemler, yeni kararlar çıkmaması için herkesin uyanık olması lazım’.’

Avukat Arif Cangı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Artvin Cerattepe’de bölge halkının karşı çıktığı maden projesine ilişkin olarak, hukuki süreç bitene kadar projenin durdurulması yönünde karar alındığı açıklamasını değerlendiriyor.

(T24)

NevinSungur20160225

***

Sur’dan Haberler, Sesler

Haber Nöbeti için Diyarbakır Sur’da bulunan Nevin Sungur Açık Gazete’ye telefonla bağlandı ve bize Sur’dan izlenimlerini aktardı, ana akım medyadan alma imkânımız olmayan haberleri verdi.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gazeteciler bölgede bulunan meslaktaşlarıyla dayanışmak ve bölgeden gerçek doğru haber ulaştırabilmek için “Haber Nöbeti”ni sürdürüyorlar. Bağımsız gazeteci Nevin Sungur’da bu hafta Haber Nöbeti için Diyarbakır’daydı. Bize Diyarbakır’dan ve gerçek anlamda bir insanlık felaketinin yaşandığı Sur’dan haberler verdi ve ses kayıtları yolladı.

Haber Nöbeti hakkında daha fazla bilgi almak için bkz: https://habernobetim.wordpress.com/

Bugün Açık Gazete’de Nevin Sungur’un bize gönderdiği ses kayıtlarını da dinledik.

Cerattepe0160225

***

Artvin Halkı Mücadeleye Devam Ediyor

11

Dün Artvin Belediyesi hukuki süreç tamamlanana kadar Cerattepe’de maden şirketinin faaliyetlerinin durdurulacağı kararını duyurdu. Yeşil Artvin Derneği ise sadece geçmişe bakarak, fazla iyimser olmak için bir sebep görmüyor. Açık Gazete’de Avukat Yakup Okumuşoğlu ile Cerattepe mücadelesinin hukuki geçmişini ve bugün gelinen noktayı konuştuk.

Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı Artvin halkının 25 yıldır kararlılıkla sürerken, geçtiğimiz hafta polis ve jandarmanın Cerattepe’de nöbet tutan halka karşı şiddet kullanmasıyla başka bir boyuta taşınmıştı.

Dün Artvin Belediyesi, hukuki süreç bitene kadar maden şirketinin çalışmalarının durdurulacağına dair kararı duyurdu ve başbakan Davutoğlu da bu haberi onayladı.

Dün Ankara’da Başbakan Davutoğlu ve çeşitli bakanlarla görüşen heyetin içerisinde bulunan ve en başından beri Cerattepe mücadelesinin içinde bulunan Yeşil Artvin Derneği ise 25 yıllık mücadelenin tecrübesiyle o kadar da iyimser değil. Yeşil Artvin Derneği, “Artvin halkının talebi üzerine şehre yığılan güvenlik güçlerinin çekilmesi ve maden şirketinin Cerattepe’yi terk etmesi gerektiğini söyledik. Ancak henüz bu taleplerimizle ilgili olumlu bir karar alamadık. Şirket tamamıyle Cerattepe’den çekilene kadar mücadelemiz devam edecek,” diyor.

Yeşil Artvin Derneği’nin tam açıklaması ise şöyle:

“Bizler Artvin halkının haklı taleplerini iletmek ve sayın Başbakana doğru bilgileri vermek üzere Ankara’ya geldik. Cerattepe ile ilgili ekolojik ve hukuksal durumu kendisine ve Sayın bakanlara anlattık. Sayın Başbakan bütün bu görüşmeler sonucunda maden şirketinin faaliyetlerinin yargısal sürecin sonuna kadar durdurulduğunu,bu süreç içerisinde ilgili bakanlıklar ve kendisinin bizlerle görüşmeye devam etmek istediğini ifade ederek bir toplantıya yetişmek üzere yaklaşık iki saat sonra aramızdan ayrıldı. Devam eden süreçte üç bakanla görüşmelerimizi sürdürerek talep ve isteklerimizi ilettik. Artvin halkının talebinin şehre yığılan güvenlik güçlerinin çekilmesi ve maden şirketinin Cerattepe’yi terk etmesi gerektiğini söyledik. Ancak bu taleplerimizle ilgili olumlu bir karar henüz alamadık. Ancak görüşmelerin devam edeceği söylendi. Artvin halkının haklı mücadelesi maden şirketi cerrattepe’yi terk edene kadar devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Sur20160225

***

Sur’dan Haberler, Sesler

2

Haber Nöbeti için Diyarbakır Sur’da bulunan Nevin Sungur Açık Gazete’ye telefonla bağlandı ve bize Sur’dan izlenimlerini aktardı, ana akım medyadan alma imkânımız olmayan haberleri verdi.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gazeteciler bölgede bulunan meslaktaşlarıyla dayanışmak ve bölgeden gerçek doğru haber ulaştırabilmek için “Haber Nöbeti”ni sürdürüyorlar. Bağımsız gazeteci Nevin Sungur’da bu hafta Haber Nöbeti için Diyarbakır’daydı. Bize Diyarbakır’dan ve gerçek anlamda bir insanlık felaketinin yaşandığı Sur’dan haberler verdi ve ses kayıtları yolladı.

Haber Nöbeti hakkında daha fazla bilgi almak için bkz: https://habernobetim.wordpress.com/

Bugün Açık Gazete’de Nevin Sungur’un bize gönderdiği ses kayıtlarını da dinledik.

09:00 – 09:30 Perşembe Fikret Adaman ve Bengi Akbulut ile Bildiğimiz Ekonominin Sonu

BildigimizEkonomininSonu20160225

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

10:30 – 11:00 Ekonomi&Ekoloji / Pelin Cengiz, Barış Gençer Baykan, Serkan Ocak ve Mahir Ilgaz

EkonomiEkoloji20160225

***

Cerattepe’de Son Durum Nedir?

13

Açık Radyo‘daki Ekonomi-Ekoloji programında bugün Serkan Ocak Cerattepe’de son olan bitenden, Bahadır Doğutürk ise Foça/Aliağa’da süren kömür kuşatmasından bahsedecek.

Bugün Ekonomi & Ekoloji’de Cerattepe’de bulunan Serkan Ocak programa telefonla bağlandı. Cerattepe’deki son durum hakkında bilgi verdi.

Bugün Ekonomi & Ekoloji’de Cerattepe’de bulunan Serkan Ocak programa telefonla bağlandı. Cerattepe’deki son durum hakkında ve dün Ankara’da yapılan görüşme hakkında bilgi verdi.

Dün Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Avukat Bedrettin Kalın, Karadeniz Tekniz Üniversitesi’nden Orman Mühendisi Oğuz Kurdoğlu ve sivil toplum örgütlerinden diğer temsilcilerden oluşan ve Artvin halkını temsil eden 14 kişilik bir heyet Ankara’da Başbakan, Orman ve Suişleri Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Enerji Bakanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nından oluşan resmi heyetle görüştüler.

Bu görüşmede Başbakan hukuki süreç tamamlanana kadar maden şirketinin faaliyetlerinin durdurulacağının sözünü verdi.

Serkan Ocak, İlk bakışta olumlu görünen ve şimdilik yüreklere su serpen bu kararı bütün mücadelenin tarihçesi ışığı altında değerlendirirken, “Gerçekten iyimser olmalı mıyız acaba?” diye sormadan edemedik.

Programın ikinci bölümünde de bir başka mücadeleye kulak verdik. Foça Aliağa’da kömür kaynaklı çok ciddi bir kirlilik sözkonusu. FOÇEP’ten Bahadır Doğutürk bölgedeki durumu anlattı.

11:00 – 11:30 Yeşil Dalga / TEMA Kurumsal İletişim Bölümü / Çevre mücadeleleri üzerine

YesilDalga20160225

***

Yesil Dalga, TEMA Vakfi, Hikmet Ozturk, Sakiz Agaci Klon Parki

11:30 – 12:00 Açık Mimarlık / Hüseyin Kahvecioğlu, İpek Akpınar ve Cenk Dereli / Mimarlığın tüm halleri üzerine konuşmalar

AcikMimarlik20160225

acikmimarlik.blogspot.com/

 12:00 – 13:00 Cazır Cazır / Deniz Koloğlu / Cazlar, cazımsılar ve diğerleri

CazirCazir25.02.2016

cazircazir.blogspot.com/

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

HayatiHakikiyeHikayeleri25.02.2016AR

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Aheng-i Hengâme / Alper ve Esra Kaliber / Soul, Funk ve Afrika müzikleri

 ahengihengame.blogspot.com/

14:00 – 14:30 Günün ve Güncelin Edebiyatı / Seval Şahin / Romanlar, Hikâyeler, Kahramanlar

GununGuncelinEdebiyat25.02.2016Rec.19.01.2016

twitter.com/sevalsahinn/media

***

Melisa Kesmez ile Edebiyat, Lirizm ve Şahane Terk Edilişler

20

Günün ve Güncelin Edebiyatı, romanlar, hikâyeler ve kahramanlar
Günün ve Güncelin Edebiyatı’nda bu perşembe 14.00’te konuğumuz Melisa Kesmez
18
Bu hafta programımızın konuğu Melisa Kesmez idi. Melisa Kesmez ile edebiyat ve lirizm arasındaki ilişkiyi, bir roman kahramanının başka bir anlatıya sızmasını ve “şahane” terk edilişleri konuştuk.
Melisa Kesmez, Eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu. Bir dönem Londra’da yaşadı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları ve söyleşileri yayımlandı. Çeviriler yaptı. İstanbul’da yaşıyor. Keriman isimli bir kedisi var. Yazarın Atları Bağlayın, Geceyi Burada Geçireceğiz (2014)  ve Bazen Bahar (2015) adlı iki  öykü kitabı var. (Yazarın biyografisi Sel Yayınları’nın web sayfasından alınmıştır)

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Süre
Zeki Müren
Gözlerin Doğuyor Gecelerime
3:00

14:30 – 15:30 Notalarla Sohbet / Zerhan Gökpınar / Açıklamalı ve karşılaştırmalı bir klasik müzik programı

Notalarla Sohbet – Zerhan Gökpınar

***

Bu hafta Bülent Evcil ile bir yolculuğa çıkıyoruz, 25 Şubat perşembe saat 14.30/94.9 Açık Radyo’dayız, sohbetimize sizi de bekleriz.

Detay bilgi için tklynz

Detay bilgi için tklynz

Hem iyi bir müzisyen hem de tam bir İstanbul Beyefendisi, teşekkürler Bülent Evcil

15:30 – 16:30 Hikâyenin Kadın Hali / Ayşegül Altınay, Çiğdem Mater, Özlem Yalçınkaya, Aslı Odman, Pınar Öğünç, Burcu Karakaş ve Çiçek Tahaoğlu / Çoğu zaman kadınlar, arasıra erkeklerle kadınlık ve erkeklik üzerine sohbetler

HikayeninKadinHali20160225

Hikâyenin Kadın Hali ekibine, geçtiğimiz yayın dönemlerinde yayınlanan Cadı Postası ekibi Burcu Karakaş ve Çiçek Tahaoğlu da katıldı.

16:30 – 17:00 Evrenin Suyuna Giden Tasarım / Nurhan Keeler / Eko-Tasarım

EvreninSuyunaGidenTasarim25022016

***

Bugün 94.9 Açık Radyo’da saat 16.30’da Evrenin Suyuna Giden Tasarım’da üzümle toprakla uğraşan, dönüşen dönüştüren inatçı ve tutkulu insanlardan bahsedeceğiz.
Konuğum Elvan Uysal Bottoni

23

Yapı Kredi Yayınlarından çıkan Üzümler ve İnsanlar kitabından bahsedeceğiz. Kitapta evrenin suyuna giden çiftçi insanları anlatıyor. Üzüm ve toprakla uğraşan insanlar üzerine bir kitap.

Üzüm, toprağı ve medeniyeti anlatmak için bahane. Üzüm zeytin ve limona da benziyor. Üçü, birlikte olan ve birbirini seven ağaçlar. Akdeniz insanını ayakta tutuyorlar. Medeniyeti temsil ediyorlar.

Üzüm, kökleri derine inen, hayata bağlı bir bitki. Üzümün toprağa olan aşkı ve direnci ilham verici. Üzüm yaşamın metaforu. İnsana çok benziyor. Ekmek elden su gölden olduğunda, karşımıza ciddi bir sorun çıkmadığında nasıl en yüksek potansiyeli gösteremiyorsak üzüm de öyle. Üzüm de suyu bulamadığında derine iniyor. Karşısına taş çıktığında onu yarıp geçiyor. Daha iyisini arıyor. Farklı katmanlara indikçe daha derin zengin ve kompleks hale geliyor. Zorluklar bizi daha derinleştirip zenginleştiriyor.

Üzümle uğraşan insanların ne mücadeleler verdiğini, toprağa verilen emeği görünce insanın kadehte şarap bırakası gelmiyor….Devamı programda….

Müzik
Fabrizio De Andrè – Bocca di rosa

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen,Levent Öget ve Harun İzer

dunyanincazi-loget.blogspot.com/

facebook.com/pages

***

17

 NOCHE DE RONDA (NIGTH OF WANDERING)  /  GONZALO RUBALCABA
 GINGA CARIOCA  /  ARUAN ORTIZ QUARTET
 THE CAT  /  MARCIN WASILEWSKI
 PRAYING  /  LESZEK MOZDZER
 ELEANOR RIGBY  /  CHICK COREA
 A CHANGE IS GONNA COME  /  HERBIE HANCOCK

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160225Persembee

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Acikdergi_yeniFilmFonuBasvurulariBasladi_25Subat

***

Koordinator Zeynep Guzel anlatti

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Perşembe Melis Behlil ile Sinemalardan

Açık Dergi Perşembe Müziğin Başka Türlüsü – Sumru Ağıryürüyen- İlksen Mavituna (15’te 1)

MuziginBaskaTurlusu20160225

facebook.com/Müziğin Başka Türlüsü

***

25 Şubat Perşembe akşamı Müziğin Başka Türlüsü’nün konuğu, çağdaş müzik semalarında seyreden Hezarfen Ensemble’ın kurucularından Ulrich Mertin. Hezarfen 2012’de Andante Dergisi tarafından “En İyi Oda Müziği Topluluğu” seçilmiş. Ulrich ile 2010’dan bu yana yoğun bir tempoyla dinleyici karşısına çıkan Hezarfen’in Ağıt’tan Deniz Küstü’ye birbirinden ilginç projeleri üzerine sohbet ettik. Topluluğun 26 Şubat saat 20.00’de Pera Müzesi’ndeki açıklamalı konserde Mark Andre’nin bestelerini yorumlayacağını da hatırlatalım.

youtube.com/watch?v=1HyBZul_EX0&feature=share

Açık Dergi Perşembe İnceden Kültür – Mesut Varlık ve Gökhan Aslan (15’te 1)

Açık Dergi Perşembe Albümün C Yüzü – Bürkan Özkan (15’te 1)

20:00 – 21:00 Caz Orkestrası / Hülya Tunçağ / Dünden bugüne büyük caz / orkestraları

21:00 – 22:00 Türlü / Ahmet Ali Aslan ve ve Ozan Sarohan / Bu civardan müzikler

Türkiye müziğinin en eski arşiv kayıtlarından, günümüz müziğine uzanan bir yelpazede; bağlantılar, yenilikler, enstrümanlar, şiirler, gariplikler ve geleneklerin ele alındığı Türlü bu yayın döneminde Perşembe günleri 21’de. Ekibe Ozan Sarohan da katıldı.

22:00 – 23:00 Grounded / Duygu Ateş / Etiketlerden bağımsız müziğin serbest dolaşımı

Grounded250216

organizedsounds.com/

areyougrounded.tumblr.com/

facebook.com/Grounded

Etiketlerden bağımsız müziğin serbest dolaşımı” şiarıyla yayınlanan Grounded, bu yayın dönemi Perşembe geceleri 22’de.

23:00 – 24:00 Stalker / Fatih Rağbet ve Yıldırım Arıcı / Herkesin ve hiçkimsenin programı

stalker_615

stalkeracikradyo.blogspot.com/

***

5

PROGRAM No 615

01 – CAO – Sex With The City-Whirlwind
02 – Lorenzo Masotto – Purple Lake
03 – Fogh Depot – Dark Side of the Monk
04 – John Bence – Disquiet, Pt. 1
05 – Kreng – Acceptance
06 – Loren Connors – Airs 4
07 – Karlheinz Stockhausen – Gesang der Junglinge (Song of the Youths)
08 – Hail Of Arrows (Gavin Russom) – Forming Alliances Among Animals
09 – David Borden – Enfield in Winter
10 – Lorenzo Masotto – Rainbow
11 – Mica Levi (Micachu & The Shapes) – Lonely Void
12 – Gondwana – Right Brainer
13 – Aphex Twin – DISKPREPT4
14 – Claude Speeed – Tiger Woods
15 – John Carpenter – Vortex
16 – Flako – Albedo
17 – The Advisory Circle – Causeway Ballet
18 – Roger West – Aji
24:00 – 01:00 Kılavuz / Bahadır Dilbaz / Türler arası

   bahadirdilbaz.blogspot.com/ 

Reklamlar