Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/3/14/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160315Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

Acik_Gazete_15Mart2016

***

Açık Gazete: 15 Mart 2016

38

Günün Sözü: “Artık bir çeşit iklim OHAL’i içinde bulunuyoruz.”

Potsdam İklim Araştırma Merkezi başkanı Stefan Rahmsdorf, gelmiş geçmiş en sıcak Şubat ayını müthiş bir rekor kırarak geride bıraktığımızı açıklayan NASA “bombası”nı yorumluyor.
(Common Dreams)

Günün Bazı Haberleri:

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), son 136 yılın en sıcak şubat ayının kaydedildiğini açıkladı.
CNNTürk

Başkent Ankara dün akşam son beş aydaki üçüncü terör saldırısıyla sarsıldı. Kentin kalbi Kızılay’da bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda ölü sayısı 37’ye çıktı, 15’i yoğun bakımda ve durumu ciddi 71 yaralı var.
Euronews

Ankara’nın merkezinde, Kızılay’da meydana gelen intihar saldırısında hayatını kaybeden 37 kişinin kimlikleri açıklanınca, hikayeleri de birer birer ortaya çıkmaya başladı.
BBCTürkçe

Ankara Kızılay’daki bombalı terör saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen 24 yaşındaki S.Ç.D.’nin Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi’nde oturan ailesinden DNA karşılaştırması için kan örneği alındı. Dün gece, 03.30 sularında polis tarafından emniyete götürülen S.Ç.D’nin babası polise verdiği ilk ifadesinde, ‘’Böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum” dedi.
T24

Ankara’da dün yaşanan ve 37 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının ardından Türk Hava Kuvvetleri sınır ötesi operasyon gerçekleştirdi. Kandil’de tespit edilen hedefler vuruldu. Bombaların üzerinde ise ilginç bir slogan dikkat çekti.
Hürriyet

Ankara’da 37 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyı Tünel’de protesto etmek isteyen 150 kişilik gruba polis saldırdı.
Bianet

Barış talebinde ısrarcı olduklarına dair açıklama yapan ve haklarında yakalama kararı çıkarılan akademisyenlerin geceyi emniyette geçirmesi bekleniyor. Barış İçin Akademisyenler ise adliyede aynı metni okudu.
Bianet

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özgür Gündem gazetesi hakkında, “Newroz’un ayak sesleri” başlıklı haberi nedeniyle “örgüt propagandası” soruşturması başlattı.
Bianet

Suriye görüşmelerinin Cenevre’de yeniden başladığı gün sürpriz bir adım atan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Ordularımız Suriye’de görevini tamamlamıştır. Geri çekilme emrini veriyorum” dedi.
Hürriyet

Şubat ayında kesintiye uğrayan Cenevre’deki Suriye barış görüşmeleri bugün yeniden başlıyor. Ancak barış müzakerelerinden beklentiler yüksek değil.

DW

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı
Lightnin’ Hopkins
Lightnin’ Hopkins
The Texas Bluesman
Lester Young
Blue Lester
Blue Lester

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20160315

***

Terör, Kaos ve Demokratik Mücadele

39

Ahmet İnsel’le geçtiğimiz pazar günü Ankara’nın Kızılay Meyda’nında sivil halka yönelik olarak yapılan bombalı saldırının ardından, hem ülkemizde hem dünyada tanık olduğumuz terör eylemlerinin yarattığı dehşet ve kaos ortamına dair bir değerlendirme yaptık.

Bugün kaos kelimesinin bile tarif etmekte yetersiz kaldığı bir ortamdayız. Yarının bugünleri de aratacağı endişesi toplumun büyük çoğunluğunu sarmış durumda. Bu durumda, hızla daralan demokratik alanda var olmak ve bu alanın her türlü aracını kullanarak mücadele etmekten başka bir çaremiz yok.

Ahmet İnsel’in Cumhuriyet gazetesinde bugün yayımlanan  Kaostan Hayır Bekleyenler  başlıklı yazısını okumak için tıklayın.

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc0160315

***

Paylaşımcılık mı Tamahkârlık mı?

Prof. Joshua Greene'le geçen hafta Harvard Üniversitesi’nde bir seminerde bu çalışmayı ve insan doğasını tartışmıştık.

Prof. Joshua Greene’le geçen hafta Harvard Üniversitesi’nde bir seminerde bu çalışmayı ve insan doğasını tartışmıştık.

Bu hafta Açık Bilinç’te, önümüzdeki hafta başlayacak olan 13. Açık Radyo Günleri Dinleyici Destek Projesi’ne atıfla Nature dergisinde paylaşımcılık-tamahkârlık üzerine yayımlanmış ilginç bir çalışmayı aktardık

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

İçten gelerek paylaşma, hesaplanmış tamahkârlığa karşı! Biz insanlar ilk tepkimiz itibarıyla hangisine eğilimliyiz: Vermek mi, bencillik mi?

Harvard ve Yale Üniversitesi’nden Rand, Greene, ve Nowak’ın çalışması, psikoloji ve matematik alanlarında çok disiplinli bir araştırmanın sonucu.

Bu çalışmanın merkezinde, ekonomi psikolojisinin “Oyun Kuramı” alanında çok kullanılan “Mahkumun Açmazı” oyununun bir versiyonu yer alıyor.

4 kişiyle oynanan oyunda herkesin parasını ortak bir havuza aktarma veya elinde tutma seçenekleri var. Havuz sonra katlanarak bölüştürülüyor

Paylaşımcı olduğunda herkesin ortak kazancı yüksek. Herkes tamahkâr davranır ve havuza para aktarmazsa, kimsenin kazancı olmuyor.

Siz paylaşımcıyken başkaları bencilce davranırsa, onlar kazanırken siz kaybediyorsunuz. Tersi durumda onlar kaybederken siz kazanıyorsunuz.

Denekler zaman kısıtlamasıyla, hemen ve içlerinden geldiği gibi karar vermek durumunda olduklarında daha paylaşımcı ve cömert davranıyorlar.

Deneklerin uzun uzadıya düşünecek, tartıp biçecek zamanları olduğunda, paylaşımcılık azalıyor, tamahkâr ve bencilce davranış artıyor.

Pek çok faktörün dikkatle kontrol edildiği bu oyunun sonuçları bize paylaşımcılık-tamahkârlık ekseninde insan doğasına dair ne söylüyor?

Doğuştan paylaşımcıyken sonradan mı tamahkâr oluyoruz? Bu araştırma genetik eğilimlerimize dair de bir bulgu içeriyor olabilir mi?

“İçten gelerek paylaşma, hesaplanmış tamahkârlığa karşı”, Nobel ödüllü psikolog Daniel Kahneman’ın kuramsal çerçevesine uygun bir çalışma.

Kahneman’ın ikili düşünme kuramını, Varlık Yayınları tarafından basılan Hızlı ve Yavaş Düşünme kitabında okuyabilirsiniz.

Kahneman’a göre, hızlı düşünme sezgisel, duygusal, ve bilinçdışı bir sistemle ilerliyor. Yavaş düşünmeyse mantıklı, hesaplı, ve bilinçli.

Rand, Greene ve Nowak hızlı düşünmemizin bizi daha paylaşımcı ve cömert, yavaş düşünmemizinse tamahkâr ve bencil davranmaya ittiğini iddia ediyor.

Bu programda hızlı-yavaş düşünme eksenindeki bu çalışmanın insan doğası hakkında ne söylüyor olduğundan söz ettik.

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

iklimicin20160315_201603

“İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi” şiarıyla yola çıkan programda, Gezegenin başındaki en büyük tehdit olan küresel iklim değişikliğine dair haberler, analizler, yorumlar ve mücadele seslerine yer veriliyor. Bu sene 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında Paris’te yapılacak olan ve gezegenin kaderini belirleyecek yeni bir iklim anlaşmasının çıkması beklenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne doğru tutulan bir iklim güncesi. Paris Zirvesi’ne doğru yaklaşırken programın frekansı da artıyor. 42. yayın döneminde Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 10’da.

İklim İçin Programınının içinde yeni bir köşe: Batı Uuygarlığının Çöküşü: Gelecekten Bir Bakış

Naomi Oreskes ve Erik M. Conway’in sarsıcı iklim bilim kurgu risalesi. Bir Yeni Çin Halk Cumhuriyeti tarihçisinin 2393 yılında yazdığı tarihçede Batı Uygarlığının ekonomik, siyasi ve sosyal çöküşü, İklim İçin programının içinde Ömer Madra tarafından okunuyor.

***

Cerattepe’de Keşif Yapıldı

Yeşil Artvin Derneği

Yeşil Artvin Derneği

Artvin’de Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde yapılması planlanan madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği olumlu Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle 751 kişi ve 61 avukatın açtığı davanın bilirkişi keşfi 14 Mart’ta yapıldı. İklim İçin’de Avukat Can Atalay ile süreci konuştuk.

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20160315

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad Selahattin / Çolak Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

HayatiHakikiyeHikayeleri15.03.2016AR

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

  • Bom Dia, bugün Musica Brasileira, Ankara’da yaşanan felaket nedeni ile ağırlaştırılmış Brezilya müziklerinden oluşacak. ‪#‎ankara‬

14:00 – 14:30 Koku / Vedat Ozan / Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı bir program (5 yıl sonra tekrar)

Koku20160315

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

15:30 – 16:00 Güncelleme / Merve Çağlar ve Yavuz Parlar / Bir güncel sanat programı

Guncelleme20160315

guncellemeblog.wordpress.com/

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20150315

suhakki.org

***

Akgun Ilhan ve Nuran Yuce’nin hazirlayip sundugu Su Hakki’nda Dunya Su Gunu’nde dünyanın ve Turkiye’nin su karnesinin degerlendirdik.

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160315Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

***

“Sanatta İfade Özgürlüğü Yeni Yeni Öğreniliyor”

35

Siyah Bant ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin işbirliğiyle hazırlanan “Sanatsal İfade Özgürlüğü Kılavuzu” yazarlarından Yrd. Dç. Dr. Ulaş Karan ile konuştuk. Karan “Türkiye’de sanatçılar ifade özgürlüğü kavramını yeni yeni öğreniyor” diyor. 

Siyah Bant ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin işbirliğiyle hazırlanan, sanatçıların ve sanat kurumlarının sanatsal ifade özgürlüğü hakkının ihlal edilmesi durumunda haklarını nasıl arayabileceklerine dair önerilerin yer aldığı “Sanatsal İfade Özgürlüğü Kılavuzu” yayınlandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ulaş Karan ve Siyah Bant’tan Pelin Başaran’ın kaleme aldığı kılavuz iki ana bölümden oluşuyor: “Hukuki Arka Plan” başlıklı ilk bölümde sanatsal ifade özgürlüğü hakkının tanım ve kapsamı ve sanatsal ifade özgürlüğüne ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler anlatılıyor. “Pratik bilgi ve öneriler” başlıklı ikinci bölümde ise karşılaşılan sansürlerden yola çıkarak oluşturulmuş örnek vakalar ve bu durumlarla karşılaşılması halinde izlenebilecek yollar özetleniyor.

Sanat eseri veya etkinlik sebebiyle sanatçı hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatılması, sanat etkinliğinin kolluk güçleri (polis, jandarma, zabıta) tarafından keyfî biçimde engellenmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı veya başka bir resmî kuruma yapılan fon başvurusunun keyfî gerekçelerle reddedilmesi kılavuzda yer alan örnek vakalardan birkaçı. Kılavuzun sonunda ise sanatsal ifade özgürlüğü alanında daha uzun süreli bir mücadelenin nasıl yürütebileceğine dair öneriler ve hak ihlali durumunda başvurabilecek ulusal ve uluslararası mecraların iletişim bilgileri yer alıyor.

Kılavuza aşağıdaki linkten ulaşılabilir;

http://www.siyahbant.org/wp-content/uploads/2012/01/Sanatsal_I%CC%87fade…

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi (okuyan: Tolga Korkut) Aynanın İçindenLewis Carroll

Lewis Carroll’ın en önemli eserlerinden Alice Harikalar Ülkesinde’nin ardından şimdi de Aynanın İçinden Açık Radyo’da Tolga Korkut tarafından seslendiriyor. Yine Tomris Uyar çevirisi ve yine Can Çocuk Yayınları’nın desteğiyle.

Açık Dergi Gülin Dede Tekin ile Tezahür (15 günde 1)

İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar. Gülin Dede Tekin, iki haftada bir Açık Dergi’de tiyatro gündemini takip ediyor. Yeni oyunlar, tartışmalar ve sahne arkası…

Açık Dergi  Mehlika Mete ile 1 Kitap 1 Film (15 günde 1)

Mehlika Mete “karşılaştırmalı analizleriyle” uzun bir aranın ardından aramıza dönüyor.

BKBF-20061004-Motorsiklet-Gunlugu

BKBF-20060920-Bahcivan

BKBF-20060823-Camille-Claudel

BKBF-20060726-Anayurt-Oteli

BKBF-20061018-InciKupeliKiz

BKBF-20060712-Cennette-Karsilasacaginiz-5-Kisi

BKBF-20060628-Felicianin-Yolculugu

BKBF-20060614-Bir-Geysanin-Anilari

BKBF-20060517-Sonsuz-Ask

BKBF-20060531-Yasak-Ask

BKBF-20060503-Bir-Kadinin-Portresi

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_15-03-16_HarveyMandel3

gitaresk.com/

***

40

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’de, “kronolojik bir” Harvey Mandel serisinin üçüncü bölümünü dinleyebilirsiniz. Gitar ustası Mandel hâli hazırdakanserle savaşıyor. Katkıda bulunmak için:
http://www.helpharveymandel.com/Donate.html
Program akışı için: http://www.gitaresk.com/Playlists/42nd/160315.htm

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Sadece Sesini Duyduk / Eray Düzgünsoy ve Feryal Kabil

soundcloud.com/muzikhayvani/

Açık Dergi programının köşesi olarak başlayan ve güncel müzik sahnesinden örneklere yer verilen Sadece Sesini Duyduk programı, Organize Gürültüler ile “füzyona” girdi. Sadece Sesini Duyduk adıyla yoluna devam edecek olan programa yapımcı olarak Feryal Kabil eklemlendi

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi

Reklamlar