Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/3/15/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160316Carsamba

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

Acik_Gazete_16Mart2016

***

Açık Gazete: 16 Mart 2016

34

Günün Sözü: “Biz daha önce davayı kazandık. Şimdi de lehimizde karar vermenizi bekliyoruz. Ama ne karar verirseniz verin, biz burayı madenlere bırakmayacağız.” 92 yaşındaki Artvinli Erzade Yalçıntaş Cerattepe’deki hukuki raporu bekliyor. (Açık Yeşil)

16 Mart 2016 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Günün Bazı haberleri:

Dünya insan ürünü toksiklerden ötürü zehirleniyor. WHO’nun yeni açıklaması:
CommonDreams

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bodrum Müftülüğü, Ortakent-Yahşi Beldesi’nin dünyaca ünlü mavi bayraklı Camel Beach Koyu’ndaki hazineye ait araziye 30 milyon lira harcamayla İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapılacak
Hürriyet

Temel hedeflerinin Erdoğan olduğunu söyleyen Bayık, ‘Bizi yenerse, demokrasi isteyenleri mağlup edebilir’ dedi.
Cumhuriyet

Bahçeli, Davutoğlu ile yaptığı görüşmede terörle ‘topyekûn mücadele edilmesi gerekliliğini’ vurguladı.
Cumhuriyet

Sur ilçesinin çevresine yerleştiren beton bloklar hakkında Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, blokların geçici olarak yerleştirildiği belirtildi.
İlkha

AK Parti, CHP ve MHP Ankara’da yaşanan patlama ve terör olayları üzerine ortak bildiri yayınladı. Bildiride “TBMM bu konuda üstüne düşen milli sorumluluğun farkındadır” ifadeleri yer aldı.
Hürriyet

HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda en erken önümüzdeki hafta adım atmaya hazırlanan AKP yönetimi, hangi milletvekilinin dokunulmazlığının ele alınacağı, hangisinin ele alınmayacağı konusunda Anayasa Mahkemesi kararları, TBMM İçtüzüğü maddeleri ve 1980 öncesinde yürürlükte olan Cumhuriyet Senatosu İçtüzüğü’nü inceliyor.
Cumhuriyet

Batman’da iki yıl önce yapılan Kobanê protestosunda zafer işareti yaptığı tespit edilen Batman Üniversitesi öğrencisi C.S. hakkında “örgüt propagandası yaptığı” gerekçesiyle dava açıldı.
T24

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 3 akademisyen, sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Tutuklama kararında, akademisyenlerin 11 Ocak’taki bildiriyi tekrar okuyarak alenen terör propagandası yaptıkları ifade edildi.
Radikal

Güneydoğu’da yıkıma uğrayan kentlerde ‘akademik nöbet’ tutacaklarını açıkladıkları için gözaltına alınan akademisyenlere destek olmak için adliyeye giden Bilgi Üniversitesi’nin öğretim üyesi Chris Stephenson, çantasından HDP’nin Newroz davetiyesi çıktığı için gözaltına alındı.
Radikal

Avukat Meriç Eyüboğlu: Bir linç kampanyası yürürlükteydi. Öyle ki, müvekkiller kendi iradeleri ile emniyete gidip ifade vermek üzere başvurdukları halde, her üçü de üniversitede öğretim üyesi olduğu halde, yerleri yurtları belli olan insanlar olduğu halde haklarında önce yakalama, sonra tutuklama kararı verilmesini hukuki kriterlerle açıklamak mümkün değil.
T24

Barış ve fikir özgürlüğü taleplerinin yargılandığı bir süreci yaşıyoruz. İki binin üzerinde imzalı barış talep eden bir metnin sorumlusu olarak dört öğretim üyesi yargılanıyor. Yargılama boyunca yüzlerce öğretim üyesi yargılananların metnini okuyarak ‘eğer bu talepler, barış talebi suçsa biz de bu suçu işliyoruz’ ifadelerini kullanarak dayanışma gösterdiler. Türkiye ne yazık ki hukukun, insan haklarının askıya alındığı bir dönem yaşıyor.
Cumhuriyet

İçişleri Bakanlığı, Ankara’daki saldırıda kimliği tespit edilen Seher Çağla Demir’in YPG’de eğitildiğini ve PKK’da yer aldığını açıkladı.
Milliyet

Ankara saldırısında hayatını kaybedenlerden 13 kişi son yolculuğuna uğurlandı
T24

Ankara’daki patlamada yaşamını yitiren üç gencin Karşıyaka Mezarlığı’ndaki cenaze töreninde aileler isyan etti. Cenazelerde ‘hükümet istifa’ sloganı yükselirken Elvin Buğra Aslan’ın annesi, “Benim oğlumun katili bir tane vampir. Bakın oğlumun gözündeki ışığa bakın. Oğlumun gözümdeki ışığı söndürdünüz” dedi.
SputnikNews

Birikim Dergisi’nin kurucuları ve yazarları arasında yer alan Ömer Laçiner, geçtiğimiz Haziran ayından sonra başlayan çatışmaların ardından PKK’nın strateji değişikliğine gittiğini söyledi.
T24

Hükümet terörle mücadelede zafiyetleri ortadan kaldırarak güvenlik güçlerinin elini güçlendirecek düzenlemeler için harekete geçti. Terör propagandası artık cezasız kalmayacak.
Star

Günün Konuğu:

33

E Yayınları Kurucu Mehmet Atay ile 145. yıldönümüde Paris Komünü’nü konuştuk.

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı
Nothembi Mkhwebane
Isikhonyane
Best Of by Nothembi Mkhwebane
Mahavishnu Orchestra
Hope
The Complete Original Mahavishnu Orchestra Columbia Albums Collection
Chansons Historiques de France 267
la danse des Bombes
Cantate pour Louise Michel

09:00 – 09:30 Nereye Doğru / Cengiz Aktar’la GeleceğeBakışlar

NereyeDogru20160316

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

10:30 – 11:00 Açık Yeşil / Ümit Şahin ve Ömer Madra / Hayatın, politikanın ve sokağın çevre ekoloji gündemi

AcikYesil20160316

11:00 – 12:00 Metropolitika / Aysim Türkmen, Korhan Gümüş ve ve Murat Güvenç / Kent ve kentlilik üzerine tartışmalar

Metropolitika20160316

12:00 – 13:00 Mendel’in Bezelye Laboratuvarı / Merve Soral / Jazz ve komşuları

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

HayatiHakikiyeHikayeleri16.03.2016AR

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Tuna’nın Beri Yanı / Muammer Ketencoğlu / Balkan ağırlıklı etnik müzik

Tunann_beri_yann_16.03.2016_moldovada_tas_plak_kayatlarl

bir-ulke-bir-sarkici-bolum39-kayit-16-03-2016

muammerketencoglu.com/

tunaninberiyani.blogspot.com/

***

22

Moldova’dan Taş Plaklar

23

14:00 – 14:30 Biyomimikri / Zeynep Arhon / Doğadan gelen inovasyon

Biyomimikri20160316

Biyomimikri (“Biyo”= hayat, “mimikri”= benzetim) doğadan öğrenen; doğanın formlarını, süreçlerini ve sistemlerini örnek alarak çözümler tasarlayan yeni bir inovasyon disiplini. Nilüfer yaprağından yağmur suyu altında temizlenen yüzeyler yaratmayı öğrenmek, termit yuvasından pasif soğutmayı öğrenmek, ovadan döngüsel ve atıksız üretimi öğrenmek, mercan topluluğundan işbirliği stratejilerini öğrenmek… Gezegende yaşayan (en az) 10 milyon canlı türünün her biri, belli problemlerin üstesinden gelmede uzman. Biyomimikri uzmanlara dönüp sormak, başarı stratejilerini anlamak ve bu stratejiler doğrultusunda çözümler tasarlamaktan ibaret. “Doğadan Gelen İnovasyon” şiarıyla yola çıkan program; Türkiye’nin yavaş ilerleyen sürdürülebilir gelişim yolculuğunu biraz olsun hızlandırabilecek bu yeni yöntemi bir araç olarak sunmayı hedefliyor.

14:30 – 15:30 Alla Turca / Ali Pınar ve Ersin Antep / Türkiye’den klâsik müzik yorumcuları ve bestakârları

facebook.com/alla.turca.5.

***

Alla Turca’nın Bu Haftaki Konuğu; Bulent Evcil

43

Alla Turca bu hafta, Andante Klasik Müzik Ödülleri’nin ilk Yılın En İyi Üflemeli Çalgılar Yorumcusu ödülüne layık görülen, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın solo flütçüsü Bülent Evcil’i ağırlıyor.

Flüt virtüözleri arasında gelmiş geçmiş en değerli isimlerden biri olan Sir James Galway’in ve öncesinde ünlü Türk Flüt Sanatçısı Mükerrem Berk’in yetiştirdiği Evcil ile, Piyanist Phillip Moll ile gerçekleştirdiği ve A.K. Müzik etiketiyle çıkan “The Virtuoso Flute” başlıklı albümü üzerine söyleşeceğiz.

Bülent Evcil’in müzik geçmişi yanında, son katıldığı BİFO Avrupa turnesi, Bosphorus Quintett’in Atina konserine değinecek; İDSO’ya dair anlatacaklarını dinleyerek albümden eserlere yer vereceğiz.

ALİ PINAR ve ERSİN ANTEP’in hazırlayıp sunduğu ALLA TURCA her Çarşamba günü saat 14.30 – 15.30 arası 94,9 FM AÇIK RADYO’da!

15:30 – 16:30 Altın Saatler / Nuray Aydınoğlu, Elvan Cantekin, Argun Yum ve Gürhan Ertür / 17 Ağustos’u unutma

16:30 – 17:00 Gözlem Odası / Ömer Çıracıoğlu ve Ufuk Ceylan / İnsan ve diğer tüm şeylere tasarımcı bakışı

“İnsan ve diğer tüm şeylere tasarımcı bakışı” şiarıyla yola çıkan bir tasarım programı

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Ebru Dengiz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer, Akın Eldes

Haftaiçi hergün 17’de yayınlanan Dünyanın Cazı programı ekibine bu yayın dönemi müzisyen Akın Eldes dahil oluyor. Çarşamba günleri Dünyanın Cazı, Akın Eldes’den sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160316Carsamba

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

AcikDergi_16.03.2015_sanatsalfadeOzgurluguKilavuzu

***

Bilgi Universitesi Ä°nsan Haklari Merkezi ve Hukuk Fakultesi Ogretim Uyesi Ulas Karan ile Siyah Bat isbirligiyle cikarilan kilavuzun detaylarini konustuk.

Ar-Arsiv-16-03-2016-GILADATZMON

***

Gilad Atzmon ile Muhalefet, Kültür ve Kentler Hakkında

40

gilad atzmon, orient, sax, jazz, jewish culture

İngiliz müzisyen ve yazar Gilad Atzmon ile bir konferans vesile uğradığı İstanbul’daki Coop performansı öncesi, dünyanın gidişatı ve İstanbul hakkında ayaküstü sohbet. Söyleşinin daha kapsamlı ve tam hali, ilerleyen günlerde yine Açık Dergi’de yer alacak.

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

Açık Dergi Çarşamba Duygu Güngör ve  Mihran Tomasyan ile Çıplak Ayakla Dans (15 günde bir, Ermeni Edebiyatı Numuneleri ile dönüşümlü olarak))

Duygu Güngör’le Mihran Tomasyan “Çıplak Ayakla Dans” bölümünde 15 günde 1 güncel dansın abecesini ve son gelişmeleri ele alacak.

Açık Dergi   Yetvart ve Paylin Tomasyan ile Ermeni Edebiyatı Numuneleri (15 günde 1)

ErmeniEdebiyatiNumuneleri20160316

Açık Dergi  Didem Özbek ile Pazar İlavesi / 1936’dan günümüze 80 yıllık bir zaman tüneli

PazarIavesi20160316

Güncel Sanat çalışmalarıyla tanıdığımız ve takip ettiğimiz Didem Özbek, işini radyoya taşıyor. Sait Faik’in 1936 tarihli “Bir Karpuz Sergisi” öyküsünden hareketle, serginin, sergilemenin mahiyeti radyoda araştırılacak. Her Çarşamba 19:30’da.

20:00 – 21:00 Vegan Logic / Zulal Kalkandelen / Alternatif, deneysel, bazen de popüler Her zaman iyi müzik

vegan_logic_16.03.2016

21:00 – 22:00 Alçak Basınç / Harun İzer / Popüler Kültürün kıyısında yeşeren alternatif yenilikçi müzik akımları

22:00 – 23:00 Ayın Karanlık Yüzü / Yosi Falay / Bir albüm

23:00 – 24:00 Caz Portreleri / Mustafa Aykın / Ayrıntılı caz tiplemeleri

24:00 – 01:00 Suyun Kalabalığı / Orçun Baştürk / Müzisyen gözüyle müzik

mixcloud.com/tag/suyun-kalabalığı

Reklamlar