Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/3/28/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160329Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_29Mart2016

***

Açık Gazete: 29 Mart 2016

18

29 Mart 2016 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Günün Sözü: “Akademisyenler tutuksuz yargılanmalı.”

Sabah, Star, Akşam, Yeni Şafak, Yeni Akit ve Türkiye gazeteleri tarafından görülmeyen ama Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından dile getirilen önerme.
(T24)

Günün Bazı Haberleri:

ABD’nin başkenti Washington’daki ziyaretçi merkezinde silah sesleri duyulduğu belirtildi. Saldırgan yakalanırken olayda yaralanan bir polisin durumunun iyi oludğu belirtildi.
T24

Pakistan’ın Lahor kentinde bir lunaparkta düzenlenen intihar saldırısında çoğu kadın ve çocuk 70 kişi hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi de yaralandı. Saldırıyı Pakistan Talibanı’na bağlı Cemaat-ül Ahrar adlı grup üstlendi.
ElCezireTürk

Brüksel saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 35’e yükseldi
T24

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde operasyonda yaralanan Üsteğmen Erdem Keskin, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) şehit oldu.
T24

Esed güçlerinin geçen yıl IŞİD’in eline geçen Palmira’yı geri almasının ardından, arkeologlar antik kente dönüyor. Suriye’nin tarihi eserlerden sorumlu yetkilisi Memun Abdülkerim, Palmira’nın beklediklerinden çok daha iyi durumda olduğunu söyledi.
ElCezireTürk

İsrail, somut terör tehlikesi nedeniyle vatandaşlarını Türkiye’yi ‘mümkün olan en kısa sürede’ terk etmeye çağırdı.
DW

Cumhurbaşkanı Erdoğan adını vermeden İngiltere İstanbul Başkonsolosu’na tepki gösterdi: “Bu kişi, hala ülkemizde görevini sürdürebiliyorsa, bizim âlicenaplığımız, misafirperverliğimiz sayesindedir.”
DW

Wall Street Journal gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile baş başa görüşmeyi kabul etmediğini ve Türk lideri Washington’da soğuk bir karşılamanın beklediğini yazdı.
BBCTürkçe

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20160329

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20160329

***

Kütleçekimsel Dalgalar ve Uzay-Zaman

30

Açık Bilinç’te, iki program boyunca, yüzyıllar süren bir bilimsel çabanın geldiği son nokta olan ve şimdiden 21. yüzyılın en büyük bilimsel sonuçlarından birisi olarak kabul edilen kütleçekimsel dalgalar bulgusunu ele alıyoruz. İlk programda Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve Bilim Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Alpar’la, kütleçekimsel dalgalar deneyinin ana hatlarından, astronominin tarihsel arkaplanından ve uzay-zaman kavramının evriminden söz ettik. Gelecek programda biraz daha detaya gireceğiz.

ABD’de Louisiana ve Washington eyaletlerindeki iki dev gözlemevi, 14 Eylül’de peşpeşe uzaydan gelen bir sinyal saptadı.  LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) gözlemevleri, ABD Ulusal Bilim Vakfının en büyük projesi.

Ne zaman geleceği bilinmeden beklenmekte olan bu sinyal, kütleçekimsel dalgalarla ilk kez doğrudan yapılmış bir ölçüm olarak tarihe geçti.

LIGO’ların saptadığı bu sinyal aynı zamanda Einstein’in yüzyıl önce 1916’da yaptığı bir öngörüyü de doğrulamış oldu.

LIGO projesinin biliminsanları bu bulguyu 11 Şubat 2016 tarihli Physical Review Letters dergisinde yayımladılar.

LIGO’nun bu önemli bulguyu kamuoyu ile paylaştığı basın duyurusunu okumak için tıklayın. 

Konu hakkında daha fazla öğrenmek isteyenler için: http://mediaassets.caltech.edu/gwave

Physical Review Letters’da yayımlanan makaleye ulaşmak için tıklayın:

Observation of Gravitational Waves from a Binary Black Hole Merger

LIGO deneyinin 14 Eylül 2015’de saptamış olduğu kütleçekimsel dalga sinyalini dinlemek için tıklayın.

LIGO makalesi, çokdisiplinli uluslararası muazzam bir ortak çabanın ürünü: 133 bilim kurumundan 1004 yazarın katkısıyla hazırlanmış bir yazı.

LIGO deneyinin önemini anlamak için, astronomi tarihine bakmak, Galileo’nun, Newton’un, Einstein’ın çabaları ışığında değerlendirmek gerek.

LIGO bulgusunu konuşacağımız iki programdan ilkinde, astronominin tarihsel arkaplanından ve uzay-zaman kavramının evriminden söz ettik.

Gelecek haftaki kütleçekimsel dalgalar serisinin 2. programında, 20. yüzyıldaki gelişmelerden ve LIGO deneyinin detaylarından bahsedeceğiz.

Nötron yıldızları ve pulsarlar konusunda uzman olan Prof. Ali Alpar, LIGO araştırmasını hepimizin anlayabileceği bir dille amlatıyor. Ali Hoca kütleçekimsel dalgalar konusunu, eski Açık Radyo programcısı olan Bilim Kazanı ekibine de anlatmıştı. Dinlemek için: http://www.bilimkazani.org

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcin20160329

“İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi” şiarıyla yola çıkan programda, Gezegenin başındaki en büyük tehdit olan küresel iklim değişikliğine dair haberler, analizler, yorumlar ve mücadele seslerine yer veriliyor. Bu sene 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında Paris’te yapılacak olan ve gezegenin kaderini belirleyecek yeni bir iklim anlaşmasının çıkması beklenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne doğru tutulan bir iklim güncesi. Paris Zirvesi’ne doğru yaklaşırken programın frekansı da artıyor. 42. yayın döneminde Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 10’da.

İklim İçin Programınının içinde yeni bir köşe: Batı Uuygarlığının Çöküşü: Gelecekten Bir Bakış

Naomi Oreskes ve Erik M. Conway’in sarsıcı iklim bilim kurgu risalesi. Bir Yeni Çin Halk Cumhuriyeti tarihçisinin 2393 yılında yazdığı tarihçede Batı Uygarlığının ekonomik, siyasi ve sosyal çöküşü, İklim İçin programının içinde Ömer Madra tarafından okunuyor.

***

Türkiye’nin Kömür Hikâyeleri

31

Bu hafta İklim İçin’de Yeşil Düşünce Derneği tarafından yayımlanan Türkiye’nin Kömür Hikâyeleri başlıklı raporu konuştuk. Yeşil Düşünce Derneği’nden Özgecan Kara, Gözde Kazaz’la birlikte hazırladıkları rapora dair genel bilgi verdi.

Rapor Türkiye’de bir enerji kaynağı olarak kömürün farklı çehrelerine ve kömüre dayalı enerji politikalarına dair temel arka plan bilgilerinin yanısıra, Türkiye’nin Afşin-Elbistan, Amasra, Amasya, Afşin – Elbistan, Şırnak, Muğla, Çanakkale bölgelerinde kömür madenlerinin ve termik santrallarin mağduru olan yerel halka dair hikâyeleri de kapsıyor.

Raporu okumak için tıklayın.

Yeşil Düşünce Derneği

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20160329

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad Selahattin / Çolak Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

HayatiHakikiyeHikayeleri29.03.2016AR

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

 • Bom Dia comunidade…Yayındayız!
  Amerikalı jazz gitarist ve besteci Pat Metheny ile yayına başlıyoruz. 1982 çıkışlı ‘’Offramp’’ albümünden “Au Lait” isimli parça geliyor. Naná Vasconcelos’un katkılarıyla..
 • Geçtiğimiz haftalarda vefat eden dünyaca ünlü Brezilyalı perküsyonistNaná Vasconcelos’dan “Bird Boy” adlı parçayı dinliyoruz..
 • Naná Vasconcelos ile devam ediyoruz. ‘’Batuque nas Águas – Aquela do Milton” adlı parçayı dinliyoruz..
 • Sırada Murat Verdi var. 2012 yılında çıkardığı Shuara albümünden “Subindo” isimli parça geliyor. Nana Vasconcelos’un katkılarıyla..
 • Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Keith Emerson’un triosu Emerson, Lake and Palmer ile devam ediyoruz.. Kendi adını taşıyan ilk albümünden “Lucky Man” adlı parçayı dinliyoruz..
 • Fabio Torres’in 2009 çıkışlı “Pra Esquecer Das Coisas Uteis” albümünden “Legítima Defesa’’ geliyor şimdi de..
 • Brezilyalı jazz müzisyeni ve davulcu Duduka Da Fonseca’dan “Viver de Amor” adlı parçayı dinliyoruz şimdi de..
 • Sırada İtalyan ikili Montefiori Cocktail var. “Raccolta No.3” albümünden “Conversazione” adlı parçayı dinliyoruz..
 • Michael Franks’den bir Jobim parçası geliyor, 2006 çıkışlı “Rendezvous in Rio” adlı albümden “Samba Do Soho”
 • Sao Paulo doğumlu Jair Oliveira ile devam ediyoruz. Nu Braz’ın 2011 çıkışlı “Baticumbum” albümünden “Tiro Onda (Lucio K Mix)’’ isimli parçayı dinliyoruz.
 • Nana, Dori & Danilo Caymmi kardeşler var sırada. 2004 çıkışlı “Para Caymmi” albümünden “Requebre Que Eu Dou Um Doce” adlı parçayı dinliyoruz..
 • Şimdi de ‪#‎sambaokulu‬ ile bitiriyoruz. 2016 Rio de Janeiro karnavalındanGRES Estácio de Sá geliyor.

14:00 – 14:30 Koku / Vedat Ozan / Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı bir program (5 yıl sonra tekrar)

Koku20160329

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

***

Şu sıkıntılı günlerde 2011 sayısını telaffuz edip, bir nebze tebessüm etmemizi sağlayan Dinleyici Destek Projesi haftasının ardından “YENİ”; bir müzik oburu kıvamında, genç yorumcuların yepyeni albümlerden oluşan kalabalık bir seçki ve bolca haberle bugün 14.30’da canlı yayında…

Daniel Hope / My Tribute to Yehudi Menuhin /
– E. Elgar / Chanson de Nuit, Op.15 No.2
– M. Ravel / 2 Mélodies Hébraiques, M.A22 No.1 Kaddisch
– B. Bartok / 44 Duos for 2 Violins, Sz.98 No.35-28-15-14-32-36
– J. B. Knümann / Rumanisch

Avi Avital / Plays Bach /
– J. S. Bach / Violin Concerto in A Minor, BWV.1041 No.1

Nicholas Phan / A Painted Tale /
– H. Purcell / She Loves and She Confesses Too
– J. Dowland / Now, O Now I Needs Must Part

Yevgeny Sudbin / Plays Medtner-Rachmaninov /
– S. Rachmaninov / 13 Preludes, Op.32 No.12
– S. Rachmaninov / 10 Preludes, Op. 23 No.5

15:30 – 16:00 Güncelleme / Merve Çağlar ve Yavuz Parlar / Bir güncel sanat programı

Guncelleme20160329

guncellemeblog.wordpress.com/

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20160329

suhakki.org

***

Orta Akdeniz Havzası’nda Son 900 Yılın En Büyük Kuraklığı

Akgun Ilhan ve Nuran Yuce’nin hazirlayip sundugu Su Hakki’nda son 900 yilin en buyuk kurakligiyla karsi karsiya olan Orta Akdeniz havzasinda bulunan Turkiye’nin iklim ve su krizleri ele alindi.
NASA Goddard Enstitüsü tarafından 4 Mart 2016’da yayımlanan bir araştırma raporuna göre, Türkiye, Kıbrıs, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde son 900 yılın en büyük kuraklığı yaşanıyor. Rapora göre kuraklığın bölgede bu kadar şiddetli yaşanmasının en önemli nedeni iklim değişikliği.

Su Hakkı’nda bu hafta sözkonusu araştırmanın sonuçlarını özellikle Türkiye açısından ele aldık. Rapora göre Türkiye’nin 2050 yılında su fakiri bir ülke olması ihtimali yüksek.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi (okuyan: Tolga Korkut) Aynanın İçindenLewis Carroll

Lewis Carroll’ın en önemli eserlerinden Alice Harikalar Ülkesinde’nin ardından şimdi de Aynanın İçinden Açık Radyo’da Tolga Korkut tarafından seslendiriyor. Yine Tomris Uyar çevirisi ve yine Can Çocuk Yayınları’nın desteğiyle.

Açık Dergi Gülin Dede Tekin ile Tezahür (15 günde 1)

Tezahur20160329

İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar. Gülin Dede Tekin, iki haftada bir Açık Dergi’de tiyatro gündemini takip ediyor. Yeni oyunlar, tartışmalar ve sahne arkası…

Açık Dergi  Mehlika Mete ile 1 Kitap 1 Film (15 günde 1)

Mehlika Mete “karşılaştırmalı analizleriyle” uzun bir aranın ardından aramıza dönüyor.

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_29-03-16_Meral44_Cenk_Akyol

gitaresk.com/

***

41

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’te, konuk programcı Cenk Akyol ile birlikte hazırlayıp canlı olarak sunacağımız programda John Cougar Mellencamp, Snafu, Cactus, Freddie King, Hummingbird, Mike Bloomfield, Soft Machine, Rossington Collins Band, Roy Buchanan ve Jeff Lynne’den seçtiğimiz parçaları dinleyebilirsiniz.

Playlists/42nd/160329

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Sadece Sesini Duyduk / Eray Düzgünsoy ve Feryal Kabil

soundcloud.com/muzikhayvani/

Açık Dergi programının köşesi olarak başlayan ve güncel müzik sahnesinden örneklere yer verilen Sadece Sesini Duyduk programı, Organize Gürültüler ile “füzyona” girdi. Sadece Sesini Duyduk adıyla yoluna devam edecek olan programa yapımcı olarak Feryal Kabil eklemlendi

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi

Reklamlar