Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/3/29/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_30Mart2016

***

Açık Gazete: 30 Mart 2016

19

Günün Sözü: “Musul güneyinde bir IŞİD üyesini yakaladık. Oy verebilirsiniz, onu öldürelim mi serbest mi bırakalım? Oylama için 1 saatlik süre veriyoruz. Bir saat sonra akıbetini internette yayınlayacağız”

Irak özel birlik askerleri, Musul yakınlarında ele geçirilen IŞİD militanları için internette oylama düzenliyor.
(Sputniknews)

Günün Bazı Haberleri:

Amerikan Savunma Bakanlığı, İncirlik Askeri Üssü’nün bulunduğu Adana ile Muğla ve İzmir’deki askeri personelinin yakınlarından bulundukları kentleri terk etmelerini istedi.
BBCTürkçe

İsrail hükümeti, olası IŞİD saldırısı riski nedeniyle vatandaşlarına “en kısa sürede” Türkiye’yi terk etmeleri tavsiyesinde bulundu.
BBCTürkçe

Partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Moral motivasyonumuz için hiç çıkmadığımız kadar sokaklara çıkalım” dedi.
Birgün

KCK yöneticilerinden Murat Karayılan, baharla birlikte HPG’nin devreye girerek şehirdeki birimlere dağdan desteğe başlayacağını söyledi.
ElCezireTürk

Britanya’da yayın yapan SKY News kanalı, IŞİD’in Türkiye’deki Yahudi çocukları hedef alan bir eylem hazırlığı içinde olduğunu öne sürdü.
Diken

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde devam eden operasyon sırasında keskin nişancı tüfeğiyle açılan ateşte 1 polis şehit oldu
Habertürk

Güvenlik güçleri tarafından sürdürülen operasyonlarda aralarında keskin nişancıların da bulunduğu PKK’lıların öldürülme anı görüntülendi.
HaberTürk

ABD gazetesi Los Angeles Times, Suriye’de CIA’in desteklediği gruplarla Pentagon’un desteklediği grupların Halep şehri ile Türkiye sınırı arasında birbirine karşı savaştığını yazdı.
Cumhuriyet

Musul’un Mahmur ilçesinde mevzilenen Irak ordusuna, Amerikan uçakları da hava saldırılarıyla destek verirken terör örgütü PKK’nın da bu operasyonuna katılacağı iddia ediliyor.
Euronews

Irak özel birlik askerleri, Instagram’da açtıkları bir hesap üzerinden, esir alınan IŞİD militanlarının fotoğraflarını yayınlayarak, “Musul güneyinde bir IŞİD üyesini yakaladık. Oy verebilirsiniz, onu öldürelim mi serbest mi bırakalım? Oylama için 1 saatlik süre veriyoruz. Bir saat sonra akıbetini internette yayınlayacağız” mesajını yazdı.
SputnikNews

Al Jazeera Arapça’nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Suriye’deki iç savaşta rejim güçlerine destek veren örgütlerden Mukaveme Suriye’nin lideri Mihraç Ural öldürüldü. Ural, 2013’te Reyhanlı’da 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılarla ilgili olarak hazırlanan iddianamede saldırıya bizzat katılmakla suçlanmıştı.
ElCezireTürk

Türk hava sahasını ihlâl eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından ilk kez Rusya’dan bir askeri heyet Türkiye’ye geldi. Heyet, AGİT değerlendirmesi kapsamında İzmir’in Foça ilçesindeki Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığını ziyaret etti.
ElcezireTürk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanması hakkında ilk kez konuştu. Erdoğan, “Bu konu ülkemizi ilgilendiren bir konu olmadığı gibi, bir karapara aklama konusu mudur, değil midir, gerekçesini bilmeden değerlendirme yapmak istemem. Asıl karapara aklamanın ağababaları Pensilvanya’da duruyor. Onlar için bir şey yaptılar mı” dedi.
T24

Bakan Bozdağ, “Bakan Bozdağ, Rıza Zarrab’ın tutuklanması ile ilgili olarak, “Soruşturmayı yapan ABD yargısının Türkiye’den bir talebi yok ama Türkiye’deki paralel alçaklar ve alçakları sevenler Türkiye’ye bir operasyon iftirası uyduruyorlar” dedi.
Birgün

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan ABD’ye gitti. Herhalde hapishanede Rıza Sarraf’ı ziyaret eder. Arkadaşlıkları var. Devletin protokolünde yer ayırmışlardı” dedi.
SputnikNews

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı
Grupo Basquadé dirigido por Alejandro Vargas y Mónica Michelena
Basquadé , basquadé, inchalá
Rolf Harris
Sun Arise
The Definitive Rolf Harris
Elmore James
Dust My Broom
Dust My Broom
Procul harum
Conquistador
Conquistador – All this and more

09:00 – 09:30 Nereye Doğru / Cengiz Aktar’la GeleceğeBakışlar

NereyeDogru20160330

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

10:30 – 11:00 Açık Yeşil / Ümit Şahin ve Ömer Madra / Hayatın, politikanın ve sokağın çevre ekoloji gündemi

AcikYesil20160330

11:00 – 12:00 Metropolitika / Aysim Türkmen, Korhan Gümüş ve ve Murat Güvenç / Kent ve kentlilik üzerine tartışmalar

Metropolitika20160330

***

Antik Yunan Kenti’nin Günümüz Kenti Üzerine Düşündürdükleri

Konuğumuz Kaan Atalay Antik Yunan’da kentleşmeyi anlattı. Günümüz kent politikalarına felsefe üzerinden yeniden bakmanın kaçınılmazlığına vardı sohbetimiz.

Konuğumuz Kaan Atalay Antik Yunan’da kentleşmeyi anlattı. Günümüz kent politikalarına felsefe üzerinden yeniden bakmanın kaçınılmazlığına vardı sohbetimiz.

Konuğumuz Kaan Atalay Antik Yunan’da kentleşmeyi anlattı. Günümüz kent politikalarına felsefe üzerinden yeniden bakmanın kaçınılmazlığına vardı sohbetimiz.

Antik Yunan’da şehir M.Ö. 6-7.yy’da ortaya çıkıyor. Öncesinde toplum düzeni aile ve köyden ibaret, kendi kendilerine yetiyorlar. Bu düzeni sağlayan gücün ilahi güçler yani tanrılar olduğu düşünülüyor. Ancak şehir kendi kendine yetemiyor ve kollektif karar alma gerekliliği başlıyor. Dolayısıyla şehirde insana muktedirlik atfedilmesi durumu doğuyor. İlahi olmayan muktedirliğin nasıl meşrulaştırılacağı sorunu ortaya çıkıyor. Gücün temellendirilmesinde, sonsuzluktan sonluluğa geçiş çok büyük sıkıntı yaratıyor. İnsanın kendi kendisini ve etrafını dönüştürebileceği fiilen ortaya çıktıkça yeni problematizasyonlar gerekmeye başlıyor.

İlk Presokratikler bu problemle  uğraşmaya başlıyorlar. Örneğin Pythagoras tecrübe edilenin sınırlılığından ve sayısallığın sonsuzluğundan bahsediyor, görünür olandan sonsuzluğu ortaya çıkarma olasılığını ortaya koyuyor. Maddenin arkasındaki sayısallığı ortaya çıkartabilirseniz mükemmelliğe ulaşırsınız diyor. Böylelikle ilk defa iyi yaşam fikri ortaya çıkıyor.

(Bu arada Antik Yunan’da Hristiyanlık ve moderniteden çok farklı bir insan doğası tanımı (Psyche) var. insanın sonsuz kapasiteleri olduğu bu kapasiteleri eylemle, kuvveden fiile çıkarabileceği düşünülüyor)

Platon, insanın psyche’sinin imkan olarak sınırsızlık ve sonsuzluk barındırdığını görüyor. Bunu gördükten sonra bunun nasıl hayata geçirilebileceğini araştırmaya başlıyor. İnsanın sınırlılığı ve sonluluğu bizzati kendi faliyetiyle ürettiği bir şey. Bu sınırlılık ve sonsuzluğun aşılması insan faaliyetiyle mümkün hale gelince Psyche’nin kendini gerçekleştirmesi eylemdeki sınırsızlık ve sonsuzlukla mümkün olabildiği düşüncesi oluşuyor. Burada ilginç bir denklem kuruyor Platon. Şehri de Psyche’den farksız, neredeyse onun analojik bir eşlemesi olarak düşünüyor. Psyche’nin kendini gerçekleştirme faaliyetini şehrin de gerçekleştirmesinin mümkün olabileceğini, bu iki gerçekleştirme sürecinin temelde birbirinden ayrılamayacağını gösteriyor.

Antik Yunan’daki felsefi tartışmalardan yola çıkarak günümüz şehirlerindeki temel sorunlara yaklaştığımızada şunu görüyoruz. Dünyadaki bütün şehirler performatif bir mantıkla çalışıyor ama buna tam ters bir mantıkla yönetiliyorlar. Tecrübi olanı önemsiz olarak kabulleniyoruz ama şehir öğrenerek perform ettiğimiz bir şey. Temsil aracı bu performatif işleyişi temsil etmekte aciz.  Kentteki yaşamı regüle eden yasalarla kentte perform edilen gündelik hayat arasında dağlar var. Performatif tarafı geri planda bırakıp regüle etmeyi öne çıkarıyoruz. Bu durum şehirde yaşamanın varoluşsal gerilimini oluşturuyor. Gedik giderek açılıyor. İngiliz anahtarıyla kalp ameliyatı yapamayacağımız gibi, şehirdeki varoluşun kompleksitesini ve hassasiyetlerini görmeyerek şehri temsil etmeyi ve onu regüle etmeyi  düşünemeyiz.

12:00 – 13:00 Mendel’in Bezelye Laboratuvarı / Merve Soral / Jazz ve komşuları

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

HayatiHakikiyeHikayeleri30.03.2016AR

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Tuna’nın Beri Yanı / Muammer Ketencoğlu / Balkan ağırlıklı etnik müzik

Tunann_beri_yann_30.03.2016_hrvatistan_dalmacya_sarkalar

muammerketencoglu.com/

tunaninberiyani.blogspot.com/

***

28

Hırvatistan – Dalmaçya

14:00 – 14:30 Biyomimikri / Zeynep Arhon / Doğadan gelen inovasyon

Biyomimikri20160330

Biyomimikri (“Biyo”= hayat, “mimikri”= benzetim) doğadan öğrenen; doğanın formlarını, süreçlerini ve sistemlerini örnek alarak çözümler tasarlayan yeni bir inovasyon disiplini. Nilüfer yaprağından yağmur suyu altında temizlenen yüzeyler yaratmayı öğrenmek, termit yuvasından pasif soğutmayı öğrenmek, ovadan döngüsel ve atıksız üretimi öğrenmek, mercan topluluğundan işbirliği stratejilerini öğrenmek… Gezegende yaşayan (en az) 10 milyon canlı türünün her biri, belli problemlerin üstesinden gelmede uzman. Biyomimikri uzmanlara dönüp sormak, başarı stratejilerini anlamak ve bu stratejiler doğrultusunda çözümler tasarlamaktan ibaret. “Doğadan Gelen İnovasyon” şiarıyla yola çıkan program; Türkiye’nin yavaş ilerleyen sürdürülebilir gelişim yolculuğunu biraz olsun hızlandırabilecek bu yeni yöntemi bir araç olarak sunmayı hedefliyor.

14:30 – 15:30 Alla Turca / Ali Pınar ve Ersin Antep / Türkiye’den klâsik müzik yorumcuları ve bestakârları

facebook.com/alla.turca.5.

***

Alla Turca’nın Bu Haftaki Konuğu; Ecesu Sertesen

32

Alla Turca bu hafta, Klarnet Sanatçısı Ecesu Sertesen’i ağırlıyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası yanında kurucusu olduğu İstanbul Wind Ensemble ile de çalışmalarını sürdüren sanatçı ile Almanya ve Çin’de verdiği konserler üzerine sohbet edeceğiz.

Buffet Crampon markasının Türkiye sanatçısı olarak da tanınan ve Hasan Niyazi Tura’nın Klarnet Konçertosu’nun ilk seslendirilişlerini gerçekleştiren Sertesen; Fazıl Say’ın Hayyam adlı klarnet konçertosunun ise ilk icrasını yapan Türk solist oldu.

Programda ayrıca sanatçının, Hasan Niyazi Tura’nın Klarnet Konçertosu’nu solist olarak seslendirdiği Almanya ve Çin konserlerinden canlı kayıtlara da yer verilecek. (Çin’deki konserde eşlik eden armoni orkestrası için eserin özel düzenlemesi de, besteciye ait!)

15:30 – 16:30 Altın Saatler / Nuray Aydınoğlu, Elvan Cantekin, Argun Yum ve Gürhan Ertür / 17 Ağustos’u unutma

AltinSaatler20160330

16:30 – 17:00 Gözlem Odası / Ömer Çıracıoğlu ve Ufuk Ceylan / İnsan ve diğer tüm şeylere tasarımcı bakışı

“İnsan ve diğer tüm şeylere tasarımcı bakışı” şiarıyla yola çıkan bir tasarım programı

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Ebru Dengiz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer, Akın Eldes

Haftaiçi hergün 17’de yayınlanan Dünyanın Cazı programı ekibine bu yayın dönemi müzisyen Akın Eldes dahil oluyor. Çarşamba günleri Dünyanın Cazı, Akın Eldes’den sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20150330Carsamba

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Ar-Arsiv-30.03.2016-CAZ-FESTIVALI-2016

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

Açık Dergi Çarşamba Duygu Güngör ve  Mihran Tomasyan ile Çıplak Ayakla Dans (15 günde bir, Ermeni Edebiyatı Numuneleri ile dönüşümlü olarak))

Duygu Güngör’le Mihran Tomasyan “Çıplak Ayakla Dans” bölümünde 15 günde 1 güncel dansın abecesini ve son gelişmeleri ele alacak.

Açık Dergi   Yetvart ve Paylin Tomasyan ile Ermeni Edebiyatı Numuneleri (15 günde 1)

ErmeniEdebiyatiNumuneleri20160330

Açık Dergi  Didem Özbek ile Pazar İlavesi / 1936’dan günümüze 80 yıllık bir zaman tüneli

PAZARILAVESIB2130.03.2016

Güncel Sanat çalışmalarıyla tanıdığımız ve takip ettiğimiz Didem Özbek, işini radyoya taşıyor. Sait Faik’in 1936 tarihli “Bir Karpuz Sergisi” öyküsünden hareketle, serginin, sergilemenin mahiyeti radyoda araştırılacak. Her Çarşamba 19:30’da.

***

Didem Özbek Levent Üzümcü’yle İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda 1936 yılında sahnelenen Müsaipzade Celal’in BİR KAVUK DEVRİLDİ oyunu üzerine konuşuyor.

20:00 – 21:00 Vegan Logic / Zulal Kalkandelen / Alternatif, deneysel, bazen de popüler Her zaman iyi müzik

vegan_logic_30.03.2016

21:00 – 22:00 Alçak Basınç / Harun İzer / Popüler Kültürün kıyısında yeşeren alternatif yenilikçi müzik akımları

22:00 – 23:00 Ayın Karanlık Yüzü / Yosi Falay / Bir albüm

23:00 – 24:00 Caz Portreleri / Mustafa Aykın / Ayrıntılı caz tiplemeleri

24:00 – 01:00 Suyun Kalabalığı / Orçun Baştürk / Müzisyen gözüyle müzik

mixcloud.com/tag/suyun-kalabalığı

Reklamlar