Açık Radyo Nisan 2016 Bülteni: Bahar Ayini

13

Açık Radyo’ya Mart 2016’da konuk olanlar, konu edilenler

***

Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/3/31/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160401Cuma

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_01Nisan2016

09:00 – 09:30 Cuma Sezin Öney’le Seyyare: Türkiye ve Dünya Olayları Arasında Paralellikler, Karşılaştırmalar

09:30 – 10:00 Cuma Cem Çetin’le Spor

Spor20160401

10:00 – 10:30 140journos vatandaş haber bülteni /Cansu Dirim ve Can Pürüzsüz

140Journos20160401

http://yaraticifikirlerenstitusu.com/projects/140journos/

http://twitter.com/140journos
http://soundcloud.com/140journos
http://facebook.com/140journos
http://vine.co/140journos
http://instagram.com/140journos
http://prezi.com/user/140journos
http://storify.com/140journos
http://youtube.com/140journos
http://scribd.com/140journos

10:30 – 11:00 Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam / Buğday Ekibi (Melek Nur Dudu ve Bora Kabatepe)

TohumdanHasadaEkolojikYasam20160401

facebook.com/bugdaydernegi/

***

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam, 10.30’da, 94.9 Açık Radyo’da!

Buğday ekibinin hazırladığı Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam programında bugünkü konuğumuz, Saint Joseph Lisesi öğrencilerinden Defne Aksel.

29
Defne, Saint Joseph Lisesi’nin Fenerbahçe Parkı’nda kurduğu topluluk bahçesi projesinin yaratıcısı. Kadıköy Belediyesinin okul için Fenerbahçe Parkı’nda tahsis ettiği 900 m2’lik alanda ekim dikim, atölye çalışmaları ve Permakültür eğitimleri düzenleyen Defne ve arkadaşları, 30 Nisan’da da, yine aynı bahçede, fide ekim-dikim atölyesi düzenleyecekler.

Defne ile liselerde permakültür bahçeleri projesi kapsamında atılan bu adımın hikayesini ve sürecini konuşacağız.

Radyonuz ‘Açık’ olsun!

11:00 – 12:00 Cuma Adlı Adamlar / Halil Turhanlı ve Ömer Madra / Yeraltından not(a)lar

12:00 – 13:00 Caz Türbülans / Recep Şencan / Cazda serbest dolaşım

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

HayatiHakikiyeHikayeleri01.04.2016AR

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Önce Sağlık / Betigül Öngen ve Selim Badur

OnceSaglik20160401

Kış yaklaşıyor ve havalar her defasında daha da kestirilemez oluyor. Önce Sağlık, her sefer olduğu gibi, bu kışın tekinsiz havalarında da nöbette.

14:00 – 14:30 Öykülerle Yeni Köylüler / Anday Ataman / Türkiye’den ve dünyadan kırsala dönüşün öncüler

OykulerleYeniKoyluler20160401

“Türkiye’den ve dünyadan kırsala dönüşün öncüleri” şiarıyla yola çıkan programda, ekoyerleşkelerden öyküler, vizyon ve aktüel projeler yerinde ya da yerinden insanlarla kurulan bağlantılarla konu ediliyor.

14:30 – 15:30 Wanderer / Can Denizci / (Richard Wagner özel programı)

Doğumunun 200. yılında Richard Wagner özel programı. 19. yüzyıl operasının en önde gelen iki isminden biri olan ve müziğin üst dilinin üstadı sayılan Wagner’in hayatı ve eserleri Wanderer’de

15:30 – 16:30 Sinefil / Melis Behlil ve Yeşim Burul Seven / Sinemasever muhabbetleri

sinefilmelisb.blogspot.com/

16:30 – 17:00 Bilgi Çağı / Cem Tecimen ve Ersu Ablak / İnovasyonun, teknolojinin tüm seslerine açık bir platform

bilgicagi.com/Radyo.aspx

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160401Cuma

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Cuma Ceyhan Usanmaz’la Bu Köşe Kitap Köşesi

***

Haftanın Kitabı // Edebiyatın Yürüyüşçüleri

31

Werner Herzog, 23 Kasım’da başlayıp 14 Aralık 1974’te sona eren üç haftalık kış yürüyüşü boyunca notlar tutar. Aslında yayımlamak gibi bir düşüncesi yoktur, ama dört yıl sonra küçük not defterini eline yeniden alınca beklenmedik bir hisse kapılır ve bu metni tanımadığı kişilere gösterme arzusu, yabancı gözlere kapıyı ardına kadar açmanın dehşetine ve çekinliğine baskın gelir.

Açık Dergi Cuma Cihan Uzunçarşılı Baysal’la Kentin Tozu: Kent hakkı üzerine konuşmalar

KentinTozu20160401

***

Sur İçin Acele Kamulaştırma

Sur ilçesi acele kamulaştırma kararı kapsamındaki alan.

Sur ilçesi acele kamulaştırma kararı kapsamındaki alan.

Kentin Tozu’nda bu hafta Bakanlar Kurulu’nun Diyarbakır Sur ilçesine yönelik olarak aldığı acele kamulaştırma kararını ve ötesini tartıştık. Konuklarımız TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin avukatı Can Atalay ve Mezopotamya Hukukçular Derneği’nden avukat Gülşen Özbek.

25 Mart 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile Diyarbakır Sur ilçesinde 15 mahalleye yönelik olarak acele kamulaştırma onaylandı. Karar 15 mahallede, toplam 386 adadaki 6300 parseli kapsıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebiyle Bakanlar Kurulu’nun, UNESCO Uluslararası Kültür Mirası kapsamındaki tarihi Sur ilçesine yönelik karar ilçedeki tarihi bazı yapıları, vakıf binalarını da kapsıyor.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Diyarbakır Sur ilçesinde uzun zamandır devam etmekte olan çatışmalar nedeniyle oluşan ağır hasardan sonra ilçenin yeniden nasıl yapılandırılacağı önemi bir tartışma konusuydu;  ta ki hükümet ‘’acele kamulaştırma’’ kararıyla bu belirsiz duruma noktayı koyduğunu ve süreci tek otorite olarak eline aldığını ilan edene dek!

Ocak ayından bu yana bir kısım sermaye tarafından TOKİ’nin Sur’da göreve çağrılması ve hükümet yetkililerinin de bu yönde açıklamaları ile artan kaygılar,  ‘’acele kamulaştırma’’ sonucunda kaygı ötesi korkuya dönüşmüş durumda; Sur’un Sur olarak kalamayacağı bambaşka bir kentsel mekana dönüştürülerek kimliğinden ve kültüründen arındırılacağı korkusuna.

‘’Diyarbakır Sur İlçesi’nde ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan ve ekli listede bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması; adı geçen bakanlığın 16.03.2016 tarihli ve 2988 sayılı yazısı üzerine 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 21.03.2016 tarihinde kararlaştırılmıştır’’.

Kararda da belirtildiği, acele kamulaştırma, daha önceden riskli alan ilan edilen bölgeler için alınmış olup, dışarda kalan alanların çoğu da zaten daha önce ilan edilen kentsel dönüşüm sürecinde kamulaştırılmış, boşaltılmış alanlardır. Acele kamulaştırılacak alanların içinde kiliseler ve vakıf mülkleri, bazı oteller, Sur Belediyesi’ne ait bazı binalar ve Cemil Paşa Konağı gibi tarihi binalar da bulunmaktadır. Bu durum,Anayasa, ilgili yasalar ve bağlı bulunduğumuz sözleşmeler doğrultusunda mülkiyet hakkı ihlali değil midir? Bunun ötesinde, 80’lerin sonundan iitbaren zorunlu göçle gelerek suriçine yerleşmiş olan ve çoğu mülksüz / tapusuz ya da tapu tahsisli yerinden edilmiş nüfuslar da ikinci kez yerlerinden edileceklerinden çok büyük mağduriyetler ve hak ihlalleri de doğacaktır.

HES ve diğer enerji yatırımları ya da madencilik faaliyetleri , yol, köprü vb altyapı projeleri için alınmış ‘’acele kamulaştırma’’ kararlarına da, başta Sulukule, Tarlabaşı, Fener-Balat-Ayvansaray olmak üzere yenileme alanlarına ya da Fikirtepe, Gaziosmanpaşa İlçesi bazı mahalleleri ile Mersin Akdeniz İlçesi Çay/Çilek/ Özgürlük mahalleleri gibi riskli alan ilan edilmiş bölgelere yönelik acele kamulaştırmalara da Sur öncesinden rastlamaktayız. Ancak kentsel bir alanda bu kapsamda bir acele kamulaştırma kararı alışılmadık bir durum.

Acele kamulaştırmanın mantığı ile devam edecek olursak, dayanağı olan ilgili Yasa’ya göre böyle bir kararın alınabilmesi için hukuki açıdan savaş, seferberlik, afet vb gibi bir olağanüstü hal durumu gerekiyor. Bu nedenle yukarıda saydığımız alanlara yönelik acele kamulaştırmaların hemen hepsi yüksek yargıdan döndü. Sur’daki acele kamulaştırmaya dayanak olan ve ilgili karar çerçevesinde Resmi Gazete’de de zikredilen 2012 tarihli riskli alan kararına gelirsek; 6306 sayılı Afet Yasası kapsamındaki riskli alan kararlarında acele kamulaştırmalar bina / yapı temelli uygulanmaktadır oysa burada geniş kapsamlı bir alan söz konusu.Bu bağlamda, 2012’de ilan edilmiş olan bu karara karşı başta Sur ve Diyarbakır Büyükşehir belediyeleri olmak üzere hiç bir kurumun ya da vatandaşın dava açmamış olmasını nasıl izah edeceğiz?

Acele kamulaştırma kararı,  resmen ilan edilmemiş ancak fiili olarak sürdürülen bir OHAL-ki kesintisiz devam ettirilen sokağa çıkma yasakları başka türlü açıklanamaz- ve iç çatışma durumunun şimdi resmi olarak ilanı mıdır? Nasıl yorumlayacağız?

Öte yandan, Sur’un bir turizm merkezi, açıkhava müzesi olarak cazibe merkezi kılınmasında uzun süre ( özyönetim ilanına dek) hemfikir olan ve işbirliği yapan yerel ve merkezi yönetimler, ilçenin kendine özgü kültürü ve  tarihini,  çoğulcu, çok kimlikli yapısını, neoliberal kent vizyonu yolunda seferber etmeye durmuşken, acele kamulaştırma kararı, merkezi yönetimin bu işbirliğini sonlandırdığını göstermektedir. Açılım nasıl kapanış edildiyse, Sur’daki yeniden inşa da sadece AKP’nin neoliberal kent vizyonuna uygun şekilde kotarılmak istenmektedir. Kısaca;  tepeden inme bir şekilde ilan edilmiş olan acele kamulaştırma kararı sayesinde bundan sonra Sur’un yeniden inşasındaki sürecin tek otoritesi merkezi hükümet olacağından, çok kimlikli, çok dilli, çok kültürlü Sur’un suretlerini temsil eden tarih ve kültür varlıklarının AKP’nin tekçi Müslüman-Osmanlı potasında yok edilmesiyle kültürel bir kırım da söz konusu olabilecektir. Bu durum sadece arazilere el koyma değil kültür ve tarihin de yeniden inşasıyla kültürel kıyıma yol açabilir.

Bu haftaki programımızda Sur’a yönelik bu acele kamulaştırma kararına neden gerek görüldüğünü, kararın kapsamını ve bu kararın öncesinde Sur’da neler yaşandığını konuklarımız Mezopotamya Hukukçular Derneği’nden avukat Gülşen Özbek vre TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin avukatı Can Atalay ile konuştuk.

Açık Dergi Cuma Turgut Yüksel ve Ömürden Bakaçhan ile  Tarama Ucu

TaramaUcu20160401

Yaz dönemi yayına ara veren Tarama ucu Kış dönemi tekrar yayında.

20:00 – 21:00 Koyu Mavi / Gülçin Orgun / Türler arası

KoyuMavi20160401

koyumavi.org/

***

Baharda Sis ve

30
Bob Marley / Misty Morning
Donovan / Seasons of the Witch
Zombies / Time of the Season
Led Zeppelin / Misty Mountain Top
Deep Purple / April
Quensryche / When the Rain Comes
Dire Straits / Brothers in Arms
Strange Fruit / No White Clouds
Bulutsuzluk Özlemi / Sisli Puslu

bu akşam
saat 20-21 arasında
Koyu Mavi’de.

21:00 – 22:00 Aşağı Mahalle / Ümit Baykara / New York Downtown Cazve ötesi…

facebook.com/groups/asagimahalle/

22:00 – 23:00 Mint / Efkan Kula ve Mert Emcan / Gıcır cızır plâklar

mixcloud.com/mertemcan/

Alternatif rock’ın geçmiş ve günümüz klasiklerinin çalınacağı “Mint”te Stüdyo İmge yazarları; Efkan Kula ve Mert Emcan plak koleksiyonlarının en değerli single’larını hikayeleriyle birlikte çalıyor.

23:00 – 24:00 13 Melek / Yiğit Atılgan

13melek-acikradyo177

Zamanın ruhundan bağımsız seslere kulak verdiğimiz 13 Melek bu yayın döneminde Cuma günleri 23.00’te.

24:00 – 01:00 Blackout / Gürkan Vayis, Cem Kayıran ve Tuna Öztürk / Kirli ve aksak ritimler ile Siyah müzikler

Yeni yayın döneminde Overphonic ve Blackout programları birleşip yollarına, Overphonic’in saatinde Blackout adı altında devam ediyor.

overphonic.blogspot.com/

mixcloud.com/overphonic/

blackout949.blogspot.com/

soundcloud.com/blackout949

Reklamlar