Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/4/4/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160504Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_05Nisan2016

***

Açık Gazete: 5 Nisan 2016

12

Günün Sözü: “Hükümetin açlığa cevabı şiddet oluyor.”

Sivil toplum örgütü 350.org’un Güneydoğu Asya kampanyalar koordinatörü Zeph Repollo, Filipinlerde açlık ve kuraklık protestosunda hükümetten gıda talep eden protestoculara güvenlik güçlerinin ateş açarak 10 kişiyi öldürmesi olayını değerlendiriyor.
(commondreams.org)

 

Günün Bazı haberleri:

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun aldığı önlemler ve hedeflere vurduğu darbeler sonrasında karşı tarafın büyük kayıplar verdiği, Ermeni güçlerinin silahlarını bırakarak panik içerisinde geri çekildiği bildirildi.
CNNTürk

2 gün önce:
The Nagorno-Karabakh Republic Defense Army reported Saturday that 200 Azerbaijani soldiers were killed during heavy fighting, which flared up after Azerbaijani forces launched a massive attack along all borders with Artsakh.
http://asbarez.com/148313/200-azeri-soldiers-killed-says-artsakh-defense-army/

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın Azeri yerleşim birimlerini vurmaya devam etmesi halinde Karabağ’a saldırı düzenleyeceğini açıkladı. Bakü’ye hemen tepki gösteren Erivan, “Eğer Azerbaycan, Karabağ’ı vurmaya son vermezse, karşılık veririz” yanıtını verdi.
T24

100’den fazla Ermeni askerinin öldüğü çatışmaların ardından ülkede seferberlik ilan edildi.
Milliyet

Azerbaycan’ın Ermenistan ile yaşadığı çatışmalara Ermenistan destekli Dağlık Karabağ hükümetinden açıklama geldi. Fransa’da bulunan yetkili Azerbaycan’a mesaj gönderdi.
CnnTürk

Birleşik Krallık’taki Azerbaycan destekçileri, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gelişmeler çerçevesinde İngiltere’nin başkenti Londra’da Azerbaycan’a destek için bir araya geldi.
Sabah

Protest held outside Embassy of Azerbaijan in Greece
ArmenPress

İngiltere Başbakanı David Cameron’un 2010’da ölen babasının da, vergi cenneti Panama’da birçok kişinin vergi kaçırma ve kara para aklama gibi faaliyetlerine yardımcı olduğu bildirilen hukuk şirketi Mossack Fonseca’nın müşterileri arasında olduğu ortaya çıktı.
BBCTürkçe

Panama belgelerinde (Panama Papers) adı geçen İzlanda başbakanı Davíð Gunnlaugsson kendini savundu ve istifa etmeyeceğini açıkladı.
BBCTürkçe

Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson, kendisine yöneltilen Panama soruları üzerine röportajı terk etti.
Sözcü

İzlanda’da Panama belgelerinde eşine ait denizaşırı şirket olduğu ortaya çıkan Başbakan Gunnlaugsson’un istifasını isteyen yüzlerce kişi, muhalefetin çağrısıyla protesto eylemi düzenledi.
ElCezireTürk

Barcelonalı futbolcu Lionel Messi ve babası Jorge Horacio Messi, Panama belgelerinde yer alan haklarındaki vergi kaçırma iddialarını yalanladı.
Hürriyet

  • Lionel Messi, “32 milyon Euro’ya Ferrari aldı” iddialarını Instagram’dan oyuncak araba fotoğrafını “İşte yeni arabam” mesajıyla paylaşarak yalanladı.
    Hürriyet

La Liga ekiplerinden Real Sociedad’ın 2000-2008 yılları arasında Nihat Kahveci ve Tayfun Korkut’un da yer aldığı yabancı oyuncuların maaşlarını Panamalı şirketler veya banka hesaplarına yatırdığı ortaya çıktı.
Fanatik

Rusya Yönetimi’nden dünyayı sarsan “Panama Belgeleri” sızıntısı hakkında ilk açıklama geldi.  Ana hedefinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu söyleyen Kremlin Sözcüsü Peskov, Panama Belgeleri üzerinde çalışan araştırmacı gazetecilerin eski ABD’li yetkililer ve istihbarat servisi ajanları olduğunu öne sürdü.
Milliyet

  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sermayesi hakkındaki spekülasyonlar uzun yıllar boyunca yazılıp çizildi. Bu nedenle vergi cenneti Panama’dan sızan belgeler bu konuda çok sayıda insani şaşırtmasa da geniş bir ağın ortaya çıkmasını sağladı.
    EuroNews

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Panama belgelerinde geçen hakkındaki iddiaları yalanladı.
EuroNews

Fransız yargısı, dünyada geniş yankı uyandıran ve siyasetçi, işadamı ve sporcuların da suçlandığı Panama belgeleriyle ilgili ön soruşturma açma kararı aldı.
AA

İngiliz devlet yayını BBC: Panama belgeleri İngiltere Başbakanı Cameron’ı zor durumda bıraktı
T24

Türkiye’nin göçmen krizinin çözümü için Avrupa Birliği’yle (AB) vardığı anlaşma bugünden itibaren uygulanmaya başlandı. Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan kalkan ve toplam 202 göçmeni taşıyan üç feribot İzmir’in Dikili ilçesine vardı.
BBCTürkçeElCezireTürk

Dikili’de mülteci kampıyla ilgili iki farklı tepki
BBCTürkçe

Geri kabul anlaşması gereği Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan feribotlarla İzmir’in Dikili Limanı’na getirilen göçmenler, otobüslerle Kırklareli’ne götürüldü. Göçmenlerin yerleştirildiği Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi ilk kez görüntülendi.
ElCezireTürk

Türkiye, Yunanistan’dan gönderilen mültecileri kabul etmesi koşuluyla, ülkede kayıtlı Suriye vatandaşlarını Almanya’ya göndermeye başladı. 16 kişiden oluşan ilk kafile bu sabah Hannover Havalimanı’na ulaştı. Gün boyunca Almanya’ya toplamda 32 Suriyeli gönderildi.
EuroNews

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı
Harry Belafonte
Mark Twain
Mark Twain
Crispian St. Peters
Crispian St. Peters
The Pied Piper

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20160405

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20160405

***

Yapay Zekânın Tarihi ve Mekanik Türk

11

Açık Bilinç’te, iki programlık Yapay Zekâ serisinin ilkinde Yapay Zekâ tarihinde satranç ve Go gibi oyunların rolünü konuştuk ve Baron Wolfgang von Kempelen’in 18. yüzyılda inşa ettiği ve dünyanın ilk satranç oynayan mekanik robotu olan “Mekanik Türk”ten söz ettik.

Bu hafta, iki programlık Yapay Zekâ serisinin ilkinde, Google’ın geliştirdiği bilgisayar programı AlphaGo’nun Mart 2016’da Koreli Go ustası Lee Sedol’u mağlup etmesinden yola çıkarak, Yapay Zekâ tarihinde satranç ve Go gibi oyunların rolünü tartıştık ve Baron Wolfgang von Kempelen’in 18. yüzyılda inşa ettiği ve dünyanın ilk satranç oynayan mekanik robotu olan “Mekanik Türk”ten söz ettik.

Serinin ikinci programında Prof. Cem Say ile birlikte, satranç ve Go programlarının işleyişinden ve Yapay Zekâ galibiyetlerinin ne anlama geldiğinden konuşacağız.

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcin20160405

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

AHsaptanBetonaMecidiyedenJetona20160405

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad / Selahattin Çolak / Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

HayatiHakikiyeHikayeleri05.04.2016AR

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

14:00 – 14:30 Koku / Vedat Ozan / Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı bir program (5 yıl sonra tekrar)

Koku20160405

Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı Koku programı, Açık Radyo’nın 20. yayın yılı vesilesiyle tekrar yayında.

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

***

Bugün 14.30’da “YENİ”de;

22
19 yaşındaki Kanadalı keman cambazı Kerson Leong’un ilk albümüne kulak veriyoruz.
13 yaşında kazandığı Uluslararası Menuhin Yarışması ile dikkatleri üzerine çeken bu genç müzisyenin, yarışma finalinde çaldığı ve albümde yer almayan “Sarasate Zigeunerweisen” yorumu da 14.50 sularında Açık Radyo “YENİ”de…

15:30 – 16:00 Güncelleme / Merve Çağlar ve Yavuz Parlar / Bir güncel sanat programı

Guncelleme20160405

guncellemeblog.wordpress.com/

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20160405

suhakki.org/

***

Akgun Ilhan ve Nuran Yuce’nin hazirlayip sundugu Su Hakki’na konuk olan TEMA Iklim Projeleri Koordinatoru Cem Iskender Aydin, Turkiye’de Tehdit Altindaki Su Varliklari Haritasi’ni anlatti.

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen / Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160405Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

TasarimBakkalininBirinciYili__05.04.2016_Ad

***

Açık Dergi’de Kadçkoy’de kurulan ‘Açık Alan’ Tasarim Bakkali’ni IÅıl ve Emre ile konustuk.

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi (okuyan: Tolga Korkut) Aynanın İçindenLewis Carroll

Lewis Carroll’ın en önemli eserlerinden Alice Harikalar Ülkesinde’nin ardından şimdi de Aynanın İçinden Açık Radyo’da Tolga Korkut tarafından seslendiriyor. Yine Tomris Uyar çevirisi ve yine Can Çocuk Yayınları’nın desteğiyle.

Açık Dergi Gülin Dede Tekin ile Tezahür (15 günde 1)

İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar. Gülin Dede Tekin, iki haftada bir Açık Dergi’de tiyatro gündemini takip ediyor. Yeni oyunlar, tartışmalar ve sahne arkası…

Açık Dergi  Mehlika Mete ile 1 Kitap 1 Film (15 günde 1)

BKBF20160405

Mehlika Mete “karşılaştırmalı analizleriyle” uzun bir aranın ardından aramıza dönüyor.

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_05-04-16_HarveyMandel4

gitaresk.com/

***

16

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’de, “kronolojik bir” Harvey Mandel serisinin dördüncü bölümünü dinleyebilirsiniz. Gitar ustası Mandel hâli hazırda kanserle savaşıyor. Katkıda bulunmak için:
http://www.helpharveymandel.com/Donate.html
http://www.gitaresk.com/Playlists/42nd/160405.htm

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Sadece Sesini Duyduk / Eray Düzgünsoy ve Feryal Kabil

soundcloud.com/muzikhayvani/

Açık Dergi programının köşesi olarak başlayan ve güncel müzik sahnesinden örneklere yer verilen Sadece Sesini Duyduk programı, Organize Gürültüler ile “füzyona” girdi. Sadece Sesini Duyduk adıyla yoluna devam edecek olan programa yapımcı olarak Feryal Kabil eklemlendi

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi

Reklamlar