Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 42. Yayın Dönemi (27 Ekim 2015 – 24 Nisan 2016) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/4/7/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/dw/article

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160408Cuma

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak, Emre Gülşer

AcikGazete_08Nisan2016

***

Günün Sözü: “Müvekkillerim bu soruya bir yanıt bekliyor. Devletin, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bu gelişmeleri aydınlatması gerekir. Ama bugüne kadar bir gelişme olmadı.”

Almanya’da NSU terör örgütü davasının müdahil avukatlardan Mehmet Daimagüler 8’i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan nazi örgütü hakkındaki yeni iddiaları değerlendiriyor.

(DW, Açık Radyo)

09:00 – 09:30 Cuma Sezin Öney’le Seyyare: Türkiye ve Dünya Olayları Arasında Paralellikler, Karşılaştırmalar

Seyyare20160408

09:30 – 10:00 Cuma Cem Çetin’le Spor

Spor20160408

10:00 – 10:30 140journos vatandaş haber bülteni /Cansu Dirim ve Can Pürüzsüz

140journosVatandasHaberBulteni20160408

http://yaraticifikirlerenstitusu.com/projects/140journos/

http://twitter.com/140journos
http://soundcloud.com/140journos
http://facebook.com/140journos
http://vine.co/140journos
http://instagram.com/140journos
http://prezi.com/user/140journos
http://storify.com/140journos
http://youtube.com/140journos
http://scribd.com/140journos

10:30 – 11:00 Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam / Buğday Ekibi (Melek Nur Dudu ve Bora Kabatepe)

TohumdanHasadaEkolojikYasam20160408

facebook.com/bugdaydernegi/

***

Soframızda olduğu kadar hikayemizin de içinde zeytin…Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam, saat 10.30’da, 94.9 Açık Radyo’da!

49

Bu toprakların binlerce yıllık sakini zeytin de diğer gıda ürünlerinden farklı değil bugünlerde; küçük çiftçilerin dertleri, üreticiden sofraya gelene kadar ki zincirin giderek büyümesi ve zeytinin de kültürün bir parçası olmaktan çıkıp tüketimin bir aracı haline gelmesi… Yırca ve Kırkağaç’takilere benzer kıyımlar ve nefesini sürekli ensemizde hissetiğimiz Zeytin Yasası ölmez ağacı tehdit etse de, zeytine başka türlü bakmanın, onu yeniden hikayelerimizin bir parçası yapmanın mümkün olduğunu biliyoruz.

Slow Food’un bu sene ilki düzenlenen Slow Olive için Ayvalık’ı seçmesinin ardından, Açık Radyo’da, zeytini ve 14-17 Nisan’da Ayvalık’ta gerçekleşecek Slow Olive‘i konuşuyoruz. Konuğumuz Slow Food Fikir Sahibi Damaklar’dan Alen Mevlat.

Konuyu yalnızda gıda ve çevre boyutuyla kısıtlamadan, folklörden, siyasete, astronomiden, öykülere zeytinin dokunduğu her yönü kapsayan bu güzel etkinlik ile ilgili daha fazla bilgi için:

http://fikirsahibidamaklar.org/slow-olive-2016/program.html

11:00 – 12:00 Cuma Adlı Adamlar / Halil Turhanlı ve Ömer Madra / Yeraltından not(a)lar

12:00 – 13:00 Caz Türbülans / Recep Şencan / Cazda serbest dolaşım

12:55 – 13:05 Türkiye Hikayelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

HayatiHakikiyeHikayeleri08.04.2016AR

Program Hakkında Bilgi

13:00 – 14:00 Önce Sağlık / Betigül Öngen ve Selim Badur

OnceSaglik20160408

Kış yaklaşıyor ve havalar her defasında daha da kestirilemez oluyor. Önce Sağlık, her sefer olduğu gibi, bu kışın tekinsiz havalarında da nöbette.

14:00 – 14:30 Öykülerle Yeni Köylüler / Anday Ataman / Türkiye’den ve dünyadan kırsala dönüşün öncüler

OykulerleYeniKoyluler20160408

“Türkiye’den ve dünyadan kırsala dönüşün öncüleri” şiarıyla yola çıkan programda, ekoyerleşkelerden öyküler, vizyon ve aktüel projeler yerinde ya da yerinden insanlarla kurulan bağlantılarla konu ediliyor..

14:30 – 15:30 Wanderer / Can Denizci / (Richard Wagner özel programı)

Doğumunun 200. yılında Richard Wagner özel programı. 19. yüzyıl operasının en önde gelen iki isminden biri olan ve müziğin üst dilinin üstadı sayılan Wagner’in hayatı ve eserleri Wanderer’de

15:30 – 16:30 Sinefil / Melis Behlil ve Yeşim Burul Seven / Sinemasever muhabbetleri

sinefil-20160408

sinefilmelisb.blogspot.com/

16:30 – 17:00 Bilgi Çağı / Cem Tecimen ve Ersu Ablak / İnovasyonun, teknolojinin tüm seslerine açık bir platform

bilgicagi.com/Radyo.aspx

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160408Cuma

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Cuma Ceyhan Usanmaz’la Bu Köşe Kitap Köşesi

Açık Dergi Cuma Cihan Uzunçarşılı Baysal’la Kentin Tozu: Kent hakkı üzerine konuşmalar

KentinTozu20160408

Açık Dergi Cuma Turgut Yüksel ve Ömürden Bakaçhan ile Tarama Ucu

TaramaUcu0160408

20:00 – 21:00 Koyu Mavi / Gülçin Orgun / Türler arası

koyu-mavi-08-04-2016

koyumavi.org/

***

Dünya Romanlar Günü
ve
35. İstanbul Film Festivali
vesilesiyle

19
Bandista / Kara Çocuk Raksı
Erika Serre, Rodolfo Munoz / Manifeste (Exils)
Jose Perez Silva/ La Molinera (Exils)
Remedios Silva / Naci En Alamo (Vengo)
Ursuj, Bartes / Déchirant (Transylvania)
Beata Palya / Je T’ai Cherché (Transylvania)
Ursuj, Bartes / Le Tzigane Heureux (Transylvania
Catherine Ringer / Les Bohemiens (Korkoro)
Valantin Dahmani / Un Poulailler A La Bastille (Korkoro)
Grup Denk / Sevmek Zamanı (Dom Sa Vesanje)
Vaska Jankovska / Ederlezi (Dom Sa Vesanje)

bu akşam
saat 20-21 arasında
Koyu Mavi’de.

21:00 – 22:00 Aşağı Mahalle / Ümit Baykara / New York Downtown Cazve ötesi…

***

18

Saat 21:00 ‘de başlayacak bu akşamki programda Fransız grup Anakronic Electro Orkestra ile Amerikalı klarnetçi David Krakauer’in birlikte kaydettikleri Anakronic / Krakauer albümünden seçmeler yer alacak… Klezmer müziği ile elektronik müziğin mükemmel birlikteliğine tanık olmak için:

22:00 – 23:00 Mint / Efkan Kula ve Mert Emcan / Gıcır cızır plâklar

mixcloud.com/mertemcan/

Alternatif rock’ın geçmiş ve günümüz klasiklerinin çalınacağı “Mint”te Stüdyo İmge yazarları; Efkan Kula ve Mert Emcan plak koleksiyonlarının en değerli single’larını hikayeleriyle birlikte çalıyor.

23:00 – 24:00 13 Melek / Yiğit Atılgan / Zamanın ruhundan bağımsız sesler

13melek-acikradyo178

Zamanın ruhundan bağımsız seslere kulak verdiğimiz 13 Melek bu yayın döneminde Cuma günleri 23.00’te.

24:00 – 01:00 Blackout / Gürkan Vayis, Cem Kayıran ve Tuna Öztürk / Kirli ve aksak ritimler ile Siyah müzikler

Yeni yayın döneminde Overphonic ve Blackout programları birleşip yollarına, Overphonic’in saatinde Blackout adı altında devam ediyor.

overphonic.blogspot.com/

mixcloud.com/overphonic/

blackout949.blogspot.com/

soundcloud.com/blackout949

***

91

This upload features tracks from BirGa[N], Anthony Yarranton, The Element & Musumeci,Martyn feat. Spaceape, Gunnar Stiller and more.

01. Minimal Boffin – Jardin d’Acclimation
02. Anthony Yarranton – Marrakech (Scotty.A Remix)
03. Monobetrieb – The Roads (Narcotic 303 Remix)
04. BirGa[N] – Essia (Original Mix)
05. The Element & Musumeci – Pneuma (Olderic Remix)
06. Martyn feat. Spaceape – Is this insanity? (Ben Klock mix)
07. Gunnar Stiller – Closer (Nikola Gala Remix)
08. Nikola Gala – Octoechoes (Original Mix)