Açık Radyo’nun 43. Yayın Dönemi Başladı

19-43_yayin_donemi

Açık Radyo’nun 25 Nisan 2016’da başlayıp 23 Ekim 2016’da sona erecek olan 43. Yayın Dönemi başladı. Yeni yayın dönemindeki yenilik ve değişiklikler şöyle (tklynz)

***

Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 43. Yayın Dönemi (25 Nisan 2016 – 23 Ekim) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/2016/4/25/headlines

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160426Sali_281

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_26Nisan2016

***

Açık Gazete: 26 Nisan 2016

22

Günün Sözü: “Bunun bilinçli olarak yapıldığı, yapılmadığı konusunda bize ulaşan bir bilgi yok. Suriye tarafında kaotik bir savaş ortamı var. Bunun bir kısmı yanlışlıkla geliyor olabilir, bir kısmı kasıtlı atılmış olabilir.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye tarafından gelen 45 füzeyle, 4 ayda 17 kişinin hayatını kaybettiği Kilis’deki son duruma açıklık getiriyor.
(Hürriyet)

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı
Bad Businessman
Squirrel Nut Zippers
Hot
Ma Rainey
Sleep Talking Blues (take 1)
Ma Rainey’s Black Bottom

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20160426

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20160426

***

“Olağanüstü Bilinç Halleri”

16

Açık Bilinç’te bu hafta “olağanüstü bilinç halleri”nin öneminden ve bilim içindeki yerinden söz ettik. “Değiştirilmiş bilinç halleri” çerçevesinde lusid rüya, trans hali, ve ölüme yakın deneyimlerin anlam ve etkilerini konuştuk.

09:50 – 10:00 Aşırılıklar Gezegeni

asiriliklar_gezegeni_26.04.2016

43. Yayın Dönemi’nde Açık Gazete’nin içinde yeni bir köşemiz var: Aşırılıklar Gezegeni: Aşırı gelişen, aşırı kalabalıklaşan, hedefi şaşan gezegenden sözler…

“Artık zihniyetlerimizde bir değişikliğe gitmemizi gerektiren bir sorun ile karşı karşıyayız. Zihniyetlerimizi değiştirmeliyiz ki insanlık kendi yaşam destek sistemini tehdit etmesin. Yeryüzündeki yaradılışı tüm çeşitliliği, güzelliği ve mucizesi ile kabul etmek anlamına gelen bir görevimiz var; dünyaya yaralarını sarmasında yardımcı olmak. Bu süreçte kendi yaralarımızı da tedavi edebiliriz. ”  Wangari Maathai

Aşırılıklar Gezegeni’ni hafta içi hergün Açık Gazete’nin sonunda duyacaksınız.

Kaynak: https://populationspeakout.org/

***

Efendi İnsan: 1

23

En başında dünya bir bütündü ve her yerde güzellik hâkimdi…

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcin20160426

“İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi” şiarıyla yola çıkan programda, Gezegenin başındaki en büyük tehdit olan küresel iklim değişikliğine dair haberler, analizler, yorumlar ve mücadele seslerine yer veriliyor. Bu sene 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında Paris’te yapılacak olan ve gezegenin kaderini belirleyecek yeni bir iklim anlaşmasının çıkması beklenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne doğru tutulan bir iklim güncesi. Paris Zirvesi’ne doğru yaklaşırken programın frekansı da artıyor. 42. yayın döneminde Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 10’da.

İklim İçin Programınının içinde yeni bir köşe: Batı Uuygarlığının Çöküşü: Gelecekten Bir Bakış

Naomi Oreskes ve Erik M. Conway’in sarsıcı iklim bilim kurgu risalesi. Bir Yeni Çin Halk Cumhuriyeti tarihçisinin 2393 yılında yazdığı tarihçede Batı Uygarlığının ekonomik, siyasi ve sosyal çöküşü, İklim İçin programının içinde Ömer Madra tarafından okunuyor.

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20160426

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad Selahattin / Çolak Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Yel Mi Değirmen mi? (Yeni program, tekrarı gece 03:00’te) / Hazırlayan: Jale Parla / Hafta içi her gün

YelMiDegirmenMi20160426

Don Kişot

Ölümsüz gençliğin şövalyesi,

ellisinde uyup yüreğinde çarpan aklına

bir temmuz sabahı fethine çıktı

güzelin, doğrunun ve haklının:

Önünde mağrur, aptal devleriyle dünya,

altında mahzun ve kahraman Rosinant’ı

Gelmiş geçmiş en büyük romancı sayılan Miguel de Cervantes Saavedra, Shakespeare ile ya aynı gün ya da ondan 1 gün önce (22 ya da 23 Nisan 1616’da) biz ölümlülerin arasından ayrılmıştı. Kıvrak Zekânın Prensi, ölümünün 400. yıldönümünde herkesi bir kez daha darmaduman ediyor. Muhtemelen modern dünyanın ilk ve en iyi romanı sayılan Don Quijote, 2005’te,yazılışının 400. yıldönümünde profesör Jale Parla tarafından Açık Dergi içinde hazırlanan Yel mi Değirmen mi? Programıyla Açık Radyo’da ele alınmıştı.  “Ölümsüz gençliğin şövalyesi” şimdi Açık Radyo’da aynı programın tekrarında bir kez daha olanca azameti, olanca acıklı -gülünçlüğü ile boy gösteriyor.

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

***

 • Bom Dia comunidade…Yayındayız!
  Doğaçlamalarıyla ünlü 1956 Portekiz doğumlu Maria João ile yayına başlıyoruz. “João” adlı albümünden “Choro Bandido” isimli parça geliyor
 • Popüler müzik ve Brezilya ritmlerini bir araya getiren, şarkıcı ve söz yazarı Djavan ile devam ediyoruz. “Samba Dobrado” adlı eski bir parçasını dinliyoruz..
 • 2 kez Grammy ödülünü kazanan MPB şarkıcısı Dori Caymmi ve ünlü besteci, gitarist Edu Lobo’dan “Chutando lata” adlı parçayı dinliyoruz..
 • The Ipanemas grubunun 2010 çıkışlı “Que Beleza” adlı albümünden “Espelho d’Agua” isimli parça var sırada…
 • Ünlü Jazz şarkıcısı Stacey Kent ile yaptığı çalışmalardan tanıdığımız ve aynı zamanda eşi olan 1966 doğumlu Jim Tomlinson’un “Brazilian Skecthes” adlı albümünden “Dreamer” adlı parçayı dinliyoruz..
 • 1960 Sao Paulo doğumlu piyanist, şarkıcı ve söz yazarı Eliane Elias’ın 2011 çıkışlı “Light My Fire” adlı albümünden Gilberto Gil eşliğinde “Turn To Me” adlı parça geliyor şimdi de..
 •  Brezilya’da müzisyen bir ailede doğan Tita Lima’dan MPB tarzında bir parça var sırada. 2010 çıkışlı “Possibilidades” adlı albümden “Maria, tô para voltar” isimli parçayı dinliyoruz..
 • Ünlü İtalyan DJ ve yapımcı Stefano Tirone’nin 2009 çıkışlı albümünden “Lua E Xango” adlı parçayı dinliyoruz.
 • Yine İtalya’dan bir DJ ile devam ediyoruz. Yenilikçi tarzıyla tanınan Nicola di Conte’nin “Natural” adlı son albümünden “A Menina Dança” adlı parçayı dinliyoruz.
 • Brezilya’lı bir Funk grubu olan Saravah Soul var sırada. 2009 çıkışlı “Future Brazil” adlı albümden “Funk E Saravah” isimli parçayı dinliyoruz
 • Dünya çapında 20 milyonun üzerinde albüm satan, Brezilya’nın en hit Samba ve MPB şarkıcısı Daniela Mercury’den “Feijão De Corda” isimli parça geliyor.
 • Samba, Pagode türüyle tanıdığımız Quinteto em Branco e Preto var sırada. 2008 çıkışlı “Patrimonio de Humanidade” adlı albümden “Xequeré” isimli parçayı dinliyoruz..
 • 1944 Rio de Janeiro doğumlu Leci Brandão ile devam ediyoruz. 2008 çıkışlı “Eu e o Samba” adlı albümden “Destino Do Pescador” isimli parça var sırada..
 • Şimdi de ‪#‎sambaokulu‬ geliyor. 2016 Rio karnavalı katılımcılarından biri olan G.R.E.S. Portela ile programımızı sonlandırıyoruz.
  ‪#‎nowplaying‬

14:00 – 14:30 Koku / Vedat Ozan / Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı bir program (5 yıl sonra tekrar)

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

***

Prokofiev’in doğumgünü şerefine, bugün 14.30’da “YENİ”de;

– Hong Kong’lu 19 yaşındaki piyanist Tiffany Poon’un Uluslararası Chopin Piyano Yarışması 1. turunda yorumladığı Prokofiev Op.11 Re minör Toccata’yı,
– Fransız arpist Xavier de Maistre Moldau’nun yorumu ile Prokofiev Op.12 Do Majör Prelüd ve Op.64 Romeo ve Juliet Balesi’nden Sabah Serenadı’nı,
– İtalya doğumlu 23 yaşındaki piyanist Beatrice Rana’nın tuşesinden Prokofiev Op.16 Sol Minör 2. Piyano Konçertosu’nun 1. ve 4. bölümlerini,
– Son olarak da, 1987 Tiflis doğumlu Gürcü piyanist Khatia Buniatishvili’nin, Verbier Festivali’nde yorumladığı Prokofiev Op.83 Sib Majör 7 numaralı Piyano Sonatı’nın 2. bölümünü dinleyeceğiz.

15:30 – 16:00 Yeşilçam Arkeolojisi (Yeni Program) / Hazırlayan: Utku Uluer

YesilcamArkeolojisi20160426

Türk sineması ve Yeşilçam’ın besin kaynaklarına, emekçilerine ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilecek bir program.

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20160426

suhakki.org

***

Kanal İstanbul Gerçekleşirse İstanbul’un da Marmara’nın da Sonu Gelir

Akgun Ilhan ve Nuran Yuce’nin hazirlayip sundugu Su Hakki’nda degisen guzergahi ile tekrar gundeme gelen Cilgin Proje Kanal Istanbul ele alindi.
Su Hakkı’nda  İstanbul’un sonunu getirecek Kanal İstanbul projesini ele aldık. Devlet ve hükümet yetkilileri hep bir ağızdan rant sağlamak ve bir kaç ayrıcalıklı eliti zengin etmekten başka bir işe yaramayan gereksiz mega projelere dur diyenleri kalkınma karşıtı olmakla ve vatan hainliğiyle suçluyor

Akgün İlhan ve Nuran Yüce Su Hakkı’nda  İstanbul’un sonunu getirecek Kanal İstanbul projesini ele aldı. Devlet ve hükümet yetkilileri hep bir ağızdan rant sağlamak ve bir kaç ayrıcalıklı eliti zengin etmekten başka bir işe yaramayan gereksiz mega projelere dur diyenleri kalkınma karşıtı olmakla ve vatan hainliğiyle suçluyor. Kendilerine muhalif olan herkese ve her düşünceye “gerisi teferruattır” deyip, duymazdan ve görmezden geliyorlar…

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların teferruat dediği şey doğanın yok oluşu, toplumun çöküşü ve geleceğimizin sönüşüdür. İşte akıllara ziyan bir yıkım projesi daha… Kanal İstanbul ya da Çılgın Proje… Yeniden hortlatılmış bu proje gerçekleştirilirse, denizlerimizin sonu gelecek ve yakın gelecekte içmeye bile su bulamayacağız… Susmayıp, insanca yaşama hakkımızı savunmak için başta kanal İstanbul olmak üzere tüm gereksiz mega projelere hayır demek gerekiyor. Ya Kanal, ya İstanbul!

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı Süre
James Bay
Hold Back the River
Holding Back TheRiver
4:06

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

52Hemzemin26042016

***

Language Turkish
Rauf Kösemen ve Damla Özlüer’in birlikte hazırlayıp sundukları Hemzemin’de bu hafta Türkiye ve dünyadan sosyal fayda iletişimi kampanyaları var.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer, (Yeni programcı) Sanat Deliorman

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160426Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

MariannaHovhannisyan_emptyFields_26_04_2016

***

Salt Galata’da acilan serginin editoru ile konustuk

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Salı  Sedat Nemli ile 40 Yılda 1 (Açık Dergi’de yeni köşe)

Sedat Nemli 1976 yılının liste başı şarkılarıyla yeniden aramızda

Açık Dergi Gülin Dede Tekin ile Tezahür (15 günde 1)

Tezahur20160426

İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar. Gülin Dede Tekin, iki haftada bir Açık Dergi’de tiyatro gündemini takip ediyor. Yeni oyunlar, tartışmalar ve sahne arkası…

Açık Dergi Salı Kitap İyi Gelir (Açık Dergi’de yeni köşe) 15 günde bir / Hazırlayan: Elvan Özkaya

“Edebiyat ve yayıncılık dünyasından haberler” şiarıyla yola çıkan programda Elvan Özkaya yayıncılık ve edebiyat dünyasından yeni haberlerin izini sürecek.

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_26-04-16_Meral45_PorcupineTree

gitaresk.com/

***

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’te, hazırlayıp canlı olarak sunduğum programda Porcupine Ttree’den seçtiğim parçaları dinleyebilirsiniz.

Playlists/43rd/160426

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Sadece Sesini Duyduk / Eray Düzgünsoy ve Feryal Kabil

soundcloud.com/muzikhayvani/

Açık Dergi programının köşesi olarak başlayan ve güncel müzik sahnesinden örneklere yer verilen Sadece Sesini Duyduk programı, Organize Gürültüler ile “füzyona” girdi. Sadece Sesini Duyduk adıyla yoluna devam edecek olan programa yapımcı olarak Feryal Kabil eklemlendi

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi