Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program    blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 43. Yayın Dönemi (25 Nisan 2016 – 23 Ekim) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2016/5/27?autostart=true

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160530Pazartesi

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil,  Selahattin Çolak

AcikGazete_30Mayis2016

***

Açık Gazete: 30 Mayıs 2016

15

Günün Sözü: “Bütün hayatımız boyunca çalıştık ve çok güzel bir köyümüz var, burasının bozulmasını istemiyoruz. Burası sığınmacı almaya uygun değil. Onlar buraya uymazlar.”

10 adet mülteci kabul etmek yerine 280 bin dolar ceza ödemeyi kabul eden, 2200 sakininden 300’ü milyoner olan müreffeh İsviçre kasabası Oberwil-Lieli sakinlerinden biri konuşuyor.
(Hürriyet)

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı
Antonio Aguilar
Corrido del General Zapata
Rancherisimo Vol. 4 Antonio Aguilar Interprita Sus Mejores Exitos
The Clash
The Guns Of Brixton
Clash On Broadway

***

Devrim Dijital Olacak

173

Panama Belgeleri diye adlandırılan verileri dünyaya yayan oyun bozan(lar), gölgeler arasından neden ve neden şimdi çıktığını bir “manifesto” ile anlatıyor.

Makalenin tamamını okumak için tklynz

09:00 – 09:30 Pazartesi  Ali Bilge’yle Ekonomi Politik

EkonomiPolitik20160530

***

Reza Zarrab Davası ve Türkiye

Bu hafta Açık Gazete’de Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge’yle, ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın yargılanması sürecininden yola çıkarak Türkiye’de iktidarın giderek demokrasiyle bağlarını kopartan gidişatını ve ana muhalefetin bu konudaki kolaylaştırıcı tutumunu konuştuk.

Reza Zarrab’ın açıklamaları, davanın Türkiye’de üzeri kapatılan 17- 25 Aralık yolsuzluk dosyası ile ve henüz aklanmayan kişilerlerle sıkı bağlantısını şimdiden ortaya koyuyor. Reza Zarrab davasının, Türkiye’de iktidarın IŞİD ile şu anda karanlıkta bulunan ilişkileri açısından da pek çok bilgiyi ortaya çıkaracağını ve Türkiye’nin açısından çok ciddi sonuçları olacağını öngörebiliriz.

09:50 – 10:00 Aşırılıklar Gezegeni

AsiriliklarGezegeni20160530

43. Yayın Dönemi’nde Açık Gazete’nin içinde yeni bir köşemiz var: Aşırılıklar Gezegeni: Aşırı gelişen, aşırı kalabalıklaşan, hedefi şaşan gezegenden sözler…

“Artık zihniyetlerimizde bir değişikliğe gitmemizi gerektiren bir sorun ile karşı karşıyayız. Zihniyetlerimizi değiştirmeliyiz ki insanlık kendi yaşam destek sistemini tehdit etmesin. Yeryüzündeki yaradılışı tüm çeşitliliği, güzelliği ve mucizesi ile kabul etmek anlamına gelen bir görevimiz var; dünyaya yaralarını sarmasında yardımcı olmak. Bu süreçte kendi yaralarımızı da tedavi edebiliriz. ”  Wangari Maathai

Aşırılıklar Gezegeni’ni hafta içi hergün Açık Gazete’nin sonunda duyacaksınız.

Kaynak: https://populationspeakout.org/

***

Efendi İnsan 25

46

Değerli tatlı su kaynaklarının yok olmaya başladığını gördüğünde…

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü / Oldies

10:30 Kamusla Güreş (Yeni program) / Hazırlayanlar: Didem Gürzap ve Kerem Doğan

KamuslaGuresFare

Kelimelerin, hayata dokunan anlamları, güncel ve geçmişe dayalı anlam ve çağrışımlarıyla tekrar ele alınacağı bir program.

***

14

Kamusla Güreş Pazartesi 10.30da FARE deliğine giriyor… Didem Gürzap ve Kerem Doğan‘ın kuyruğuna bağlanınız…

***

Kamusla Güreş,Didem Gürzap, Kerem Doğan, 30.05.2016 yayın tarihimiz,Harfimiz F, F harfinde Fare sözcüğü ile güreşiyoruz. Çizgi romanlardan, edebiyata, bilimden, galaksilere…

11:00 Sanat Uzun, İlham Sonsuz (Yeni Program) / Sanat üzerine psikolojik sohbetler / Hazırlayanlar: Şenol Ayla ve Timuçin Oral

SanatUzunIlhamSonsuz20160530

Sanat, yaratıcılık ve psikoloji kıyılarında gezinmeler şiarıyla yola çıkan programın ana konusu, “sanat ve psikoloji”. Bu eksen çevresinde; resim, müzik, sinema, edebiyat gibi çeşitli sanat dallarından eserlerin psikoloji disiplininden bakılarak yorumlanması, sanatın insan ruhu ve duyguları üzerinde yarattığı etkinin araştırılması, Sanatsal yaratıcılığın doğası ile “neden yaratıyorlar” sorusuna -hem psikolojik hem de nörolojik düzeyde- cevap arayışları, sanatçının yaratıcı özne olarak psikolojisi ve psikopatolojisi üzerine konuşulacak.

***

Tekinsiz: 2. Bölüm

Sanat Uzun, İlham Sonsuz’da bu hafta, geçen hafta başladığımız sanatta tekinsizlik konusunu konuşmaya devam ettik.

“Tekinsiz” kavramını ele aldığımız ilk bölümü dinlemek için tıklayın.

172

Geçen hafta,” tekinsiz” kavramını ele aldığımız ilk programımızda da olduğu gibi bu bölümün öncesinde de ‘geçmişte yaşanan olumsuz olayları hatırlatıp rahatsız edici olabilir’ anlamında ‘trigger warning’ yaptık.

Freud’un 1919 tarihli Tekinsiz (Das Unheimliche) makalesinde ele aldığı ve “bastırılmış olanın geri dönüşü” olarak formüle ettiği tekinsiz kavramını konuşmaya geçen hafta başlamıştık, bu hafta da devam ettik. Bu bölümde plastik sanatlardan, sinemadan ve mimariden tekinsiz motiflere baktık.

Resimde Pere Borrell del Caso, Henri Cadiou, Teun Hocks, Taner Ceylan ve Koreli sanatçı Choi Xooang’ın eserlerinden söz ettik. ‘İnsanlar ve Cinlerin Ustası’ Mehmet Siyah Kalem’in tekinsiz işlerindeki demonların, insan ruhsallığındaki yerlerine bakmaya çalıştık.

Freud’un tekinsizin motifleri olarak tanımladığı kavramları çokça kullanan filmlerden Stanley Kubrick’in The Shining filmine geniş yer ayırdık. Bu filmdeki ikizler, örüntüler, tekrarlar, çiftler, belirsizlikler, aynalar ve labirentlerden konuştuk.

Japon robotbilimci Masahiro Mori’nin ‘tekinsiz vadi’ (uncanny valley) adını verdiği kavramdan bahsettik.

Mimarideki tekinsiz yapılardan ve Gaudi’nin eserlerinden de söz ettiğimiz programı tekinsiz bir şarkı, Hotel California ile bitirirken, bu şarkının neden tekinsiz olduğuna ve üzerine yüklenen çeşitli anlamlara da uzunca değindik.

Programda değindiğimiz pek çok referansa ait görsel, video ve bağlantıları twitter hesabımız üzerinden anında paylaşıyoruz. Bizi dinlerken twitter üzerinden de takip etmeyi ihmal etmeyin: https://twitter.com/Sanat_Uzun

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı
Henry Hall And The Gleneagles Hotel Band
Home
The Shining soundtrack
The Chordettes
Mr. Sandman
Mr. Sandman single
Stevie Wonder
Superstition
Eagles
Hotel California
Hotel California

12:00 – 13:00 Skala / Göktuğ Ülkar

skalaprogram.tumblr.com/

70’lerden günümüze Avrupa cazı seçkileriyle yola çıkan Skala programı, bu  yayın döneminde 60’lardan günümüze caz seçkileriyle yoluna devam ediyor.

12:55 – 13:05 Yel Mi Değirmen mi? (Yeni program, tekrarı gece 03:00’te) / Hazırlayan: Jale Parla / Hafta içi her gün

Don Kişot

Ölümsüz gençliğin şövalyesi,

ellisinde uyup yüreğinde çarpan aklına

bir temmuz sabahı fethine çıktı

güzelin, doğrunun ve haklının:

Önünde mağrur, aptal devleriyle dünya,

altında mahzun ve kahraman Rosinant’ı

Gelmiş geçmiş en büyük romancı sayılan Miguel de Cervantes Saavedra, Shakespeare ile ya aynı gün ya da ondan 1 gün önce (22 ya da 23 Nisan 1616’da) biz ölümlülerin arasından ayrılmıştı. Kıvrak Zekânın Prensi, ölümünün 400. yıldönümünde herkesi bir kez daha darmaduman ediyor. Muhtemelen modern dünyanın ilk ve en iyi romanı sayılan Don Quijote, 2005’te,yazılışının 400. yıldönümünde profesör Jale Parla tarafından Açık Dergi içinde hazırlanan Yel mi Değirmen mi? Programıyla Açık Radyo’da ele alınmıştı.  “Ölümsüz gençliğin şövalyesi” şimdi Açık Radyo’da aynı programın tekrarında bir kez daha olanca azameti, olanca acıklı -gülünçlüğü ile boy gösteriyor.

13:00 – 14:00 Putumayo World    Music    / Dan Storper ve Rosalie Howarth / Dünya müziği

putumayo.com/radio_show

14:00 – 14:30 Hamişten Sesler / Şenay Özden ve Özhan Önder / Suriye ve Suriyeliler hakkında sürgünden sesler

HamistenSesler20160530

14:30 – 15:30 Opus 94 9 / Berna Uzunoğlu

Daha önceki dönemlerde her bölümünü dâhi bir besteciye ayrılan programda, 39. yayın döneminden itibaren her bölümünü bir müzik enstrümanına ayrılıyor.

15:30 – 16:30 Yolgeçen / Rahmi Öğdül / Hayatî ve kitabî patikaların kesiştiği yol ağızlarında ayaküstü konuşmalar (15 Günde 1)

16:30 Hariçten Sanat (Yeni Program) / Gezegenden Kültür-Sanat Haberleri / Hazırlayan: Çelenk Bafra

Haricten_sanat_30-05-2016_rec.27-05-2016

HarictenSanat20160530

acikradyo.com.tr/program/144512/kayit-arsivi/hariçten-sanat

Programda özellikle Türkiye’yi ilgilendiren ve/ya Türkiye’den katılımcılara yer veren uluslararası sanat gündeminden bir kesit sunulacak. Müzeler, bienaller ve sergilere özellikle odaklanarak geniş bir perspektifle sanat, mimarlık, tasarım ve müzecilik alanlarındaki yeni gelişmeleri, haberleri ve güncel tartışmaları incelenecek.

***

Gezegenin farklı köşelerinden kültür-sanat gündemini Türkiye’ye bağlayan programınız HARİÇTEN SANAT bugün ve her Pazartesi 16.30’da.

*Bugün/30 Mayıs 16.30’da yayınlanacak program bu hafta başlayan Berlin Bienali’ne veya yaz boyunca Berlin’i gezmeye gidecekler için dikkat çekici. Berlin’deki KW Çağdaş Sanat Enstitüsü Baş Küratörü Ellen Blumenstein’ın İstanbul Modern’de yaptığı müzecilik konuşmasını değerlendirdikten sonra yine KW’nin yönetiminde 4 Haziran-18 Eylül 2016 arasında gezilebilecek 9. Berlin Bienali’nin kavramsal çerçevesi ve bienale katılan sanatçılar Halil Altındere ve Sencer Vardarman’ın yeni çalışmaları hakkında bilgiler veriyor.

*Geçen haftaki Hariçten Sanat ise Barcelona’dan haberler getirdi. Gündemde Barcelona’nın güncel sanat müzesi MACBA’da PUNK müzik ve kültürüne adanan uluslararası serginin yanı sıra 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü ve Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında Barcelona müzelerinden haberler var.

* 6 Haziran içinse şimdiden ön bilgi: Batı dışı görsel sanatların prestijli ödüllerinden 4. Jameel Ödülü’nü konuşuyoruz, 7 Haziran’da düzenlenecek ödül ve sergiye Türkiye’den CANAN ve Cevdet Erek de 11 kişilik finalist listesinde.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Başak Yavuz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160530

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Pazartesi Murat ‘Mrt’ Şeçkin ile Kadıköy Postası

Kadıköy’deki kültür-sanat takviminin tutulduğu programda Tayfun Polat’ın Kadıköy’den göçüyle oyuncu değişikliğine gidildi. Yine bir Kadıköylü Murat ‘Mrt’ Seçkin aramıza katıldı.

Açık Dergi Pazartesi Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük ile Efektif Pas

efektifpas.com/

Açık Dergi Pazartesi Okuyan: Adnan Acar ile Yaşar Kemal: Röportaj Yazarlığında 60 Yıl

 Açık Dergi Pazartesi  Haftanın Albümü

20:00 – 21:00 Yerli / Tayfun Polat / Ana akımın dışında kalanlar

yerlisetler.wordpress.com/

mixcloud.com/tayfun-polat/ 

21:00 – 22:00 Vertigo / Hilmi Tezgör / Savrulan şarkılar

vertigo500.blogspot.com/

22:00 – 23:00 Ahtapotun Bahçesi / Cem Sorguç / Alter-latif müzik

ahtapotunbahcesi.blogspot.com/

23:00 – 24:00 Ay Palas / Tolga Yağlı / Bağımsız müzik

aypalas20160530

aypalas.blogspot.com/

***

45-aypalas20160530

01. Bardo Pond – Just Once / Bardo Pond
02. Jessica Bailiff – Evidence / Feels Like Home
03. Jessica Bailiff – Pressing / Feels Like Home
04. TSU! – The Sun Club / Dadebe
05. Gillian Welch – Revelator / Time (The Revalator)
06. Joan Shelley – Not Over By Half / Over And Even
07. Cat Stevens – How Can I Tell You / Teaser And The Firecat
08. Penguin Café Orchestra – The Sound Of Someone You Love Who’s Going Away And It Doesn’t Matter / Music From The Penguin Café
09. Brave Timbers – Swimming In The Isar / Hope
10. Teho Teardo & Blixa Bargeld – Nirgendheim / Nerissimo

24:00 – 01:00 Harita Metod Defteri / Halil Turhanlı / Müzik tarihine alternatif bakış