Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program    blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 43. Yayın Dönemi (25 Nisan 2016 – 23 Ekim) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2016/6/3?autostart=true

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160606Pazartesi

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil,  Selahattin Çolak

AcikGazete_06HAziran2016

AcikGazete6Haziran2016AAli

***

“Ben Yalnızca Özgür Olmak İstedim”: Muhammed Ali’nin Radikal Yankıları/Yankılanmaları

Açık Gazete 6 Haziran 2016: Muhammed Ali

167

Ali’yi, içinde yaşadığı zamanlar biçimlendirmişti. Ama onun ölümü bize şunu hatırlatmalı: Ali de içinde yaşadığı zamanları biçimlendirmişti.

Dave Zirin’in makalesinin tamamını okumak için tklynz

***

Muhammed Ali’nin Ardından

168

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük boksörü, hatta kimilerine göre en büyük sporcusu, ömrü boyunca ırkçılık ve savaş karşıtı mücadelenin içinde yer alan insan hakları savunucusu efsanevi Muhammed Ali 74 yaşında hayata veda etti. Bugün Açık Gazete’de Muhammed Ali’yi andık.

Açık Gazete’de Muhammed Ali’yi anarken, ölümünün hemen ardından Dave Zirin’in The Nation dergisinde yayımlanan “Ben Yalnızca Özgür Olmak İstedim”: Muhammed Ali’nin Radikal Yankıları/Yankılanmaları başlıklı yazısını da Ömer Madra’nın çevirisi ile okuduk.

09:00 – 09:30 Pazartesi  Ali Bilge’yle Ekonomi Politik

EkonomiPolitik20160606

***

Demokrasi Cephesi Şart

166

Açık Gazete’nin Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile geçtiğimiz haftayı değerlendirmeye gayret ettik. Gündemde olan “partili cumhurbaşkanlığı” ve buna uygun anayasa düzenlemelerinin yapılması, Türkiye’nin güney sınırında devam eden savaş, içinde yıkılmış bir Güneydoğu manzarası, Almanya’da Ermeni Soykırımı’nın tanınmasının ülke içinde sebep olduğu ırkçı tepkiler ve bir yandan ABD’de devam eden Reza Zarrab davasının çıktıları ele aldığımız konu başlıkları arasındaydı.

Bütün bu tablo karşısında, toplumun çok geniş bir kesiminin katılımıyla oluşacak, gerçek bir muhalefetin, bir “demokrasi cephesi”nin nasıl kurulabileceğini konuştuk.

Ekonomi Politik’te ele aldığımız konularla ilgili olarak Tarhan Erdem’in T24’te yayımlanan makalesini de okunmaya değer bulduk.

09:50 – 10:00 Aşırılıklar Gezegeni

AsiriliklarGezegeni20160606

43. Yayın Dönemi’nde Açık Gazete’nin içinde yeni bir köşemiz var: Aşırılıklar Gezegeni: Aşırı gelişen, aşırı kalabalıklaşan, hedefi şaşan gezegenden sözler…

“Artık zihniyetlerimizde bir değişikliğe gitmemizi gerektiren bir sorun ile karşı karşıyayız. Zihniyetlerimizi değiştirmeliyiz ki insanlık kendi yaşam destek sistemini tehdit etmesin. Yeryüzündeki yaradılışı tüm çeşitliliği, güzelliği ve mucizesi ile kabul etmek anlamına gelen bir görevimiz var; dünyaya yaralarını sarmasında yardımcı olmak. Bu süreçte kendi yaralarımızı da tedavi edebiliriz. ”  Wangari Maathai

Aşırılıklar Gezegeni’ni hafta içi hergün Açık Gazete’nin sonunda duyacaksınız.

Kaynak: https://populationspeakout.org/

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü Oldies

10:30 – 11:00 Kamusla Güreş (Yeni program) / Hazırlayanlar: Didem Gürzap ve Kerem Doğan

KamuslaGuresGercek

Kelimelerin, hayata dokunan anlamları, güncel ve geçmişe dayalı anlam ve çağrışımlarıyla tekrar ele alınacağı bir program.

***

Kamusla Güreş, Didem Gürzap, Kerem Doğan, G harfi, Gerçek kavramını irdeliyoruz. 06.06.2016, saat 10 : 30…

11:00 – 12:00 Sanat Uzun, İlham Sonsuz (Yeni Program) / Sanat üzerine psikolojik sohbetler. / Hazırlayanlar: Şenol Ayla ve Timuçin Oral

SanatUzunIlhamSonsuz20160606

Sanat, yaratıcılık ve psikoloji kıyılarında gezinmeler şiarıyla yola çıkan programın ana konusu, “sanat ve psikoloji”. Bu eksen çevresinde; resim, müzik, sinema, edebiyat gibi çeşitli sanat dallarından eserlerin psikoloji disiplininden bakılarak yorumlanması, sanatın insan ruhu ve duyguları üzerinde yarattığı etkinin araştırılması, Sanatsal yaratıcılığın doğası ile “neden yaratıyorlar” sorusuna -hem psikolojik hem de nörolojik düzeyde- cevap arayışları, sanatçının yaratıcı özne olarak psikolojisi ve psikopatolojisi üzerine konuşulacak

***

Sanatta ve Hayatta Örüntü ve Altın Oran

165

Sanat Uzun, İlham Sonsuz’un bu bölümünde örüntülerden bahsettik, örünütlerin hayatımızda ve sanattaki anlam ve önemini konuştuk.

TDK’ya göre göre örüntü, olay veya nesnelerin düzenli bir biçimde birbirini takip ederek gelişmesi. Dokunun arasında çizgi, noktacık veya renklerin ritmik tekrarıyla oluşan görünüme deniyor. Hayatımızda birçok örüntü var. Doğada, simetri (kar tanesi, çiçekler, kristaller), spiraller (deniz kabukları, bitkiler – ayçiçeği, ananas), akıntı-kıvrılarak akan şeyler (hava akımı, nehir yatağı), dalgalar ve çöldeki kumullar, kabarcıklar ve köpük (sabun köpüğü, sünger ve denizkestanesi gibi bazı deniz canlıları); sanat ve mimaride; bilim ve matematikte; bilgisayar program yazılımında; moda ve tasarımda… Bu kadar değil, davranışlarımızda da örüntüler, tekrarlayan kalıplar söz konusu. Psikoloji ve kognitif (bilişsel) sinirbilimde örüntü tanıma bilişsel bir süreç, çevreden alınan bir girdinin bellekteki bir bilgiyle eşleşmesini kapsayan bilişsel bir süreç.

Örüntüleri tanıma ya da örüntü oluşturma dürtüsü çok kışkırtıcı olabiliyor, Leonardo da Vinci’den Escher’e birçok sanatçı ağaç damarlarında, taş kesitlerinde, çeşitli lekelerde, bulutlarda örüntü bulmaya çalışmışlar. Da Vinci örüntü tanıma işinin, “zihni çeşitli buluşlara uyandırmak ve uyarmak” için paha biçilemez olduğunu söylemiş defterlerinde.

Örüntülerden hareketle Lawrence Teknoloji Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi Shamir ve Tarakhovsky tarafından geliştirilen sanat akımlarını tanımaya yönelik sanat algorirtmasını ve Japonya Keio Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Shigeru Watanabe tarafından eğitilerek Monet ve Picasso tablolarını ayırt edebilen güvercinleri konuştuk. Geometrik ikonlar –geonlar’dan ve “Doğayı silindir, küre, koni olarak görün” diyen ve Kübizm’in önünü açmış olan Paul Cézanne’dan bahsettik. Kübizm’den bahsederken Pablo Picasso, George Braque, Juan Gris, Jean Metzinger’in, nesne yüzeylerinin oluştuğu temel geometrik şekilleri vurgulayarak yaptıkları resimlerine baktık. Son olarak da güzellik nedir diye sorup yüz güzeliğinin algısına, altın orana, Leonardo da Vinci’nin eserlerindeki altın oranlara baktık.

12:00 – 13:00 Skala / Göktuğ Ülkar

skalaprogram.tumblr.com/

70’lerden günümüze Avrupa cazı seçkileriyle yola çıkan Skala programı, bu  yayın döneminde 60’lardan günümüze caz seçkileriyle yoluna devam ediyor.

12:55 – 13:05 Yel Mi Değirmen mi? (Yeni program, tekrarı gece 03:00’te) / Hazırlayan: Jale Parla / Hafta içi her gün

Don Kişot

Ölümsüz gençliğin şövalyesi,

ellisinde uyup yüreğinde çarpan aklına

bir temmuz sabahı fethine çıktı

güzelin, doğrunun ve haklının:

Önünde mağrur, aptal devleriyle dünya,

altında mahzun ve kahraman Rosinant’ı

Gelmiş geçmiş en büyük romancı sayılan Miguel de Cervantes Saavedra, Shakespeare ile ya aynı gün ya da ondan 1 gün önce (22 ya da 23 Nisan 1616’da) biz ölümlülerin arasından ayrılmıştı. Kıvrak Zekânın Prensi, ölümünün 400. yıldönümünde herkesi bir kez daha darmaduman ediyor. Muhtemelen modern dünyanın ilk ve en iyi romanı sayılan Don Quijote, 2005’te,yazılışının 400. yıldönümünde profesör Jale Parla tarafından Açık Dergi içinde hazırlanan Yel mi Değirmen mi? Programıyla Açık Radyo’da ele alınmıştı.  “Ölümsüz gençliğin şövalyesi” şimdi Açık Radyo’da aynı programın tekrarında bir kez daha olanca azameti, olanca acıklı -gülünçlüğü ile boy gösteriyor.

13:00 – 14:00 Putumayo World    Music    / Dan Storper ve Rosalie Howarth / Dünya müziği

putumayo.com/radio_show

14:00 – 14:30 Hamişten Sesler / Şenay Özden ve Özhan Önder / Suriye ve Suriyeliler hakkında sürgünden sesler

HamistenSesler20160606

14:30 – 15:30 Opus 94 9 / Berna Uzunoğlu

Daha önceki dönemlerde her bölümünü dâhi bir besteciye ayrılan programda, 39. yayın döneminden itibaren her bölümünü bir müzik enstrümanına ayrılıyor.

15:30 – 16:30 Sanat Hayat / Aslı Kırbaş

SanatHayat20160606

sanathayat.wordpress.com/

“Kültür, sanat ve tasarıma dair alternatif sohbetler” şiarıyla yola çıkan programda Aslı Kırbaş, kültür sanat dünyasından insanları ağırlıyor.

16:30 – 17:00 Hariçten Sanat (Yeni Program) / Gezegenden Kültür-Sanat Haberleri  / Hazırlayan: Çelenk Bafra

harictensanat-20160606

acikradyo.com.tr/program/144512/kayit-arsivi/hariçten-sanat

Programda özellikle Türkiye’yi ilgilendiren ve/ya Türkiye’den katılımcılara yer veren uluslararası sanat gündeminden bir kesit sunulacak. Müzeler, bienaller ve sergilere özellikle odaklanarak geniş bir perspektifle sanat, mimarlık, tasarım ve müzecilik alanlarındaki yeni gelişmeleri, haberleri ve güncel tartışmaları incelenecek.

***

Pera Müzesi Genel Müdürü Özalp Birol ile İslam geleneğiyle güncel sanat, zanaat ve tasarımı bir araya getiren 4. Jameel Ödülü’nden ve 8 Haziran-14 Ağustos 2016 tarihleri arasında sergiden bahsediyoruz. Sergide yer alan Türkiye’den Canan XCanan ve Cevdet Erek”in de dahil olduğu 11 uluslararası finalistlerden biri V&A ve Art Jameel işbirliğiyle düzenlenen 25,000 GBP’lik ödülün sahibi oluyor.
***

Hariçten Sanat programı, Açık Radyo 94.9 ile yurtdışındaki kültür-sanat gündemini her Pazartesi Türkiye’ye taşıyor. Bugün 16.30’da canlı yayında Pera Müzesi-Museum Direktörü Özalp Birol ile İslam geleneğiyle güncel sanat ve tasarımı bir araya getiren 4. Jameel Ödülü’nü konuşuyoruz, yarın yapılacak ödül töreni ve açılacak sergi öncesi Türkiye’den Canan XCanan ve Cevdet Erek’in de yer aldığı 11 sanatçılık seçkiden bahsedeceğiz.

*Geçen haftaki program ise aşağıdaki kayıt arşivinden dinlenebilir. 4 Haziran-18 Eylül 2016 arasındaki 9. Berlin Bienali’nin kavramsal çerçevesi ve bienale katılan sanatçılar Halil Altındere (Pilot) ve Sencer Vardarman yeni çalışmaları hakkında bilgilerin yanı KW İnstitute ve Baş Küratörü Ellen Blumenstein ile görüşmeleri aktarıyor.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Başak Yavuz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160606Pazartesi

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Pazartesi Murat “Mrt” Seçkin ile Kadıköy Postası

Kadıköy’deki kültür-sanat takviminin tutulduğu programda Tayfun Polat’ın Kadıköy’den göçüyle oyuncu değişikliğine gidildi. Yine bir Kadıköylü Murat ‘Mrt’ Seçkin aramıza katıldı.

Açık Dergi Pazartesi Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük ile Efektif Pas

efektifpas-20160606

efektifpas-seskesit

efektifpas.com/

Açık Dergi Pazartesi  Okuyan: Adnan Acar ile Yaşar Kemal: Röportaj Yazarlığında 60 Yıl 

Açık Dergi Pazartesi Haftanın Albümü 

Açık Dergi’nin önceki yayın dönemlerinde Cuma günleri yayınlanan köşesi, Tarama Ucu’nun yeniden yayın akışına dahil olmasıyla bu yayın döneminde Pazartesi günleri.

20:00 – 21:00 Yerli / Tayfun Polat / Ana akımın dışında kalanlar

yerlisetler.wordpress.com/

mixcloud.com/tayfun-polat/  

21:00 – 22:00 Vertigo / Hilmi Tezgör / Savrulan şarkılar

vertigo500.blogspot.com/

22:00 – 23:00 Ahtapotun Bahçesi / Cem Sorguç / Alter-latif müzik

ahtapotunbahcesi.blogspot.com/

23:00 – 24:00 Ay Palas / Tolga Yağlı / Bağımsız müzik

aypalas20160606

aypalas.blogspot.com/

***

17

01. Low – Monkey / The Great Destroyer
02. PJ Harvey – The Wheel / The Hope Six Demolition Project
03. Iggy Pop – American Valhalla / Post Pop Depression
04. Deradoorian – Komodo / The Expanding Flower Planet
05. Julianna Barwick – Beached / Will
06. PJ Harvey – When Under Ether / White Chalk
07. Marissa Nadler – All The Colors Of The Dark / Strangers
08. Low – Sunflower / Things We Lost In The Fire
09. Overseas – Lights Are Gonna Fall / Overseas
10. Will Johnson – The Watchman / Swan City Vampires
11. PJ Harvey – The Ministry Of Defence / The Hope Six Demolition Project

PJ Harvey ve Low 8 Haziran’da İstanbul‘da!…

24:00 – 01:00 Harita Metod Defteri / Halil Turhanlı / Müzik tarihine alternatif bakış

Reklamlar