Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 43. Yayın Dönemi (25 Nisan 2016 – 23 Ekim) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2016/6/6?autostart=true

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160607Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_07HAziran2016

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20160607

***

Cumhurbaşkanı’nın Totaliter Üslubunun Toplumda Bulduğu Karşılık

Erdoğan’ın çok tartışmalı olacağını bildiği sözleriyle açıkça ortaya koyduğu, otoriter, İslamcı faşizm diyebileceğimiz siyasi çizginin toplumda bulduğu karşılık Erdoğan’ın kendisinden çok daha önemli bir soruna işaret etmiyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her gün, -Zarrab davası hariç- her türlü konudaki fikirlerini son derece totaliter bir üslupla dile getiriyor ve örneğin “anne olmayan kadınlar yarımdır,” gibi çok tartışmalı olacağını önceden gayet iyi bildiği beyanlarıyla bütün ülkenin gündemini, zihnini, tahayyül ve algı dünyasını işgal ediyor, tahakküm altına alıyor.

Cumhurbaşkanı’nın bu çok tartışmalı beyanlarına sonuna kadar katılanların varlığının yanısıra, tamamen karşı olanların da bütün eleştirilerini, pozisyonlarını bu konuşmalara göre konumlandırıyor olması, bütün karşı çıkış ve eleştirilerini Cumhurbaşkanı’nın beyanatları üzerine kurmaları üzerinde dikkatle düşünmemiz gereken, çok ciddi bir açmazı ortaya koyuyor.

Açık Gazete’nin Ufuk Turu köşesinde, Cumhurbaşkanı’nın, bir yandan halk oylamasıyla başkanlık sistemini getirerek rejimi değiştirme amacını güderken, neden toplumsal uzlaşmayı sağlamak yerine, tam tersine kendi seçmeninin bir kısmı da dahil olmak üzere toplumun önemli bir bölümünden tepki alacak sözler sarfettiğini, böylece merkezde kendi sözleri ve kendisi olan bir tartışma alanı yaratmayı tercih ediyor olabileceğini sorduk.

Erdoğan’ın çok tartışmalı olacağını bildiği sözleriyle açıkça ortaya koyduğu, otoriter, İslamcı faşizm diyebileceğimiz siyasi çizginin toplumda bulduğu karşılık Erdoğan’ın kendisinden çok daha önemli bir soruna işaret etmiyor mu?

Türkiye’de toplumsal muhalefetin artık alternatif bir gündem, yaratmayı başarması gerekiyor.

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20160607

***

Dili Anlamak, Konuşmak ve Afazi

Bu hafta Prof. Hakan Gürvit’le, insanlarda dil anlama ve kullanmaya dair en önemli beyinsel bozukluk olan afaziden söz ettik.

164

Açık Bilinç’te İki hafta önce yapılan Ulusal Sinirbilim Kongresi vesilesiyle başladığımız ve geçen hafta kongreyi organize eden Ankara Üniversitesi’nden Prof. Metehan Çiçek’i konuk ettiğimiz Beyin Bilimleri ve Görüntüleme konulu dizide bu haftayı ve gelecek haftayı dil anlama ve kullanmaya dair bozukluklara ayırdık.

Bu hafta Prof. Hakan Gürvit’le, insanlarda dil anlama ve kullanmaya dair en önemli beyinsel bozukluk olan afaziden söz ettik.

Genellikle inme sonucu oluşan afazi, hastalarda yazılı ve sözlü dilsel anlama ve/ya ifade ve iletişim zorluğuyla kendini gösteriyor.

Afazi araştırmalarının beyinde lokalizasyon ve modülarite konusunu 19. YY Frenoloji tartışmalarına kadar götüren bir tarihçesi var.

Hakan Gürvit’le dilin beyin mekanizmaları konusunda en bilinen iki isim Broca ve Wernicke’den ve isimleri çok bilinmese de önemli katkılar yapmış diğer nörologlardan söz ettik.

Ayrıca, dünyanın en önemli afazi araştırmacıları arasında ülkemizden yetişme bir nörolog olan Dr. Marsel Mesulam’dan da bahsettik.

Beyin bilimleri serimiz haftaya Northwestern Üniversitesi’nde Dr. Mesulam’la afazi araştırmaları yapmakta olan Dr. Mustafa Seçkin ile devam edecek. Önümüzdeki haftalarda Alzheimer hastalığı, şizofreni, ve otizm üzerine beyin görüntülemeyle yapılan araştırmalara yer vereceğiz.

09:50 – 10:00 Aşırılıklar Gezegeni

AsiriliklarGezegeni20160607_201606

43. Yayın Dönemi’nde Açık Gazete’nin içinde yeni bir köşemiz var: Aşırılıklar Gezegeni: Aşırı gelişen, aşırı kalabalıklaşan, hedefi şaşan gezegenden sözler…

“Artık zihniyetlerimizde bir değişikliğe gitmemizi gerektiren bir sorun ile karşı karşıyayız. Zihniyetlerimizi değiştirmeliyiz ki insanlık kendi yaşam destek sistemini tehdit etmesin. Yeryüzündeki yaradılışı tüm çeşitliliği, güzelliği ve mucizesi ile kabul etmek anlamına gelen bir görevimiz var; dünyaya yaralarını sarmasında yardımcı olmak. Bu süreçte kendi yaralarımızı da tedavi edebiliriz. ”  Wangari Maathai

Aşırılıklar Gezegeni’ni hafta içi hergün Açık Gazete’nin sonunda duyacaksınız.

Kaynak: https://populationspeakout.org/

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcin20160607

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20160607

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad Selahattin / Çolak Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Yel Mi Değirmen mi? (Yeni program, tekrarı gece 03:00’te) / Hazırlayan: Jale Parla / Hafta içi her gün

YelMiDegirmenMi20160607

Don Kişot

Ölümsüz gençliğin şövalyesi,

ellisinde uyup yüreğinde çarpan aklına

bir temmuz sabahı fethine çıktı

güzelin, doğrunun ve haklının:

Önünde mağrur, aptal devleriyle dünya,

altında mahzun ve kahraman Rosinant’ı

Gelmiş geçmiş en büyük romancı sayılan Miguel de Cervantes Saavedra, Shakespeare ile ya aynı gün ya da ondan 1 gün önce (22 ya da 23 Nisan 1616’da) biz ölümlülerin arasından ayrılmıştı. Kıvrak Zekânın Prensi, ölümünün 400. yıldönümünde herkesi bir kez daha darmaduman ediyor. Muhtemelen modern dünyanın ilk ve en iyi romanı sayılan Don Quijote, 2005’te,yazılışının 400. yıldönümünde profesör Jale Parla tarafından Açık Dergi içinde hazırlanan Yel mi Değirmen mi? Programıyla Açık Radyo’da ele alınmıştı.  “Ölümsüz gençliğin şövalyesi” şimdi Açık Radyo’da aynı programın tekrarında bir kez daha olanca azameti, olanca acıklı -gülünçlüğü ile boy gösteriyor.

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

14:00 – 14:30 Koku / Vedat Ozan / Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı bir program (5 yıl sonra tekrar)

Koku20160607

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

***

Bügün “YENİ”de, 1982 doğumlu çellist Nicolas Altstaedt’ın geçen ay yayınlanan albümüne kulak vereceğiz.

135

Barok’tan çağdaş müziğe geniş bir repertuara sahip olan Altstaedt, Nico Muhly, Thomas Ades, Bryce Dessner, Jörg Widmann, Matthias Pintscher ve Fazıl Say gibi genç kuşak bestecilerle çalışıyor ve yeni eserlerin dünya prömiyerlerini gerçekleştiriyor.

“YENİ”de dinleyeceğimiz eserler;
Witold Lutoslawski / Küçük Suit
Mieczyslaw Weinberg / Op. 43 Do minör Çello Konçertosu

“YENİ” her Salı, 14.30’da…

15:30 – 16:00 Yeşilçam Arkeolojisi (Yeni Program) / Hazırlayan: Utku Uluer

YesilcamArkeolojisi20160607

Türk sineması ve Yeşilçam’ın besin kaynaklarına, emekçilerine ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilecek bir program.

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20160607

suhakki.org

***

Çanakkale’deki Bir Yıkım Projesi: Aşağıcavuş Baraj Projesi

163

Kaz Dağları’nın her köşesi termik santrali, kömür ocağı, altın madenciliği ve HES projeleriyle talan ediliyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bu yıkım projelerini protesto etmek için bir araya gelen insanlar “Kaz Dağları’nın üstü altından önemlidir” diyerek yaşamı savundu. İşte bu yıkım projelerinden biri olan Aşağıçavuş Baraj projesini, Su Hakkı’na konuk olan İlknur Urkun Kelso ile konuştuk.

İçme ve sulama suyu sağlamak için yapılacağı iddia edilen barajın 20 km uzaklıktaki Çırpılar Termik Santrali projesine soğutma ve yıkama amaçlı su temin etmek için yapıldığı artık biliniyor. Bir yanda içmeye su bulamayan insanlar, öte yanda kar hırsıyla hepimizin müşterekleri olan suyu, toprağı ve havayı kirleten şirketler ile onların sözcülüğünü yapan devlet yetkilileri…

Bu ekolojik adaletsizliği ve neden olacağı yıkımları Su Hakkı’na konuk olan aktivist İlknur Urkun Kelso anlattı. Buyurun buradan dinleyin.

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

58Hemzemin07062016

***

Language Turkish
Rauf Kösemen ve Damla Özlüer’in hazırlayıp sundukları Hemzemin’de dünyanın dört bir yanından farklı meseleler üzerine sosyal fayda iletişimi kampanyaları var.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer, (Yeni programcı) Sanat Deliorman

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160607Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Salı  Sedat Nemli ile 40 Yılda 1 (Açık Dergi’de yeni köşe)

Sedat Nemli 1976 yılının liste başı şarkılarıyla yeniden aramızda

Açık Dergi Gülin Dede Tekin ile Tezahür (15 günde 1)

Tezahur20160607

İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar. Gülin Dede Tekin, iki haftada bir Açık Dergi’de tiyatro gündemini takip ediyor. Yeni oyunlar, tartışmalar ve sahne arkası…

Açık Dergi Salı Kitap İyi Gelir (Açık Dergi’de yeni köşe) 15 günde bir / Hazırlayan: Elvan Özkaya

“Edebiyat ve yayıncılık dünyasından haberler” şiarıyla yola çıkan programda Elvan Özkaya yayıncılık ve edebiyat dünyasından yeni haberlerin izini sürecek.

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_07-06-14_Meral48_Nemrud

gitaresk.com/

***

134

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’de, Nemrud grubunun, kendi ismini taşıyan üçüncü albümünü dinleyebilirsiniz.
Grup ve albüm ile ilgili bilgiler için;
Album/43rd/alb160607_nemrud
Album/nemrud

Playlists/43rd/160607

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Sadece Sesini Duyduk / Eray Düzgünsoy ve Feryal Kabil

soundcloud.com/muzikhayvani/

Açık Dergi programının köşesi olarak başlayan ve güncel müzik sahnesinden örneklere yer verilen Sadece Sesini Duyduk programı, Organize Gürültüler ile “füzyona” girdi. Sadece Sesini Duyduk adıyla yoluna devam edecek olan programa yapımcı olarak Feryal Kabil eklemlendi

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi