Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 43. Yayın Dönemi (25 Nisan 2016 – 23 Ekim) Haftalık Yayın Akışı için TIKLAYINIZ

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2016/6/20?autostart=true

07:00 – 07:15 Deutsche Welle: Güne Başlarken…

facebook.com/dwturkce

dw.de/multimedya/

dw.de/gündem/

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20160621

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_21Haziran2016

***

Açık Gazete: 21 Haziran 2016

Günün bazı haberleri için tklynz

177

Günün Sözü: “Vicdandan bir sınır çizgisinin bu tarafında olanlar, cesaretle birlikte duramazsa, kendi yaşam biçimini, özgürlük alanını, söz söyleme hürriyetini savunamazsa, hepsini birlikte çok uzun süreliğine kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız.”

Gazeteci Can Dündar, Özgür Gündem gazetesine destek veren Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun terör örgütü propagandası iddiasıyla tutuklanmasının ardından herkesi dayanışmaya çağırıyor.
(Cumhuriyet)

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı
Gilberto Gil
Pessoa Nefasta
Raça Humana
Kinks
The Village Green Preservation Society
The Village Green Preservation Society

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20160621

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20160621

***

Futbol Aşkının Beyindeki Yansıması

154

Açık Bilinç’te, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Başar Bilgiç’le futbol aşkının beyindeki yansımasını ve “beynin karanlık gücü” dahil pek çok ilginç konuyu konuştuk.

Dr. Bilgiç ve ekibi yaptıkları bir çalışmada, fonksiyonel Manyetik Rezonans görüntüleme (fMRI) ile, fanatik Fenerbahçe taraftarlarının beyinlerini incelemiş.

Takımlarına bağlılık seviyesine göre seçilen hepsi erkek Fenerbahçe taraftarı deneklere MR içinde üc farklı maçtan bölümler izlettirilmiş.

Fenerbahçe taraftarlarının izlerken beyinlerinin görüntülendiği 3 maç şunlar: FB:6 – GS:0; FB:1 – GS:5; ve yabancı liglerden ilgisiz bir maç.

Fenerbahçe taraftarlarının beyinleri, Galatasaray maçlarında takımları gol üstüne gol yer ya da atarken, nasıl tepki veriyor olabilir?

Dr. Bilgiç, futbol aşkının beynin haz ve acı merkezlerini nasıl harekete geçirdiğini anlatıyor.

Programda söz ettiğimiz diğer konu da,”beynin karanlık gücü” olarak bilinen, beyindeki Olağan Durum Ağı (Default Mode Network) bağlantısının işlevi.

İstirahat sırasında, bir bilişsel faaliyet yapmazken, insanların beyinlerinde tipik bir faaliyet şebekesi gözleniyor.

Beyinde yeni ve şaşırtıcı bir bulgu olarak ortaya çıkan bu Olağan Durum Ağı niye var, ne işe yarar, beynin hangi bölgelerini kapsar?

Olağan Durum Ağı’ndaki bozukluk Alzheimer hastalığının hafıza ve davranıştan önce beliren bir işareti olarak da ayrıca önem kazanmış durumda.

Beyin görüntüleme serimizde önümüzdeki hafta ABD’den Dr. Ayşenil Belger’le şizofreni alanında beyin görüntülemeyle yapılan son araştırmaları konuşacağız.

09:50 – 10:00 Aşırılıklar Gezegeni

AsiriliklarGezegeni20160621

43. Yayın Dönemi’nde Açık Gazete’nin içinde yeni bir köşemiz var: Aşırılıklar Gezegeni: Aşırı gelişen, aşırı kalabalıklaşan, hedefi şaşan gezegenden sözler…

“Artık zihniyetlerimizde bir değişikliğe gitmemizi gerektiren bir sorun ile karşı karşıyayız. Zihniyetlerimizi değiştirmeliyiz ki insanlık kendi yaşam destek sistemini tehdit etmesin. Yeryüzündeki yaradılışı tüm çeşitliliği, güzelliği ve mucizesi ile kabul etmek anlamına gelen bir görevimiz var; dünyaya yaralarını sarmasında yardımcı olmak. Bu süreçte kendi yaralarımızı da tedavi edebiliriz. ”  Wangari Maathai

Aşırılıklar Gezegeni’ni hafta içi hergün Açık Gazete’nin sonunda duyacaksınız.

Kaynak: https://populationspeakout.org/

***

İnsan Dalgası 4

“Dünyaya ne kadar insan sığar sorusu cevabı olmayan bir soru. Ne istiyoruz? Küresel sınırlarımız var mı ya da aşarsak felaket ve ödeyemeyeceğimiz bedeller ile karşı karşıya kalacağımız keskin sınırlar? Elbette ki var.” George Woodwell

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcin20160621

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad Selahattin / Çolak Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Yel Mi Değirmen mi? (Yeni program, tekrarı gece 03:00’te) / Hazırlayan: Jale Parla / Hafta içi her gün

YelMiDegirmenMi20160621

Don Kişot

Ölümsüz gençliğin şövalyesi,

ellisinde uyup yüreğinde çarpan aklına

bir temmuz sabahı fethine çıktı

güzelin, doğrunun ve haklının:

Önünde mağrur, aptal devleriyle dünya,

altında mahzun ve kahraman Rosinant’ı

Gelmiş geçmiş en büyük romancı sayılan Miguel de Cervantes Saavedra, Shakespeare ile ya aynı gün ya da ondan 1 gün önce (22 ya da 23 Nisan 1616’da) biz ölümlülerin arasından ayrılmıştı. Kıvrak Zekânın Prensi, ölümünün 400. yıldönümünde herkesi bir kez daha darmaduman ediyor. Muhtemelen modern dünyanın ilk ve en iyi romanı sayılan Don Quijote, 2005’te,yazılışının 400. yıldönümünde profesör Jale Parla tarafından Açık Dergi içinde hazırlanan Yel mi Değirmen mi? Programıyla Açık Radyo’da ele alınmıştı.  “Ölümsüz gençliğin şövalyesi” şimdi Açık Radyo’da aynı programın tekrarında bir kez daha olanca azameti, olanca acıklı -gülünçlüğü ile boy gösteriyor.

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

 • Bom Dia comunidade…Yayındayız!
  1948 Rio de Janeiro doğumlu Latin Grammy’e aday olan efsanevi isim Joyce Moreno’nun 2015 çıkışlı albümünden “Adeus América” isimli parça geliyor.
 • 1976 doğumlu besteci, şarkıcı öykü yazarı ve Latin Grammy ödüllü sanatçı Vanessa da Mata’nın 2014 çıkışlı albümünden “Ninguem e Igual a Ninguem” adlı parçayı dinliyoruz..
 • Popüler müzik ve Brezilya ritimlerini bir araya getiren, şarkıcı ve söz yazarı Djavan ile devam ediyoruz “Aridez” adlı parçayı dinliyoruz..
 • 2002 yılında kurulan grup Forro in the Dark’dan, John Zorn eşliğinde “Shaolin Bossa” isimli parça var sırada…
 • MPB şarkıcısı Glaucia Nasser ve ünlü Latin Jazz perküsyoncusu Sammy Figueroa’nın 2015 yılında birlikte yayınladığı albümden “Encontro” adlı parçayı dinliyoruz..
 • Piyanist, besteci ve aranjör André Mehmari’nin 2015 çıkışlı “As Estaçoes Na Cantareira” adlı albümünden “Um Retrato” isimli parça geliyor şimdi de..
 • İtalyan bir jazz grubu olan LTC’nin 2008 çıkışlı “A Different View” adlı albümünden “Meninos das Laranjas” isimli parça var sırada..
 • İtalyan müzisyen ve DJ Nicola Conte’nin “Natural” adlı albümünden Stefania Dipierro eşliğinde “A Menina Dança” adlı parçasını dinliyoruz..
 • Simone ile devam ediyoruz. 2013 çıkışlı “E Melhor Ser” adlı albümünden “Aquele Plano para Me Esquecer ” adlı parça geliyor..
 • 1945 doğumlu Brezilya’nın en önemli bestecilerinden biri olan Ivan Lins’den “Cantoria” isimli parçayı dinliyoruz..
 • Bossa Nova’nın sevilen isimlerinden biri olan Sergio Mendes’in 2014 çıkışlı “Magic” adlı albümünden Seu Jorge eşliğinde “Sou Eu” isimli parça geliyor..
 • Pagode türünde bir şarkı var sırada. 1983 doğumlu Brezilya’lı aktör ve şarkıcı Mumuzinho’nun 2012 çıkışlı albümünden “Se Eu Tivesse Poder” adlı parçayı dinliyoruz..
 • Ünlü Pagode şarkıcılardan biri olan Zeca Pagodinho’nun 2015 çıkışlı “Ser Humano” adlı albümünden “So Na Manhã” isimli parça geliyor..
 • Şimdi de ‪#‎sambaokulu‬’na geçiyoruz. 2016 Rio Karnavalı katılımcılarından biri olan “G.R.E.S. Academicos do Salgueiro” okulunun karnaval parçasıyla programımızı sonlandırıyoruz.

14:00 – 14:30 Koku / Vedat Ozan / Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı bir program (5 yıl sonra tekrar)

Koku20160621

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

15:30 – 16:00 Yeşilçam Arkeolojisi (Yeni Program) / Hazırlayan: Utku Uluer

YesilcamArkeolojisi20160621

Türk sineması ve Yeşilçam’ın besin kaynaklarına, emekçilerine ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilecek bir program.

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20160621

suhakki.org

***

Orta Doğu’nun Dev Kanal Projeleri Sonumuzu Hazırlıyor

Akgun Ilhan ve Nuran Yuce’nin hazirlayip sundugu Su Hakki’nda Orta Dogu’da yapimi tamamlanmis ve planlama asamasinda olan buyuk kanal projeleri ele alindi.
Orta Doğu’da yapımı tamamlanmış ve planlama aşamasında olan büyük kanal projeleri, Hazar-Basra kanal Projesi, İsrail’in Kanal projesi, Yeni Süveyş Kanalı gibi projeler Orta Doğu’nun çehresini değiştirecek, geleceğimizi karartacak kadar büyük. Türkiye’de de benzer bir kanal projesi olan “Çılgın Proje” yani Kanal İstanbul gündemde.

Tüm bu çılgınlığa çok geç olmadan son verilmesi gerek. Yoksa yaşam kaynaklarımız suyumuz, denizlerimiz, iklimimiz ve toprağımız geri dönüşü olmaz biçimde yok olacak.

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı
Vicente Amigo
Rio De La Seda

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer, (Yeni programcı) Sanat Deliorman

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20160621Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Salı  Sedat Nemli ile 40 Yılda 1 (Açık Dergi’de yeni köşe)

Sedat Nemli 1976 yılının liste başı şarkılarıyla yeniden aramızda

Açık Dergi Gülin Dede Tekin ile Tezahür (15 günde 1)

Tezahur20160621

Ar-Arsiv-22062016-Tezahur-biriken

İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar. Gülin Dede Tekin, iki haftada bir Açık Dergi’de tiyatro gündemini takip ediyor. Yeni oyunlar, tartışmalar ve sahne arkası…

***

#biriken10yasinda

153

Açık Dergi’nin içinde yayınlanan Tezahür’de bu hafta Gülin Dede Tekin, 24. LGBTİ+ Onur Haftası kapsamındaki “Öcüler – Les Ogres” temsili vesilesiyle biriken kolektif’ten Okan Ürün ve Melis Tezkan’la bir araya geldi; biriken’i biriktiren anları ve değişen ve değişmeyen duyguları konuştular.

Açık Dergi’nin içinde yayınlanan Tezahür’de bu hafta Gülin Dede Tekin, 24. LGBTİ+ Onur Haftası kapsamındaki “Öcüler – Les Ogres” temsili vesilesiyle biriken kolektif‘ten Okan Ürün ve Melis Tezkan’la bir araya geldi; biriken’i biriktiren anları ve değişen ve değişmeyen duyguları konuştular.

biriken 10 yıl önce kurulmuş bir kolektif.

biriken’in geçen ay Tiyatro Festivali’nde sahnelenen “Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi” adlı oyunu Boysan Yakar’a ithaf edilmişti. Oyun şimdi sahnelenmek üzere sezonu bekliyor ve Rıza Kocaoğlu’yla sahneledikleri Bernard-Marie Koltès yorumları ile beraber İstanbul sahnesinde olacak.

Açık Dergi Salı Kitap İyi Gelir (Açık Dergi’de yeni köşe) 15 günde bir / Hazırlayan: Elvan Özkaya

“Edebiyat ve yayıncılık dünyasından haberler” şiarıyla yola çıkan programda Elvan Özkaya yayıncılık ve edebiyat dünyasından yeni haberlerin izini sürecek.

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_21-06-16_KellerWilliams1

gitaresk.com/

***

Geçtiğimiz Salı gecesi, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’de, Keller Williams’ın (Travelin’ McCourys ile) “Pick” ve (More Than a Little ile) “Funk” albümlerinden bir seçki dinlediğimiz programın kaydı:

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’de, tek kişilik jamband Keller Williams’ın (Travelin’ McCourys ile) “Pick” ve (More Than a Little ile) “Funk” albümlerinden bir seçki dinleyebilirsiniz:
Playlists/43rd/160621

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Sadece Sesini Duyduk / Eray Düzgünsoy ve Feryal Kabil

soundcloud.com/muzikhayvani/

Açık Dergi programının köşesi olarak başlayan ve güncel müzik sahnesinden örneklere yer verilen Sadece Sesini Duyduk programı, Organize Gürültüler ile “füzyona” girdi. Sadece Sesini Duyduk adıyla yoluna devam edecek olan programa yapımcı olarak Feryal Kabil eklemlendi

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi

Reklamlar