Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 44. Yayın Dönemi: 24 Ekim 2016 – 23 Nisan 2017 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2016/12/12?autostart=true

07: 00 – 07:20 Şarkılarla Memleket Tarihi (Yeni program) / Hazırlayan: Murat Meriç

SarkilarlaMemleketTarihi20161213

Plak koleksiyoncusu, yazar Murat Meriç memlekette ve dünyada o günün tarihinde olup bitenler yani kimi olaylar, ölümler, doğumlar üzerine yazılmış şarkılarla hafta içi her gün tarihe bir bakış atıyor.

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenSimdi20161213

facebook.com/uygar.ozesmi.page

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AcikGazete_13Aralik2016

Halep20161213

***

Halep’te Kıyamet

28

Suriye’de isyancı güçlerin elinde olan Halep, Esad kontrolündeki Suriye Ordusu’nun eline geçerken, aralıksız bombaların ve hava kuşatmasının altında sıkışan sivil halkın açıkça ölümle yüzyüze olduğu haberleri geliyor. BM sözcüsü Ban Ki-moon ise durumu “katliam” olarak niteledi. Alınabilen haberler, sağlık hzimeti diye bir şeyden söz etmenin mümkün olmadığı bölgede yaralı sivillerin ölüme terkedildiği, sağ kalan sivillerin de katliamla karşı karşıya olduğu ve gerçek bir insanlık dramı yaşandığı şeklinde. Sivillerin tahliye edilebilmesi için 5 günlük ateşkes ve bir güvenlik koridoru açılması talebi ise Esad ve müttefikleri tarafından reddediliyor.

SomaNobetAralikSHD.15.12.2016Son

***

Soma’dan Şirvan’a

39

17 Kasım’da Siirt Şirvan’da 16 işçinin hayatını kaybettiği  bakır madeni sahasının sahibi Ciner Grubu, Soma’da en az 301 kişinin öldüğü madenin de eski işletmecisiydi. Bu ay, Ayın 13’ünde Şirvan’ı konuştuk.

* Siirt Şirvan’da hayatını kaybeden işçilerin isimleri şöyle:

Savaş Kızılkan, Kerem Arat, Murat Ant, İbrahim Kılınç, Kasim Tari, Şefik Tuncer, Sedat Bulut, Abdurrahman Sönmezsoy, Reşit Can, Halil Başer, Mahmut Batumak, Bedrettin Caylı, Nusret Beyazalma, Yavuz Yıldız, İsmail Tekin ve Abdulbaki Aydın

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20161213

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20161213

***

İntihal: Akademinin Kanayan Yarası

56-acik_bilinc_intihal

Bu hafta Açık Bilinç’te, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (BEPAM) Dr. Ziya Toprak’la Türkiye’de akademinin kanayan yarası “intihal” konusunu ele aldık.

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcn20161213

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20161213

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad / Selahattin Çolak / Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Yel Mi Değirmen mi? (Yeni program, tekrarı gece 03:00’te) / Hazırlayan: Jale Parla / Hafta içi her gün

Don Kişot

Ölümsüz gençliğin şövalyesi,

ellisinde uyup yüreğinde çarpan aklına

bir temmuz sabahı fethine çıktı

güzelin, doğrunun ve haklının:

Önünde mağrur, aptal devleriyle dünya,

altında mahzun ve kahraman Rosinant’ı

Gelmiş geçmiş en büyük romancı sayılan Miguel de Cervantes Saavedra, Shakespeare ile ya aynı gün ya da ondan 1 gün önce (22 ya da 23 Nisan 1616’da) biz ölümlülerin arasından ayrılmıştı. Kıvrak Zekânın Prensi, ölümünün 400. yıldönümünde herkesi bir kez daha darmaduman ediyor. Muhtemelen modern dünyanın ilk ve en iyi romanı sayılan Don Quijote, 2005’te,yazılışının 400. yıldönümünde profesör Jale Parla tarafından Açık Dergi içinde hazırlanan Yel mi Değirmen mi? Programıyla Açık Radyo’da ele alınmıştı.  “Ölümsüz gençliğin şövalyesi” şimdi Açık Radyo’da aynı programın tekrarında bir kez daha olanca azameti, olanca acıklı -gülünçlüğü ile boy gösteriyor.

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

14:00 – 14:30 Edebiyatta Mimarlık (Yeni program) / Hazırlayanlar: Hikmet Temel Akarsu ve Emre Karacaoğlu

Edebiyat ile mimarlık arasında bir köprü olmayı hedefleyen bu benzersiz programda dünya edebiyatının kült eserlerindeki mimari ögeler derinlemesine ve ayrıntılı olarak inceleniyor. Bu konuda Nevnihal Erdoğan ve Hikmet Temel Akarsu’nun Yapı Endüstri Merkezi yayınlarından çıkmış olan aynı isimde bir kitap da mevcut. Radyo programı bu kitaptan yola çıkıyor.

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

***

…Günlerden AÇIK RADYO… …Günlerden “YENİ”…

52

Bugün 14.30’da, Amerika’nın genç kuşak bestecilerinden Kevin Puts ve Kolombiyalı besteci Diego Vega’nın orkestra müziklerine yer veriyorum.

Kevin Puts, 1972 Missouri doğumlu. İlk operası “Silent Night” ile 2012’de Pulitzer Ödülü kazandı. Eserleri arasında 4 senfoni, 7 konçerto, sayısız oda müziği ve 2 opera yer alıyor. Dinleyeceğimiz eserler; 2. Senfoni “Island of Innocence” ve “River’s Rush”.

Diego Vega, 1968 Kolombiya doğumlu. Orkestra ve koral müzik alanında üretken olan bestecinin, 2011 yılında Ithaca Kompozisyon Yarışması’nda 100 eser arasında birinci olan müziği “Musica Muisca”yı dinleyeceğiz.

15:30 Yeşilçam Arkeolojisi (Yeni Program) / Hazırlayan: Utku Uluer

YesilcamArkeolojisi20161213

Türk sineması ve Yeşilçam’ın besin kaynaklarına, emekçilerine ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilecek bir program.

***

26

Bugün saat 15:30’da Açık Radyo 94.9’da yayınlanacak Yeşilçam Arkeolojisinde Burak Gülgen ile Cemil filmleri üzerine sohbetimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. (not: banttan yayınlanıyor)

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20161213

suhakki.org/

***

Akgün Ilhan ve Nuran Yüce’nin sundugu Su Hakki programinda bu hafta buyuksehirlerde yapilmakta olan güncel sebeke suyu zamlarini ve bunun ne anlama geldigini konustuk.

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen / Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

17

facebook.com/HemzeminPlatform/

***

Bugün Hemzemin’de mesele mühim, eğitimden girip, kaostu gelenekseldi derken okuldan çıkıyoruz. (Yani umarım çıkabileceğiz.)

27

Konuğumuz, Eğitim Reformu Girişimi’nden Batuhan Aydagül.

AÇEV, Darüşşafaka Kurumları, Network of Education Policy Centers, Öğretmen Akademisi Vakfı gibi kurumlarda danışmanlık ve kurul üyeliği, Liberya İlköğretim Yeniden Yapılandırma Programı’nda Koordinatörlük gibi görevler üstlenmiş olan Aydagül, eğitim politikaları eğitimini Stanford Universitesi’nde almış.

Damla ile hazırlayıp sunduğumuz sosyal fayda iletişimi üzerine konuşulan Hemzemin, her salı olduğu gibi bugün de 16:30’da, Açık Radyo 94.9’da…

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Sanat Deliorman, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGelecegi20161213

facebook.com/uygar.ozesmi.page

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Ar-Arsiv-CODE-RED-Dergi_Blok_2_13.12.2016

***

Kırmızı Alarm: Güncel Müzik Cenahında Bir Dayanışma Vakası

code red, aclu, verses records, acik, damla ozturk, radio, art, music, politics

Amerika’da Verses Records adlı bir plak şirketi tarafından ACLU (American Civil Liberties Union) yararına bir toplama albüm hazırlandı ve albüm şu anda yayında. Albümde özgün besteleriyle yer alan kırk müzisyenin arasında Türkiye’den de Damla Bozkurt da var. Açık Dergi’de, Damla Öztürk anlattı.

Türkiye’den Damla Bozkurt’un da aralarında yer aldığı kırk müzisyenin, özgün besteleriyle katkıda bulundukları bu albüm ana akım dışı ve yeni müzikal yaklaşımların bir tür panoramasını sunma işlevinin yanı sıra, ACLU gibi bugün önemi çok daha hayati olan bir kuruluşun, Trump sonrası (olgular, hakikatler sonrası ve ötesi) “yeni dünya düzenine” karşı faaliyetlerine destek olmak adına hazırlanması da önemli.

ACLU, yani Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği 1920 yılında savaş karşıtlarının ifade özgürlüğünü savunmak amacıyla kurulmuş, daha sonra kapsamını genişleterek ırkçılık, ayrımcılık gibi konularda da mücadele etmiş ve etmekte olan büyük bir sivil toplum kuruluşu ve bu albümün tüm geliri ACLU ‘ya bağışlanacak.

Albümün Başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasından sadece 21 gün sonra çıktığını da not etmek isteriz. Hızlı prodüksiyon sürecine rağmen, hem içerik hem de fikir açısından çok kıymetli bir iş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Albümü dinlemek için buraya tıklayın. 

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi 18:45 – 19:00 Türkiye Sinema Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Sabahat Özay – Oğulcan Bakiler

TurkiyeSinemaSozlugu13Aralik2016

acikradyo.com.tr/program/turkiye-sinema-sozlugu

Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin 150. özel sayısını kutladığı Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü içindeki “102 yazardan, 252 madde”yi Açık Radyoda haftanın 2 günü sesli hale getiriyoruz.

***

Dilsiz Kadınlar

Türkiye Sinema Sözlüğü: Dilsiz Kadınlar
Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü’nden “Dilsiz kadınlar” maddesi: “Kadınlar öykülerin dolgu malzemesi olarak varlık gösterirlerken sözleri, sesleri, boyutları yok olarak bu kez arzunun nesnesi olarak değil de; kaybeden, kaygılı, öfkeli erkeğin şiddetinin nesneleri oldular.”
Yazan: Tül Akbal Süalp; Okuyan: Eylül Berivan Kızılırmak.

Açık Dergi 19:00 İtalik (Açık Dergi’de yeni köşe, 15 günde 1) / Hazırlayan: Sevengül Sönmez

Italik413Aralk2016

“Editörün Altını Çizdikleri” şiarıyla yola çıkan programda, edebiyat ve yayıncılık dünyasında neler olup bittiğini Sevengül Sönmez konuklarıyla ele alıyor.

Açık Dergi 19:00 Müziğin Başka Türlüsü (Açık Dergi köşesinde, gün ve yayın sıklığında değişiklik. Ayda 1) / Hazırlayanlar: Sumru Ağıryürüyen ve İlksen Mavituna

5 yıldır Perşembe günleri yayınlanan ve güncel sahneden müzisyenleri ağırladığımız program artık ayda 1 Salı günleri 19:00’da.

Açık Dergi 19:30 Açık Dergi’de Radyo Tiyatrosu (Yeni program)

Bir radyo klasiği yeniden… Açık Radyo’da Radyo Tiyatrosu’na Arthur Miller’ın yazdığı Cadı Kazanı ile başlıyoruz. Eraslan Sağlam rejisiyle Salı akşamları 19:30

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_13-12-16_Mule_Traffic2

gitaresk.com/

***

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’de, Gov’t Mule’un son geleneksel Halloween konserindeki Traffic yorumlarından ikinci seçmeleri dinleyebilirsiniz:
http://www.gitaresk.com/Playlists/44th/161213.htm

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Psychoacoustics (Program gününde ve saatinde değişiklik) / Hazırlayanlar: Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Cumartesi geceleri 02.00’de yayınlanan Psychoacoustis bu yayın dönemi Salı geceleri saat 23.00’de

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi

Reklamlar