Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 44. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 44. Yayın Dönemi: 24 Ekim 2016 – 23 Nisan 2017 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2017/2/20

07: 00 – 07:20 Şarkılarla Memleket Tarihi (Yeni program) / Hazırlayan: Murat Meriç

ŞMT210217

ARARSarkilarlamemlekettarihi20170221

Plak koleksiyoncusu, yazar Murat Meriç memlekette ve dünyada o günün tarihinde olup bitenler yani kimi olaylar, ölümler, doğumlar üzerine yazılmış şarkılarla hafta içi her gün tarihe bir bakış atıyor.

ŞMT kayıt arşivi

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

HemenŞimdi210217

ARARHemenSimdi21Subat2017Sali

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Hemen Şimdi kayıt arşivi

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

AçıkGazete210217

Açık Gazete kayıt arşivi

Insan_neden_vegan_olur_21.02.2017_rec.26-01-2017_OMER_MADRA

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru210217

ARARUfukturu20170221

Ufuk Turu kayıt arşivi

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AçıkBilinç210217

ARARAcikbilinc20170221

Açık Bilinç kayıt arşivi

***

Dijital Dünyada Özel Hayat ve Veri Madenciliği

Bu hafta Açık Bilinç’te konumuz Dijital dünyada kişisel bilgilerimizin kullanımı, cebimizde taşıdığımız gözetleme cihazları (cep telefonları) ve veri madenciliğiydi. Konuğumuz ise, veri madenciliği konusunda araştırmalar yapmakta olan ve ülkemizin yazılım alanındaki öncü girişimcilerinden Turgay Aytaç’tı.

Geçen hafta, dijital dünyada psikometri ve veri madenciliğiyle yapılan seçim kampanyalarını konuşmuştuk.

Dijital Ayak İzlerimiz, Psikometri ve Seçim Kampanyaları

Bu hafta veri madenciliği tartışmasını sürdürüyoruz.

Her internet aramamızda, Facebook beğenimizde, kredi kartı kullandığımızda ve cebimizdeki telefon yüzünden kişisel bilgilerimiz depolanıyor. Veri madenciliği, kişisel bilgileri tarayıp işleyerek, reklam için ve siyasi amaçlarla hepimiz hakkımızda bireysel profiller çıkartabiliyor.

Kişisel verilerin toplanması, birbirleriyle bağlantılı müthiş büyüklükte uluslararası bir şirketler şebekesi tarafından gerçekleştiriliyor. Bilgisayar, cep telefonu, kredi kartı kullanmaktan tamamen vazgeçmedikçe, kişisel bilgilerimizle veri madenciliğinin hedefi olmaktan kaçış yok.

Dijital yeni dünyada kişisel bilgilerimizi bireysel olarak korumak çok zor, dolayısıyla özel hayatı koruyucu yasal düzenlemeler çok önemli. A.B.D.li araştırmacı yazar Bruce Schneier, “Veri ve Golyat” kitabında kişisel verilerin toplanması için verilen gizli savaşları ve gerekli yasal düzenlemeleri anlatıyor. Schneier’ı Democracy Now televizyonunda Amy Goodman’la yaptığı söyleşide de izleyebilirsiniz:

1.Bölüm: Data and Goliath: Bruce Schneier on the Hidden Battles to Collect Your Data and Control Your World

2.Bölüm: Part 2: Bruce Schneier on the Hidden Battles to Collect Your Data and Control Your World

Veri madenciliğiyle istihbarat örgütlerinin de yakından ilgilendiği biliniyor. CIA’nın bu konudaki yeni yatırımına dair bir haber şöyle (İngilizce): New Document Shows the CIA Is Investing in Data-Mining Firms

Veri madenciliğinin yalnızca kişisel bilgileri reklam/siyasi amaçlarla suistimal etme yöntemi olduğu düşünülmesin. Son derece faydalı çalışmalar da yapılıyor.

Örneğin çok yeni bir çalışma, MRI görüntüleri üzerinden yapılan bilgisayar temelli taramayla bebeklerde otizm riskinin öngörülebileceğini gösterdi. 

Veri madenciliğinin özellikle edebiyatta, büyük metinlerin eşzamanlı olarak taranması sonucunda, ortaya çıkarttığı ilginç sonuçlar da var. Joyce ve Proust gibi yazarlarda cümle uzunluğundan yola çıkarak romanların iç yapısına ilişkin yeni kalıplar ortaya kondu. Boğaziçi Üniversitesi’nden Ali Albert ve Almila Akdağ Salah ile öğrencilerinin veri madenciliğiyle yaptıkları Nazım Hikmet’in şiirlerinin yapısı üzerine güzel çalışmaları var.

Sonuç olarak, yeni dijital dünya, hayatımızın henüz belirlenmemiş alanları olan ucu açık bir gerçeği. Gözümüzün üzerinde olması gerek.

Bu hafta veri madenciliğini tartışacağımız konuğumuz Turgay Aytaç’la gelecekteki bir başka programda da “net neutrality” (ağ tarafsızlığı, ya da “açık internet”) konusunu ele alacağız.

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

İklimiçin210217

ARARIklimicin20170221

İklim İçin kayıt arşivi

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

AhşaptanBetona210217

ARAhsaptanbetonamecidiyedenjetona20170221

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

Ahşaptan betona Mecidiyeden jetona kayıt arşivi

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad / Selahattin Çolak / Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Don Quijote / Yazan: Miguel de Cervantes / Okuyan: Tolga Korkut 

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

14:00 – 14:30 Edebiyatta Mimarlık (Yeni program) / Hazırlayanlar: Hikmet Temel Akarsu ve Emre Karacaoğlu

Edebiyat ile mimarlık arasında bir köprü olmayı hedefleyen bu benzersiz programda dünya edebiyatının kült eserlerindeki mimari ögeler derinlemesine ve ayrıntılı olarak inceleniyor. Bu konuda Nevnihal Erdoğan ve Hikmet Temel Akarsu’nun Yapı Endüstri Merkezi yayınlarından çıkmış olan aynı isimde bir kitap da mevcut. Radyo programı bu kitaptan yola çıkıyor.

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

***

“YENİ”de bugün; Edward Gardner yönetiminde, Büyük Britanya Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası ve Korosu’nun yorumuyla, Gustav Holst’un Gezegenler Suiti’ni dinleyeceğiz.
“YENİ” 14.30’da, canlı yayında…

15:30 Yeşilçam Arkeolojisi (Yeni Program) / Hazırlayan: Utku Uluer

YeşilçamArkeolojisi210217

ARYesilcamarkeolojisi20170221

sinematikyesilcam.com/2017/01/yesilcam-arkeolojisi-radyo-programi/

26 Nisan 2016 – 10 Ocak 2017 Progrmları içeriği yukarıdaki linkte

Türk sineması ve Yeşilçam’ın besin kaynaklarına, emekçilerine ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilecek bir program.

Yeşilçam Arkeolojisi kayıt arşivi

***

Bugün Yeşilçam Arkeolojisinin “ağır” bir konuğu var. Sezen Aksu, Serpil Barlas, Şenay ve Ersen gibi isimlere söz yazarlığı yapan Annemi (Zeren Dağdeviren) konuk edeceğim 🙂 Yeşilçam filmlerinde çalmış şarkılarının yanı sıra bir de Hemlock Glove dizisinde çalan ve sözlerini yazdığı Şenay’ın Dalkavuk şarkısı üzerine konuşacağız. Saat 15:30’da yayınımıza bekleriz…

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SuHakkı210217

SHK20170221

suhakki.org/

Su Hakkı kayıt arşivi

***

Nükleer Enerji Gerçeği: Sınırsız Risk, Geri Dönüşsüz Yıkım

2011 yılından bu yana Fukuşima nükleer santralinden günde 300 ton radyoaktif atık Pasifik Okyanusu’na sızıyor. Önümüzdeki dört yıl boyunca da bu böyle devam edecek. Barındırdığı riskler böylesine büyükken nükleer enerjiye bel bağlanmak Türkiye için gerçek bir felakettir. Su Hakkı’nda bu hafta, nükleer enerjinin gerçek yüzünü, başta su varlıklarımız olmak üzere doğaya olumsuz etkilerini ele aldık.

Geçtiğimiz günlerde gündemde yine nükleer kirlilik vardı. Bundan yaklaşık 6 sene önce yaşanan Fukuşima nükleer felaketinin ardından santralin reaktörlerinde inceleme yapan keşif robotları radyasyona dayanamayıp bozuldu. Radyoaktivitenin tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu ortaya çıkaran bu olayın benzeri, içinde bulunduğumuz Şubat ayının başında da yaşanmış, kirlilik nedeniyle keşif robotları yine bozulmuştu.

Aynı santralden günde 300 ton radyoaktif atığın Pasifik Okyanusu’na sızdığı ve bunun daha dört sene süreceğini hesaba kattığımızda Fukuşima’nın etkisinin dünyanın her köşesine ulaşmasının ihtimal değil, zaman meselesi olduğunu görüyoruz.

Barındırdığı riskler böylesine büyükken nükleer enerjiye bel bağlanmak Türkiye içn gerçek bir felakettir. Enerjide dışa bağımlı olmamak kisvesi altında Mersin, Sinop ve Kırklareli’nde açılmak istenen 3 adet nükleer santral sadece doğanın değil, toplumun da katliamı olacaktır. Bu öyle bir felakettir ki sadece şimdiki değil, gelecek nesilleri ve diğer tüm canlıları geri dönüşsüz biçimde etkileyecektir. Çok geç olmadan bu hatadan dönülmeli ve bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’nda bu hafta nükleer enerjinin gerçek yüzünü, başta su varlıklarımız olmak üzere doğaya olumsuz etkilerini ele aldık.

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Süre
John Butler
River
12:04

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen / Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

95Hemzemin21022017HEMZEMINKONFERANS

17

facebook.com/HemzeminPlatform/

***

Language Turkish
Rauf Kösemen ve Damla Özlüer’in birlikte hazırlayıp sundukları Hemzemin, Uluslararası Sosyal Fayda İletişimi Konferansı olan ve radyo programının başlamasına sebep olan Hemzemin’in 3.sü üzerine konuşuluyor.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Sanat Deliorman, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.
***
Bu akşam Dünyanın Cazı’nda Paris’ten önemli bir yeni sesi tanıyacağız. Kendisinin yolu Fransa ve İsviçre’den geçmiş, hattâ bir kere bizim buralara da düşmüş. Yanında da çok sağlam bir piyanist olacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

GezegeninGeleceği210217

ARARGezegeninGelecegi21Subat2017

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Performİstanbul

***

Türkiye’nin Performans Sanatı Platformu’nun 1. Yılı: Karşınızda Performİstanbul

Açık Dergi’de, 1. yılını dolduran Performİstanbul’u kurucusu Simge Burhanoğlu ile konuştuk.

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi 18:45 – 19:00 Türkiye Sinema Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Sabahat Özay – Oğulcan Bakiler

TurkiyeSinemaSozlugu21Subat2017

acikradyo.com.tr/program/turkiye-sinema-sozlugu

Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin 150. özel sayısını kutladığı Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü içindeki “102 yazardan, 252 madde”yi Açık Radyoda haftanın 2 günü sesli hale getiriyoruz.

Türkiye Sinema Sözlüğü kayıt arşivi

***

Koltuk Kılıfı

Acik Radyo, Acik Dergi, emek sineması, İstanbul Film Festivali, Gezi Direnişi

Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü’nden “Koltuk Kılıfı” maddesi: Emek Sineması’ndan geriye kalan neredeyse yegâne obje. 31 Mart’ta meydana gelen ve yaklaşık üç saat süren işgale katılanların evlerinde rastlamak mümkündür.

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı Süre
Komik Günler
Kendine İyi Bak
Kurtların Arasında
5:14

Açık Dergi 19:00 İtalik (Açık Dergi’de yeni köşe, 15 günde 1) / Hazırlayan: Sevengül Sönmez

“Editörün Altını Çizdikleri” şiarıyla yola çıkan programda, edebiyat ve yayıncılık dünyasında neler olup bittiğini Sevengül Sönmez konuklarıyla ele alıyor.

Açık Dergi 19:00 Müziğin Başka Türlüsü (Açık Dergi köşesinde, gün ve yayın sıklığında değişiklik. Ayda 1) / Hazırlayanlar: Sumru Ağıryürüyen ve İlksen Mavituna

5 yıldır Perşembe günleri yayınlanan ve güncel sahneden müzisyenleri ağırladığımız program artık ayda 1 Salı günleri 19:00’da.

Müziğin Başka Türlüsü kayıt arşivi

Açık Dergi 19:30 Açık Dergi’de Radyo Tiyatrosu (Yeni program)

Bir radyo klasiği yeniden… Açık Radyo’da Radyo Tiyatrosu’na Arthur Miller’ın yazdığı Cadı Kazanı ile başlıyoruz. Eraslan Sağlam rejisiyle Salı akşamları 19:30

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_21-02-17_Meral61_50_Yrs_Ago_Today

gitaresk.com/

***

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’de, hazırlayıp canlı olarak sunacağım programda, 1967 yılı parçalarıyla Love, Buffalo Springfield, Jefferson Airplane, The Velvet Underground & Nico, The Jimi Hendrix Experience, Cream, Procol Harum,Scott McKenzie, Pink Floyd, The Moody Blues, Traffic ve The Beatles’dan seçtiğim parçaları dinleyebilirsiniz.
http://www.gitaresk.com/Playlists/44th/170221.htm

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Psychoacoustics (Program gününde ve saatinde değişiklik) / Hazırlayanlar: Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Cumartesi geceleri 02.00’de yayınlanan Psychoacoustis bu yayın dönemi Salı geceleri saat 23.00’de

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi