Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 44. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 44. Yayın Dönemi: 24 Ekim 2016 – 23 Nisan 2017 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2017/4/17

07: 00 – 07:20 Şarkılarla Memleket Tarihi (Yeni program) / Hazırlayan: Murat Meriç

SarkilarlaMemleketTarihi20170418

Plak koleksiyoncusu, yazar Murat Meriç memlekette ve dünyada o günün tarihinde olup bitenler yani kimi olaylar, ölümler, doğumlar üzerine yazılmış şarkılarla hafta içi her gün tarihe bir bakış atıyor.

ŞMT kayıt arşivi

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 Hemen şimdi! / Uygar Özesmi / Gezegenimizden değişim için büyük küçük hareketler

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Hemen Şimdi kayıt arşivi

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

Acik_Gazete_18Nisan2017

Açık Gazete kayıt arşivi

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20170418

Ufuk Turu kayıt arşivi

***

Referandumun Ardından Bir Değerlendirme

Açık Gazete’nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel’le Anayasa Değişikliği Halk Oylaması’nın ardından bir değerlendirme yaptık. Bu oylama sürecinin en başından sonuna kadar demokratik, adil ve şeffaf olup olmadığını, YSK’nın seçim öncesinde ve sırasındaki, sonucun şaibeli olduğunu gündeme getiren çok tartışmalı kararlarını konuştuk: “16 Nisan referandumunun sonuçları, yasadışı bir müdahale ile çarpıtılmış, resmi olarak kabul edilse de gayri meşru seçim sonucu olarak ilelebet anılmaya mahkûmdur.”

Ayrıca halk oylamasından çıkan sonucun siyasi açıdan bir değerlendirmesini de yaptık:

Türkiye’de parlamenter rejimi, çoğulcu demokrasiyi, laikliği farklı gerekçelerle de olsa savunan ve en önemlisi tek adamın hükümranlığına kararlılıkla, her türlü tehdidi göğüsleyerek karşı çıkan bir yüzde elli olduğunu gösterdi. Bu yüzde elli, bu referandumun meşruiyetini hiçbir zaman kabul etmeyecektir.

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20170418

Açık Bilinç kayıt arşivi

***

Zaman Algısı ve Referandum Sonrası Değerlendirme

Paganini’den Stefan Zweig’a, oradan da totaliter rejimlere ve günümüze uzanan, zaman algısı çerçevesinde bir referandum-sonrası değerlendirmesi.

Bir keman virtüozu (bazılarınca sihirbazı) olduğu söylenen Paganini’nin 19. YY başlarında yazdığı serbest formlu 24 Kapris’in (kendisine ithaf etmiş olduğu) sonuncusu, hız ve teknik açısından keman repertuarının icrası en zor parçalarından biri addedilir.

Gelgelelim, 24. Kapris’in zorluğu, insan sinir sisteminin hızıyla göreceli. Sinyal işlemesi daha hızlı bir bedenle, bu eserin icrası çocuk oyuncağı olabilirdi.

Bedenimizdeki sinir lifleri, tür ve işlevlerine göre, saniyede 0.5 ile 120 m. arasında iletkenlik hızı çeşitliliği gösteriyorlar. Sinir sistemimiz içindeki sinyal iletkenliği, kan dolaşımı hızının ötesinde olmakla birlikte, örneğin bilgisayarlardaki elektrik hızının çok gerisinde.

Elbette bir süper-kemancı yaratmak için, hızlandırılmış sinir sistemine uyacak bir kas yapısı içeren farklı bir beden de gerekirdi. Müzik icrasından spora kadar sınırlarımızı belirleyen doğal bedenimizdeki sinyal işleme hızı, zaman algımız üzerinde de işlevi olan bir unsur.

Peki, zamanın ne hızda geçtiğini nasıl algılıyoruz? Ne kadar zaman geçtiğini hangi dakiklikle ve nasıl bilebiliyoruz? İçimizde bir tür saat mi var?

Bilgisayar sistemlerinin aksine, canlılarda tek bir zaman-ölçer yerine farklı işlevli farklı beyin/beden mekanizmaları olduğu görüşü yaygın. Yani, 3 saniyenin, 30 dakikanın, ya da 3 senenin geçişini sinir sisteminde tek bir “master-clock” ana saatin sağladığı tezi büyük ihtimalle yanlış. Ayrıca, görme, duyma, dokunma gibi farklı algı modalitelerinin zaman işlemleyicilerinin de farklı zamanlama sistemleriyle çalıştığı düşünülüyor.

Yani, zaman algısı, bütünüyle bilinmemekle birlikte, biyolojik bedenlerde muhtemelen çok parçalı bir zaman-ölçerler ağı ile sağlanıyor. (Örneğin, yeni bir Science (12/2016) makalesine göre, farelerde zaman algısının önemli bir unsuru, dopamin salgısı ve ortabeyinde yer alan dopamin nöronları)

İnsanlar ve diğer canlılarda zaman algısı mekanizmalarının karşılaştırmalı çalışılması, nörobilimin en canlı alanları arasında yer alıyor. Zaman algısı üzerine pek çok ilginç yanılsama da mevcut. Tehlikeli durumlarda, örneğin bir kaza anında, zamanın geçişinin yavaşlar gibi olması, son zamanlarda araştırılan bu yanılsamalardan (kaynak ekte).

Yaşlanmayla birlikte insanlarda (çocukluğa nazaran) zamanın daha hızlı akıyor olduğu algısının yükselmesi de kendi başına ilginç bir gözlem.

İnsan ve diğer canlılarda zaman algısı farklarının müzik kapasitesine etkisini ve evrimsel özelliklerini önümüzdeki haftalarda ele alacağız.

Yıllar içeren uzun dönemli zaman akışı algısının, kısa zaman algısına göre daha bilişsel ve soyut nitelikleri olduğunu söylemek de mümkün. Büyük ölçekli zaman akışı algısında bazen ciddi yanlışlar yaptığımızı, tarihten örneklerle biliyoruz. Şimdi, bu bağlantıyla, konuyu Stefan Zweig’e getirelim.

Stefan Zweig ve eşi Lotte Altmann’ın, öznel zamanın akışındaki dayanılmaz buldukları yavaşlığın yürek burkan hikayesi, kısaca böyle.

İki hafta önce Dr. Zeynep Gambetti’yle, Hannah Arendt’ten ve totaliter baskıcı rejimlerde yaşamanın zorluklarından söz etmiştik: Hannah Arendt’ten Yola Çıkarak Diktatörlük, Totalitarizm ve Alternatif Eylem Biçimleri

İçinden geçmekte olduğumuz günlere ışık tutması ümidiyle, yine Stefan Zweig ve Lotte Altmann’ın üzücü hikayesine dönelim.

Zweig üzerine parçalar halinde alıntıladığım bu metni, BirGün Gazetesi’nin Pazar Eki için yazmış olduğum “Zaman Tüneli” yazısından aktardım. Bu haftaki duyuruyu, “aynı yazıdan son bir bölümle noktalayayım.

Herkese hilesiz, tertipsiz, dalaveresiz, ama haklı, ümitli, güzel günler dileğiyle,

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcin20170418

İklim İçin kayıt arşivi

Insan_neden_vegan_olur_18.04.2017_rec.16-02-2017_OMER_MADRA

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20170418

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

Ahşaptan betona Mecidiyeden jetona kayıt arşivi

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad / Selahattin Çolak / Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Don Quijote / Yazan: Miguel de Cervantes / Okuyan: Tolga Korkut 

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

***

  • eveeett, Musica Brasileira programım şu anda yayında…

14:00 – 14:30 Edebiyatta Mimarlık (Yeni program) / Hazırlayanlar: Hikmet Temel Akarsu ve Emre Karacaoğlu

Edebiyat ile mimarlık arasında bir köprü olmayı hedefleyen bu benzersiz programda dünya edebiyatının kült eserlerindeki mimari ögeler derinlemesine ve ayrıntılı olarak inceleniyor. Bu konuda Nevnihal Erdoğan ve Hikmet Temel Akarsu’nun Yapı Endüstri Merkezi yayınlarından çıkmış olan aynı isimde bir kitap da mevcut. Radyo programı bu kitaptan yola çıkıyor.

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan

‘Tınılarıyla fark yaratan genç neslin müzik serüveni’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye’de ve dünyada sesini yeni yeni duyurmaya başlayan genç yorumcu ve bestecilerin kayıtlarına yer veriliyor

***

Bugün 14.30’da, 44. yayın döneminin son “YENİ”sinde,
Müzik Terapi Uzmanı ve Besteci Özgür Salur‘u ağırlıyor;
müzik terapi ve etkileri üzerine konuşuyoruz.

15:30 Yeşilçam Arkeolojisi (Yeni Program) / Hazırlayan: Utku Uluer

YesilcamArkeolojisi20170418

sinematikyesilcam.com/2017/01/yesilcam-arkeolojisi-radyo-programi/

26 Nisan 2016 – 10 Ocak 2017 Progrmları içeriği yukarıdaki linkte

Türk sineması ve Yeşilçam’ın besin kaynaklarına, emekçilerine ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilecek bir program.

Yeşilçam Arkeolojisi kayıt arşivi

***

Bugün Yeşilçam Arkeolojisinde, Türkiye’de ilk kez koleksiyonculara yönelik, ana film dışında bir dizi ekstralar barındıran bir yerli flim DVD’si hazırlayıp piyasaya süren Ali Murat Güven ile sohbetimizi dinleyeceksiniz. Yönetmen Kunt Tulgar’ın bütün negatifleri kayıp olan Vatan Sağolsun filmini restore ederek DVD’ye dönüştüren sinema tarihçisi-yapımcı-yönetmen Ali Murat Güven yaşadıklarını bizlerle paylaştı. Söz konusu DVD’yi Türkiye’den toplamda kaç kişinin satın aldığını duyunca şaşıracaksınız. Süremiz el verdiğince zenginleştirilmiş özel bir film DVD’si üretmenin zorluklarını, yanı sıra da yayınlanan bu örnek DVD’nin içeriği hakkında konuştuk. Saat 15:30’dan itibaren Açık Radyo 94.9‘ten dinleyebilirsiniz.

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20170418

suhakki.org/

Su Hakkı kayıt arşivi

***

Geleceğimizde Açılan Obruklar

Türkiye’nin tahıl ambarı ve dünyanın ekolojik öneme sahip 200 alanından birisi olan Konya Kapalı Havzası tabana doğru inen su seviyeleri nedeniyle obruklarla delik deşik olmuş vaziyette. Gelecek nesillere aktarmakla yükümlü olduğumuz bu doğal mirasımız nasıl yok edildiğini Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan TEMA Karaman İl Temsilcisi Muttalip Yıldırım anlattı.

Türkiye’nin tahıl ambarı ve dünyanın ekolojik öneme sahip 200 alanından birisi olan Konya Kapalı Havzası tabana doğru inen su seviyeleri nedeniyle obruklarla delik deşik olmuş vaziyette. Geçen hafta Karapınar ilçesinde meydana gelen 40 metre çapında 20 metre derinliğindeki yeni oluşan obruk yürekleri ağızlara getirdi. Bir tarlada oluşan obruk eğer boş bir arazide değil de kent merkezinde meydana gelseydi kim bilir kaç cana mal olurdu? Su Hakkı’nda bu hafta Konya Havzası’nın kanayan gerçeği obrukları konuştuk. Jeolojk yapısı obruk oluşturmaya müsait olan havzada yeraltı sularını sürekli aşağılara çeken yanlış sulama faaliyetleri, mevcut ve yapılması planlanan kömürlü termik santrali projeleri ve KOP bünyesinde yer alan Mavi Tünel gibi havzalararası su aktarımı projeleri obruk oluşumunu kaçınılmaz hale getiriyor.

Gelecek nesillere aktarmakla yükümlü olduğumuz bu doğal mirasımız nasıl yok edildiğini Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan TEMA Karaman İl Temsilcisi Muttalip Yıldırım anlatıyor. Sadece Konya Havzası’nı değil, geleceğimizi de delik deşik eden obrukların hikayesini gelin bizden dinleyin…

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen / Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

17

facebook.com/HemzeminPlatform/

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Sanat Deliorman, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi 18:45 – 19:00 Türkiye Sinema Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Sabahat Özay – Oğulcan Bakiler

TurkiyeSinemaSozlugu18Nisan2017

acikradyo.com.tr/program/turkiye-sinema-sozlugu

Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin 150. özel sayısını kutladığı Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü içindeki “102 yazardan, 252 madde”yi Açık Radyoda haftanın 2 günü sesli hale getiriyoruz.

Türkiye Sinema Sözlüğü kayıt arşivi

***

Turkiye Sinema Sozlugu 18 Nisan 2017: Yan Koltuk

Açık Dergi 19:00 İtalik (Açık Dergi’de yeni köşe, 15 günde 1) / Hazırlayan: Sevengül Sönmez

“Editörün Altını Çizdikleri” şiarıyla yola çıkan programda, edebiyat ve yayıncılık dünyasında neler olup bittiğini Sevengül Sönmez konuklarıyla ele alıyor.

Açık Dergi 19:00 Müziğin Başka Türlüsü (Açık Dergi köşesinde, gün ve yayın sıklığında değişiklik. Ayda 1) / Hazırlayanlar: Sumru Ağıryürüyen ve İlksen Mavituna

5 yıldır Perşembe günleri yayınlanan ve güncel sahneden müzisyenleri ağırladığımız program artık ayda 1 Salı günleri 19:00’da.

Müziğin Başka Türlüsü kayıt arşivi

Açık Dergi 19:30 Açık Dergi’de Radyo Tiyatrosu (Yeni program)

Bir radyo klasiği yeniden… Açık Radyo’da Radyo Tiyatrosu’na Arthur Miller’ın yazdığı Cadı Kazanı ile başlıyoruz. Eraslan Sağlam rejisiyle Salı akşamları 19:30

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_18-04-17_Gonca73

gitaresk.com/

***

Bu gece 21:00’de, Açık Radyo 94.9 Gitaresk’te, hazırlayıp canlı olarak sunduğum programda, hem birlikte hem de kendi gruplarıyla Susan Tedeschi ve Derek Trucks, TajMo Band, Jing Chi, Johnny Lang & Joss Stone’dan seçtiğim parçaları dinleyebilirsiniz.
http://gitaresk.com/Playlists/44th/170418.htm

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Psychoacoustics (Program gününde ve saatinde değişiklik) / Hazırlayanlar: Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Cumartesi geceleri 02.00’de yayınlanan Psychoacoustis bu yayın dönemi Salı geceleri saat 23.00’de

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi

Reklamlar