Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 45. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 45. Yayın Dönemi: 24 Nisan 2017 – 22 Ekim 2017 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2017/5/15

07: 00 – 07:20 Şarkılarla Memleket Tarihi (Yeni program) / Hazırlayan: Murat Meriç

SarkilarlaMemleketTarihi20170516

Plak koleksiyoncusu, yazar Murat Meriç memlekette ve dünyada o günün tarihinde olup bitenler yani kimi olaylar, ölümler, doğumlar üzerine yazılmış şarkılarla hafta içi her gün tarihe bir bakış atıyor.

ŞMT kayıt arşivi

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 İyilik Postası / Nihan Bora /  İyi haberler bülteni

Birileri hâlâ bizi gülümsetiyor, iyileştiriyor ve geleceğe dair umutlandırıyor. İyilik Postası, hafta içi her sabah, hayalinin peşinden koşan, küçük çabalarla yaşama renk katan insanların ilham veren hikâyelerini anlatıyor. Her sabah güne güzel başlamak için iyi haberleri İyilik Postası’ndan dinleyebilirsiniz. Bu hikâyelerin hepimize iyi geleceğini ve mücadele azmimizi artıracağını düşünüyoruz.

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgazete_16-05-2017

Açık Gazete kayıt arşivi

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20170516

Ufuk Turu kayıt arşivi

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20170516

Açık Bilinç kayıt arşivi

***

Sivil İtaatsizlik

Açık Bilinç’te bu hafta, Henry David Thoreau’nun, Mahatma Gandhi’nin ve Martin Luther King’in izinden giderek, meşru olanı sivil itaatsizlikle savunma ve şiddet içermeyen sivil direniş yolları hakkında konuştuk. Meşru olanla hukuki olan arasındaki fark nedir? Sivil İtaatsizlik bir hak olduğu kadar bir görev midir?

Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın KHK ile ihraç edildikleri işlerini geri almak için 75 gündür sürdürdükleri açlık grevine ve direnişlerine dikkat çekerek, meşru olanı savunmak için felsefi bir düşünce ve bir eylem biçimi olarak sivil itaatsizlik konusunu tarihten örneklerle ele aldık.

Sivil itaatsizlik düşüncesinin doğuşu, dünyada yayılışı, ve uygulamalarına, üç düşünür ve aktivistin yazı ve eylemleri ekseninde yaklaşacağız: Henry David Thoreau, Mahatma Gandhi, ve Martin Luther King.

Sivil itaatsizlik içeren eylemlerin tarihçesi çok daha eskilere gitse de, felsefi bir düşünce olarak formüle edilmesini Thoreau’ya borçluyuz. ABD’deki kölelik yasalarına ve ABD-Meksika savaşına karşı çıkan ve vergi ödemeyi reddettiği için tutuklanan Thoreau,1848’de “Civil Disobedience” yazısını kaleme alır.

Thoreau’ya göre, adil olmayan yasalara karşı çıkarak, akıl ve ve vicdanın gösterdiği yolda gerçek anlamda meşru olanı savunmak, bir yurttaşlık görevidir.

Thoreau’nun sivil itaatsizlik makalesi çok farklı coğrafyalarda yankı bulmuş, Tolstoy, Gandhi ve Martin Luther King’in fikir ve eylemlerine rehber olmuştur.

Sivil itaatsizlik hangi koşullarda haklı olur? Yasal olanın meşru olanla örtüşmediği, hatta çatıştığı durumları anlamak için geçen yüzyılın ortalarındaki Rosa Parks örneğine bakabiliriz.

Rosa Parks, Montgomery Alabama’da yaşayan, terzilik yaparak geçinen, sabıkası olmayan, 42 yaşında kendi halinde siyah tenli bir kadındır. 1 Aralık 1955 akşamı işinden evine dönerken, üç arkadaşıyla birlikte her zaman yaptığı gibi otobüse biner ve ortalarda bir yere oturur.

Alabama yasalarına göre otobüslerde ilk on koltuk beyazlara ayrılmıştır. Siyahlar yasal olarak daha arkada oturmak zorundadırlar. Parks ve arkadaşları yasayı ihlal etmez, daha önce de yaptıkları gibi ilk 10 koltuğun hemen arkasına otururlar.

Aynı ırk ayrımcısı yasaya göre, beyaz yolcu sayısı 10’u geçerse, siyahlar onlara yer verip arkaya geçmek ve gerekirse ayakta gitmek zorundadırlar. “Sürekli yerimi sonradan gelen beyazlara vermekten bıkmıştım,” diyen Parks bu kez yerinden kalkmayı reddeder. Polis gelir ve Parks tutuklanır.

Rosa Parks, hakkaniyetli ve meşru olanda ısrar ederken mevcut yasalara karşı çıkmış, Thoreau’nun öngördüğü türden bir sivil itaatsizlik eyleminde bulunmuştur.

Thoreau’ya göre yasalar iktidarın gücüne ve vizyonuna bağlı olarak değişebilir, fakat onları meşru bulmak ya da karşı çıkmak bireyin kendisine ait bir vicdan meselesidir.

Parks’ın tutuklanmasının ardından başlayan ünlü Montgomery Otobüs Boykotu, Martin Luther King’in liderliğinde 1 yıldan uzun sürecek ve ABD tarihini değiştirecektir.

Montgomery’de otobüs yolcularının %75’ini oluşturan siyahlar, kendi taşımacılık sistemlerini finanse ve organize ederler, şehrin otobüs sistemini felce uğratırlar. Boykot sürecinde Martin Luther King ve diğer aktivistler polis tacizine uğrar, para cezalarına çarptırılır, ve hapse atılır. Fakat boykot devam eder.

Bir yıl içinde ABD Yüksek Mahkemesi, otobüslerdeki ayrımcı yasayı iptal eder. Artık Rosa Parks otobüste beyazların önünde oturabilecektir.

Boykotla birlikte siyah yurttaş hakları savunucu olarak öne çıkan Martin Luther King, şiddet içermeyen sivil itaatsizlik yöntemini kullanmayı sürdürür. King’e göre, kimi başka aktivistler tarafından çok eleştirilse de, şiddet içermeyen sivil itaatsizlik adil olmayan yasalara karşı ”meşru yöntemlerle meşru sonuçlara ulaşmanın” en etkili yoludur.

Martin Lther King’in sivil itaatsizlik konusundaki tarihi konuşmasını dinlemek için tıklayın.

Thoreau’dan etkilenmiş, Tolstoy’la yazışmış, ve daha sonra Martin Luther King’e ilham kaynağı olmuş, nev-i şahsına münhasır aktivist Mahatma Gandhi de şiddetsiz sivil itaatsizliği savunur. Sömürgeci İngiliz hükümetinin önceleri ciddiye bile almadığı Gandhi, elinde fikirleri ve iradesinden başka hiçbir şey yokken, Hindistan tarihini değiştirmeyi başarmıştır.

Gandhi’nin çok etkili olmuş sivil itaatsizlik eylemlerinden birisi, İngiliz vergi sistemine karşı gerçekleştirdiği 1930 Tuz Yürüyüşü’dür. Yüksek tuz vergisine karşı 24 gün süren 400km’lik yürüyüşe katılanlar her geçen gün çığ gibi artmış, bu süreçte sivil itaatsizlik suçlamasıyla tutuklananların sayısı 80 bini geçmiştir.

Gandhi bir konuşmasında direnişçilere “bizi hapise atabilirler, mülkümüze el koyabilirler, ama kendimiz teslim etmezsek haysiyetimizi elimizden alamazlar,” diyor.

Gandhi 1948’de bir Hint milliyetçisi tarafından öldürüldüğünde, ardında İngiliz emperyalizmini alt etmiş bir ülke ve şu eşyaları kalır.

Gandhi’den 20 yıl sonra M.L. King de aynı kaderi paylaşır, şaibeli bir suikastle 1968’de Memphis Tennessee’de vurularak öldürülür. Ama Thoreau, Gandhi, ve King’in izinden ilerleyen, meşru olanı sivil itaatsizlikle savunmak düşüncesi, sonraki yıllarda dünyaya pek çok kez ve farklı ülkelerde toplumsal hareketlere rehberlik eder.

Sivil İtaatsizlik konulu programın sonunda 6 aydır Ankara’da yaptıkları sivil itaatsizlik eylemiyle, ellerinden alınan işlerini geri isteyen ve 2 ayı aşkındır sürdürdükleri açlık grevlerinin kritik evresine girmiş durumda olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için somut adımlar atılması ve açlık grevinin acil olarak çözüme ulaştırılması çağrısında bulunuyoruz.

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcin20170516

İklim İçin kayıt arşivi

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20170516

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

Ahşaptan betona Mecidiyeden jetona kayıt arşivi

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad / Selahattin Çolak / Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Don Quijote / Yazan: Miguel de Cervantes / Okuyan: Tolga Korkut 

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

14:00 – 14:30 Dünya Mirası Adalar / Asu Aksoy, Derya Tolgay ve Alp Orçun

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.
Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan / Yeni Philip Glass’ın 80. yaşını kutluyor

1937’de doğan Amerikalı usta besteci Philip Glass’ın 80’inci yaşını özel bir dizi programla kutluyoruz.

15:30 Yeşilçam Arkeolojisi (Yeni Program) / Hazırlayan: Utku Uluer

YesilcamArkeolojisi20170516

sinematikyesilcam.com/2017/01/yesilcam-arkeolojisi-radyo-programi/

26 Nisan 2016 – 10 Ocak 2017 Progrmları içeriği yukarıdaki linkte

Türk sineması ve Yeşilçam’ın besin kaynaklarına, emekçilerine ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilecek bir program.

Yeşilçam Arkeolojisi kayıt arşivi

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20170516

suhakki.org/

Su Hakkı kayıt arşivi

***

Akgun Ilhan ve Nuran Yuce’nin hazirlayip sundugu Su Hakki’na konuk olan Agit Ozdemir, Hasankeyf’teki Zeynel Bey Turbesi’nin tasinmasini ve Ilisu Baraji projesini anlatti.

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen / Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

17

facebook.com/HemzeminPlatform/

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Sanat Deliorman, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

ZeytinSergisi

***

zeytin, hasat, öğrenciler

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Salı Dünyayı Okumak / Aytaç Timur ve Akif Pamuk

dunyayi_okumak_16.05.2017

Yazmaya övgü. Eleştiriye ve eleştirmene kapı. Düşünmeye, düşünceye, üretmeye ve tartışmaya alan açmayı amaçlayan bir kültür programı.

***

Açık Radyo’da 16.05.2017 tarihinde Dünyayı Okumak: Yazarlar ve İlhamları programında Birol Caymaz’ ile Türkiye’de Vatandaşlık kitabı üzerine konuştuk.

Açık Dergi 19:00 Müziğin Başka Türlüsü (Açık Dergi köşesinde, gün ve yayın sıklığında değişiklik. Ayda 1) / Hazırlayanlar: Sumru Ağıryürüyen ve İlksen Mavituna

5 yıldır Perşembe günleri yayınlanan ve güncel sahneden müzisyenleri ağırladığımız program artık ayda 1 Salı günleri 19:00’da.

Müziğin Başka Türlüsü kayıt arşivi

Açık Dergi Salı 40 Yılda 1 / Sedat Nemli

Bu yaz da 1977’den müzikler dinliyoruz. Haziran ayı itibariyle.

Açık Dergi Salı  50. Yılında Velvet Underground & Nico 

Açık Dergi’de Salı akşamları, yayınlanışının 50. yılında Velvet Underground & Nico albümünün parçaları da yer alacak

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_16-05-17_UMG_Zonkey

gitaresk.com/

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Psychoacoustics (Program gününde ve saatinde değişiklik) / Hazırlayanlar: Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Cumartesi geceleri 02.00’de yayınlanan Psychoacoustis bu yayın dönemi Salı geceleri saat 23.00’de

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi

Reklamlar