Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 45. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 45. Yayın Dönemi: 24 Nisan 2017 – 22 Ekim 2017 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2017/9/4

07: 00 – 07:20 Şarkılarla Memleket Tarihi (Yeni program) / Hazırlayan: Murat Meriç

SarkilarlaMemleketTarihi20170905

Plak koleksiyoncusu, yazar Murat Meriç memlekette ve dünyada o günün tarihinde olup bitenler yani kimi olaylar, ölümler, doğumlar üzerine yazılmış şarkılarla hafta içi her gün tarihe bir bakış atıyor.

ŞMT kayıt arşivi

***

e e cummings’in bir şiirinden yapılan bir şarkı ile açıyorum programı

yağmurun elleri – yeni türkü

girit’in osmanlı tarafından ilhak edildiği gün

rus çarı 1. petro askerler ve din adamları harici sakal bırakanları vergiye bağladı

sakal demişken bir sakal türküsü dinleyelim

hüseyin karakuş – karasakal

1950’de bugün üniversite giriş sınavı yapılmış

roma olimpiyatlarında muhammed ali altın madalya kazandı

rıza konyalı – vuruşta yamansın muhammed ali

kaan tangöze’nin doğum günü

solo albümünde aşık mahsuni şerif türküleri ile kalplerimizi fethetti

o türkülerden bir tane dinleyelim

kaan tangöze – sana diyeceğim ey len yolcu, kurduğun yuvayı yık da öyle git

freddi mercury doğum günü, yaşasaydı 71 yaşında olacaktı ama 45 yaşında aramızdan ayrıldı

freddie mercury – don’t stop me now

queen – bohemian rapsody

barış dolu günler bizim olsun, hoşçakalın

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

07:50 – 08:00 İyilik Postası / Nihan Bora /  İyi haberler bülteni

Birileri hâlâ bizi gülümsetiyor, iyileştiriyor ve geleceğe dair umutlandırıyor. İyilik Postası, hafta içi her sabah, hayalinin peşinden koşan, küçük çabalarla yaşama renk katan insanların ilham veren hikâyelerini anlatıyor. Her sabah güne güzel başlamak için iyi haberleri İyilik Postası’ndan dinleyebilirsiniz. Bu hikâyelerin hepimize iyi geleceğini ve mücadele azmimizi artıracağını düşünüyoruz.

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgaste_05-09-2017

Açık Gazete kayıt arşivi

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20170905

Ufuk Turu kayıt arşivi

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20170905

Açık Bilinç kayıt arşivi

***

dünyadaki bilimsel gelişmeler üzerine bir program

bayram sonrası programdayız

memleketten bilim manzaraları!!!

lamset dergisinde çıkmış olan diyetlerle ilgili bir çalışma, çok detaylı bir çalışma, hakan gürvit ile yaptığımız programda değindiğimiz durumlara da yakın sonuçlar çıktı

ak parti gençlik kolları başkanının “dünya düzdür” yazısı vsr

***

“Memleketimden Bilim Manzaraları”

Düz dünya iddiası, besmeleyle kurban kesimi, depresyon ve psikiyatri… Bu hafta Açık Bilinç’te, Türkiye’de ve dünyada yayımlanmış son bilimsel ve “bilimsel” haberler arasında kısa bir gezinti yaptık.

İlk konumuz, AKP Fatih Gençlik Kolları sitesinde yayımlanan ama sonra kaldırılan Tolgay Demir’in “Düz dünya teorisi” başlıklı yazısı.

Berbat bir Türkçe’yle yazılmış, içeriği ve görselleri http://theflatearthsociety.org ‘dan kopyalanmış olan bu yazı, tartışmaya değmeyecek kadar boş. Öte yandan, “Düz Dünya” türü saçmalıkların niçin öne çıkartılmaya çalıştığı ve belli bir okur kitlesine niye cazip geldiği, dikkate değer.

ABD’de köktendinci Hristiyan grupların desteklediği “Düz Dünya Derneği” yıllardır içi boş, teori denemeyecek komplo iddiaları üretir, yayımlar. “Düz Dünya”cıların çok önem verdiği bir başka konu, evrim kuramı karşıtlığı ve “Akıllı Tasarım” adını verdikleri, aynı temelsizlikteki iddiadır.

İlginç olan şu: “Düz Dünya” ve “Akıllı Tasarım” iddiaları arasında, astronomiyle biyolojiyi buluşturan ortak bir nokta var: İkisi de dünya ve insanı evrenin merkezine koyuyor.

Oysa çağdaş bilim sayesinde biliyoruz ki,dünyamız dev bir evrende, milyonlarca gök cisimi arasında minik bir “soluk mavi nokta”. Ve yine çağdaş bilim sayesinde biliyoruz ki, biz insanlar milyonlarca canlı türü arasında, hepsiyle ortak noktaları olan bir canlı türüyüz.

“Düz Dünya” ve “Akıllı Tasarım” iddiaları, dini metinlere atıfla, dünyanın evrenin merkezi, insanın da canlılar aleminin hükümdarı olmak üzere yaratıldığını savunurlar.

Çağdaş dünyada çok zaman önce hesaplaşılmış, şimdilerde artık gülünüp geçilen bu tür içi boş iddiaların Türkiye’de sürekli gündeme getirilmesi, hatta müfredata sokulması, vahim bir durum arz ediyor.

***

İkinci konumuz, Harran Üniversitesi’nden bir iddia: “Bilim ispatladı: Besmele ile kesilen hayvanlar acı çekmiyor.” 

Ortada bir makale yok, dolayısıyla haber üzerinden gitmek zorundayım. Bu çalışmada “kontrol koşulu” sağlanmamış gibi görünüyor. Eğer öyleyse, sonuç geçersiz.

Deneysel çalışmaların olmazsa olmazı, “kontrol koşulu”nun sağlanmasıdır. Başka türlü, pek çok olası neden içinde hangi nedenin bizi hangi sonuca ulaştırdığını anlayamayız.

Bir örnek vereyim: Ocağın üzerine bir kapta su koyun, altını açın, ve bir yandan “su kaynatma duası” okuyun. Suyun kaynamasının nedeni nedir?

Suyun kaynamasını ettiğiniz duaya bağlamak istiyorsanız, kontrol koşulu olarak aynı kap, su, ve ocakla, bu süreci bu kez dua etmeden tekrarlamalısınız.

Eş koşullarda su duayla kaynayıp duasız kaynamıyorsa, kaynama nedenini izole ederek saptadınız demektir. Bu, dünya çapında bir keşif olurdu.

Ama suyun kaynama nedeninin ısı değişikliği olduğunu biliyoruz. Yanında dua da etseniz, şarkı da söyleseniz, sessiz de dursanız su yine kaynar.

Harran Üniversitesi çalışmasında benzer bir hata var. Kesim sırasında hayvanlarda beta endorfin hormonu artışı görülmesi doğal. Bunun besmeleyle bir ilgisi olduğu çok şüpheli. Çalışmadan da bu sonuç çıkmıyor.
Endorfin artışının asıl sebebinin besmele olduğunu göstermek için, bir kontrol grubu olmalı. Bu sağlanmadan, yapılana bilimsel çalışma denemez.

Yani bu çalışmayı ancak aynı koşullarda ama besmelesiz kesilen aynı sayıda hayvanda endorfin artışının olmaması bilimsel hale getirir. (Her halukarda, endorfin seviyesinin yükselmesi, kurbanlık hayvanların hiç acı çekmiyor olduğunu göstermiyor!)

Harran Üniversitesi profesörleri çalışmayı kontrol koşulunu sağlayarak yaptılarsa, zaten yakında yayımlarlar, sonuçları dünya çapında yankı bulur, kendilerini kutlarız. Ama aksi takdirde, yani bu kadar temel bir kontrol koşuluna bile bakmamışlarsa, bu sadece bir “yerli ve milli bilim” örneği olur. O da evrensel kıstaslarla bilim sayılmaz. Ancak yüzümüzü kızartır.

***

Aslında burada pek çok ilginç bilimsel olarak  soru var. Örneğin, 1970’lerde keşfedilen ve pek çok farklı türü olan endorfin hormonunun işlevi nedir, geniş bir canlılar yelpazesinde niye ve nasıl ortaya çıkmıştır?

“Endogenous morphine” (bedene içsel, üretilmiş morfin) sözcüklerinden türetilen endorfin hormonu gerçekten de ağrı sinyallerini baskılama işlevi görüyor. İnsanlar dahil pek çok canlı bedeninin kendi ürettiği bu doğal ve güçlü ağrı kesici, hamilelik gibi belli fiziksel koşullarda salgılanıyor. Geniş bir literatür, endorfinlerin canlıların hayatta kalmasına yardımcı olan içsel bir mekanizmanın evrimleşmesiyle ortaya çıktığını öne sürüyor.

Konu buraya gelmişken, acı ve ağrı algısıyla ilgili temel bilim felsefesi sorularını Prof. Murat Aydede ile bir makalede ele almaya çalışmıştık. 

Bu da, Açık Bilinç arşivinden: Acı duyusu ve algısının beyindeki mekanizmaları,evrimsel kökeni ve doğadaki ortak paydaları.

Ve yine Açık Bilinç arşivinden konuyla alakalı bir tartışma: Bilimsel veriler ışığında “korelasyon mu, nedensellik ilişkisi mi?” sorusu nasıl cevaplanabilir?

Bir de dipnot: Nedensellik konusunda yakın bilim tarihinin en tartışmalı bir olaylarından birisi, Fransız immünolog Jacques Benveniste’nin 1988’de Nature dergisinde yayımlanıp sonra geri çekilen çalışmasıdır. “Suyun Hafızası” iddiasıyla ünlenen Benveniste’nin homeopati deneyini, yakında yayınlanacak olan Alternatif Tıp serimizde Dr. Işıl Arıcan anlatacak.

***

Üçüncü konumuz, Psikiyatri’nin en tartışmalı alanlarından Depresyon. Konuya t24 haber sitesi yazarı Metin Münir’in yeni yazı dizisi ışığında değineceğiz.

Metin Münir’in aynı konudaki diğer yazılarını da buradan okuyabilirsiniz.

Antropolog James Davies’in Psikiyatri hakkında ciddi eleştiriler getirdiği kitabına dayanarak yazdığı 4 yazıda Metin Münir önemli sormakla, birlikte ciddi yanlış iddialarda da bulunuyor.

Depresyon literatürü karmaşık ve zor sorular içeriyor. Hakkıyla ele almak için bu konuya ileride bir bütün program ayıracağız;  Türkiye Psikiyatri Derneği başkanı ve Açık Radyo’da Şenol Ayla ile birlikte “Sanat Uzun, İlham Sonsuz” programını hazırlayan Prof. Timuçin Oral konuğumuz olacak.

Son olarak, dünyadan yeni bir bilim haberi verelim. Yağ ve karbohidratlar üzerine 29 Ağustos’ta Lancet dergisinde yayımlanan çok kapsamlı bir epidemiyoloji çalışması: Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study.

Genel olarak karbohidratlar için olumsuz, yağlar için olumlu bulguları olan bu makale, önceki hafta Prof. Hakan Gürvit’le Alzheimer hastalığı çerçevesinde değindiğimiz Akdeniz diyetiyle uyumlu sayılacak sonuçlar içeriyor.

Ama belki daha önemlisi, 18 ülkeden 135binin üzerinde insanı 7 sene izleyerek yapılmış bu çalışmanın, dünya bilimsel araştırma kıstasları açısından oluşturduğu örnek.

***

Yaz bitti (sayılır). Yeni dönemde Açık Bilinç’te hangi konular yer alacak? Yapay Zeka, Tıp, Fizik ve Matematik serileri projelerimiz olduğunu haber vereyim.

Haftaya 5 programlık bir Yapay Zeka serisine başlıyoruz. Yapay Zeka ile müzik, satranç, GO, ve gelecekten konuşacağız. Ardından, Alternatif Tıp serisi gelecek. Konular arasında plasebo, akupunktur, ve homeopati var. Fizik serisi için yeni kurulan Boğazici Fizik Dörtlüsü üyesi Prof. Levent Kurnaz’la ön hazırlık yapıyoruz. Ayrıca bir de Matematik serisi hazırlamayı düşünüyorum.

Yeni program konu ve konuk önerileri için acik.bilinc@gmail.com‘a yazabilirsiniz. Gelen önerileri teşekkür ederek listeye alıyorum.

Haftaya, Türkiye gündemi yine zorla kendini Açık Bilinç’e dahil etmezse, müzik algısının evriminden Yapay Zeka serisine geçiş yaparak, ‘robot besteciler’den söz edeceğiz.

10:00 – 10:30 İklim İçin / Özgecan Kara / İstanbul Forumu’ndan, Paris Zirvesi’ne yeryüzünün iklim güncesi

IklimIcn20170905

İklim İçin kayıt arşivi

***

https://yesilgazete.org/blog/2017/09/05/iklim-icin-harveyin-ardindan-kapitalizm-ve-iklim-adaleti/ 

***

Harvey Kasırgası

İklim İçin’de bu hafta ABD’de yaşanan, binlerce kişinin evsiz kaldığı Harvey Kasırgası’nı konuştuk. Felaketin ardından Trump’ın Teksas Eyaleti’ne yaptığı ziyareti, Teksas Valisi’nin ve ABD Çevre Koruma Ajansı EPA’nın başkanı Pruitt’ın iklim değişikliği ile felaketin bağlantısını inkar eden açıklamalarını ele aldık.

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20170905

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

Ahşaptan betona Mecidiyeden jetona kayıt arşivi

***

pinarerkan@yahoo.co.uk

meling’den hiç söz etmediğimizi farkettim

alman asıllı peysaj mimari, ressam ve desinatör meling

istanbul için önemli bir insan, istanbul minyatürleri

istanbul’a ilk gelişi 1784

hatice sultan’a latin harfleri ile türkçe yazmayı öğretiyor

babası ise 3. selim’in bahçıvanı

1831 yılında hakkın rahmetine kavuşuyor

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Amistad / Selahattin Çolak / Caza çalan siyahi müzikler

12:55 – 13:05 Don Quijote / Yazan: Miguel de Cervantes / Okuyan: Tolga Korkut 

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

***

 • Bom dia comunidade, yayındayız!
  60’lı yıllarda Brezilya kökenli Tropicalismo akımının yaratıcılarından olan @Chico Buarque ile tatili dönüşü yayınımıza başlıyoruz.
  “Jogo de Bola”
 • Grammy ödüllü , Brezilya’lı müzik grubu @Tribalistas ile devam ediyoruz.
  “Um So”
 • Şarkıcı, oyuncu ve yönetmen olarak tanınan yetenekli @Karla Sabah ve bossanova’nın önemli temsilcilerinden @Roberto Menescal’ın birlikteliğine kulak vereceğiz.
  “O Barquinho”
 • Buğulu sesi ve piyanoya güzel jazz dokunuşuyla Brezilya’lı @Eliane Elias bizlerle..
  “Sambou sambou”
 • Uluslararası alanda alkışlanan çağdaş sanatçı, besteci, eğitimci, yazar ve gazeteci @Richard Boukas ve üç kez Latin Grammy adayı olan başarılı @Jovino Santos’un yarattığı şahane eser ile devam ediyoruz.

  “Hermeto”

 • Müzik yapmak için sadece enstürmana gerek olmadığını kanıtlamış, doğanın içinde ki tüm sesleri objelerle çıkaran efsanevi @Hermeto Pascoal e Grupo’yu mutlaka dinlemelisiniz.

  “Para Miles Davis”

 • Brezilya’nın yeni samba-rock müzik gruplarından @Trevo bizlerle olacak.

  “Rastro de Rio”

 • İngilizce pop şarkılarına yepyeni samba yorumlar katan gup @Sambo geliyor şimdi.

  “Wake me up”

 • Brezilya’lı jaz ve bossanova müziğinin temsilcilerinden @João Donato ve elektronik müziği farklı müziklerle harmanlayan @Donatinho birlikteliği geliyor.

  “De Toda Maneira”

 • Brezilya’lı samba-rock müzik gruplarından @Groovytown ile devam ediyoruz.

  “Samba de Brasileiro”

 • Farklı müzik tarzlarından esinlenen arkadaşların bir araya gelmesiyle doğan @Sambaria ile programın sonlarına yaklaşıyoruz.

  “Muleque Piranha”

 • Klasik samba ve Brezilya ritimlerine kendi yorumunu katan @Juan Santiago geliyor.

  “Encontrei Meu Amor”

 • Bu haftaki programın sonuna geldik. Yine bir samba okulu @ G.R.E.S. Unidos Da Tijuca ile veda ediyoruz.

  “Musica Na Alma, Inspiracao De Uma Nacao”

14:00 – 14:30 Dünya Mirası Adalar / Asu Aksoy, Derya Tolgay ve Alp Orçun

dunya_mirasi_05.09.2017_mustafa_ozmat

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.
Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

***

dunya mirasi adalarmustafa ozmat

6-7 Eylül olayları

Bu olayları konuğumuz hukukçu Mustafa Özmat ile konuşacağız

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan / Yeni Philip Glass’ın 80. yaşını kutluyor

1937’de doğan Amerikalı usta besteci Philip Glass’ın 80’inci yaşını özel bir dizi programla kutluyoruz.

15:30 Yeşilçam Arkeolojisi (Yeni Program) / Hazırlayan: Utku Uluer

YesilcamArkeolojisi20170905

sinematikyesilcam.com/2017/01/yesilcam-arkeolojisi-radyo-programi/

26 Nisan 2016 – 10 Ocak 2017 Progrmları içeriği yukarıdaki linkte

Türk sineması ve Yeşilçam’ın besin kaynaklarına, emekçilerine ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilecek bir program.

Yeşilçam Arkeolojisi kayıt arşivi

***

erhan tuncer var yanımızda değerli dostumuz

programımızın konusu da cüneyt arkın

babanın oğlu” filmi üzerinden konuşacağız cüneyt arkın

daha önce burak gülgen ile “yaralı kurt cemil” üzerine program yapmıştık

kitap da var, “bu kabuslar neden cemil?“, çokta güzel bir kitap bence (erhan)

cüneyt arkın’ın siyah eldivenleri çocukluğumuzun hayalidir

ben ona öykünüp üniversitede siyah eldiven almıştım (erhan)

en bilinen cüneyt arkın yaşanmış hikayesi, atla bir duvara girip elinin kopması ve hemen dikilmesi

eldiven kullanımı da biraz elini korumak için aslında

***

Yeşilçam Arkeolojisinde bu hafta bir Cüneyt Arkın klasiği olan Baba’nın Oğlu filmini Erhan Tuncer ile birlikte detaylıca ele aldık. Programı her salı olduğu gibi 15:30’dan itibaren Açık Radyo 94.9’den dinleyebilirsiniz..

16:00 – 16:30 Su Hakkı / Akgün İlhan ve Nuran Yüce / Kâr için değil, yaşam için su!

SHK20170905

suhakki.org/

Su Hakkı kayıt arşivi

***

Akgun Ilhan ve Nuran Yuce’nin hazirlayip sundugu Su Hakki’nda Kanal Istanbul projesindenki son gelismeler ele alindi.

16:30 – 17:00 Hemzemin / Damla Özlüer ve Rauf Kösemen / Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; Fikirler, Tartışmalar, Örnekler

17

facebook.com/HemzeminPlatform/

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Sanat Deliorman, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.
***
Önümüzdeki 3 hafta boyunca Açık Radyo’daki “Dünyanın Cazı” programı yine dolu dolu geçecek. İlkin bu Salı akşamı, ikinci bir Rusya ziyareti yapacağız. Malum tadı damağımızda kalmıştı. Moskova’nın çakı gibi yeni kuşak cazcılarını keşfetmeye devam edeceğiz. Sonraki Salı akşamı ise bu kez Amerika’dan kafa sıyırtacak güzellikte çalan genç bir gitar ustası frenkansımıza konuk olacak. 3. hafta iseeee Türkiye’ye bir tatlı huzur almaya geleceğiz, daha doğrusu onlar stüdyomuza gelecek 😉  Teknik masada ise her zamanki gibi canımız ciğerimiz Feryal Kabil olacak. Takipte kalınız efendim 🙂

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Salı Dünyayı Okumak / Aytaç Timur ve Akif Pamuk

Yazmaya övgü. Eleştiriye ve eleştirmene kapı. Düşünmeye, düşünceye, üretmeye ve tartışmaya alan açmayı amaçlayan bir kültür programı.

Açık Dergi 19:00 Müziğin Başka Türlüsü (Açık Dergi köşesinde, gün ve yayın sıklığında değişiklik. Ayda 1) / Hazırlayanlar: Sumru Ağıryürüyen ve İlksen Mavituna

5 yıldır Perşembe günleri yayınlanan ve güncel sahneden müzisyenleri ağırladığımız program artık ayda 1 Salı günleri 19:00’da.

Müziğin Başka Türlüsü kayıt arşivi

***

5 eylül salı Müziğin Başka Türlüsü’nün konuğu sevgili Katerina Papadopoulou. Özenle işlenmiş bestelerini topladığı Pontus Manzarası albümünü ve ardını konuştuk Katerina ile. (Albümdeki bu şarkıyı sesine ve kemençesine kurban olduğum Onur Şentürk çalıp söylüyor.)

Onur Şentürk – Kemençe Çalarım – Pontus Manzarası (youtube)

Açık Dergi Salı 40 Yılda 1 / Sedat Nemli

Bu yaz da 1977’den müzikler dinliyoruz. Haziran ayı itibariyle.

Açık Dergi Salı  50. Yılında Velvet Underground & Nico 

Açık Dergi’de Salı akşamları, yayınlanışının 50. yılında Velvet Underground & Nico albümünün parçaları da yer alacak

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_05-09-17_Meral71_Flute

gitaresk.com/

***

gitaresk.com/Playlists/45th/170905

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Psychoacoustics (Program gününde ve saatinde değişiklik) / Hazırlayanlar: Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Cumartesi geceleri 02.00’de yayınlanan Psychoacoustis bu yayın dönemi Salı geceleri saat 23.00’de

24:00 – 01:00 Öteki Caz / Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Robert Reigle, Can Tutuğ / Özgür caz, özgür doğaçlama ve ötesi

Reklamlar