Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 47. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 47. Yayın Dönemi: 30 Nisan 2018 – 4 Kasım 2018 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2018/7/12

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak, Emre Gülşer

acikgaste_13-07-2018

Açık Gazete kayıt arşivi

08:02 Eduardo Galeano: Hikâye Avcısı (Açık Gazete’de yeni köşe) / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Cuma Sezin Öney’le Seyyare: Türkiye ve Dünya Olayları Arasında Paralellikler, Karşılaştırmalar

Seyyare20180713

Seyyare kayıt arşivi

09:30 – 10:00 Cuma Alp Ulagay ile Spor

Spor20180713

10:00 – 10:30 Korkuyu Beklerken (Yeni program) / Yazan: Oğuz Atay / Okuyan: Eraslan Sağlam / İletişim Yayınları

Ölümünün 40. yılında bir dizi program ile andığımız büyük yazar Oğuz Atay’ı bu yayın döneminde Korkuyu Beklerken adlı hikâye kitabını okuyarak anıyoruz.

10:30 – 11:00 Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam / Buğday Ekibi (Leyla Aslan Ünlübay – Turgay Özçelik)

TohumdanHasadaEkolojikYasam20180713

facebook.com/bugdaydernegi/

Tohumdan Hasada Ekolojil Yaşam kayıt arşivi

***

Etiket okumayı biliyor muyuz?

zz1

Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı @leyla_aslan_unlubay ‘ın hazırlayıp sunduğu Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı’nda bu hafta, etiket hafiyeliğinin izini sürüyoruz.

@gidadedektifi Musa Özsoy’un konuk olarak katılacağı programımız, 13 Temmuz Cuma günü saat 10.30’da Açık Radyo’da. (94.9)

Radyonuz Açık olsun!
#bugdaydernegi #ekolojikyasam #tüketmetüret

11:00 – 12:00 Dünya Hali  (18 yıl sonra, yeniden program) / Hazırlayanlar: Engin Geçtan ve Timuçin Oral

DunyaHali20180713

Engin Geçtan ve Timuçin Oral’ın 18 yıl önce yaptıkları program ‘Dünya Hali’ 19 Şubat’ta kaybettiğimiz Engin Geçtan’ın ardından yeniden yayınlanıyor. Toplumun dinamikleri ve eşlik eden psikoloik süreçlerle ilgili izlenim ve düşüncelerin serbest çağrışımlarla konuşulduğu, aramızdan kişilerden yazar ve gezginlere sürpriz konukların da yer aldığı bu programda Geçtan ve Oral ülkemizde ve dünyada yaşananlara uzmanlık alanları olan psikiyatri perspektifinden bakarak, toplumun ve bireylerin değişmesine dair değerlendirmeler ve yorumlarda bulunuyor. Milenyum başlangıcındaki ‘Dünya Hali’ yani “Hal-i pür melalimiz” anlatılıyor.

12:00 – 13:00 Caz Türbülans / Recep Şencan / Cazda serbest dolaşım

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul. 

13:00 – 14:00 Yaz Gazeteci Yaz (Yeni program) / Yazar gazeteciler ile kitap sohbetleri / Hazırlayan: Cem Erciyes

yaz-gazeteci-yaz_13072018

Basın dünyasının çeşitli sebeplerden işsiz kalan-bırakılan gazeteciler çareyi kitap yazmakta mı buluyor? Ya da gazetelerde yer bulamayan haberler, analizler zaman içinde kapsamlı araştırma ve incelemelere dayanan kitaplar olarak karşımıza mı çıkıyor? Kitap, günümüzde özgür düşüncenin sığınabildiği son limanlardan birisi mi? Gazeteci kimliği ile hayatımıza giren basın dünyasının önemli kalemlerinin konuk olarak ağırlandığı program, gazetecilikten yazarlığa uzanan bu süreci masaya yatırıyor. Güncel isimlerin dinleyicilerle buluştuğu Yaz Gazeteci Yaz’da bazen edebiyat, bazen gündem üzerinden ilerleyen içeriğiyle gazeteci-yazarların kitaplarının tanıtımının yanı sıra, onları tanıtan ve bu isimleri doğrudan okuru ile buluşturuyor.

***

Language Turkish
Gazeteci yazar Şaziye Karlıklı ile yazarlık ve gazeteci yazarlık deneyimi üzerine konuştuk

14:00 – 14:30  Sanat Uzun, İlham Sonsuz / Sanat üzerine psikolojik sohbetler / Şenol Ayla ve Timuçin Oral

SanatUzunIlhamSonsuz20180713

Sanat ve psikoloji odaklı programımızda, insan neden sanat yapar, sanat biz izleyenlere neler hissettirir, sanatçının yaratı sürecindeki psikolojisi ve psikopatolojisi gibi konular üzerinde konuşuyoruz. Bu arada Shakespeare’den Frida Kahlo’ya, Tezer Özlü’den Art Brut’e ilgimizi çeken ve sizlerin de ilginizi çekeceğini umduğumuz konulara değiniyoruz.

***

@sanat_uzun

selfie konuşuyoruz

otofotoportre konuştuk, sıra selfie’de

14:30 – 15:30 Wanderer / Can Denizci / (Richard Wagner özel programı)

Doğumunun 200. yılında Richard Wagner özel programı. 19. yüzyıl operasının en önde gelen iki isminden biri olan ve müziğin üst dilinin üstadı sayılan Wagner’in hayatı ve eserleri Wanderer’de

15:30 – 16:30 Sinefil / Melis Behlil ve Yeşim Burul Seven / Sinemasever muhabbetleri

Sinefil kayıt arşivi

16:30 – 17:00 Kavanozdaki Yıldız (Yeni program) / Hazırlayanlar: İsmail Başöz, Haluk Levent ve Mustafa Yılmazer

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin toplumsal ve ekonomik etkilerini  kapsamlı biçimde ele almaya gayret eden bir program.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Cuma Ceyhan Usanmaz’la Bu Köşe Kitap Köşesi

Açık Dergi Cuma Cihan Uzunçarşılı Baysal’la Kentin Tozu: Kent hakkı üzerine konuşmalar

Açık Dergi Cuma Muasır Müzik (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Barış Fert

Ortadoğu’dan çağdaş müzik örnekleri ve karşılaştırmaları.

Açık Dergi Cuma Sentinel (Açık Dergi’de yeni köşe) / Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi / Hazırlayanlar: Jülide Kayaş ve Naci Aklan / (15 günde bir)

Sentinel_13-07-2018_-rec.05-07-2018

Kadıköy’de bulunan ve Türkiye’nin ilk bilimkurgu kütüphanesi olma özelliğini de taşıyan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi gönüllülerinden Jülide Kayaş ve Naci Aklan’ın yürüteceği programda, hem kütüphanede yapılan seminer, konuşma, atölye etkinliklerine yer veriliyor, hem de bilimkurgunun doğuşu, gelişmesi, modern toplumdaki yeri hakkında her hafta belli bir başlık/tema üzerinden tematik sohbetlere yer veriliyor.

***

Language Turkish
Sentinel’in bu bölümünde bilimkurgu edebiyatında ve sinemasında uzaylılar üzerine konuştuk.

Açık Dergi Cuma Zîn (Açık Dergi’de yeniden köşe) / Hazırlayan: Mehmet Said Aydın

Yazar ve editör Mehmet Said Aydın Açık Dergi’ye geri dönüyor. Farklı kültürlerden ve alfabelerden beslenen Türkiye Edebiyatı’nın tarihinden notlar ve güncel gelişmeler, tartışmalar her hafta Açık Dergi’de.

Açık Dergi Cuma Fransız Öpücüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Devrim Özkan

Klasiklerden bilinmeyenlere, siyaset ve seyahatler etkisi altındaki çok renkli güncel Fransız müziğini 60’lı yıllardan bugüne özel temalarla ele alan bir program.

***

Film Müzikleri

zz18

Fransız Öpücüğü’nün bu haftaki bölümünde geçmişten günümüze beyazperdeye yansıyan Fransızca şarkılardan örnekler dinledik. Programda Michel Legrand imzalı Les moulins de mon cœur gibi klasiklerin yanı sıra bestesi genç müzisyen Louis-Ronan Choisy’ye ait Le Refuge gibi yakın tarihli parçalar da yer alıyordu.

13 Temmuz 2018 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Bu haftaki programı Charles Aznavour ile açtık. Artık klasikleşmiş bir Michel Legrand bestesi olan Les moulins de mon cœur ya da İngilizce adıyla The windmills of your mind’ı yorumladı sanatçı. Kendisine piyanoda yine Legrand eşlik etti.  Parça ilk kez 1968’de The Thomas Crown Affair (Kibar Soyguncu) adlı filmde Noel Harrison yorumuyla yer almış, ilerleyen yıllarda onlarca sanatçı tarafından Fransızca ve İngilizce sözlerle yeniden yorumlanmıştı. Parçayı en son Xavier Dolan imzalı Tom à la ferme (Tom Çiftlikte – 2013) filminin ilk başında, Kathleen Fortin yorumuyla dinlemiştik. Programın ikinci parçası, Julie Delpy imzalı 2007 tarihli 2 Days in Paris (Paris’te İki Gün) adlı komedi filminden geldi. Söz konusu filmin soundtrack’inde dikkat çeken parçalardan biri Jean Moiziard imzalı Mes départements’dı. Moiziard için Fransız müziğinin gizli hazinelerinden biri demek yanlış olmaz. Sanatçının yetmişli yıllarda yayınladığı bir dizi albüme ulaşmak günümüzde bir hayli zor, bu albümler yalnızca internet üzerinden ikinci el plak olarak satılırken doksanlarda CD formatında basılan “Best Of” albümü ise tükenmiş durumda. Tarzı Georges Brassens’i andıran Moiziard, genellikle gitar eşliğinde seslendirdiği şarkılarıyla tanınıyor. Seksen yaşındaki sanatçı halen eşi Andrée ile birlikte Bourgogne’da yaşıyor ama artık müzik yapmıyor ve daha çok resimle uğraşıyor.

Filmlerinde müzik kullanımına fazlasıyla önem veren yönetmenlerden biri de François Ozon. Şarkıları oyunculara söylettiği 8 Kadın (8 Femmes – 2002) gibi yarı müzikal bir film de çeken yönetmen, benzer bir yöntemi 2009 tarihli Le refuge (Yuva) adlı filminde de uygulamıştı. Erkek arkadaşının aşırı dozdan ölmesinin ardından hamile olduğunu öğrenen bir kadının yaşadıklarını konu alan yapımın başrollerde Isabelle Carré ve Louis-Ronan Choisy yer alırken filmde yer alan besteler de Louis-Ronan Choisy’e aitti aynı zamanda. Filme ismini veren parçayı da yine Carré & Choisy ikilisi birlikte seslendirmişti.

Kariyeri boyunca müzikle olduğu kadar sinemayla da iç içe olan Serge Gainsbourg aynı zamanda bir dizi filmin yönetmenliğini de üstlenmişti. Bu filmlerin orijinal müziklerine de imza atan sanatçı, bazı şarkılarının video kliplerini de yine kendisi çekmişti. Biz bu programda, onun hayat hikâyesini konu alan Gainsbourg: Vie héroique (2010) adlı filmden bir parça dinledik. Yönetmenliğini Joann Sfar’ın yaptığı filmde Gainsbourg’u, Eric Elmosnino canlandırırken usta aktör aynı zamanda Gainsbourg’un bazı şarkılarını da yine kendisi seslendirmişti. Bizim bu filmden seçtiğimiz parça ise, filmde Gainsbourg’un sesiyle yer alan Valse de Melody idi. Sanatçının 1971 tarihli kült albümü “Histoire de Melody Nelson”da yer alan bu şarkı, günümüzde Gainsbourg’un anısını farklı konseptlerde verdiği konserlerle yaşatan Jane Birkin tarafından da seslendiriliyor.

Müzisyenlikle aktörlüğü bir arada yürüten bir başka isim de Benjamin Biolay. Gerçek hayatta Catherine Deneuve ve Marcello Mastroianni’nin kızları Chiara Mastroianni ile de bir süre evli kalan Biolay, 2011 tarihli Pourquoi tu pleures?adlı komedide ise evlenmek üzere olduğu kadından gerçekten hoşlanıp hoşlanmadığından emin olamayan bir adamı canlandırıyordu. Filmin orijinal müziklerinin bulunduğu albüm de yine Biolay imzasını taşıyordu. Sanatçı albümde aynı zamanda ilk olarak 1969’da yayınlanan bir Enrico Macias şarkısı olan Reste-moi fidèle’i de yeniden yorumlamıştı. Sözleri Jacques Demarny müziği de Macias imzalı parçanın Türkçe uyarlamasını, Pişman olacaksın adıyla Nilüfer de kendi yazdığı sözlerle seslendirmişti.

Filmlerinde kullandığı müzikler konusunda oldukça hassas bir diğer yönetmen de Xavier Dolan. Yirmi dokuz yaşındaki Kanadalı sanatçı, aynı zamanda başrolünü de oynadığı 2010 tarihli Les amours imaginaires’de (Hayali Aşklar) aynı erkeğe aşık olan iki yakın arkadaşın hikayesini anlatıyordu. Son derece renkli bir soundtrack’e sahip filmde Dalida’dan Bang Bang ve France Gall’den Cet air-là gibi parçalar yer alıyordu. Filmdeki bir diğer Fransızca parça da Québec’li şarkıcı Isabelle Pierre’in seslendirdiği Le temps est bon’du. İlk olarak 1971’de yayınlanan şarkı, bir başka Kanadalı yönetmen Gilles Carles’ın Les Mâles isimli komedisinin orijinal müzikleri arasında da bulunuyordu.

https://open.spotify.com/embed/user/21wuncxfsdsbjxgtxpd44mtmy/playlist/1EcVu4H18yozReuH2jAC1e

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı Süre
Charles Aznavour
Les moulins de mon cœur
Michel Legrand & ses amis
5:04
Jean Moiziard
Mes départements
2 Days in Paris
3:05
Louis-Ronan Choisy & Isabelle Carrée
Le refuge (Bristol Mix)
Rivière de plumes
3:14
Serge Gainsbourg
Valse de Melody
Gainsbourg (Vie héroïque)
1:32
Benjamin Biolay / Enrico Macias
Reste-moi fidèle
Pourquoi tu pleures? / De musique en musique
2:55
Isabelle Pierre
Le temps est bon
Ballade pour Sergio Leone
3:33

Açık Dergi Cuma Babam Sağolsun – Frankenstein 200 Yaşında (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Irmak Ertuna-Howison ve Özgür Çiçek / (15 günde bir)

Açık Dergi’nin Jane Austen programcıları Özgür Çiçek ve Irmak Ertuna Howison bu kez başka bir program ve edebiyat incelemesiyle geri dönüyorlar. Ocak 2018’de bütün dünya Mary Shelley’nin Frankenstein romanının 200. basım yılını kutlamaya hazırlanırken, Özgür ile Irmak Frankeştayn’ı Türkiye bağlamında yine eğlenceli ve dinamik bir biçimde inceliyor. Bilimin Ucubeleri: Canavar Beden; Neredesin Baba? T​ü​rkiye’deki baba fig​ü​rleri ve eksiklikleri; Kad​ın yaratman​ı​n imkâns​ı​zl​ı​ğı ve Victor Frankenstein’in katledilen Kad​ı​nları; onlar​ı​n Frankenstein’i varsa bizim de Gulyabani’miz var: T​ü​rkiye’deki canavar temsili; Canavar aram​ı​zda: Tanr​ı​ olma h​ı​rs​ı​ gibi konular tartışılıyor.

Açık Dergi Cuma Biber Çavuş’un Yalnız Kalpler Kulubü Bandosu (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Sedat Nemli / (Kasım ayından itibaren Ocak 2018’e kadar)

Açık Dergi Cuma 68 Yılı Müzikleri (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Sedat Nemli / (Ocak 2018’den itibaren)

Sedat Nemli ile  Yarım Yüzyıl Öncesine Bakış: Sedat Nemli, bu sefer 50 yıl öncesine bakıyor: 1967 ile 1968 yıllarında dünyanın ve müziğin gidişatına dair iki önemli ânı mercek altına alıyor. Kasım ayında başlayacak seri, ötesi ve berisi ile Beatles’ın, popüler müzik tarihinde bir “dönüm noktası” sayılan Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’ine, 2018 itibariyle de Beggars Banquet’ten Traffic’e, Astral Weeks’den Miles In The Sky’a, Wheels on Fire’dan White Album’e 1968 müziklerine uzanıyor.

20:00 – 21:00 Koyu Mavi / Gülçin Orgun / Türler arası

KOYUMAVI13.07.2018REC.13.07.2018

koyumavi.org/

***

zz7

Meral Akman’ın sunumuyla,
The Yardbirds / Heart Full of Soul
yorumlarıyla
Graham Gouldman
Box of Frogs
Free Will
Chris Isaac
The Briks
Centaurs
Ghost Dance
The Ringo Jets
L.A. Guns
UFO
Dokken
Paul Gilbert
Rush
ve
Humble Pie / For Your Love
bu akşam
saat 20-21 arasında
Koyu Mavi’de.

21:00 – 22:00  Aşağı Mahalle / Ümit Baykara / New York Downtown Cazve ötesi…

***

zz6

Bu akşam saat 21:00 de başlayacak programda geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz, müzik dünyasının en yaratıcı basçı ve bestecilerinden Fred Chalenor’un yer aldığı gruplardan örnekler dinleyeceğiz…

22:00 – 23:00 Mint / Efkan Kula ve Mert Emcan / Gıcır cızır plâklar

mixcloud.com/mertemcan/

Alternatif rock’ın geçmiş ve günümüz klasiklerinin çalınacağı “Mint”te Stüdyo İmge yazarları; Efkan Kula ve Mert Emcan plak koleksiyonlarının en değerli single’larını hikayeleriyle birlikte çalıyor.

23:00 – 24:00 13 Melek / Yiğit Atılgan / Zamanın ruhundan bağımsız sesler

Zamanın ruhundan bağımsız seslere kulak verdiğimiz 13 Melek bu yayın döneminde Cuma günleri 23.00’te.

24:00 – 01:00 Blackout / Gürkan Vayis ve Ümit Şenol / Kirli ve aksak ritimler ile Siyah müzikler

Yeni yayın döneminde Overphonic ve Blackout programları birleşip yollarına, Overphonic’in saatinde Blackout adı altında devam ediyor.

overphonic.blogspot.com/

mixcloud.com/overphonic/

blackout949.blogspot.com/

soundcloud.com/blackout949

Reklamlar