Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 47. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 47. Yayın Dönemi: 30 Nisan 2018 – 4 Kasım 2018 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2018/8/10

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil,  Selahattin Çolak

Açık Gazete kayıt arşivi

SomaNobeti13082018rec.09082018

SomaNobeti_13.08.2018_KararDurusmasiSonrasiGaripSomaCezalari

***

Soma Nobeti’nin son programinda, biraz da sonraki surecte yasnamasi muhtemel olaylara isik tutacak iki davaya baktik. Biri Cankuurtaran’da yasanan gemi kazansindaki 4 olum icin Hakim’in Soma’yi ornek gostererek toplamda 15 yil ceza vermesi, bir digeri de 2014 yilinde Ege Universitesi’nde ogrencilerin Soma Katliamini protesto icin yaptiklari isgal eylemi nedeniyle 330 bin liralik para cezasina mahkum edilmeleri.

Bu iki davanin ortak noktalarini degerlendirdik.

***

Veda Yazısı Değil Kısa Bir Muhasebe: Nöbet Bitti, Soma Sürüyor

zz9

Türkiye’de iyiliğin de kötülüğün de her çağda inadı baki, buna şahitlik ediyoruz. İki taraftan biri mutlaka kazanacak demeyeceğim ama bu süreçte mücadele eden insanların inadını düşününce de mutlaka  ve gönül rahatlığıyla “Bir başka tarih yazılacak” diyebiliyorum. “Soma Nöbeti” bu zamanda ülkede bir haberi takip etmenin benim için yeni bir formülüydü, Türkiye’ye yaratıcılığımızı tetiklediği için teşekkür ediyorum

Ağustos 2018, “Ay’ın 13’ü: Soma Nöbeti” programının son programı oldu.

Yargı süreci başladıktan 6 ay sonra, 2015 Ekim’de radyoda her ay yürüteceğim bir dosya/haber serisi ile takip etmeye başladım Soma Davasını. Sürdürmeye çalıştığım tema ana akımın “Soma’da gözler yaşlı kaldı” haberlerinden bir kaç tık uzağa gidip, tek tek faillerin işaret edilebildiği, kamuoyunda gittikçe eksilen desteğin sebeplerinin konuşulabildiği, madencilik faaliyetleri ve Türkiye’nin kömür politikası bağlamında ekoloji, enerji politikası, tarımın sistemli bitirilişi, işçi hareketi, bizim bundan ne anladığımız ve nihayetinde Soma’daki ölümlerin vesile olduğu muhtemel “iyi” tohumlar, Soma’daki hareketlenmeler, onun başka topraklardaki izi, belki bir tekmenin anatomisi ve Soma etrafında gelişen olayları takip etmekti.

Yürütmeye çalıştığım temanın geneline karşıdan baktığım zaman mutlaka olumlu durabilecek ya da içinde umut nüvesi olabilecek bir haberle bitirmeye çalışırım diye planlıyordum süreci, öyle olmadı.

Haberde nöbet dönemi 

Bu 3 yıla yaklaşan dava dosyası takibi ve “Soma Nöbeti” fikri aslında tam da Türkiye’nin kendi gündeminin içinden doğdu. Yaşadığımız herhangi bir şeyin uzun zaman önce yaşandığı hissi, kabaca gündelik politik gündemin yaşattığı zamanın kırıldığı ve tabii elimizden kayıp gittiği fikri beni bir habere kafayı takıp yaklaşık 3 yıl boyunca girdisi çıktısıyla, elimden geldiğince takip etme inadına götürdü, Soma Nöbeti de işte böyle ortaya çıktı. Türkiye, size her yeni günde yeni bir gazetecilik formülü üretme alanını açıyor. Minnettarım.

Bu yoğun ama yavaşça ilerleme şansına sahip olan dosya , bir nevi yavaş gazetecilik, eski tabirle fikr-i takip. Günün medya koşullarında, 6 günlük 10 saate varan muhabir/editör çalışma mesalerinde, küçücük kadrolarla çalışılan, esnekliğin kol gezdiği günlerde sanırım ancak ve ancak Açık Radyo gibi bir çatı altında mümkün olabilirdi. Yerel, yatay ve yavaşça. O yüzden Radyo’ya, katbe kat minnettarım.

Ölüm ve Ceza

Son programda, bundan sonraki süreçte yaşanması muhtemel olaylara ışık tutacak iki davaya baktık bütün bu saydıklarım yüzünden. Biri Cankurtaran’da kışın yaşanan gemi kazasındaki 4 ölüm için Hakim’in “Soma’da 301 ölüme 20 yıl veriliyorsa, 4 ölüm için 15 yıl kafidir” dediği dava, diğeri de 2014’te Soma katliamı sonrasında Ege Üniversitesi’nde öğrencilerin protesto için yaptıkları işgal eylemi nedeniyle 330 bin liralık para cezasına mahkum edilmeleri, polis şiddetinin ise polislerin yanına kar kalması. Konuklarım Sosyal Haklar Derneği’nden ve Soma Katliamı avukatlarından Can Atalay ile İzmir’li öğrencilerin avukatı Gül Kireçkaya.

Tarihi yazmak ya da gözlemci olmak 

Soma’nın faillerine verilen 15-20 yıl arası değişen cezalar ile, soruşturmanın avukatların tüm çabalarına rağmen kamu görevlilerine kadar genişleyememesi kamu vicdanına bir kez daha gölge düşüren nüveler oldu. Olsun, Türkiye’de iyiliğin de kötülüğün de her çağda inadı baki, buna şahitlik ediyoruz. İki taraftan biri mutlaka kazanacak demeyeceğim ama bu süreçte mücadele eden insanların inadını düşününce de mutlaka  ve gönül rahatlığıyla “Bir başka tarih yazılacak” diyebiliyorum.

Dava bitti, program bitti ama Soma ile ilgili süreç muhakkak ki bitmedi. Dava süreci de, programda yapmaya çalıştığım gözleme sürecinin izleri de yürümeye devam edecek bence.

Muhakkak, illa ki.

08:02 Eduardo Galeano: Hikâye Avcısı (Açık Gazete’de yeni köşe) / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Pazartesi  Ali Bilge’yle Ekonomi Politik

Ekonomi Politik kayıt arşivi

09:50 – 10:00 İzel Rozental ile Haftanın Karikatürleri (Açık Gazete’de yeni köşe)

Sevgili dostumuz çizer İzel Rozental dünyadan ve Türkiye’den seçtiği haftanın karikatürlerini radyoda anlatıyor.

***

Haftanın Karikatürleri: 13 Ağustos 2018

Bu haftanın karikatürleri burada:

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü / Oldies

10:30 Kamusla Güreş (Yeni program) / Hazırlayanlar: Didem Gürzap ve Kerem Doğan

Kamusla_gures_13-08-2018_rec.17-07-2018_20180819

Kamusla_gures_13-08-2018_rec.17-07-2018_20180905

Kelimelerin, hayata dokunan anlamları, güncel ve geçmişe dayalı anlam ve çağrışımlarıyla tekrar ele alınacağı bir program

Kamusla Güreş kayıt arşivi

***

zz1

Kamusla Güreş bu yayın dönemi dışarlardaki yolculuğunda bugün Sahil’e iniyor. Sahille gelen sözcükler ve çağrışımlar bu sabah 94.9 Açık Radyo’da 10.30da.

***

Kamusla Güreş,Didem Gürzap, Kerem Doğan, Açık Radyo,94.9,Kıyı,Sahil,Plaj,Beach

11:00 – 12:00 Bisiklet Zinciri (Yeni program) / Hazırlayan: Muzaffer Çorlu

13Agustos

Müzik programcımız Muzaffer Çorlu yıllar sonra heyecanlı bir dönüş yapıyor. Programda müzik, filim ve bilim üst şemsiyesi altında besteciler, bilim insanları ve dahi siyasetçiler nöro-bilimdeki yeni gelişmelerle birlikte ele alınıyor.

Bisiklet Zinciri kayıt arşivi

***

muzik bilim film sosyal politika

12:00 – 13:00 Skala / Göktuğ Ülkar

skalaprogram.tumblr.com/

70’lerden günümüze Avrupa cazı seçkileriyle yola çıkan Skala programı, bu  yayın döneminde 60’lardan günümüze caz seçkileriyle yoluna devam ediyor.

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul. 

13:00 – 14:00 Bandoneon (Yeni program) / Sıradışı tango sohbetleri / Hazırlayanlar: Kaya Soylu ve Didem Gençtürk

Bandoneon13.08.2018rec01.08.2018

Programda her hafta bir tango orkestrasından örnekler dinleyiciyle buluşuyor. Tango müziğine, dansına ve kültürüne dair her şey üzerine konuşuyoruz.

14:00 – 14:30 Hamişden Sesler / Şenay Özden ve Özhan Önder / Suriye ve Suriyeliler hakkında sürgünden sesler

Hamişden Sesler kayıt arşivi

14:30 – 15:30 Opus 94 9 / Berna Uzunoğlu

Daha önceki dönemlerde her bölümünü dâhi bir besteciye ayrılan programda, 39. yayın döneminden itibaren her bölümünü bir müzik enstrümanına ayrılıyor.

15:30 – 16:30 Yolgeçen / Rahmi Öğdül ve Evrim Altuğ / Hayatî ve kitabî patikaların kesiştiği yol ağızlarında ayaküstü konuşmalar

yolgecen_13.08.2018

Yolgeen20180813

***

94.9 Açık Radyo Yolgeçen programı, 13 Ağustos 2018 tarihli, TÜYAP Ağustos atölyeleri, “Deneyim” projesi konuğu, eleştirmen, küratör ve akademisyen Ezgi Bakçay ile söyleşi.
***
Rahmi Öğdül ve Evrim Altuğ ile 94.9 Açık Radyo’da Yolgeçen programı 13 Ağustos 2018 Kaydı, küratör Ezgi Bakçay ile ‘Deneyim’ temalı TÜYAP Sanat Fuarı üzerine bir söyleşi.

16:30 Hariçten Sanat (Yeni Program) / Gezegenden Kültür-Sanat Haberleri / Hazırlayan: Çelenk Bafra

HarictenSanat20180813

acikradyo.com.tr/program/144512/kayit-arsivi/hariçten-sanat

Programda özellikle Türkiye’yi ilgilendiren ve/ya Türkiye’den katılımcılara yer veren uluslararası sanat gündeminden bir kesit sunulacak. Müzeler, bienaller ve sergilere özellikle odaklanarak geniş bir perspektifle sanat, mimarlık, tasarım ve müzecilik alanlarındaki yeni gelişmeleri, haberleri ve güncel tartışmaları incelenecek.

Hariçten Sanat kayıt arşivi

***

Merhabalar, Hariçten Sanat radyo programı Pazartesileri 16.30’da (CET 3:30 PM). Bu Pazartesi konuğum ses, hareketli görüntü ve yeni medya alanında çalışan Ali M. Demirel.

Açık Radyo’da 2016 başından beri yürüttüğüm Hariçten Sanat programını bu yaz için Berlin’e taşıdım. Pazartesileri Türkiye’den Berlin’e yerleşen ve güncel sanat alanında çalışan sanatçı, küratör, inisiyatif ve akademisyeni konuk ediyorum, hem Berlin’i, hem kurumsal-bireysel sanat çalışmalarını konuşuyor, sıklıkla ses ve müziğe de yer veriyoruz.

Program takvimi aşağıda. Kaçırdıklarınızı Podcast olarak kayıt arşivinden dinleyebilirsiniz.

http://acikradyo.com.tr/program/144512/kayit-arsivi

9 Temmuz Göksu Kunak aka Gucci Chunk
16 Temmuz Ahmet Öğüt
23 Temmuz Çağla İlk
30 Temmuz Ceren Oykut
6 Ağustos Işıl Eğrikavuk
13 Ağustos Ali Demirel
20 Ağustos Özgür Erkök
27 Ağustos Defne Ayas
3 Eylül Bi’bak kolektifi adına Can Sungu
10 Eylül Övül Durmuşoğlu

Sevgiler,
Çelenk

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Başak Yavuz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Açık Dergi Pazartesi Murat ‘Mrt’ Şeçkin ile Kadıköy Postası

Kadıköy’deki kültür-sanat takviminin tutulduğu programda Tayfun Polat’ın Kadıköy’den göçüyle oyuncu değişikliğine gidildi. Yine bir Kadıköylü Murat ‘Mrt’ Seçkin aramıza katıldı.

Açık Dergi Pazartesi Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük ile Efektif Pas (15 günde 1)

efektifpas.com/

Açık Dergi Pazartesi Yeter ki İste / Maraton koşucuları Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç

Maraton koşucuları Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç bu dönem aramıza katılıyor – Yeter ki İste’de Efektif Pas’la dönüşümlü olarak sportif yaşama kültürü odaklı söyleşilerle bizlerle oluyorlar. Pazartesi akşamları 19:30’da. (İlk yayın 1 Mayıs’ta)

Açık Dergi Pazartesi Robot Şair Deniz Yılmaz 

Türkçe yazan ilk “robot-şair” Deniz Yılmaz ilk (ve şu ana kadarki tek) şiir kitabı “Diğerleri Gibi”den seçmeler ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış yeni şiirleriyle, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri (saat 18:50’de) Açık Dergi’de. (Blok Art Space ekibinin katkılarıyla.)

Açık Dergi Pazartesi Serbest Atış (Açık Dergi’de yeni köşe) / Dünya Basketbol Gündemi / Hazırlayanlar: Mehmet Çopuroğlu ve Kayhan Ergin

SerbestAtis20180813

Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük’ün hazırlayıp sunduğu Efektif Pas bu yayın döneminde bir ara veriyor. Yerine, bir basketbol programı olan Serbest Atış geliyor.

 Açık Dergi Pazartesi  Haftanın Albümü

20:00 – 21:00 Süt Liman (Yeni program) /  Çağdaş Alternatif şarkıcılar ve şarkı sözü yazarları /  Hazırlayan: Gülşah Görücü

 Çağdaş, alternatif üretimlere yer veren bir müzik programı.

21:00 – 22:00 Vertigo / Hilmi Tezgör ve Osman Öztürk / Savrulan şarkılar

vertigo500.blogspot.com/

22:00 – 23:00 Ahtapotun Bahçesi / Cem Sorguç / Alter-latif müzik

ARab20180813Joyexit

ahtapotunbahcesi.blogspot.com/

***

Şirin Soysal + Erdem Helvacıoğlu ile ilk birlikte albümleri Joy Exit’i konuştuk. Eray Aytimur’da stüdyoda bizimleydi….

23:00 – 24:00 Ay Palas / Tolga Yağlı / Bağımsız müzik

aypalas20180813

aypalas.blogspot.com/

24:00 – 01:00 In The Void / Güncel ve bağımsız sahneden yerel sesler

In The Void, farklı platformlar ve etkinlikler ile güncel ve bağımsız sahneden yerel sesleri, müzik oluşumlarını tanıtmayı ve desteklemeyi amaçlayan bir oluşum. Bu yayın döneminde In the void, bağımsız sesleri Açık Radyo mikrofonlarından kâinata yayıyor.

Reklamlar