Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 47. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 47. Yayın Dönemi: 30 Nisan 2018 – 4 Kasım 2018 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2018/10/25

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak, Emre Gülşer

acikgaste_26-10-2018

Açık Gazete kayıt arşivi

08:02 Eduardo Galeano: Hikâye Avcısı (Açık Gazete’de yeni köşe) / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Cuma Sezin Öney’le Seyyare: Türkiye ve Dünya Olayları Arasında Paralellikler, Karşılaştırmalar

Seyyaree20181026

Seyyare kayıt arşivi

09:30 – 10:00 Cuma Alp Ulagay ile Spor

Spor20181026

10:00 – 10:30 Korkuyu Beklerken (Yeni program) / Yazan: Oğuz Atay / Okuyan: Eraslan Sağlam / İletişim Yayınları

Ölümünün 40. yılında bir dizi program ile andığımız büyük yazar Oğuz Atay’ı bu yayın döneminde Korkuyu Beklerken adlı hikâye kitabını okuyarak anıyoruz.

10:30 – 11:00 Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam / Leyla Aslı Ünlübay

TohumdanHasadaEkolojjikYasam20181026

facebook.com/bugdaydernegi/

Tohumdan Hasada Ekolojil Yaşam kayıt arşivi

***

zz1

Mahallemizi nasıl onarırız?

Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan Ünlübay’ın hazırlayıp sunduğu Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı’nda bu hafta, mahallemizi nasıl onaracağımız konuşuluyor.

Onaranlar Kulübü kurucularından Ufuk Emin Akengin’in konuk olarak katılacağı programımız, yarın (26 Ekim) saat 10.30’da Açık Radyo’da. (94.9)

Radyonuz Açık olsun!

11:00 – 12:00 Dünya Hali  (18 yıl sonra, yeniden program) / Hazırlayanlar: Engin Geçtan ve Timuçin Oral

DunyaHali20181026

Engin Geçtan ve Timuçin Oral’ın 18 yıl önce yaptıkları program ‘Dünya Hali’ 19 Şubat’ta kaybettiğimiz Engin Geçtan’ın ardından yeniden yayınlanıyor. Toplumun dinamikleri ve eşlik eden psikoloik süreçlerle ilgili izlenim ve düşüncelerin serbest çağrışımlarla konuşulduğu, aramızdan kişilerden yazar ve gezginlere sürpriz konukların da yer aldığı bu programda Geçtan ve Oral ülkemizde ve dünyada yaşananlara uzmanlık alanları olan psikiyatri perspektifinden bakarak, toplumun ve bireylerin değişmesine dair değerlendirmeler ve yorumlarda bulunuyor. Milenyum başlangıcındaki ‘Dünya Hali’ yani “Hal-i pür melalimiz” anlatılıyor.

12:00 – 13:00 Caz Türbülans / Recep Şencan / Cazda serbest dolaşım

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul. 

13:00 – 14:00 Yaz Gazeteci Yaz (Yeni program) / Yazar gazeteciler ile kitap sohbetleri / Hazırlayan: Cem Erciyes

yaz-gazeteci-yaz_26-10-2018

Basın dünyasının çeşitli sebeplerden işsiz kalan-bırakılan gazeteciler çareyi kitap yazmakta mı buluyor? Ya da gazetelerde yer bulamayan haberler, analizler zaman içinde kapsamlı araştırma ve incelemelere dayanan kitaplar olarak karşımıza mı çıkıyor? Kitap, günümüzde özgür düşüncenin sığınabildiği son limanlardan birisi mi? Gazeteci kimliği ile hayatımıza giren basın dünyasının önemli kalemlerinin konuk olarak ağırlandığı program, gazetecilikten yazarlığa uzanan bu süreci masaya yatırıyor. Güncel isimlerin dinleyicilerle buluştuğu Yaz Gazeteci Yaz’da bazen edebiyat, bazen gündem üzerinden ilerleyen içeriğiyle gazeteci-yazarların kitaplarının tanıtımının yanı sıra, onları tanıtan ve bu isimleri doğrudan okuru ile buluşturuyor.

***

Language Turkish
Mehmet Açar ile gazeteci yazarlık üzerine

14:00 – 14:30  Sanat Uzun, İlham Sonsuz / Sanat üzerine psikolojik sohbetler / Şenol Ayla ve Timuçin Oral

SanatUzunnIlhamSonsuz20181026

Sanat Uzun İlham Sonsuz twitter

senol ayla ve timuçin oral

Sanat ve psikoloji odaklı programımızda, insan neden sanat yapar, sanat biz izleyenlere neler hissettirir, sanatçının yaratı sürecindeki psikolojisi ve psikopatolojisi gibi konular üzerinde konuşuyoruz. Bu arada Shakespeare’den Frida Kahlo’ya, Tezer Özlü’den Art Brut’e ilgimizi çeken ve sizlerin de ilginizi çekeceğini umduğumuz konulara değiniyoruz.

***

Konuk Big Easy programından Varol Ünel konuğumuz

Çünkü Blues konuşacağız

Bu 3. Blues programı. İlk ikisinde Altuğ Güzeldere konuğumuz olmuştu

14:30 – 15:30 Wanderer / Can Denizci / (Richard Wagner özel programı)

Doğumunun 200. yılında Richard Wagner özel programı. 19. yüzyıl operasının en önde gelen iki isminden biri olan ve müziğin üst dilinin üstadı sayılan Wagner’in hayatı ve eserleri Wanderer’de

15:30 – 16:30 Sinefil / Melis Behlil ve Yeşim Burul Seven / Sinemasever muhabbetleri

Sinefil_26-10-2018_rec.24-10-2018

Sinefil kayıt arşivi

***

Acik RadyoSinefilMelis BehlilYesim BurulHuseyin TabakCirkin Kral Efsanesi

16:30 – 17:00 Kavanozdaki Yıldız (Yeni program) / Hazırlayanlar: İsmail Başöz, Haluk Levent ve Mustafa Yılmazer

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin toplumsal ve ekonomik etkilerini  kapsamlı biçimde ele almaya gayret eden bir program.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Cuma Ceyhan Usanmaz’la Bu Köşe Kitap Köşesi

Açık Dergi Cuma Cihan Uzunçarşılı Baysal’la Kentin Tozu: Kent hakkı üzerine konuşmalar

Açık Dergi Cuma Muasır Müzik (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Barış Fert

Ortadoğu’dan çağdaş müzik örnekleri ve karşılaştırmaları.

Açık Dergi Cuma Sentinel (Açık Dergi’de yeni köşe) / Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi / Hazırlayanlar: Jülide Kayaş ve Naci Aklan / (15 günde bir)

Kadıköy’de bulunan ve Türkiye’nin ilk bilimkurgu kütüphanesi olma özelliğini de taşıyan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi gönüllülerinden Jülide Kayaş ve Naci Aklan’ın yürüteceği programda, hem kütüphanede yapılan seminer, konuşma, atölye etkinliklerine yer veriliyor, hem de bilimkurgunun doğuşu, gelişmesi, modern toplumdaki yeri hakkında her hafta belli bir başlık/tema üzerinden tematik sohbetlere yer veriliyor.

Açık Dergi Cuma Babam Sağolsun – Frankenstein 200 Yaşında (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Irmak Ertuna-Howison ve Özgür Çiçek / (15 günde bir)

Açık Dergi’nin Jane Austen programcıları Özgür Çiçek ve Irmak Ertuna Howison bu kez başka bir program ve edebiyat incelemesiyle geri dönüyorlar. Ocak 2018’de bütün dünya Mary Shelley’nin Frankenstein romanının 200. basım yılını kutlamaya hazırlanırken, Özgür ile Irmak Frankeştayn’ı Türkiye bağlamında yine eğlenceli ve dinamik bir biçimde inceliyor. Bilimin Ucubeleri: Canavar Beden; Neredesin Baba? T​ü​rkiye’deki baba fig​ü​rleri ve eksiklikleri; Kad​ın yaratman​ı​n imkâns​ı​zl​ı​ğı ve Victor Frankenstein’in katledilen Kad​ı​nları; onlar​ı​n Frankenstein’i varsa bizim de Gulyabani’miz var: T​ü​rkiye’deki canavar temsili; Canavar aram​ı​zda: Tanr​ı​ olma h​ı​rs​ı​ gibi konular tartışılıyor.

Açık Dergi Cuma Fransız Öpücüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Devrim Özkan

Klasiklerden bilinmeyenlere, siyaset ve seyahatler etkisi altındaki çok renkli güncel Fransız müziğini 60’lı yıllardan bugüne özel temalarla ele alan bir program.

***

Yeni Albümler – 6

zz7

Fransız Öpücüğü’nde bu hafta, Fransız müzik piyasasında sonbahar boyunca piyasaya çıkan albümlerden seçtiğimiz parçaları dinledik. Programda, Johnny Hallyday ve Maurane’ın hayatlarını kaybetmelerinin ardından Ekim ayı içinde satışa sunulan albümlerinden şarkılara da yer verdik.

26 Ekim 2018 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Geçen yılın Aralık ayında hayatını kaybeden Johnny Hallyday’in daha önce yayınlanmamış parçalarından oluşan bir albümü geçen hafta piyasaya çıktı. Biz de programa, “Mon pays c’est l’amour” adını taşıyan bu albümün açılış parçası, J’en parlerai au diable ile başladık. Yine yakın zamanda hayata veda eden bir sanatçının ölümünün ardından satışa sunulan bir albümle devam ettik Fransız Öpücüğü’ne. Belçikalı şarkıcı Maurane geçtiğimiz Mayıs ayında aramızdan ayrılmıştı. Sanatçı bu yıl, Jacques Brel’in ölümünün kırkıncı yılı anısına bir albüm çıkarmaya hazırlanıyordu ancak ne yazık ki kendisinin de hayatını kaybetmesinin ardından piyasaya çıktı bu albüm. “Brel” adını taşıyan albümde Maurane, bu efsanevi sanatçının on iki şarkısını yorumlamış. Bunlar arasında Ne me quitte pas, La quête ve Quand on n’a que l’amour gibi Brel repertuarının unutulmaz parçaları da yer alıyor.

Bu yıl Léo Ferré’nin ölümünün yirmi beşinci yılı ve bu açıdan onun anısına farklı etkinlikler düzenleniyor. Yine 2018 yılı içinde farklı sanatçıların Ferré parçalarını yorumladığı bir albüm yayınlanmıştı.  Ekim ayının ilk haftasında da, yakın dönem Fransız alternatif pop müziğinin önde gelen isimlerinden Cali, Ferré’nin on altı şarkısını yeniden yorumladığı bir albüm yayınladı. Bu çalışmasında, hem artık klasikleşmiş bu şarkıların ruhunu bir şekilde korumayı hem de onlara kendinden bir şeyler katabilmeyi başarmış Cali. Albüme ait ilginç bir not da, sanatçının albüm kapağında bir şempanzeyle poz vermiş olması. Burada da Ferré’nin çok sevdiği hatta adına bir de şarkı yazdığı şempanzesi Pepée’ye bir gönderme yapmış Cali. Albümde yer alan şarkılar biri olan Vingt ans, ilk kez 1961 yılında yayınlanmış, sonrasında Mama Béa, Florent Pagny, Serge Lama ve Zebda tarafından da seslendirilmişti.

Eylül ve Ekim aylarında yayınlanan Fransızca albümlere kısaca bir göz atarsak; her albümüyle olay yaratan Mylène Farmer 28 Eylül’de,”Désobesissance” adlı bir albüm yayınladı. Lost on you adlı parçasıyla dünya çapında büyük ilgi gören Amerikalı şarkıcı LP’yle yaptığı bir düet de yer alıyordu bu albümde. Bunun yanı sıra yine Fransız pop müziğinin önemli isimlerinden Pascal Obispo, yeni stüdyo albümünü 12 Ekim’de piyasaya çıkardı. Bu albümde Calogero, Christophe, Isabelle Adjani ve Youssou N’Dour gibi isimlerle yaptığı düetlere yer verdi o da. Bunların dışında Jean-Louis Murat, Yves Jamait, Joyce Jonathan, Kendji Girac ve Miossec gibi isimler de yepyeni şarkılarla hayranlarıyla buluştular bu son iki ay içinde. Bu yeni albümlerden biri de Fransız müziğinin iki binli yıllardaki önemli isimlerinden Dominique A’ya aitti.  Bu yılın başında “Toute lattitude” adlı bir albüm yayınlayan sanatçı, bu ay içinde de onun devamı niteliğindeki “La fragilité”yi piyasaya sürdü.

Fransız pop & rock müziğinin önde gelen isimlerinden Gaëtan Roussel’i aslında Louise Attaque grubundan tanıyoruz fakat son dönemde solo çalışmalarıyla da karşımıza çıkıyor kendisi. Bunlardan biri olan “Trafic”, 28 Eylül’de piyasaya çıktı. On iki şarkıdan oluşan bu albümde Roussel, Amerikalı müzisyenlerle çalışmış  ve ortaya oldukça farklı bir sound çıkmış. Bu albümün açılış şarkısı olan Le jour et la nuit‘nin sözleri Gaëtan Roussel ve Jonas Myrin, müziği ise Justin Stanley imzasını taşıyor.

Bu yıl düzenlenen Victoire de la Musique töreninden “En İyi İlk Albüm” ödülüyle ayrılan Juliette Armanet’den daha önceki programlarda bahsetmiştik. Kendisi geçtiğimiz aylarda “Petite Amie” adlı albümünün genişletilmiş bir versiyonunu yayınladı. Bu haftaki programı bu albümdeki yeni şarkılardan biri olan Loulou ile kapattık.

https://open.spotify.com/embed/playlist/4Gc2Nka0vQIj4x2RE2IBr9

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı Süre
Johnny Hallyday
J’en parlerai au diable
Mon pays c’est l’amour
3:41
Maurane
Vesoul
Brel
4:00
Cali
Vingt ans
Cali chante Léo Ferré
3:36
Dominique A
Comme au jour premier
La fragilité
2:46
Gaëtan Roussel
Le jour et la nuit
Trafic
3:13
Juliette Armanet
Loulou
Petite amie (Deluxe)
3:54
Kategori:

Açık Dergi Cuma Biber Çavuş’un Yalnız Kalpler Kulubü Bandosu (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Sedat Nemli / (Kasım ayından itibaren Ocak 2018’e kadar)

Açık Dergi Cuma Zîn (Açık Dergi’de yeniden köşe) / Hazırlayan: Mehmet Said Aydın

Yazar ve editör Mehmet Said Aydın Açık Dergi’ye geri dönüyor. Farklı kültürlerden ve alfabelerden beslenen Türkiye Edebiyatı’nın tarihinden notlar ve güncel gelişmeler, tartışmalar her hafta Açık Dergi’de.

Açık Dergi Cuma 68 Yılı Müzikleri (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Sedat Nemli / (Ocak 2018’den itibaren)

Sedat Nemli ile  Yarım Yüzyıl Öncesine Bakış: Sedat Nemli, bu sefer 50 yıl öncesine bakıyor: 1967 ile 1968 yıllarında dünyanın ve müziğin gidişatına dair iki önemli ânı mercek altına alıyor. Kasım ayında başlayacak seri, ötesi ve berisi ile Beatles’ın, popüler müzik tarihinde bir “dönüm noktası” sayılan Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’ine, 2018 itibariyle de Beggars Banquet’ten Traffic’e, Astral Weeks’den Miles In The Sky’a, Wheels on Fire’dan White Album’e 1968 müziklerine uzanıyor.

20:00 – 21:00 Koyu Mavi / Gülçin Orgun / Türler arası

koyumavi_26-10-2018

koyumavi.org/

***

zz6

700. Koyu Mavi
Tom Waits / Fumblin’ With Blues
Queen / My Melancholy Blues
Billie Holiday / Am I Blue?
Diana Krall / Almost Blue
Alif Tree / I Feel Blue
Bill Frisell, Elvis Costello / Deep Dead Blue
Robben Ford / Blue and Lonesome
Jeff Healey / How Blue Can You Get?
Billie Holiday / Long Gone Blues
Alvin Lee / The Bluest Blues
bu akşam
saat 20-21 arasında
Koyu Mavi’de.

21:00 – 22:00  Aşağı Mahalle / Ümit Baykara / New York Downtown Cazve ötesi…

***

zz5

Efsanevi piyanist Keith Jarrett, 2006 yılında Venedik’te verdiği solo konserinden derlenen La Fenice albümünden seçmelerle bu akşam 21:00 dan itibaren Açık Radyo, Aşağı Mahalle’de…

22:00 – 23:00 Mint / Efkan Kula ve Mert Emcan / Gıcır cızır plâklar

mixcloud.com/mertemcan/

Alternatif rock’ın geçmiş ve günümüz klasiklerinin çalınacağı “Mint”te Stüdyo İmge yazarları; Efkan Kula ve Mert Emcan plak koleksiyonlarının en değerli single’larını hikayeleriyle birlikte çalıyor.

23:00 – 24:00 13 Melek / Yiğit Atılgan / Zamanın ruhundan bağımsız sesler

13melek26.10.2018rec.03102018

Zamanın ruhundan bağımsız seslere kulak verdiğimiz 13 Melek bu yayın döneminde Cuma günleri 23.00’te.

24:00 – 01:00 Blackout / Gürkan Vayis, Ümit Şenol / Kirli ve aksak ritimler ile Siyah müzikler

Yeni yayın döneminde Overphonic ve Blackout programları birleşip yollarına, Overphonic’in saatinde Blackout adı altında devam ediyor.

overphonic.blogspot.com/

mixcloud.com/overphonic/

blackout949.blogspot.com/

soundcloud.com/blackout949