AÇIK RADYO’NUN 48. YAYIN DÖNEMİ BAŞLADI (5 KASIM 2018 – 5 MAYIS 2019)

***

Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 47. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi: 5 Kasım 2018 – 5  Mayıs 2019 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2018/11/5

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acik-gaste_06-11-2018

Açık Gazete kayıt arşivi

08:02 Eduardo Galeano: Hikâye Avcısı (Açık Gazete’de yeni köşe) / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20181106

Ufuk Turu kayıt arşivi

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20181106

Açık Bilinç kayıt arşivi

10:00 – 10:30 İklim İçin / Yücel Sönmez, Ömer Madra ve Murat Can Tonbil

IklimIcin20181106

İklim İçin kayıt arşivi

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20181106

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

Ahşaptan betona Mecidiyeden jetona kayıt arşivi

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Periplus (Yeni program) / Hazırlayan: Murat Can Tonbil

periplus54ispanya

“Haritalar üzerinden caza çalan bir müzikal seyir rehberi” şiarıyla yola çıkan program, haftaiçi öğle kuşağını kıtalararası bir seyahate çıkarıyor.

http://canspod.com/

***

shuhnorhavordzuhnuhntyandaretarts Periplus!

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü – Atuan Mezarları / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul. 

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

14:00 – 14:30 Dünya Mirası Adalar / Asu Aksoy, Derya Tolgay ve Alp Orçun

dma_06-11-2018

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.
Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

Dünya Mirası Adalar facebook sayfası

***

zz20

“Yetimhaneden öğrenmek” program serimize, sanatçı Hera Büyüktaşçıyan’la, Açık Radyo -DünyaMirasıAdalar programında devam ettik.http://acikradyo.com.tr/podcast/209729
İksv Tasarım Bienali’ne paralel, “206 Odalı Sessizlik”sergisinin hem küratörlüğünü hem de “Dalgaların Dalgası”ismini verdiği çalışmasıyla sergiye katılan Hera ile programda, çok katmanlı bir öğrenme mekanı olan, Yetimhane’nin bize neler öğretebileceğini, mekan hafızasını, oluşumunu, mekanla kurduğumuz bağları, merak etmeği, öğrenmeyi, hayata, sanata bakışın, öğrenme merakımızla olan bağını ve tabii sergiyi konuştuk, bir mekanla bağ kurmak sorumluluk duymamızı sağlar mı? vb sorular sorduk, öğrenmeye devam etmek için bir sonraki Salı 14.00 buluşmak üzere:)

***

zz21

Bu Salı Açık Radyo-DünyaMirasıAdalar programına, Galata Rum Okulunda, İksv Tasarım Bienali’ne paralel, 206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler sergisinin küratörü Hera Büyüktaşcıyan konuğumuz oluyor.
Bir okulun varlığını, Büyükada’da Hristos tepesindeki Yetimhane binasını başka bir okula, benzer bir kaderi paylaşmasına ramak kalmış Galata Rum Okuluna nakleden Ali Kazma, Murat Germen, Dilek Winchester ve Hera Büyüktaşcıyan’ın Büyükada Rum Yetimhanesi’nden yola çıkarak ürettikleri eserler ile dağılmakta olan bir tarihe ışık tutan sözlü tanıklıklar, yazılı ve görsel belgelerin yer aldığı sergiyi ve “Yetimhane’den öğrenmek” paneller serisini konuşacağız.http://acikradyo.com.tr/podcast/209729
Yetimhane’den öğrenmeye hazırsanız 6 Kasım Salı günü 14.00 http://acikradyo.com.tr/stream/index.html Açik RadyoDünyaMirasıAdalar programını kaçırmayın.

Hera Büyüktaşcıyan kimdir:
Hera Büyüktaşçıyan (1984, İstanbul) Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunudur (2006). Sanatçı işlerinde esas olarak “öteki” ve “görünmeyen” olanın izinden giderek, boşluk ve görünmezlik kavramlarıyla, bellek, tarih, mekân ve zaman ilişkisi üzerinden yeni imgesel anlatılar oluşturmaktadır.

İstanbul’da yaşayan ve çalışan sanatçının katıldığı sergilerden bazıları şunlardır: “Plenatary Planing”, Dhaka Art Summit, Dhaka (2018), “Driftwood, or how we surfaced through currents”, Fondazione Prada, Atina (2017), “Write Injuries on Sand and Kindness in Marble”, Green Art Gallery, Dubai, (2017), EVA Uluslararası Bienali, Limerick City, İrlanda (2016), “Istanbul: Passion, Joy, Fury”, MAXXI, The National Museum of XXI Century Arts, Roma (2016), 14. Istanbul Bienali (2015), 56. Venedik Bienali, Ermenistan Pavyonu, Venedik (2015), “Yüzyılların Yüzyılı”, SALT, Istanbul (2015), “The Jerusalem Show VII”, Kudüs (2014)

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan / Yeni Philip Glass’ın 80. yaşını kutluyor

Hande Akkan Twitter

15:30 – 16:00 Türk İşi Kovboylar / Hazırlayan: Utku Uluer / (15 günde bir)

TurkIsiKovboylar20181106

zz11

Bugün Açık Radyo 94.9’da yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Yeni programın ismi; Türk İşi Kovboylar! – Türk Sineması ve Yeşilçam’da Westernler.
Yani Yeşilçam Arkeolojisi ile başladığımız yolculuğu daha spesifik bir başlığa taşıyoruz. Bugün saat 15:30’da yayınlanacak programda, içeriği ile ilgili detayları ve neler yapmayı planladığımızı anlatacağım. #western#yeşilçam#Türkişikovboylar#Kovboylar#cowboy#ErişteWesternEkrem GökkayaMelek Gorgun

sinematikyesilcam.com/

**

zz12

Bugün Saat 15:30’da başlıyoruz

Bugün Açık Radyo 94.9’da yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Yeni programın ismi; Türk İşi Kovboylar! – Türk Sineması ve Yeşilçam’da Westernler.
Yani Yeşilçam Arkeolojisi ile başladığımız yolculuğu daha spesifik bir başlığa taşıyoruz. Bugün saat 15:30’da yayınlanacak programda, içeriği ile ilgili detayları ve neler yapmayı planladığımızı anlatacağım. #western#yeşilçam#Türkişikovboylar#Kovboylar#cowboy#ErişteWesternEkrem GökkayaMelek Gorgun

16:00 – 16:30 Nöro Blog / Onur Arpat ve Taner Yılmaz / Beynimizden Geçen Herşey

NoroBlog6Kasm2018

zz2

***

Language Turkish
94.9 Açık Radyo’daki ilk NöroBlog yayınında sinirbilimden ve önümüzdeki haftalarda bahsedeceğimiz konulardan konuştuk. Keyifli dinlemeler.
***

NöroBlog 94.9 Açık Radyo 1. Bölüm: Merhaba

“NöroBlog: Beyninizden Geçen Her Şey” radyo programı 94.9 Açık Radyo‘da başladı.

20 Kasım’daki ilk programımızda hem Açık Radyo dinleyicilerine kendimizi tanıttık, hem de önümüzdeki haftalarda programımızda hangi konulardan bahsedeceğimizi anlattık. NöroBlog ekibinden Onur Arpat ve Taner Yılmaz‘ın gerçekleştirecekleri programda iki haftada bir Salı günleri saat 16:00’da sinirbilim üzerine konuşulacak.

Canlı yayınlara İstanbul’da 94.9 Açık Radyo frekansından ve her yerde internet üzerinden ulaşmak mümkün. Ayrıca programın podcast kayıtları NöroBlog Podcastkanallarından dinlenebilecek. İlk program şimdiden podcast kanalımızdaki yerini aldı.

NöroBlog Podcast’e SpotifyApple PodcastlerSoundCloudStitcher Radio gibi çeşitli uygulamalar üzerinden ulaşmak mümkün.

Keyifli dinlemeler…

16:30 – 17:00 Diğerkâm (Yeni program) / Hazırlayanlar: Damla Özlüer ve Rauf Kösemen

55Digerkam06.11.2018REHBERKOPEKLERDERNEGIDENIZTUNCER

Geçtiğimiz dönemlerde Hemzemin programını hazırlayan Rauf Kösemen ve Damla Özlüer yine sosyal fayda iletişimi üzerine daha geniş düşünmeye çağırdıkları yeni programları Diğerkâm ile bu yayın döneminde de aramızdalar.

Facebook.com/Diğerkam

***

Language Turkish
Rauf Kösemen ve Damla Özlüer’in hazırlayıp sundukları Diğerkâm,  55. programında TRehber Köpekler Derneği’nin kurucusu Nurdeniz Tuncer’i ve Türkiye’nin ilk rehber köpeği Kara’yı konuk ediyor.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Sanat Deliorman, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Salı Dünyayı Okumak / Aytaç Timur ve Akif Pamuk

dunyayi_okumak_06.11.2018_201811

Yazmaya övgü. Eleştiriye ve eleştirmene kapı. Düşünmeye, düşünceye, üretmeye ve tartışmaya alan açmayı amaçlayan bir kültür programı.

***

Language Turkish
Açık Radyo’da 6 Kasım 2018 Salı günü Dünyayı
Okumak: Yazarlar ve İlhamları programının konuğu Ayhan Kaya’ydı. Ayhan Kaya ileAvrupa’da Sağ Popülizmin Yükselişi başlığı üzerine
konuştuk.

Açık Dergi Salı 18:50 Dünya Sinema Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay

DSSAlMakhduun061120181

Önceki dönemlerde Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Türkiye Sinema Sözlüğü’nü radyoya taşıyan Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay bu yayın döneminde yine Altyazı tarafından hazırlanan Dünya Sinema Sözlüğü’nü dinleyiciyle paylaşıyor.

***

Dunya Sinema Sozlugu 6 Kasım 2018: Al-makhdu’un

Açık Dergi Salı  Kulis Sesleri – Bircan Yorulmaz (Ayda 1)

Açık Dergi Pazartesi Serbest Atış (Açık Dergi’de yeni köşe – 15 Günde 1) / Dünya Basketbol Gündemi / Hazırlayanlar: Mehmet Çopuroğlu ve Kayhan Ergin

Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük’ün hazırlayıp sunduğu Efektif Pas bu yayın döneminde bir ara veriyor. Yerine, bir basketbol programı olan Serbest Atış geliyor.

Açık Dergi Salı Trapez Kadro (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Seçil Zor ve Zeynep Araboğlu

Açık Dergi’de Kadın Bisikletliler mikrofon başına geçiyor. Serbest Atış yayınıyla dönüşümlü olarak bizlerle her bölümünde farklı yaşam çevrelerinden bisikletçi kadınlar bisiklet deneyimlerini paylaşıyor.

***

zz10

Zeynep Araboglu ile birlikte Acikradyoda 94.9 da yayında olacağız! Bizi dinlemeye hazır olun:)

Bisikletli Kadınlar Açık Radyo’da!

Açık Radyo (94.9 frekansta) 48. yeni yayın döneminde Trapez Kadro programıyla iki haftada bir salı günü 19.00-19.30 arası Zeynep Araboglu ve Seçil Zor, bisikletli kadın hikayelerini Açık Dergi mikrofonunda paylaşıyor.

Şiârı: “Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo”

http://acikradyo.com.tr

Women on Bicycle broadcasting at Açık Radyo!

Açık Radyo’s (Open Radio-94.9 Istanbul) 48th new broadcast season includes Trapeze Frame (Trapez Kadro) bi-weekly programme every Tuesday from 7.00 pm to 7.30 pm with Zeynep Araboglu and Seçil Zor, sharing the stories of women on bicycle on the Open Magazine microphone.

The Motto
“Open Radio is open to all the sounds, colors, and vibrations of the universe.”

http://acikradyo.com.tr

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_06-11-18_Meral91_6itaresk

gitaresk.com/

***

zz10

Bu gece saat 21:00’de, Açık Radyo 94.9, ilk kez tam 6 yıl önce bugün parçası olduğum, Gitaresk’de, Yardbirds, Widespread Panic, Sweet Smoke, Phish, King Gizzard and the Lizard Wizard, Sienna Root, Umphrey’s McGee, Gov’t Mule, Wishbone Ash, Cairo Knife Fight’dan seçtiğim parçaları dinleyebilirsiniz.

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Psychoacoustics (Program gününde ve saatinde değişiklik) / Hazırlayanlar: Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Cumartesi geceleri 02.00’de yayınlanan Psychoacoustis bu yayın dönemi Salı geceleri saat 23.00’de

24:00 – 01:00 Numune Hastanesi / Cüneyt Bolak / Ses Gezegeninde Örnek Avı

Reklamlar