AÇIK RADYO’NUN 48. YAYIN DÖNEMİ BAŞLADI (5 KASIM 2018 – 5 MAYIS 2019)

***

Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi: 5 Kasım 2018 – 5 Mayıs 2019 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2018/11/21

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgaste_22-11-2018

Açık Gazete kayıt arşivi

***

Tehlikeli Soytarılara Dair

Eyalet tarihinin en ölümcül yangınında 81 insan ölmüş, 700 küsur insan kayıp, mahvolan hayvan ve bitki sayısı ise hesaplanamaz durumda, yangının dumanı tüm canlıları hasta eder ve 4,500 – 5 bin kilometre ötelerde gökleri karartırken, Bay Başkan, Florida’da –kendisine ait– süperlüks golf ve tatil beldesinde yaklaşık 28 derecelik hararette oturduğu yerden, tüm ciddi bilim insanlarıyla ve aklı selim sahibi herkesle alay eden bir mesaj atmış Twitter hesabından: “Vahşi ve Uzayan bir Soğuk Dalgası BÜTÜN REKORLARI kırabilir – Şu Küresel Isınmaya ne oldu?”

Atmosferde karbon diyoksit kirliliği birikmesinin Yeryüzündeki canlılar alemi üzerinde gittikçe büyüyen bir tehlike yarattığını ortaya koyan ilk bilimsel rapor daha 1954 yılında yazılmış – bundan neredeyse 65 yıl önce!

Bilindiği kadarıyla bu, endüstrinin fonladığı ilk iklim değişikliği araştırması oluyor. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) Caltech’e yani California Teknik Üniversitesi’ne sipariş ettiği rapor, dünyada karbondiyoksit seviyelerinin bir yüz yıl içinde (yani neredeyse endüstri çağının başlangıcından o tarihe kadar) % 5 oranında arttığı sonucuna varmış! Küresel ısınma ve iklim değişikliği olguları daha o zamandan net bilimsel raporlarla ortaya konmuş oluyor.

Araştırmanın bulguları, 10 yıl sonra, o zamanki ABD Başkanı Johnson’ın Bilim Danışma Kurulu’nun küresel ısınma tehlikesi üzerine ciddi bir rapor hazırlamasına yol açmış. Aynı yıl, 1965’te petrol endüstrisi konferansında petrolcülere bir konuşma yapan API’ın o zamanki başkanı Frank Ikard meslekdaşlarını özenle şöyle uyarmış: “Bu rapor, hiç kuşkusuz duyguları körükleyecek, korkuları alevlendirecek, insanların eylem taleplerini gündeme getirecek. Raporun özü şu: Dünya insanlarını kirlenmenin feci sonuçlarından koruyabilmek için hâlâ vakit var, ama zaman daralıyor.”

Görüldüğü üzre, insanları tehlikeden korumak istediğini söyleyen bir petrolcü var karşımızda. Sözümona.

Sözümona, çünkü, ABD fosil yakıt endüstrisinin yüce liderleri bu bilimsel gerçekliği dünya yüzünde ilk öğrenen kişiler olmalarına ve telaşla kol saatlerine göz atarak kaygılı ve uyarıcı nutuklar çekmelerine rağmen, dünyada hiç kimseye haber vermemeyi uygun bulmuşlar – Tabii kendi hissedarları, ortakları ve yakınları dışında.

Haber vermemeleri bir yana, ilk araştırmayı ısmarlayan Amerikan Petrol Enstitüsü ondan sonraki 60 – 65 yıl boyunca iklim değişikliği ve küresel ısınmayı inkâr etmeleri için insanlara ve kurumlara tonlarca para akıtmış. Fosilciler bununla da kalmamışlar, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçme çabalarını da baltalamak için ellerini ardlarına koymamışlar.

(DemocracyNow!)

Sonuçlar da ortada gibi: ABD’nin en batısındaki California’nın korkunç orman yangınlarından çıkan duman, sis pusun neredeyse 5 bin kilometre (3 bin mil) doğudaki New York’a kadar yayılıp şehrin semalarını karartması insanların tahayyül sınırlarını zorlayacak raddeye varmış: Amerikalı meteorolog Kathryn Prociv, televizyonda günlük porgramına (Today Show) çıkmış: “Vay canına!” demiş. “Bu akşamüzeri New York’taki günbatımı gözüme değişik görünmüştü zaten; anlamalıydım!”

(Guardian)

Meteorologlar, iklimbilimciler, fizikçiler, kimyacılar, iktisatçılar, sosyologlar, tarihçiler, matematikçiler, felsefeciler, siyaset bilimciler, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencileri ve başka insanlar için küresel ısınma ve iklim yıkımı, 65 yıllık bu ilk rapordan bugüne gelindiğinde artık tartışma götürmez bir gerçek olabilir.

Ama herkes için değil. Siyasetçiler için hiç değil. Donald Trump içinse asla değil:

Eyalet tarihinin en ölümcül yangınında 81 insan ölmüş, 700 küsur insan kayıp, mahvolan hayvan ve bitki sayısı ise hesaplanamaz durumda, yangının dumanı tüm canlıları hasta eder ve 4,500 – 5 bin kilometre ötelerde gökleri karartırken, Bay Başkan, Florida’da –kendisine ait– süperlüks golf ve tatil beldesinde yaklaşık 28 derecelik hararette oturduğu yerden, tüm ciddi bilim insanlarıyla ve aklı selim sahibi herkesle alay eden bir mesaj atmış Twitter hesabından: “Vahşi ve Uzayan bir Soğuk Dalgası BÜTÜN REKORLARI kırabilir – Şu Küresel Isınmaya ne oldu?”

Cevabını da günümüzün en büyük iklim bilimcilerinden biri, belki de birincisi sayılan Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Profesörü Michael Mann email mesajı ile Huffington Post internet gazetesine yollamış: “Bu da bir kez daha gösteriyor ki Donald Trump, bırakınız iklim değişikliği kadar ciddi konuları, hayatta herhangi bir konuda ciddiye alınamayacak bir kişi. O bir soytarı – tehlikeli bir soytarı.”

(HuffPost)

Tehlikeli soytarıların en tehlikeli tarafı da, soytarı olduklarının farkında olmaları olabilir pekala.

Hakirin filozofluğu da bu kadar oluyor işte.

Vakanüvis ÖM

RuhatSenaAksener20181122

***

Uluslararası Af Örgütü Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü

***

Uluslararası Af Örgütü direktörü Ruhat Sena Akşener’le söyleşi: ‘Büyük Resim’ sergisi ve insan hakları

Uluslararası Af Örgütü Türkiye (UAÖ) Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener, ‘Haklarımız 70 Yaşında’ kampanyası çerçevesinde düzenlenen ‘Büyük Resim’sergisini ve insan hakları mücadelesini Açık Gazete’de anlattı.

Mülakatı okumak için tklynz

08:02 Eduardo Galeano: Hikâye Avcısı (Açık Gazete’de yeni köşe) / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Perşembe Fikret Adaman ve Bengi Akbulut ile Bildiğimiz Ekonıominin Sonu

BildigimizEkonomininSonu20181122

Ekonomi Ekoloji kayıt arşivi

09:30 – 10:00 Güncel Hukuk Dergisi’nde bu ay

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü / Oldies

10:30 – 11:00 Ekonomi&Ekoloji / Pelin Cengiz, Barış Gençer Baykan, Serkan Ocak ve Mahir Ilgaz

EkonomiEkoloji20181122

Ekonomi Ekoloji kayıt arşivi

***

Ulusal Yetki Alanları Dışında Kalan Açık Denizlerin Korunması Çalıştayı

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesinden Prof.  Bayram Öztürk davet etti beni der Serkan Ocak

Konuğumuz (telefon ile bağlandık) Ankara Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Dç. Dr. Emre Keskin

11:00 – 11:30 Yeşil Bülten (Yeni program) / Hazırlayan: Utku Zırığ

İMC Televizyonunun kült programı Yeşil Bülten bu yayın döneminde Açık Radyo’da

Yeşil Bülten kayıt arşivi

***

Yeni bir mücadele: Saldek köyüne demir madeni

zz16

Malatya Arapgir’e bağlı Saldek köyünde çıkarılması planlanan demir madeni, köyün ciddi bir alanını kaplıyor. Köylü “Cerattepe gibi olmak istemiyoruz” diyor.  Çevresel Etki Değerlendirme Raporu eksiklerle dolu olan maden projesinin Halkı Bilgilendirme Toplantısı, 29 Kasım’da yapılacak. Avukat Özmen’e göre bu toplantının kışa denk gelmesi bir strateji.

Malatya’nın Arapgir ilçesine bağlo Saldek Köyü’nden çıkarılması planlanan Demir Madeni Projesi bugün iki önemli şeyi ortaya koyuyor; Birincisi, “alışık” olduğumuz enerji projeleri dışındakiler de canlı yaşamını tehdit eder hale geliyor ve hammadde projeleri karşımıza çıkıyor, ikincisi; Mücadele bulaşıcıdır. Konuşmamızda Cerattepe örneğini veren Avukat Dilek Yılmaz Özmen “Hep oraları izlerdik de bizim başımıza böyle şeyler gelmez sanırdık. Ama onlardan da destek alarak, kendi köyümüzde bu mücadeleye başlayacağız” diyor.

Saldek Köyü, 20 Ekim tarihinde Çevre Bakanlığı’na sunulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nda da yazdığı gibi, resmi evraklara “Yazıcılar Mahallesi” olarak geçse de, bir hafıza onu belli ki köy olarak hatırlayacak. Yeşil Bülten’in konuğu olan Avukat Özmen çocukluğundan ve büyüklerinden dinledikleri hikâyeleri anlatırken de sürekli “köy” olduğunu vurguluyor. Belli ki Büyükşehir Yasası henüz hafızalara işlemedi.

Saldek Köyü’nün Bakanlığa sunulan ÇED Başvuru dosyasında, köyden çıkarılmak istenen Demir Madeni’nin 12 köyde daha bulunduğu belirtiliyor.

Yine rapor, açık maden halin getirilmesi planlanan bölgedeki endemik tür, flora fauna özelliklerinin ÇED Süreci içinde belirleneceğini anlatıyor. Yapılmaya karar verilen bir proje için bu bir tezat gibi gözüküyor.

Proje alanı içinde ÇED Gerekli Değildir kararı alınmış bazı bölümler var, anlaşılan o ki bu bölümlerde ÇED Yönetmeliğinin Kapasite Artımı maddesi uygulanacak. Yani o alanlarda ortada bir maden olmadığı halde, kapasite artışı yapılmak isteniyor. Bölgede daha önce bir izin alınmış. Yeni başvuruda, bu alan dışında başka alanlarda da maden çalışması yapılmasının yolu açılacak.

Rapora göre, 12 km. yakında Karakaya ve Keban Barajları bulunuyor. Öte yandan bu barajlara bağlanan Arman ve Söğütlü dereleri bu proje sahasının yakınında bulunuyor. Barajlar elektrik üretimi için kullanılıyor.

Projenin gerçekleştirilmesi planlanan bölgeler, rapora göre, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli Planlama Bölgesi olarak belirlendi ve bu bölgeler “Orman Alanı”“Kayalık-Taşlık Alan ve Kumul Alanı”“Önemli Kuş Alanı” ve “Tarım Arazisi”içerisinde bulunuyor.

11:30 – 12:00 Açık Mimarlık / Hüseyin Kahvecioğlu, İpek Akpınar, Yağmur Yıldırım ve Cenk Dereli / Mimarlığın tüm halleri üzerine konuşmalar

AcikMimarlik20181122

acikmimarlik.blogspot.com/

Açık Mimarlık kayıt arşivi

12:00 – 12:55 Afrikon (Yeni program) / Hazırlayan: Ufuk Aktaş

Afrikon3.hafta22Kasm2018

“Afrika üzerinde dolaşan sesler” şiarıyla yolan çıkan programda her hafta Afrika’nın başka bir ülkesinden geleneksel ve gelenekselden beslenen yeni icralar dinliyoruz.

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü – Atuan Mezarları / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul. 

13:00 – 14:00 Aheng-i Hengâme / Alper ve Esra Kaliber / Soul, Funk ve Afrika müzikleri

22Kasim2018AhengiHengameVaudouGameOtodi

 ahengihengame.blogspot.com/

14:00 – 14:30 Günün ve Güncelin Edebiyatı / Seval Şahin / Romanlar, Hikâyeler, Kahramanlar

GununGuncelinEdebiyati22.11.2018.cimentoplumbilim.rec.24.10.2018

twitter.com/sevalsahinn/media

Günün ve Güncelin Edebiyatı kayıt arşivi

***

gununveguncelinedebiyatiCimen Günaydın ErkolSeval SahinEril TahakkümErkek Edebiyatı ve Hegemonya Özel SayısıToplum ve Bilim: 145

***

Çimen Günay Erkol ile Toplum ve Bilim Dergisinin Eril Tahakküm, Erkek Edebiyatı ve Hegemonya Özel Sayısı Üzerine

zz13

Bu hafta Günün ve Güncelin Edebiyatı’nda Çimen Günay Erkol ile Toplum ve Bilim dergisinin Eril Tahakküm, Erkek Edebiyatı ve Hegemonya özel sayısı üzerine konuştuk.

Çimen Günay Erkol, 1994 yılında TED Ankara Koleji Vakfı Lisesi’nden mezun oldu. Lisans derecesini 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden aldı. Yüksek lisans eğitimini 2001 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı alanında tamamladı ve aynı bölümde doktora eğitimine başladı.

1998-2002 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı ve 2001-2002 öğretim yılında ders verdi. Daha sonra doktora eğitimi için Hollanda’ya gitti ve doktora derecesini 12 Mart romanlarını incelediği teziyle 2008 yılında Leiden Üniversitesi Edebiyat Çalışmaları bölümünden aldı. İlgi alanları arasında tanıklık edebiyatı, otobiyografi, toplumsal cinsiyet ve erkeklik araştırmaları bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için bakınız: https://sites.google.com/a/ozyegin.edu.tr/cimen-guenay-erkol/

Programımız hakkında soru ve önerileriniz için gununveguncelinedebiyati@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

14:30 – 15:30 Notalarla Sohbet / Zerhan Gökpınar / Açıklamalı ve karşılaştırmalı bir klasik müzik programı

Notalarla Sohbet – Zerhan Gökpınar

***

zz13

Bugün Notalarla Sohbet programımızda Dmitri Hvorostovsky’i anıyoruz, sesinin tok, güzel, kah buğulu, kah güçlü, kah kadife gibi tonlamasıyla gene söylediği her parçanın anlamını kuvvetlendirecek; saat 14.30/94.9 Açık Radyo’dayız, sohbetimize

15:30 – 16:30 Hukuk Güvenliği (Yeni program) / Hazırlayanlar: Bahri Belen ve Aynur Tuncel

HukukGuvenligi20181122

Hukuk güvenliğinin enine boyuna konuşulduğu programın sürekli konuğu Aynur Tuncel bu yayın döneminde aslî programcı kadrosuna dahil oldu.

16:30 – 17:00 Toplumsal Dönüşümde Sosyal Grişimcilik / Hülya Denizalp ve Ayzen Atalay Durmuşoğlu

sosyalgirisimci-lik.blogspot.com/

facebook.com/pages/Toplumsal-dönüşüm için Sosyal Girişimcilik-(Social Entrepreneurship)

***

zz15

22 Kasım 2018 Perşembe günü saat 16.30 Açık Radyo Toplumsal Dönüşüm içim Sosyal Girişimcilik programımızın konuğu Selcuk Sirin
Selçuk Şirin’i bugüne kadar psikolog, davranış bilimci, eğitimci olarak tanıdık. Bu programda, sosyal girişimci tarafı hakkında bilgiler alacağız.
Kendisinin “Bir Türkiye Hayalini “ dinleyeceğiz

Bu arada 24 Kasım Cumartesi günü Saat 16.00 da Beşiktaş Çırağan Kırmızı Kedi Kitabevi’nde imza gününü de okurlarına hatırlatalım.

NOT: Programı dinlemeyi kaçıranlar için;
Program kaydına, önümüzdeki günlerde http://sosyalgirisimcilik.biz/ ve
Facebook Toplumsal dönüşüm için sosyal girişimcilikhttps://www.facebook.com/toplumsal.donusum/ den ulaşabilirler.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen,Levent Öget ve Harun İzer

facebook.com/pages

dunyanincazi-loget.blogspot.com/

***

DÜNYANIN CAZI – AÇIK RADYO 94.9 /17:00 / 18:00 (canlı)

zz12

Kelan Philip Cohran
Hypnotic Brass Ensemble
Marco Zurzolo
Gabriella Grossi
Pasquale De Angelis
Sunny Jain
Anu Malik
Daler Mehndi

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Açık Dergi Perşembe Melis Behlil ile Sinemalardan

Açık Dergi Perşembe Beraber ve Solo Ahkâmlar (Açık Dergi’de yeni köşe) / 15 günde bir / Hazırlayanlar: Seyit Ali, Turgut Yüksel ve ve Mehmet Kekik

Farklı disiplinlerden 3 insanın müzik dinleme serüvenleri.

Açık Dergi Perşembe Dünya Sinema Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay

DSSBruceploitation22112018

Önceki dönemlerde Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Türkiye Sinema Sözlüğü’nü radyoya taşıyan Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay bu yayın döneminde yine Altyazı tarafından hazırlanan Dünya Sinema Sözlüğü’nü dinleyiciyle paylaşıyor.

***

Dunya Sinema Sozlugu 22 Kasım 2018: Bruceploitation

Açık Dergi Perşembe Fransız Öpücüğü (Gün ve saat değişikliği) / Hazırlayan: Devrim Özkan

Şansonların ötesinde çağdaş Fransızca müzik programı Fransız Öpücüğü bu yayın döneminde on beş günde bir, üstelik bir saatlik formatıyla Açık Dergi’de bizlerle. Devrim Özkan, özel profilleri ve muhtelif anekdotlarıyla güncel müziğin Fransızcasına bakmayı sürdürüyor.

20:00 – 21:00 Caz Orkestrası / Hülya Tunçağ / Dünden bugüne büyük caz / orkestraları

21:00 – 22:00 Sosyal Müzik (Yeni program) / Hazırlayanlar: Gonca Açıkalın, Sina Hakman)

acikradyo.com.tr/program/sosyal-muzik

“Caz ve cazdan etkilenen müzikler” şiarıyla yola çıkan programda, caz müziğine, cazla ilişkili ya da ondan esinlenip etkilenmiş müziklere yer veriliyor.

***

zz14

Selam 🙋‍♀️🙋‍♂️

Bu hafta neşeli birşeyler çalalım dedik ve daha neşeliden kastımız ne olsun diye konuşmaya başlamışken parçalar sıralanıverdi! Neşelenmek hep böyle kolay olsa keşke…

Sosyal Müzik bu gece 21:00’de @acikradyo 94.9’da.

22:00 Falan: Freeform Freakout (Yeni program) / Hazırlayan: Clint Willey

Kick Out The Jams programıyla Amerika’nın çığır açan müzisenlerini ele alan Clint Willey bu yayın dönemi funk kanallarında ve farklı sadaların zengin çeşit âleminde bir keşif gezisine çıkıyor.

23:00 – 24:00 Stalker / Fatih Rağbet ve Yıldırım Arıcı / Herkesin ve hiçkimsenin programı

stalker_758

stalkeracikradyo.blogspot.com/

***

PROGRAM No 758

zz3

01 – Adamo Golán – Exile and the New
02 – Francis Harris – Song for Aguirre
03 – Ian William Craig – Idea for Contradiction I / II
04 – Francis Harris – Trivial Occupations
05 – Francis Harris – Me to Drift
06 – Ian William Craig – Discovered in Flat
    07 – Ekin Fil – Inflame The 360∞
    08 – Ekin Fil – Inflame
    09 – Ekin Fil – Ima
    10 – Ekin Fil – I Remember
    11 – Roman Flügel – Theme XIII
    12 – Burnt Friedman, Mohammad Reza Mortazavi – YEK 132-11 (Original Mix)
24:00 – 01:00 Kılavuz / Bahadır Dilbaz / Türler arası

   bahadirdilbaz.blogspot.com/