Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi: 5 Kasım 2018 – 5 Mayıs 2019 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2019/1/23

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgaste_24-01-2019

Açık Gazete kayıt arşivi

***

Günün Sözü

“Bazı insanlar iklim değişikliğiyle mücadelede yeterli çabayı göstermediğimizi söylüyor. Ancak, bu doğru değil. Çünkü ‘yeterince yapmamak’ için bile bir şeyler yapıyor olmalısınız. Gerçek şu ki biz hiçbir şey yapmıyoruz.”

16 yaşındaki iklim aktivisti ve okul grevcisi İsveçli Greta Thunberg’in, İsviçre’nin Davos kasabasında iklim krizinin tartışıldığı Dünya Ekonomik Forumu’na gitmek üzere trenle yola yola çıkmadan önce yayınladığı video mesajından. (@GretaThunberg)

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Perşembe Seyfettin Gürsel’le Ekonomik Gidişat

EkonomikGidisat20190124

Ekonomi Ekoloji kayıt arşivi

09:30 – 10:00 Güncel Hukuk Dergisi’nde bu ay / Fikret İlkiz / Ayda 1 program

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü / Oldies

10:30 – 11:00 Ekonomi&Ekoloji / Pelin Cengiz, Mehveş Evin ve Serkan Ocak

EkonomiEkoloji20190124

Ekonomi Ekoloji kayıt arşivi

Facebook.com/Pelin Cengiz

***

10:30’da Açık Radyo Ekonomi&Ekoloji’de kamu-özel işbirliğiyle yapılan mega projelerin artan maliyetlerini, köprü zamlarını, Kolin’in 3. Havalimanı ortaklığından ayrılışını Gazete Duvar yazarı Bahadır Özgür ile konuşuyoruz, bekleriz…

11:00 – 11:30 Yeşil Bülten (Yeni program) / Hazırlayan: Utku Zırığ

İMC Televizyonunun kült programı Yeşil Bülten bu yayın döneminde Açık Radyo’da

Yeşil Bülten kayıt arşivi

***

Henüz bir mutlu final değil: Alpu’da acele kamulaştırmalara Danıştay dur dedi

zz8

Eskişehir Alpu’da kıymetli tarım arazileri üzerine yapılması planlanan kömürlü enerji santralı için yapılan acele kamulaştırmaları Danıştay durdurdu.

İyi bir haber almış bu mücadeleyi Açık Radyo programcılarından ve Yeryüzü Derneği’nden Akif Pamuk ile değerlendiriyoruz.

Yeşil Bülten’in bu bölümünde dört Eskişehir’li yayında ve yapımda, size bu programı ulaştırıyor. Kömürlü termik santral projesi raflardan indirilene kadar Eskişehirin mücadelesi bitecek gibi gözükmüyor, ama yargının verdiği bu karar en azından bu aşamada, lüle taşını da korumaya karar vermesi ile, içinde bir incelik ve önem barındırıyor. Mücadelenin de içinden olan Akif Pamuk ile konuştuk.Canlı yayındn tweetlerle notlar, aşağıda, bir kulağınız da podcast’te olabilir.

>> Başladık! Bugün 2018’den devraldığımız bir meseleyi konuşacağız. Alpu’da verimli tarım arazilerinin üzerine kurulması planlanan kömürlü termik santral mücadelesi. Tüm şehrin bir bütün olarak karşı durduğu bir projeydi, bu karşı duruş iyi sonuçlara vesile oldu

>> Örneğin, 5 kez ertelenmişti ihale. 2 hafta sonra ihale yapılacakken, bu hafta önemli bir haber geldi. O acele kamulaştırma kararlarına Danıştay durdurma kararı verdi, itiraz yolları da kapalı.

>> @akifpamuk: 6. İhaleye dair bir ipucu teşkil ediyor bu karar. Termik santralların inşa sürecinde farklı söylem repertuarları var. Bugün acele kamulaştırma kamu yararı gibi bir perspektife oturtuluyor.
Bugün bir proje raftan kalkmadığı sürece termik tehdidi devam ediyor

>> .@akifpamuk: Gündem genelde seçime odaklanıyor ve ekoloji de geride kalıyor ama buradaki ertelemeyi de şöyle okuyorum; her ertelemeyle gündemden düşüyor.

>> Alpu’da, hem kömür çıkarılacak hem de o çıkarılan kömür yakılacak. Ova tarımsal istihdam alanı olabilecek ve 6 milyar liralık ek tarımsal gelir elde edilen bir alan burası. Kömür kararıyla bu tarımsal desteklerin beklemeye alındığını söylemeliyiz.

>> .@akifpamuk: Kuru soğan ve patatesin fiyatının tartışıldığı bir ülkede, böyle bir üretim yapılabilecek bir arazinin kömüre verilmesi durumun irrasyonelliğini ortaya koyuyor.

>> .@akifpamuk: Eskişehir’de termik santral tartışması partilerüstü bir gündemde devam ediyor. Mikrafon uzatılınca “evet yapılsın” diyor olabilir iktidardakiler ama öyle olmadığını herkes görüyor.

>> .@akifpamuk: orada yaşayan insanlara rağmen bir termik samtral yapmak zaten demokrasinin temeliyle kesişiyor. Buradaki mücadele bir bütün olarak bakıldığında sürekli ertelemelerle ne kadar sürdürülebilir bir soru işareti olsun.

>> .@akifpamuk: Eskişehirliler termik santralın ne anlam geldiğini biliyor; is getirecek, kirlilik ve hastalık getirecek.
>> Kıymetli tarım arazilerinin, hele ki yerli ama neredeyse toprak yaksan elde edilecek bir enerji için feda edilmesi çok ilginç, altını çizelim.

>> .@akifpamuk: Orada yakılan kömür dinleyicilerimizin aklındaki kömür değil. Toplumsal maliyeti -iklim adaletini katarak söylüyorum- gözardı etmek akıl kârı değil. Gerekçeli karar, lületaşına da vurgu yapıyor, yani bir kültürel mirasa. Santral için bunu yok mu edeceğiz yani?
>> .@akifpamuk: Evet diyen kurul üyesi de orada yaşıyor, “evet” demesinin ardında ne olduğunu herkes biliyor. Kömür üzerinden bir yatırım yapmak çağın gereği bile değil, öte yandan kime ihale edilecek burası? Kim yatırım yapacak? Yoksa ihale edilmeden mi verilecek?

>> Değerli dinleyenler, Yeşil Bülten yayındaydı. Eskişehir’in kıymetli Alpu tarım arazisine yapılmak istenen termik santral için yapılan acele kamulaştırmaların durdurulmasını konuştuk. Karar lületaşını da koruyor.
Yeşil Bülten, haftaya yeniden burada. Görüşmek üzere

11:30 – 12:00 Açık Mimarlık / Hüseyin Kahvecioğlu, İpek Akpınar ve Cenk Dereli / Mimarlığın tüm halleri üzerine konuşmalar

AcikMimarlik20190124

acikmimarlik.blogspot.com/

Açık Mimarlık facebook sayfası

Açık Mimarlık kayıt arşivi

***

Birazdan – Can Tanyeli ile 100. yılında Bauhaus konuşuyoruz. 11.30 Açık Radyo

12:00 – 12:55 Afrikon (Yeni program) / Hazırlayan: Ufuk Aktaş

Afrikon11.hafta

“Afrika üzerinde dolaşan sesler” şiarıyla yolan çıkan programda her hafta Afrika’nın başka bir ülkesinden geleneksel ve gelenekselden beslenen yeni icralar dinliyoruz.

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü – Atuan Mezarları / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul.

13:00 – 14:00 Aheng-i Hengâme / Alper ve Esra Kaliber / Soul, Funk ve Afrika müzikleri

24Ocak2019AhengiHengameMerryClaytonSpecialShow1

 ahengihengame.blogspot.com/

14:00 – 14:30 Günün ve Güncelin Edebiyatı / Seval Şahin / Romanlar, Hikâyeler, Kahramanlar

GununGuncelinEdebiyati24.01.2019Tomrisalpay.rec.25.12.2018

twitter.com/sevalsahinn/media

Günün ve Güncelin Edebiyatı kayıt arşivi

***

Günün ve güncelin edebiyatı
***

Tomris Alpay ile Gülsün, Agavni, Zilha Adlı Eseri Üzerine

zz4

Bu hafta Günün ve Güncelin Edebiyatı’nda konuğumuz Tomris Alpay ile Gülsün, Agavni, Zilha üzerine konuştuk.

Tomris Alpay, 30 Haziran 1943 İstanbul doğumludur. Notre Dame de Sion Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olan Tomris Alpay’ın 1992’den bu yana deneme ve makaleleri Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Radikal gibi gazetelerde yayımlanmıştır. Bir Demet Mavi, Bir Damla Yeşil öykü dosyasıyla 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülünü almıştır. 1993 yılında Gençlikte Yeşeren Umut adlı deneme kitabı, 1995’te Yaşamın Öteki Yarısı – Olgunluktan Menopoza, 2005’te ise Sağlığın Üç Doğal Anahtarı adlı inceleme-araştırma kitapları yayımlanmıştır. Gülsün, Agavni, Zilha adlı kurmaca eseri ise 2018 yılında Ayizi Kitap’tan çıkmıştır.

Programımız hakkında soru ve önerileriniz için gununveguncelinedebiyati@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Süre
Nana Mouskouri – Demis Roussos
To Gelakaki
03:00

14:30 – 15:30 Notalarla Sohbet / Zerhan Gökpınar / Açıklamalı ve karşılaştırmalı bir klasik müzik programı

Notalarla Sohbet – Zerhan Gökpınar

***

zz1

24 Ocak perşembe Notalarla Sohbet programımızda gencecik bir konuğumuz var, adı gibi Duru, soyadı gibi Aydın ve ardındaki aydınlık ebeveynleri, saat 14.30/94.9 Açık Radyodayız, sohbetimize bekleriz🎶🎧🎤

15:30 – 16:30 Hukuk Güvenliği (Yeni program) / Hazırlayanlar: Bahri Belen ve Aynur Tuncel

Hukuk güvenliğinin enine boyuna konuşulduğu programın sürekli konuğu Aynur Tuncel bu yayın döneminde aslî programcı kadrosuna dahil oldu.

16: 30 – 17:00 Biofilia (Yeni program) / Hazırlayan: Nurhan Keeler

Biofilia24.01.2019PapuaMundia

Evrenin Suyuna Giden Tasarım programının zaman içinde eko-tasarım sınırlarını aşıp yeni bir programa dönüştü: Biofilia. Doğayla, diğer canlılarla, kültür ve tasarımla kurulan özenli ilişkiler üzerine bir program

twitter.com/nurhankeeler

Biofilia Fotoğraf Albümü

***

“We are all the brothers of the trees.»

Biofilia bugün saat 16.30’da 94.9 Açık Radyo’da

zz1

Ormanın kardeşleri; 1) Mundiya Kepanga, Papua Yeni Gine’de Huli kabilesinin başı ve ormanın elçisi. Ülkesinde kesilen ağaçların izini sürüyor. Ormandan “biz” diye bahsediyor. Tacını Fransa’da bir müzeye bırakıyor ve ona diyor ki”başımda durmayacaksın artık, dans etmeyeceksin, ziyaretçilere ormanı ve doğayı korumalarını fısılda.” 2) Robert Redford yakışıklı ekolojistimiz. Mundiya, ağaçlara fısıldamayı öğretmek için Redford’u köylerine davet etmişti. 3) Üçüncü adam Oro valisi Gary Juffa; annesi Papualı babası ise İrlandalı. Hep siyah takım elbiseyle dolaşıyor. Malum ormanların ve ağaçların başına gelenlerden ötürü yasta. Etrafındakiler ona ve adamlarına Men in Black diyor. Ormanları ve çevreyi koruyor. 4) Yönetmen Marc Dozier, şefi Ormanın Sesi belgeselinin ana kahramanı yapmış, şefin ormandan «biz» diye bahsettiğini farketmiş ve Mundiya’nın ormanını çok sevmiş.

Müzik arasında eski bir Papua şarkısı olan Abebe yani Kelebek var.

—————————–

The brothers of the forest; 1) Mundiya Kepanga is the chief of the Huli tribe in Papua New Guinea and the ambassador of the forest. He says “we” when he talks about forest; he acts like a smallest part of everything 2) Robert Redford is a handsome ecologist. Mundiya had invited Redford to their village to teach him how to whisper to the trees 3) Third man Oro governor Gary Juffa; His mother is Papuan and father is Irish. He always walks in a black suit. He is mourning because of what happenes to the forests and trees. Those around him call him and his men Men in Black. He protects the forests and the environment. 4) Director Marc Dozier made the chief main protagonist of his documentary Voice of Forest. I think he is the biggest voice of PNG and forest. He realized that the chief was talking about the forest as «us» and loved Mundiya’s forest.

Music is an old Papua song, Abebe, the Butterfly.

***

“We are all the brothers of the trees.»
Biofilia bugün saat 16.30’da 94.9 Açık Radyo’da
Ormanın kardeşleri; 1) Mundiya Kepanga, Papua Yeni Gine’de Huli kabilesinin başı ve ormanın elçisi. Ülkesinde kesilen ağaçların izini sürüyor. Ormandan “biz” diye bahsediyor. Tacını Fransa’da bir müzeye bırakıyor ve ona diyor ki “başımda durmayacaksın artık, dans etmeyeceksin, ziyaretçilere ormanı ve doğayı korumalarını fısılda.” 2) Robert Redford yakışıklı ekolojistimiz. Mundiya, ağaçlara fısıldamayı öğretmek için Redford’u köylerine davet etmişti. 3) Üçüncü adam Oro valisi Gary Juffa; annesi Papualı babası ise İrlandalı. Hep siyah takım elbiseyle dolaşıyor. Malum ormanların ve ağaçların başına gelenlerden ötürü yasta. Etrafındakiler ona ve adamlarına Men in Black diyor. Ormanları ve çevreyi koruyor. 4) Yönetmen Marc Dozier, şefi Ormanın Sesi belgeselinin ana kahramanı yapmış, şefin ormandan «biz» diye bahsettiğini farketmiş ve Mundiya’nın ormanını çok sevmiş.
Müzik arasında eski bir Papua şarkısı olan Abebe yani Kelebek var.

***

Biofilia 94.9 Açık Radyo’da 16.30’da.

Müzik is from George Telek an old PNG song

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen,Levent Öget ve Harun İzer

facebook.com/pages

dunyanincazi-loget.blogspot.com/

***

DÜNYANIN CAZI – AÇIK RADYO 94.9 /17:00 / 18:00 (canlı)

zz4

Eberhard Weber
Gary Peacock
Steve Rodby
Carles Benavent
Lyle Mays
Ralph Hübner
Jan Garbarek
Pat Metheny
Danny Gottlieb
Nana Vasconcelos
Charlie Hunter
Martin Kunster
Joey Baron
Marc Copland
Prince Lasha
Sonny Simmons
Roger Mas
Scott Amendola
Mark Proctor
Brian Carpenter

photog. Alex Martinez / Carles Benavent – bass

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Açık Dergi Perşembe Melis Behlil ile Sinemalardan

Açık Dergi Perşembe Beraber ve Solo Ahkâmlar (Açık Dergi’de yeni köşe) / 15 günde bir / Hazırlayanlar: Seyit Ali, Turgut Yüksel ve ve Mehmet Kekik

Farklı disiplinlerden 3 insanın müzik dinleme serüvenleri.

Açık Dergi Perşembe Dünya Sinema Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay

Önceki dönemlerde Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Türkiye Sinema Sözlüğü’nü radyoya taşıyan Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay bu yayın döneminde yine Altyazı tarafından hazırlanan Dünya Sinema Sözlüğü’nü dinleyiciyle paylaşıyor.

Açık Dergi Perşembe Fransız Öpücüğü (Gün ve saat değişikliği) / Hazırlayan: Devrim Özkan

Şansonların ötesinde çağdaş Fransızca müzik programı Fransız Öpücüğü bu yayın döneminde on beş günde bir, üstelik bir saatlik formatıyla Açık Dergi’de bizlerle. Devrim Özkan, özel profilleri ve muhtelif anekdotlarıyla güncel müziğin Fransızcasına bakmayı sürdürüyor.

***

Uyarlamalar & Uyarlananlar

zz9

Fransız Öpücüğü’nde bu hafta, Fransızcaya başka dillerden uyarlanmış şarkıları mercek altına aldık. Fransızcadan Türkçeye uyarlanmış bazı şarkılara da yer verdiğimiz programda, Fransız müziğinde uyarlama denince akla gelen ilk isimler olan Johnny Hallyday, Slyvie Vartan ve Claude François’nın yanı sıra Michèle Arnaud ve Claude Nougaro’nun repertuarından örnekler dinledik.

24 Ocak 2019 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Programa Johnny Hallyday’le başladık. 1965 yılına ait bir şarkıda, Beatles’ın Girl adlı şarkısından uyarlanan Je l’aime adlı parçayı seslendirdi sanatçı. Beatles’ın bunun dışında pek çok şarkısı Fransızcaya uyarlanmıştı. Hatta sadece bu uyarlamalardan oluşan 2 CD’lik bir albüm de mevcut. Bu albümde Frank Alamo, Lucky Blondo, Michele Torr ve Hugues Auffray gibi isimlerin seslendirdiği Beatles şarkıları bulunuyor. Şimdi bu albümde Hugues Aufray’in seslendirdiği bir parçanın farklı bir yorumuyla devam edeceğiz programa. Beatles denince akla gelen ilk şarkılardan biri de Yesterday. Bu şarkının Fransızca uyarlaması olan Je croyais, 1966 yılında Hugues Aufray imzalı sözlerle Michèle Arnaud tarafından da seslendirilmişti. Michèle Arnaud kısa süren bir şarkıcılık kariyerinin ardından televizyon programcılığına geçiş yapmıştı. Kendisi uzun yıllardır Fransız televizyonlarında yayınlanan eğlence programlarının vazgeçilmez ismi Michel Drücker’i yetiştiren kişi aynı zamanda.

Repertuvarının yüzde yetmişe yakını uyarlama şarkılardan oluşan Claude François; Bee Gees, Barry Ryan, Cliff Richard ve Neil Sedaka gibi isimlerden uyarladığı şarkılarla altmışlı ve yetmişli yıllar boyunca Fransız pop müziğine damga vurmuştu. Geçtiğimiz yıl, onun ölümünün kırkıncı yıldönümüydü aynı zamanda. Programda ondan dinlediğimiz Reste isimli parçanın Beggin’ isimli orijinalini ise Frankie Valli ve The Four Seasons seslendirmişti 1967’de, Fransızca uyarlaması ise Jacques Plante tarafından yapılmıştı. 2007 yılında ise Norveçli hip-hop grubu Madcon imzalı cover’la yeniden gündeme gelmişti.

Fransız müziğindeki uyarlamalar yalnızca pop şarkılarıyla sınırlı değil elbette. Bazı klasik müzik eserleri de farklı müzisyenler tarafından Fransız müziğine kazandırılmıştı. Bu konunun uzmanlarından biri de Serge Gainsbourg’du. “Histoire de Melody Nelson” albümünde klasik müzikle şansonu buluşturan Gainsbourg, ilerleyen yıllarda da bu tarz besteleri kullanmaya devam etti repertuarında. Dépression au dessus du jardin ve Jane B’de Chopin’in, Ma Lou Marilou’da Beethoven’ın, Requiem pour un con’da ise Dvorak’ın eserlerinden ilham almıştı sanatçı. Şimdi dinleyeceğimiz parçada, Brahms’ın 1883 tarihli 3.senfonisinden esinlenmiş ve tam yüz yıl sonra 1983’te, Fransızcaya uyarlamıştı bu eseri Gainsbourg. Brahms’ın bu melodisini aynı zamanda 1961 tarihli Aimez-vous Brahms filminden de hatırlıyoruz. Filmin orijinal müzikleri arasında yer alan, sözleri Françoise Sagan imzalı Quand tu dors près de moi adlı parçayı Yves Montand seslendirmişti. Parçanın Gainsbourg düzenlemesi olan Baby Alone in Babylone ise, ilk kez Jane Birkin’in aynı adlı albümünde yer almıştı. İlerleyen dönemde Birkin klasiklerinin arasında girdi şarkı ve onun farklı konseptlerde verdiği konserler aracılığıyla müzikseverlerle oldukça farklı formlarla buluştu.

Latin Amerika kökenli birçok melodi de Fransızcaya başarıyla uyarlanmış ve bu dilde de klasikleşmeyi başarmıştı. Georges Moustaki, Bernard Lavilliers ve tabii ki Sacha Distel bu konuda öne çıkan sanatçılardı. Latin melodilerini Fransızca sözlerle seslendiren ilk isimlerden biri de Claude Nougaro’ydu. Brésilien, Noces de sang ya da Bidonvillegibi parçaların yanı sıra Chico Buarque’nin ünlü şarkısı O Que sera’yı 1978 yılında Tu verras ismiyle Fransızcaya uyarlamıştı Nougaro ve şarkı neredeyse orijinali kadar ilgi görmüştü.

Fransızcadan Türkçeye uyarlanan en ünlü şarkılardan biri Serge Reggiani’nin seslendirdiği T’as l’air d’une chanson. Reggiani’nin 1973 tarihli “Bon à tirer” adlı albümde yer alan parça, Türkçeye Mehmet Teoman’ın yazdığı sözlerle Kadınım adıyla uyarlanmış, Tanju Okan’ın eşsiz yorumuyla da bir klasiğe dönüşmüştü. Şarkının orijinal isminin Türkçesi “Bir Şarkı Gibisin” anlamına geliyor ancak nakarat kısmı olan Ma femme yani Kadınım birebir çevrilmiş.  Şarkının Türkçe uyarlaması: “Eşyalar toplanmış seninle birlikte, anılar saçılmış odaya her yere, sevdiğim o koku yok artık bu evde” diye başlıyor ve bir ayrılık hikâyesini anlatıyordu. Sözleri Jean-Loup Dabadie imzalı orijinalinde ise iyisiyle kötüsüyle uzun yıllar süren bir birliktelikte, sevdiği kadına aşkını ifade ediyor Reggiani.

Altmışlı yıllarda Anglosakson kökenli birçok şarkıyı Fransızcaya uyarlayan Richard Antohny, Ray Charles’ın 1961 tarihli Hit the Road Jack adlı parçasının Fransızcaya Fiche le camp Jack adlı adıyla uyarlamıştı. Yaklaşık iki yıl önce kaybettiğimiz Kanadalı şair ve müzisyen Leonard Cohen’in eserlerinden Fransızcaya uyarlanan iki parçayla devam ettik programa. Bunlardan ilkini altmışlı ve yetmişli yıllarda yaptığı uyarlamalarla tanınan Yeni Zelanda kökenli sanatçı Graeme Allwright seslendirdi. Kendisi Roger Miller’ın Old Toy Trains ve Malvina Reynolds’ın Little boxes gibi parçalarını da uyarlamıştı Fransızcaya. Aynı zamanda Leonard Cohen’in Everybody knows, The Stranger SongSisters of Mercy ve Winter Lady ve şarkılarını da kendi yazdığı sözlerle seslendirmişti. Françoise Hardy ise, 1968 tarihli albümünde Cohen’in Suzanne adlı parçasını yorumlamıştı. Parça ilerleyen yıllarda Nana Mouskouri, Sylvie Vartan ve Alain Bashung gibi isimlerce de tekrar seslendirilmişti.

Fransızcadan Türkçeye uyarlanan L’aveugle adlı parça aslında Fransızcaya da başka bir dilden uyarlanmıştı. 1927 tarihli bir Musevi halk şarkısı olan Rebbe Elimelech, 1969 yılında Mireille Mathieu tarafından Fransızca sözlerle seslendirilmişti. Parçada bir kasabada keman çalan ve o kasabadaki herkes tarafından sevilen görme engelli bir adamdan bahsediyordu Mathieu. Parçanın Fikret Şeneş tarafından yapılan Türkçe uyarlaması ise 1972 yılında piyasaya çıkmış, Ayten Alpman’ın Memleketim adıyla yorumladığı şarkı özellikle akılda kalıcı nakarat kısmı sayesinde 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında adeta bir marş haline gelmişti.

Altmışlı yıllarda, yé-yé akımının başlangıcından bu yana birçok uyarlamaya imza atan bir isimlerden biri de Sylvie Vartan. Kendisi kariyerinin başında Gene Vincent, The Beach Boys ve Roy Orbison gibi birçok isme ait parçanın Fransızca versiyonlarını seslendirmiş, uyarlamalara seksenlerde de devam etmişti. 1983 yılında, Euryhtmics’in tüm dünyada büyük ilgi gören şarkısı Sweet Dreams’i Déprime adıyla yorumlamıştı Vartan. Şarkı doksanlarda Marilyn Manson yorumuyla bambaşka bir kimliğe de bürünmüştü.

Özellikle altmışlı yıllarda pekçok uyarlama şarkıyı seslendiren Eddy Mitchell, bir Elvis Presley hayranıydı. Aynı zamanda Buddy Holly, Eddy Cochran, Ray Charles ve Jerry Lee Lewis gibi isimler de idolleri arasında yer alıyordu sanatçının. Jerry Lee Lewis’in 1975 tarihli Boogie Woogie Country Man adlı şarkısından yaptığı uyarlamada ise bir rahip rolüne bürünüyordu Eddy ve papanın evlenmeden ilişki yaşamanın günah olduğu yönündeki açıklamasını, kilisesine gelenlere son derece eğlenceli bir şekilde iletiyor ve akşam duanızı etmeden önce boogie woogie yapmayın diyordu onlara.

https://open.spotify.com/embed/playlist/0BehXOF4Yoafn5oOHrAWoZ

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı Süre
Johnny Hallyday
Je l’aime
Cheuveux longs idées courtes
2:43
Michèle Arnaud
Je croyais
Le meilleur de Michèle Arnaud
2:17
Claude François
Reste
L’intégrale 1962-1972
2:59
Jane Birkin
Baby Alone in Babylone
Birkin / Gainsbourg : Le symphonique
4:44
Claude Nougaro
Tu verras
Zénith Made in Nougaro
3:20
Serge Reggiani
T’as l’air d’une chanson
Bon à tirer
3:52
Richard Anthony
Fiche le camp Jack
Platinum Collection
1:54
Graeme Allwright
Danse-moi vers la fin de l’amour
Master Serie: Vol.2
4:34
Françoise Hardy
Suzanne
Comment te dire adieu
3:08
Mireille Matthieu
L’aveugle
Olympia 2005
3:11
Sylvie Vartan
Déprime
Palais des Congrès 1983
3:16
Eddy Mitchell
Pas de boogie woogie
Ma dernière séance
5:20

Kategori:

Açık Dergi Perşembe Albümün C Yüzü – Bürkan Özkan (15’te 1)

20:00 – 21:00 Caz Orkestrası / Hülya Tunçağ / Dünden bugüne büyük caz / orkestraları

21:00 – 22:00 Sosyal Müzik (Yeni program) / Hazırlayanlar: Gonca Açıkalın, Sina Hakman)

acikradyo.com.tr/program/sosyal-muzik

“Caz ve cazdan etkilenen müzikler” şiarıyla yola çıkan programda, caz müziğine, cazla ilişkili ya da ondan esinlenip etkilenmiş müziklere yer veriliyor.

***

zz3

Sosyal Müzik’te bu akşam: Konulu programlarda bazen çalamadığımız ama mutlaka çalmak istediğimiz nefis parçalar oluyor. İşte onları sunduğumuz bir programda karşınızdayız. Üstelik Açık Radyo’nun medarı iftaharı Barış Demirel’den de nefis bir parça çalacağız. Böyle bir ortaya karışık… http://acikradyo.com.tr/so…/24-ocak-2019-yine-ortaya-karisik

22:00 Falan: Freeform Freakout (Yeni program) / Hazırlayan: Clint Willey

Kick Out The Jams programıyla Amerika’nın çığır açan müzisenlerini ele alan Clint Willey bu yayın dönemi funk kanallarında ve farklı sadaların zengin çeşit âleminde bir keşif gezisine çıkıyor.

23:00 – 24:00 Stalker / Fatih Rağbet ve Yıldırım Arıcı / Herkesin ve hiçkimsenin programı

stalkeracikradyo.blogspot.com/

 24:00 – 01:00 Kılavuz / Bahadır Dilbaz / Türler arası

   bahadirdilbaz.blogspot.com/