Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi: 5 Kasım 2018 – 5 Mayıs 2019 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2019/1/25

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil,  Selahattin Çolak

acikgaste_28-01-2019

Açık Gazete kayıt arşivi

***

Günün Sözü

“Yetişkinler bize hep şunu derler: ‘Gençlere umut vermek bizim üstümüze düşen bir borçtur.’ Ben sizin umudunuzu istemiyorum ki. Sizin umutlu olmanızı filan istemiyorum ben. Ben sizin paniğe kapılmanızı istiyorum. Her gün duyduğum korkuyu duymanızı istiyorum. Ve ondan sonra da harekete geçmenizi istiyorum… Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum. Çünkü yanıyor.”

15 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, İsviçre’nin Davos kayak merkezinde Dünya Ekonomi Konferansı’nın kapanış günü milyarderlere hitaben yaptığı tarihî konuşmada, çözümün çok basit olduğunu haykırıyor: Sera gazı salımlarını hemen durdurmalıyız. (Guardian)

***

Greta’dan çağrı: Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum, çünkü yanıyor!

zz2

Vakanüvisiniz hakir, mütercim vakanüvislik görevini bir kez daha keyifle üstleniyor ve grevci Greta’nın tarihi konuşmasını buraya yerleştiriyor…

Vakayinamede tarihi vaka.16 yaşındaki iklim aktivisti, okul kırıcısı Greta Thunberg’in Davos’ta Dünya Ekonomi Konferansı’nın kapanış günü kürsüden milyarderlerin yüzüne karşı yaptığı güçlü ve radikal konuşmadan sonra Avrupa’nın çeşitli ülkelerinin kentlerinde 160 bin protestocu öğrenci dersleri asıp okullarını kırarak sokakları ve meydanları doldurdu. Öğrenciler acilen iklim adaleti için yürüdüler ve kendi karar alıcılarını fena sıkıştırdılar.

Fotoğraf: AFP

Vakanüvisiniz hakir, mütercim vakanüvislik görevini bir kez daha keyifle üstleniyor ve grevci Greta’nın tarihi konuşmasını buraya yerleştiriyor:

Evimiz yanıyor. Bunu söylemek için buradayım ben: evimiz yanıyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne (IPCC) göre, hatalarımızı geri döndüremeyeceğimiz noktaya varmamıza 12 yıldan az bir zaman kalmış durumda. Bu süre içinde tüm toplumun her yönünde şimdiye kadar benzeri görülmemiş değişiklikler yapılması gerekiyor – Karbondiyoksit (CO2) salımlarımızda en az yüzde 50 indirime gitmek de buna dahil.

Şuna da dikkatinizi çekmek isterim: bu sayılar meselenin hakkaniyet yönünü içermiyor – ki Paris iklim anlaşmasının dünya çapında işlemesini sağlamak için hakkaniyet mutlak bir gerekliliktir. Ayrıca bu rakamlar “devrilme noktaları”nı ya da Kuzey Kutbu’ndaki sürekli donmuş toprak tabakasının (permafrost) çözülmesinden dolayı atmosfere salınacak olan o son derece güçlü metan gazını içermiyor.

Davos gibi yerlerde insanlar başarı hikâyeleri anlatmayı seviyor. Ama onların mali başarısı, beraberinde çok ağır bir fiyat etiketiyle geliyor. İklim değişikliği konusunda ise çuvalladığımızı kabul etmeliyiz. Bugünkü haliyle tüm siyasi hareketler çuvalladığı gibi, medya da geniş kapsamlı bir kamusal farkındalığı yaratmakta başarısız oldu.

Ama Homo sapiens henüz yenilmiş değil.

Evet çuvallamaktayız, ama herşeyi tersine çevirmek için hâlâ vaktimiz var. Bunu hâlâ onarabiliriz. Herşey hâlâ ellerimizde – avuçlarımızın içinde. Ama şu anda geçerli olan sistemlerimizin baştan sona çuvalladığını farketip kabullenmedikçe, büyük olasılıkla hiçbir şansımız kalmayacak.

Muazzam sayıda insan topluluklarının dile getirilemeyen acılarının yarattığı büyük felaketle yüzyüze bulunmaktayız. Şu an nezaket cümleleriyle ya da neyi söyleyip neyi söylemeyeceğimiz konusuna odaklanmakla vakit kaybedecek zaman değil. Şimdi açık seçik konuşma zamanı.

İklim krizini çözmek Homo sapiens’in şimdiye kadar karşılaştığı en büyük ve en karmaşık mesele. Buna karşılık, esas çözüm o kadar basit ki, küçücük bir çocuk bile bunu kavrayabilir. Sera gazı salımlarımızı durdurmak zorundayız.

Bunu ya yaparız ya yapmayız.

Siz diyorsunuz ki hayatta hiçbir şey siyah – beyaz değildir. Ama bu yalan. Çok tehlikeli bir yalan. 1.5 derecelik ısınmayı ya önleriz ya da önleyemeyiz. İnsanın denetiminden çıkmış o geri döndürülmez zincirleme reaksiyonun harekete geçmesini ya engelleriz ya da engellemeyiz.

Ya bir medeniyet olarak devam etme kararı veririz ya da bu kararı vermeyiz. Bu alabildiğine siyah – beyaz. Varolma konusunda gri alan diye birşey yoktur.

Hepimizin önünde bir seçme hakkı var. Gelecek kuşaklar için yaşam koşullarını koruma altına alacak dönüşümsel bir eyleme geçebiliriz. Ya da, işler böyle gelmiş böyle gidecek demeye devam eder ve yeniliriz

Bu, size ve bana kalmış.

Bazıları ‘Aktivizme girişmemeliyiz’ diyor. Aktivizm yerine herşeyi politikacılara bırakıp sadece değişim için oy kullanmalıyız diyor. Ama ortada siyasi irade diye birşey yoksa ne yapacağız o zaman? İhtiyaç duyduğumuz politikacılar ortadan toz olmuşlarsa ne yapacağız?

Fotoğraf: AFP

Burada Davos’ta –başka her yerde olduğu gibi– herkes paradan bahsediyor. Anlaşılan o ki, başlıca kaygılarımız para ve büyümeden ibaret.

Ve iklim krizi de hayatta bir kere olsun kriz olarak ele alınmadığı için, insanlar bunun gündelik hayatlarımız üzerinde yarattığı tüm sonuçlardan düpedüz habersiz haldeler. İnsanlar karbon bütçesi diye birşey olduğunun farkında bile değiller, elimizde kalan karbon bütçesinin inanılmaz ufaklıkta bir miktar olduğunun da farkında değiller. Bunun bugün, şimdi değişmesi gerek.

Hızla kaybolup gitmekte olan karbon bütçemiz hakkında geniş kapsamlı bir kamusal farkındalık ve bilinç yaratmanın önemi ile başedecek hiçbir başka güncel meselemiz olamaz; bu mesele bizim yeni küresel değişim birimimiz olmalı, şu andaki ve gelecekteki ekonomimizin yüreğini oluşturmalıdır.

Tarihin öyle bir dönüm noktasındayız ki, medeniyetimizi –ve tüm canlılar âlemini– tehdit eden iklim krizi hakkında herhangi bir fikri ve içgörüsü olan herkesin berrak, açık-seçik bir şekilde bunu dile getirmesi gerekiyor – bunu yapmak ne kadar tedirgin eden, ne kadar kâr getirmeyen birşey olsa bile.

Günümüz toplumlarındaki hemen herşeyi değiştirmek zorundayız. Karbon ayak iziniz ne kadar büyükse, ahlakî yükümlülüğünüz de o kadar büyüktür. Hitap ettiğiniz kürsü ne kadar büyükse, sorumluluğunuz da o kadar büyüktür.

Yetişkinler bize hep şunu derler: ‘Gençlere umut vermek bizim üstümüze düşen bir borçtur.’ Ben sizin umudunuzu istemiyorum ki. Sizin umutlu olmanızı filan istemiyorum ben. Ben sizin paniğe kapılmanızı istiyorum. Her gün duyduğum korkuyu duymanızı istiyorum. Ve ondan sonra da harekete geçmenizi istiyorum.

Bir krizde nasıl hareket edecekseniz şimdi de öyle hareket etmenizi istiyorum. Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum. Çünkü yanıyor.

Çeviren: Vakanüvis ÖM

AkselTibet20190128

AkGazete28.01.2019AkselTibetAnma

***

Aksel Tibet’in anısına…

zz4

Programcımız, dostumuz Alaeddin Aksel Tibet’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Onu, toprağa verilmeden, Açık Gazete’de yakın dostu Aykut Köksal’dan dinliyor, Tous Les Matins du Monde’dan “La Rêveuse” ile yolcu ediyoruz

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Pazartesi  Ali Bilge’yle Ekonomi Politik

***

Açık Gazete’de Ali Bilge’yle söyleşi: Ekonominin durumu, Davos, yerel seçimler ve Kürt siyasi hareketi

zz3

Açık Gazete’nin Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge’yle ekonominin durumu, Davos, yerel seçimler ve Kürt siyasi hareketini konuştuk.

Konuşma metni için tklynz

09:50 – 10:00 İzel Rozental ile Haftanın Karikatürleri (Açık Gazete’de yeni köşe)

HaftaninKarikaturleri20190128

Sevgili dostumuz çizer İzel Rozental dünyadan ve Türkiye’den seçtiği haftanın karikatürlerini radyoda anlatıyor.

***

Haftanın Karikatürleri: 28 Ocak 2019

zz6

Bu haftaki programda ele aldığımız karikatürler burada

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü / Oldies

10:30 Kamusla Güreş (Yeni program) / Hazırlayanlar: Didem Gürzap ve Kerem Doğan

Kamusla_gures-28-01-2019_rec.21-01-2019

Kelimelerin, hayata dokunan anlamları, güncel ve geçmişe dayalı anlam ve çağrışımlarıyla tekrar ele alınacağı bir program

zz8

Kamusla Güreş kayıt arşivi

Kamusla Güreş Twitter

***

Kamusla Güreş, Kerem Doğan, Didem Gürzap, 94.9, Açık Radyo, Berber, Kuaför…

11:00 – 12:00 Bisiklet Zinciri (Yeni program) / Hazırlayan: Muzaffer Çorlu

28Ocak

Müzik programcımız Muzaffer Çorlu yıllar sonra heyecanlı bir dönüş yapıyor. Programda müzik, filim ve bilim üst şemsiyesi altında besteciler, bilim insanları ve dahi siyasetçiler nöro-bilimdeki yeni gelişmelerle birlikte ele alınıyor.

Bisiklet Zinciri kayıt arşivi

12:00 – 13:00 Caz Club / İçinden Caz Geçenler / Dağhan İş

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü – Atuan Mezarları / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul. 

13:00 – 14:00  Babil’den Sonra / Rüzgâra Bırakılmış Sesler / Hazırlayan: Ercüment Gürçay

91manolismitsias..son28ocak2019

zz7

facebook.com/ercumentgr

***

Babil’den Sonra/ Manolis Mitsias (28.01.2019)

Laiko TragudiaGreeceManolis Mitsias

***

AÇIK RADYO (94.9) BABİL’DEN SONRA: MANOLİS MİTSİAS…

zz3

Geçen hafta İstanbul’dan iki Rembetiko şarkıcısı arkadaşımı, Stelyo Berber ve Pelin Suer’i programıma konuk etmiştim. 2009’da kurdukları “Cafe Aman İstanbul” grubuyla bu akşam 20.00’de CRR Konser Salonu’nda verecekleri bir konserle İstanbullu sevenleriyle bir kez daha bir araya gelecekler…

Bu hafta da programda Yunan müziğine yer veriyorum.

Manolis Mitsias, Yunanistan’ın yaşayan en önemli erkek seslerinden. 1942 doğumlu, 77 yaşındaki sanatçı 50 yıldır Rembetika’dan, Yunan Halk Şarkılarına, Laiko şarkılarına kadar birçok türde şarkılar yorumladı ve yorumlamaya bugün de devam ediyor.

Bugün 13.00’de Açık Radyo (94.9) Babil’den Sonra programımda Mitsias’ın Yorgo Zambetas, Mikis Theodorakis, Manos Hadjidakis, ve Vasilis Tsitsanis ile birlikte yaptıkları çalışmalardan örnekler dinleteceğim.

Programı buradan dinleyebilirsiniz: http://acikradyo.com.tr/stream/index.html

* Fotoğraf 1969 yılında çekilmiş…

14:00 – 14:30 Hamişden Sesler / Şenay Özden ve Özhan Önder / Suriye ve Suriyeliler hakkında sürgünden sesler

HamisdenSesler20190128

Hamişden Sesler kayıt arşivi

14:30 – 15:30 Opus 94 9 / Berna Uzunoğlu

Daha önceki dönemlerde her bölümünü dâhi bir besteciye ayrılan programda, 39. yayın döneminden itibaren her bölümünü bir müzik enstrümanına ayrılıyor.

15:30 – 16:30 Yolgeçen / Rahmi Öğdül ve Evrim Altuğ / Hayatî ve kitabî patikaların kesiştiği yol ağızlarında ayaküstü konuşmalar

16:30 Hariçten Sanat (Yeni Program) / Gezegenden Kültür-Sanat Haberleri / Hazırlayan: Çelenk Bafra

HarictenSanat20190128

acikradyo.com.tr/program/144512/kayit-arsivi/hariçten-sanat

Programda özellikle Türkiye’yi ilgilendiren ve/ya Türkiye’den katılımcılara yer veren uluslararası sanat gündeminden bir kesit sunulacak. Müzeler, bienaller ve sergilere özellikle odaklanarak geniş bir perspektifle sanat, mimarlık, tasarım ve müzecilik alanlarındaki yeni gelişmeleri, haberleri ve güncel tartışmaları incelenecek.

Hariçten Sanat kayıt arşivi

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Başak Yavuz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Açık Dergi Pazartesi Murat ‘Mrt’ Şeçkin ile Kadıköy Postası

Kadıköy’deki kültür-sanat takviminin tutulduğu programda Tayfun Polat’ın Kadıköy’den göçüyle oyuncu değişikliğine gidildi. Yine bir Kadıköylü Murat ‘Mrt’ Seçkin aramıza katıldı.

Açık Dergi Pazartesi Halk Takvimi (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Kansu Şarman

HalkTakvimi20190128

Meteoroloji öncesi iklim bilgeliğinin güncelliği ve iklimin tarihe etkisi hakkında haftalık raporlar ve anekdotlar, Kansu Şarman tarafından bu yayın döneminde Açık Dergi içinde ele alınıyor.

 Açık Dergi Pazartesi  Haftanın Albümü

20:00 – 21:00 Yerli / Tayfun Polat / Ana akımın dışında kalanlar

yerlisetler.wordpress.com/

mixcloud.com/tayfun-polat/ 

facebook.com/tayfun.polat

***

“yerli”nin bu akşamki canlı yayın konuğu Demirhan Baylan 20:00’dan itibaren Açık Radyo 94.9 ve acikradyo.com.tr üzerinden yayındayız. Son albüm Anarko Romans’ı dinleyip konuşacağız.
#yerlisetler #demirhanbaylan #anarkoromans #acikradyo

zz1

21:00 – 22:00 Vertigo / Hilmi Tezgör ve Osman Öztürk / Savrulan şarkılar

vertigo500.blogspot.com/

22:00 – 23:00 Ahtapotun Bahçesi / Cem Sorguç / Alter-latif müzik

AhtapotunBahesi20190128

ARab20190128GayeSuAkyolAliGuclu

ahtapotunbahcesi.blogspot.com/

***

zz3

Su Akyol ve Ali Güçlü Şimşek

ile “İstikrarlı Hayal Hakikattir” 2019 albümü vesilesiyle

***

Ahtapotun Bahçesi: Konuk Gaye Su Akyol

zz4

Ahtapotun Bahçesi’nde Cem Sorguç’un bu haftaki konuğu müzisyen Gaye Su Akyol. son albümü ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ üzerinden müzikal yolculuğunu anlatan Akyol’un şarkılarına da kulak veriyoruz.

23:00 – 24:00 Ay Palas / Tolga Yağlı / Bağımsız müzik

aypalas20190128

aypalas.blogspot.com/

***

zz6

01. Massive Attack – Splitting The Atom / Heligoland
02. A Tribe Called Quest – Lyrics To Go / Midnight Marauders
03. Shuggie Otis – Island Letter / Inspiration Information
04. Lambchop – The December-ish You / This (Is What I Wanted To Tell You)
05. Cat Power – Nothing Really Matters / Wanderer
06. Alela Diane – Albatross / Cusp
07. Harmony Rockets, Peter Walker – Atropos / Lachesis/Clotho/Atropos
08. Mercury Rev & Lucinda Williams – Ode To Billie Joe / Bobbie Gentry’s The Delta Sweete Revisited
09. Linda Perhacs – I’m A Harmony / I’m A Harmony

24:00 – 01:00 Asfalya / Gülşah Görücü / Pyschodelic, eklektik, blues rock