Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi: 5 Kasım 2018 – 5  Mayıs 2019 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2019/1/28

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgaste_29-01-2019

Açık Gazete kayıt arşivi

***

Günün Sözü

“Büyüdüğüm zaman da, yaşamak istiyorum.”

Brüksel’de 80 bin kişinin katıldığı iklim yürüyüşünde çocukların açtığı bir pankarttan. (CommonDreams)

***

Davos, Belçika, Fransa, İskoçya ve suyun öte yakasında iklim eylemleri

zz7

Vakanüvisiniz “Bu daha başlangıç…” diye düşünüyor. Ya siz ne dersiniz?

16 yaşındaki iklim aktivisti ‘grevci’ Greta’nın, İsviçre’nin ünlü kayak merkezi Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda son gün yaptığı konuşmayı dünkü vakayinamede iletmiştik. Greta, ondan bir gün önce, yani perşembe günü, bir başka panelde de dünyanın en zengin ve güçlü insanlarının, yani dünya elitlerinin ya da – ünlü düşünür Adam Smith’in deyimiyle – ‘dünyanın efendileri’nin önünde unutulmaz bir konuşma yapmış, onlardan sadece birkaç metre önündeki ‘kürsü’den seslenerek onları iklim krizinden doğrudan sorumlu tutmuştu. U2 grubunun solisti Bono, BM eski iklim bürokratı Christina Figueres, ‘bayan şempanze’ namıyla maruf ünlü doğa korumacı Jane Goodall ve milyarder Marc Benioff’tan oluşan panelde konuşan Greta, Davos davetlileri ile daha önce paylaştığı bir videosundan bazı temaları da bu konuşmasında yansıtmaktan bir an geri durmamıştı:

“Bazıları, iklim krizinin hep birlikte yarattığımız bir bir kriz olduğunu söylüyor. Ama bu doğru değil – çünkü eğer herkes suçluysa, o zaman suçlanacak hiç kimse olmaz. Oysa suçlanacak birileri var ortada,” demişti salondaki davetlilere. Ve şöyle devam etmişti: “Bazı kişiler, bazı şirketler, özellikle de bazı karar vericiler, hayal bile edilemeyecek miktarlarda paralar kazanmak için ne paha biçilmez değerleri feda ettiklerini tamı tamına biliyorlardı, sanırım bugün bu salonda bulunan sizler de çoğunlukla, işte o bilen insanlar grubuna mensupsunuz.”

Fotoğraf: AFP

Gazeteci, yazar ve iklim aktivisti Naomi Klein da ‘grevci’ Greta’nın cesaretini kendi Twitter hesabından paylaştığı şu mesajla herkese ‘bulaştırdı’: “Davos’a gidip kâinatın efendilerinin yüzüne karşı, keselerini doldurmak için gezegeni bile bile ateşe verdiklerini onlara söylemek büyük cesaret ister. #GretaThunberg tam da bunu yaptı işte. Kendisi 15 yaşında.”

Konuşmasını yaptıktan sonra CNN Business kanalına da bir mülakat veren Greta, “Bayağı eğlenceliydi” dedi. Ve ekledi: “İnsanların buraya [Davos’a] özel jetleriyle iklim değişikliğini tartışmak üzere gelmesi çok manyakça ve tuhaf birşey. Hiç akla yatkın değil.”

Greta’nın, ülkesi İsveç’ten İsviçre’deki Davos kayak merkezine trenle geldiğini, burada da bir çadırda kaldığını ayrıca hatırda tutmak gerekiyordu tabii.

***

Davos toplantısının ardından özetle şöyle şeyler yaşandı:

25 Ocak Cuma günü Almanya’nın Berlin şehrinde ilkokullardan, ortaokullardan ve liselerden yaklaşık 10 bin öğrenci buz gibi sokaklara ve alanlara çıktı. ‘Geleceğimiz İçin Cumalar’ adını taşıyan hareketin Münih’teki ‘kolu’na ise yaklaşık 3 bin öğrenci katıldı. Almanya’da 26 Kasım 2018’den beri Cuma günleri zaten öğrenciler iklim için grev yapıyorlar.

Protestocu öğrenciler, Ağustos 2018’den beri her Cuma okul kırarak İsveç Parlamentosu önünde grev yapan Greta’nın izinden gitmekteler ve her yerde artık dünya iklim krizine acil ve kapsamlı çözüm için başkaldıran ve yeryüzünde sayıları her an hızla artan isyancı öğrenci kitlesine dahil olmaktalar.

* Yine 25 Ocak Cuma günü, Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adını taşıyan iklim aktivistleri, İskoçya’daki ilk eylemini gerçekleştirdi: Parlamento’nun toplantı halinde olmadığı günlerde yapılan halka açık turu esnasında turistlerin arasına karışarak binayı gezen eylemciler, tur bittikten sonra Holyrood adını taşıyan tarihî Parlamento binasını bir saat boyunca terketmediler. O bir saatin sonunda da ‘We Are in This Together’ (‘Biz Bunun İçinde Hep Beraberiz’) pankartı açtıktan sonra barışçı bir şekilde dağıldılar. Gözaltı olmadı.

* Alman hükümeti tarafından oluşturulan Kömür Komisyonu, 21 saat süren görüşmelerin ardından 26 Ocak Cumartesi sabaha karşı, ülkedeki tüm kömür yakıtlı termik santrallerin en geç 2038 yılında devre dışı kalmasına karar verdi. Cuma sabahı saat 08:00’da Almanya Ekonomi Bakanlığı’nda başlayan görüşmeler, birkaç kez başarısızlıkla kesilme noktasına gelmiş, özellikle Almanya’nın doğusundaki santrallerle ilgili görüşmeler çok çetin geçmişti. Karar sendikalarla, enerji kuruluşları tarafından memnuniyetle karşılandı. Çevre örgütleri ise belirlenen tarihin geç olduğunu vurgulayarak karara karşı çıktı.

26 Ocak Cumartesi günü ‘suyun öte tarafı’nda, ABD’nin çeşitli şehir ve bölgelerinde Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) hareketinin iklim eylemleri yer aldı. Yokoluş İsyanı ABD’ye sıçramış ve yaygınlaşmaya başlamıştı bile. New York, Chicago, Los Angeles, SF Bay Area, Seattle, Philadelphia, Austin, Minneapolis–Saint Paul, Denver, Kentucky, Kansas, Tampa Bay vb birçok yerde irili ufaklı gösteriler, yürüyüşler ve oturma eylemleri gerçekleştirildi. Nisan başındaki büyük eylem için hazırlıklar sürdürülüyor. ,

Fotoğraf: CommonDreams

*27 Ocak Pazar günü ise Avrupa kıtası, tarihinin gördüğü en büyük iklim eylemleri ile çalkalanmaktaydı: Avrupa’nın çeşitli ülke ve şehirlerinde – çoğunluğu öğrenci – 160 bin civarında protestocu, siyasi karar alıcılara yeryüzü iklim krizine âcilen müdahale edilmesi için yüksek sesle çağrıda bulundu. Belçika’nın ve AB’nin başkentinde soğuk ve yağmurlu havaya aldırmayan 80 bin kişi hem kendi ülkeleri Belçika’yı hem de Avrupa Birliği’ni hızla harekete geçmeye çağırdı. Eylemciler, ayrıca, 21 – 22 Mart günlerinde Brüksel’de yapılacak Avrupa Konseyi toplantısına katılacak Avrupa ülkeleri temsilcilerine de 2030 yılına kadar (yani en geç 11 sene içinde) sera gazı salımlarını yüzde 65 oranında azaltma hedefini tutturmaları için güçlü bir çağrıda bulundular.

Belçika’da tarihinin en büyük iklim eyleminde çeşitli şehirlerden gelen trenler öylesine tıklım tıklımdı ki, binlerce eylemci zamanında mitinge yetişemedi. Ayrıca, eylemi düzenleyenler de sıkışıklığı rahatlatabilmek amacıyla yürüyüşü erken başlatmak zorunda kaldılar. AB Merkez binasının önünde sona eren yürüyüşte küçük bir çocuğun taşıdığı bir pankartta: “Ben büyüyünce de yaşamak istiyorum” yazısı dikkat çekiyordu.

Pazar günü Fransa’nın çeşitli şehir ve kasabalarında da toplam 80 binin üzerinde protestocunun dev eylemi vardı. Taşınan pankartlar arasında “Beton değil soğan!”, “Daha az tüketim, daha çok kelebek!” sloganları dikkati çekiyordu. Yürüyüşe ilaveten, internet üzerinde iklim krizi konusunda açılan bir online dilekçe sitesinde 2,1 milyon imza toplandığı, hedefinse 3 milyon imzaya erişmek olduğu görülüyordu.

***

Vakanüvisiniz “Bu daha başlangıç…” diye düşünüyor. Ya siz ne dersiniz?

 

Vakanüvis ÖM

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

UfukTuru20190129

Ufuk Turu kayıt arşivi

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

AcikBilinc20190129

Açık Bilinç kayıt arşivi

Açık Bilinç program metinleri

***

Açık Bilinç: Dr. Mengele ve bilimin karanlık yüzü (1)

zz4

Açık Bilinç’te konumuz: Bilimin karanlık yüzü

Nobel ödüllü biyolog James Watson’ın ünvanları niye geri alındı?

Irkçılığın bilimsel temeli var mı?

Öjenik uygulamaları ve ‘ölüm meleği’ olarak bilinen Nazi doktoru Josef Mengele’nin korkunç deneyleri.

Açık Bilinç’te konumuz: Bilimin karanlık yüzü.

— / —

Bu hafta, 20. yüzyılın başından günümüze, bilimsel pratiğin ırkçı uygulamalarla, siyasi güçle, finansman ve parayla olan ilişkisini mercek altına alacak üç bölümlük yeni bir seriye başlıyoruz.

İlk programda konumuz, ırk ayrımcılığının Batı dünyasındaki kökenleri ve Nazi Almanyası’ndaki uygulamaları.

— / —

Fakat önce günümüzden bir haberle başlayalım:

Yaşayan en önemli biyologlardan birisi olan James Watson’ın onursal ünvanları, uzun yıllar direktörlüğünü yapmış olduğu prestijli araştırma merkezi Cold Spring Harbor Laboratuvarı tarafından geri alındı.

Watson 1953’de meslektaşı Francis Crick ile birlikte DNA molekülünün ikili sarmal yapısını ortaya koyan bir makale yayımlamış ve biyolojinin en önemli kilometre taşlarından birisi olan bu buluş sayesinde 1962 Nobel ödülüne layık görülmüştü.

Inline image

Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan, alanının en prestijli akademik merkezlerinden olan Cold Spring Harbor Laboratuvar’ını yöneten, İnsan Genomu Projesi’nde yer alan Watson’ın Ocak 2019 itibarıyla akademiyle ilişkisi tamamen kopmuş durumda.

Nedeni, ırkçı görüşleri.

İşin ilginç tarafı, işini çok iyi yapabilen bir bilimci olduğu halde Watson’ın ırkçı görüşlerinin ciddi bir bilimsel temeli olmaması.

Büyük ihtimalle ancak psikolojik nedenlere dayalı önyargılar üzerine kurulu ırkçı iddialarını, “Siyahların beyazlar kadar akıllı olmadığını, siyah çalışanları olan herkes bilir” mealinde gelişigüzel iddialara dayandırıyor.

Inline image

— / —

Watson’ın başına gelenleri, bilim dünyasında yapılmış bir sansür olarak görmemek gerektiği kanısındayım.

‘Irk bilimi’ görünümüyle başlayan yaklaşımlar, bilimsel temelden yoksun olmaları bir yana, tarih boyunca hiç masum olmayan ırkçı uygulamaların da temelini oluşturuyor.

Nazi Almanyası’nda korkunç uygulamalar kendisine yer bulan ‘öjenik’ hareketi, bedensel veya zeka özürlü bireylerin toplum içinde azaltılması ve ‘üstün nitelikli’ bireylerin üremesinin desteklenmesiyle, insan ırkının ‘iyileştirilmesi’ fikrine dayanır.

Öjenik hareketinin ilk uygulamaları, istenmeyen niteliklere sahip bireylerin özgür iradeleri ihlal edilerek kısırlaştırılması veya ‘özürlü’ bebeklerin ölüme terk edilmesi olmuştu.

Chicago Daily Tribune gazetesinin (1915) manşeti: “İnsanlık, özürlü bebeklerin kurtarılmasını talep ediyor mu?”

— / —

Öjenik hareketi, ‘insan evriminin kendini yönlendirmesi’ olarak tarif edilir. Irkçı ve emperyalist uygulamalara evrim kılıfı geçirmeye çalışan ‘Sosyal Darwincilik’ ile akrabadır.

Oysa evrim kuramının, daha önce yaptığımız evrim temalı programlarda da altını çizdiğimiz gibi, ‘ırkçı iyileştirme’uygulamalarını meşru gösterecek bir anlayışı yoktur.

Biyolojinin, ırk ve cinsiyet ayrımcılığının desteklenmesi yolunda nasıl yanlış kullanıldığının hikayesini, evrimci paleontolog Stephen Jay Gould’un ‘The Mismeasure of Man’ (İnsanın Yanlış Ölçümü) kitabında okuyabilirsiniz.

— / —

20. yüzyılın başlarında ABD ve Avrupa’da yaygınlaşan öjenik hareketi, Hitler iktidarının ‘üstün Aryan ırkı’ yaratma ve Almanya nüfusunu istenmeyen unsurlardan arındırma vizyonuyla örtüşünce, korkunç uygulamaların zemini oluşturuyor.

Nazi Almanyası’nda 1939’da kabul edilen bir yasa, bedensel veya zihinsel özürlü bireylerin devlet eliyle itlaf edilmesinin yolunu açıyor.. İlk gaz odaları bu sebeple kuruluyor.

Hitler rejimi, 2. Dünya Savaşı’ndaki katliamlarının provasını, önce kendi nüfusu üzerinde yapıyor.

Irkçı ‘bilimsel’ çalışmaların başını çekenler arasında, bugün Almanya’nın en prestijli araştırma kurumu olam Max Planck Enstitüsü’nün büyükbabası olan Kaiser Wilhelm Enstitüsü’yle ilişkili, SS mensubu, ihtiraslı genç doktor Josef Mengele var. (Aşağıdaki fotoğrafta, ortada.)

Mengele gerçekten korkunç bir adam. ‘Araştırma’larını ikiz çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyor.

Savaş sırasında toplama kamplarına gönderilen çocuklar arasından seçtiği ikizlerin sayısının 3 bin civarında olduğu söyleniyor. Savaş bittiğinde hayatta kalmış olanların sayısı yalnızca 358.

— / —

Savaş sonunda Vatikan’daki destekçilerinin yardımıyla sahte pasaport alan ve Arjantin’e kaçan Mengele, bir süre aynı mahallede oturduğu ve 1960’da İsrail ajanları tarafından yakalanarak kaçırılan ve yargılanmasının ardından 1962’de idam edilen Eichmann’ın aksine, kalp krizinden öldüğü 1979’a kadar hayli rahat bir hayat sürüyor.

Mengele’nin hikayesi, dünyada adaletin her zaman (belki, çoğu zaman) tecelli etmediğinin bir örneği. Biyografilerinde yazıldığı kadarıyla, Mengele yaptıklarından dolayı hayatta tek bir gün bile vicdan azabı çekmemiş olabilir.

Ancak bugün bilimin karanlık sayfalarında yer alıyor.

— / —

Son olarak, Max Planck Enstitüsü’nün, Kaiser Wilhelm ve Mengele geçmişiyle ilgili bazı belgelerini hala gizli tuttuğunu, arşivlerini araştırmacılara açmayı bugün bile reddettiğini bir dipnot olarak ekleyeyim.

— / —

‘Bilimin Karanlık Yüzü’ tartışmasında, bilim etiği açısından ilginç ve önemli pek çok soru var:

Örneğin:

Irkçı bir bilimcinin bulguları, insanlığa fayda sağlayacaksa, kullanılma(ma)lı mı?

Faydalı sonuçlar verebilecek bir araştırma için hangi kaynaktan fon sağlandığı önemsiz mi?

Bu tür bilim etiği sorularına, serinin 3. ve son programında ‘bilim-güç/para/iktidar ilişkisi’ bağlamında değineceğim.

Gelecek haftaysa, bilimin karanlık yüzüne, günümüzde büyük şirketlerin kendi çıkarları ve yüksek kar için bilimi manipüle etme çabaları merkezinde bakacağız.

— / —

Açık Bilinç’i Salı sabahları 9:30’da dinleyebilir, podcast arşivine ulaşabilirsiniz.

10:00 – 10:30 İklim İçin / Yücel Sönmez, Ömer Madra ve Murat Can Tonbil

IklimIcin20190129

İklim İçin kayıt arşivi

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

AhsaptanBetonaMecidiyedenJetona20190129

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

Ahşaptan betona Mecidiyeden jetona kayıt arşivi

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Periplus (Yeni program) / Hazırlayan: Murat Can Tonbil

“Haritalar üzerinden caza çalan bir müzikal seyir rehberi” şiarıyla yola çıkan program, haftaiçi öğle kuşağını kıtalararası bir seyahate çıkarıyor.

http://canspod.com/

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü – Atuan Mezarları / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul. 

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

14:00 – 14:30 Dünya Mirası Adalar / Asu Aksoy, Derya Tolgay ve Alp Orçun

DnyaMirasAdalar29.01.2019

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.
Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

Dünya Mirası Adalar facebook sayfası 

***

zz1

Salı 14.00 de Açık Radyo– DünyaMirasıAdalar programında, “31 Mart yerel seçimleri ertesinde Adalar İlçesi Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyesi olarak işbaşı yapacakları bekleyen konular nedir?” Sorusunu sorarak, sosyal mecralarda ve radyo programında konuyu tartışmaya açıyoruz.
Tüm dinleyici ve takipçiler önemli buldukları konu başlıklarını bizlerle paylaşabilirler.
Katılımcı demokrasinin ilk adımları ile başlıyoruz:)

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan / Yeni Philip Glass’ın 80. yaşını kutluyor

Hande Akkan Twitter

15:30 – 16:00 Türk İşi Kovboylar / Hazırlayan: Utku Uluer / (15 günde bir)

TurkIsiKovboylar20190129

zz1

Bugün Açık Radyo 94.9’da yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Yeni programın ismi; Türk İşi Kovboylar! – Türk Sineması ve Yeşilçam’da Westernler.

Yani Yeşilçam Arkeolojisi ile başladığımız yolculuğu daha spesifik bir başlığa taşıyoruz. Bugün saat 15:30’da yayınlanacak programda, içeriği ile ilgili detayları ve neler yapmayı planladığımızı anlatacağım. #western#yeşilçam#Türkişikovboylar#Kovboylar#cowboy#ErişteWesternEkrem GökkayaMelek Gorgun

sinematikyesilcam.com/

***

zz4

Bugün Saat 15:30’da… Kaçırmayın!!! Açık Radyo 94.9 Açık Radyo

16:00 – 16:30 Nöro Blog / Onur Arpat ve Taner Yılmaz / Beynimizden Geçen Herşey

zz2

noroblog.net/

16:30 – 17:00 Diğerkâm (Yeni program) / Hazırlayanlar: Damla Özlüer ve Rauf Kösemen

67Digerkam29.01.2019.COCUKLARAFAYDALIKAMPANYALARMp3

Geçtiğimiz dönemlerde Hemzemin programını hazırlayan Rauf Kösemen ve Damla Özlüer yine sosyal fayda iletişimi üzerine daha geniş düşünmeye çağırdıkları yeni programları Diğerkâm ile bu yayın döneminde de aramızdalar.

Facebook.com/Diğerkam

***

zz1

Bugün, Diğerkâm’da çocukların iyiliği ve korunmaları için yapılan sosyal fayda kampanyaları üzerine konuşacağız.

Damla Ozluer ile Rauf Kösemen‘in hazırlayıp sunduğu, sosyal fayda iletişimi üzerine konuşulan Diğerkâm, her salı 16:30’da, Açık Radyo94.9’da…

***

Language Turkish
Rauf Kösemen ve Damla Özlüer’in hazırlayıp sundukları Diğerkam’ın 67. programında çocuk hakları ve çocuklar için daha iyi bir gelecek tasarlamak üzere yapılan sosyal fayda iletişimi kampanyaları yer alıyor.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Sanat Deliorman, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

***

***

Açık Dergi: Cadılarla Dans Etmek – Hep Birlikte

zz6

British Council’den sanat müdürü Su Başbuğu ve serginin küratörü Mine Kaplangı ile ‘Cadılarla Dans Etmek’ sergisini konuştuk.

Alice Harikalar Diyarında kitabından alınan iki baskı, William Blake’in 1795 tarihli Enitharmon’un Mutluluk Gecesi (eski ismiyle ‘Büyü Tanrıçası’), Fatma Bucak’tan bir video, Erinç Seymen’in Büyücü’nün Karısı, yanı sıra Madame Yvonde, Grayson Perry ve daha pek çok Biritanyalı sanatçının işleri Cadılarla Dans Etmek başlıklı dijital sergide bir arada görülebiliyor.

Konunun ayrıntılarını sergiye, ödüllü platformları Duvarları Olmayan Müze’de ev sahipliği yapan British Council’den sanat müdürü Su Başbuğu ve serginin küratörü Mine Kaplangı ile konuşuyor; 20. yüzyıl sanatında cadılar ve cadılık temsiline, sanata ulaşmanın koşullarına değiniyoruz.

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Salı Dünyayı Okumak / Aytaç Timur ve Akif Pamuk

Dunyayi_okumak_29-01-2019_rec.08-01-2019

Yazmaya övgü. Eleştiriye ve eleştirmene kapı. Düşünmeye, düşünceye, üretmeye ve tartışmaya alan açmayı amaçlayan bir kültür programı.

***

Açık Radyo’da 29 Ocak 2019 Salı günü Dünyayı Okumak programında Şehnaz Tuna konuğumuzdu. Çapraz Hayatlar Düz Cevaplar kitabı hakkında konuştuk.

Açık Dergi Salı 18:50 Dünya Sinema Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay

Önceki dönemlerde Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Türkiye Sinema Sözlüğü’nü radyoya taşıyan Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay bu yayın döneminde yine Altyazı tarafından hazırlanan Dünya Sinema Sözlüğü’nü dinleyiciyle paylaşıyor.

Açık Dergi Salı  Kulis Sesleri – Bircan Yorulmaz (Ayda 1)

Açık Dergi Pazartesi Serbest Atış (Açık Dergi’de yeni köşe – 15 Günde 1) / Dünya Basketbol Gündemi / Hazırlayanlar: Mehmet Çopuroğlu ve Kayhan Ergin

Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük’ün hazırlayıp sunduğu Efektif Pas bu yayın döneminde bir ara veriyor. Yerine, bir basketbol programı olan Serbest Atış geliyor.

Açık Dergi Salı Trapez Kadro (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayanlar: Seçil Zor ve Zeynep Araboğlu

TrapezKadro20190129

Açık Dergi’de Kadın Bisikletliler mikrofon başına geçiyor. Serbest Atış yayınıyla dönüşümlü olarak bizlerle her bölümünde farklı yaşam çevrelerinden bisikletçi kadınlar bisiklet deneyimlerini paylaşıyor.

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

Gitaresk_29-01-19_Meral96_Doga_Cevre

gitaresk.com/

***

zz5

Açık Radyo 94.9 Gitaresk‘te, bu gece saat 21:00’de, çevre gönüllüleri Nebile Bayrak ve Kerim Akman ile birlikte, The Kinks, Tom Waits, Neil Young & The Crazy Horse, Disturbed, Rush, Black Sabbath, Jethro Tull, Chris Rea, Johnny Cash, The Cranberries’den seçtiğimiz parçaları dinleyebilirsiniz.

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Psychoacoustics (Program gününde ve saatinde değişiklik) / Hazırlayanlar: Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Cumartesi geceleri 02.00’de yayınlanan Psychoacoustis bu yayın dönemi Salı geceleri saat 23.00’de

24:00 – 01:00 Numune Hastanesi / Cüneyt Bolak / Ses Gezegeninde Örnek Avı