Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program    blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi: 5 Kasım 2018 – 5 Mayıs 2019 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2019/4/26

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil,  Selahattin Çolak

acik-gaste_29-04-2019

Açık Gazete kayıt arşivi

Günün Sözü

“10 yaşımdan beri ilk defa ağaca çıktım.”

İngiltere’de Colne Vadisi’ndeki ağaç kesimlerini ve iklim krizini durdurmak için ağaçlara çıkan ‘Extinction Rebellion’ aktivistlerinden 54 yaşındaki Sian Cox. (The Guardian)

***

Gelecek için iklim grevleri: Bölüm 2

zz12

Greta Thunberg’in başladığı eylem kısa bir süre içinde dünyanın en büyük küresel iklim hareketlerinden birine dönüşen süreçte neler yaşandığını anlatmaya devam ediyoruz.

‘Havaya bağlı her şey’ köşemizde Greta’nın ve sözlerinden etkilenen milyonlarca çocuğun iklim krizini durdurmak için verdikleri mücadeleyi aktarmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta başlayan serinin ilk bölümüne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kaldığımız yerden devam:

15 Mart etkinliği yaklaşırken etkinliklerin nerede olacağını gösteren online bir harita yayınlandı. İklim için Okul Grevine gitmeye karar veren öğrenciler ve öğrenci grupları bu dünya haritası üzerinde yavaş yavaş etkinlikleri hakkında konum, tarih ve iletişim bilgilerini paylaşmaya başladı.

Açık Radyo’nun Açık Gazete programından “İklimin Resmi” kampanyası başladı. Radyo, çocukları iklim krizinin resmini çizmeye şu sözlerle çağırıyordu:

“Çocuklar iklimin gidişatından derinlemesine kaygılı. Yeryüzünün karşı karşıya bulunduğu en büyük tehlike olan iklim felaketine doğru dörtnala gidilen bir ortamda, onlar da iklim krizi ve çareleri üzerine duyduklarını ve düşündüklerini resme döküyor: Anaokullu, ilkokullu, ortaokullu, liseli çocuklar ve gençler çizimler, resimler, tasarımlar, illüstrasyonlar ve kolajlar hazırlıyor. Açık Gazete, her Perşembe ve Cuma, çağrısına kulak veren çocukların isimlerini duyuruyor, Açık Radyo da gönderilen resimleri internet sitesinde düzenli olarak sergiliyor. Resimlerinizi gönderebilmeniz için mail adresi: ikliminresmi@gmail.com

Kampanya 9 yaşındaki yazar, ressam ve İklim aktivisti Rüya Aygüneş’in çağrısı ile başladı. İklim krizine dair resmi ile kampanyanın açılışını yapan Rüya Aygüneş çalışmasını şu sözlerle tarif ediyordu:

“Ben bu resmimi iklim krizi ve çevre kirliliğinden dolayı yapmıştım, hâlâ düşünüyorum, böyle ‘Bu ne ya, iklim krizi neden böyle hızlıca yaptılar ki?’ falan diye her gün düşünüyordum. Sonra bunu yapmak istedim. İlk başta böyle her gün güzel ağaç çizmek istiyordum ama bir türlü çizemiyordum. Sonra ben normal bir ağaç çizeyim dedim, sonra dışarıya baktım, pis ve kötü bir görünüm vardı. Bir gün sabah bu resmi yapmadan önceki gün böyle Şişli, çok kötü kokan bir hava durumu vardı ki bu hava durumuna benzemiyordu, kirlilik gibiydi. Ben de bu resmi birazcık değiştireyim dedim. İnsanlar böyle baksın, bunun ne olduğunu anlamaya çalışsın ve onlar da bir beyin fırtınası yapsınlar, bunun ne olduğunu birazcık düşündüreyim. Eğer bulursalar cevabını, o zaman düşünsünler iklim krizinin ne olduğunu diye ben de birazcık kirlilik yaptım resmime.”

İsveçli iklim aktivisti ‘grevci’ Greta Thunberg, Avrupa’yı saran ‘İklim İçin Okul Grevleri’ne dair ilke, tavsiye ve talepler listesi yayınladı. Yeşil Gazete’nin aktardığına göre, Thunberg’in Facebook hesabından yayınlandığı ilke ve tavsiyeler listesi:

* Şiddet yok

* Tahribat yok

* Yerlere çöp atmak yok

* (Şahsi) çıkar yok

* Nefret yok

* Karbon ayak izini en aza indir

* Her zaman bilime atıfta bulun.

FridaysForFuture (Gelecek İçin Cuma Günleri) hareketinden genç iklim liderleri hazırladıkları açık mektupta “Hoşlanın ya da hoşlanmayın, biz insanlığın kaderini değiştireceğiz” dedi.

İklim İçin Okul Grevi’ne dünya genelinden çağrılar gelmeye başladı. Türkiye’de ise bu çağrılardan ilkini 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu isimli çocuk yaptı. Atlas’ın çağrısında şunları söylüyordu:

“Ben Atlas Sarrafoğlu, 11 yaşındayım, İstanbul’da yaşıyorum, Greta Thunberg ismini ilk defa Ekim ayında duydum ve onunla ilgili videolar seyrettim. Greta geleceğimizi tehlikeye atan iklim değişikliğini durdurmak için Ağustos’tan bu yana her Cuma okula gitmek yerine parlamentonun önünde oturarak dikkati çeken 16 yaşında bir öğrenci. Tüm dünya gençlerini 15 Mart Cuma günü iklim değişikliği hareketine katılmaya davet ediyorum. Beraberce Greta’ya destek vermek ve iklim değişikliğine dur demek için seni 15 Mart’ta saat 12:00’de Bebek Parkı’nda bekliyorum.”

Atlas’ın çağrısına Türkiye genelinden çocuklar kendi çağrılarıyla cevap verdi. Dalyan’dan Samra, Ayvalık’tan Ege, İstanbul’dan Deniz, Atlas’ın çağrısını duyduklarını ve kendilerinin de iklim için okul grevine katılacaklarını sosyal medyadan açıkladı.

15 Mart’tan önce Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, sekiz yaşlarındayken iklim değişikliğini ilk duyduğunda depresyona girdiğini (başka sebepleri olduğunu da belirtiyor), bir fark yaratabileceğimi farketmesiyle bu depresyondan çıktığını söylüyordu.

İklim İçin Küresel Okul Grevi vakti geldiğinde, 131 ülke ve 2359 şehirde 1 milyon 789 bin 235 öğrenci sokaklara çıktı. İklim değişikliğine karşı verilmiş olan mücadelelerde daha önce görülmemiş bir sayıda katılım sağlanan bu etkinlik yeni hareketin ortaya çıkışının ilanı oldu.

İstanbul, Antalya, Iğdır, Sakarya, Datça, Diyarbakır ve İzmir’de bir çok öğrenci sokakta geleceklerini talep etti. Hazırladıkları pankartlar iklim krizine dikkat çekti.

Greta ve arkadaşlarının 15 Mart sonrası yaptığı etkinlikler dünya çapında sürdü ve sürmeye de devam ediyor. Bir sonraki çağrının 24 Mayıs’ta olacağı söyleniyor.

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Pazartesi  Ali Bilge’yle Ekonomi Politik

EkonomiPolitik20190429

Ekonomi Politik kayıt arşivi

09:50 – 10:00 İzel Rozental ile Haftanın Karikatürleri (Açık Gazete’de yeni köşe)

HaftaninKarikaturleri20190429

Sevgili dostumuz çizer İzel Rozental dünyadan ve Türkiye’den seçtiği haftanın karikatürlerini radyoda anlatıyor.

***

Haftanın Karikatürleri: 29 Nisan 2019

zz7

Bu haftaki programda ele aldığımız karikatürler burada…

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü Oldies

10:30 – 11:00 Kamusla Güreş (Yeni program) / Hazırlayanlar: Didem Gürzap ve Kerem Doğan

KamuslaGures29042019rec.290420191

Kelimelerin, hayata dokunan anlamları, güncel ve geçmişe dayalı anlam ve çağrışımlarıyla tekrar ele alınacağı bir program.

zz8

Kamusla Güreş kayıt arşivi

Kamusla Güreş Twitter

***

Kamusla Güreş,Didem Gürzap, Kerem Doğan, Açık Radyo, 94.9, Bahçıvan

11:00 – 12:00 Bisiklet Zinciri (Yeni program) / Hazırlayan: Muzaffer Çorlu

29Nisan

Müzik programcımız Muzaffer Çorlu yıllar sonra heyecanlı bir dönüş yapıyor. Programda müzik, film ve bilim üst şemsiyesi altında besteciler, bilim insanları ve dahi siyasetçiler nöro-bilimdeki yeni gelişmelerle birlikte ele alınıyor.

Bisiklet Zinciri kayıt arşivi

12:00 – 13:00 Jazz Club (Yeni program) / Hazırlayan: Dağhan İş

Önceki dönemlerde dansın peşinde koşturan Dağhan İş bu yayın döneminde “İçinden caz geçenler”in peşine düşüyor.

12:55 – 13:05 Yerdeniz Büyücüsü – Atuan Mezarları / Yazan: Ursula Le Guin / Çeviren: Çiğdem Erkal / Metis Yayınları / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü bu yayın döneminde başlıyor. Ne zaman biter, orası meçhul. 

13:00 – 14:00 Babil’den Sonra / Hazırlayan: Ercüment Gürçay

104meralakcay29nisan2019

Dünyanın her yanından rüzgâra bırakılmış sesler bu yayın döneminde Pazartesi günleri saat 13.00’te.

zz6

facebook.com/ercumentgr

***

AÇIK RADYO (94.9) BABİL’DEN SONRA: MERAL AKÇAY/ SETERO

Meral Akçay, 2017 yılında yayımlanan ilk albümü SETERO ile yaşadığı ve tutkuyla bağlı olduğu Anadolu coğrafyasının olağanüstü zenginlikteki kültürünü, bu toprakların kadim halklarının seslerini-sözlerini bizlere taşımış, tek tip dayatmasıyla kurgulanmak istenen “kültürel fakirliğe” giden yola bir set oluşturmaya çalışmıştı. Akçay, bu coğrafyada asırlar boyunca birlikte yaşayan kültürlerin bu albümle birlikte, birbirleri için ne kadar vazgeçilmez olduklarını bir kez daha anımsamalarını istiyordu.

İstanbul konserlerinin hemen öncesinde, bugün 13.00’de Meral Akçay Babil’den Sonra’da program konuğum olacak.

14:00 – 14:30 Hamişden Sesler / Şenay Özden ve Özhan Önder / Suriye ve Suriyeliler hakkında sürgünden sesler

HamisdenSesler20190429

Hamişten Sesler kayıt arşivi

14:30 – 15:30 Opus 94 9 / Berna Uzunoğlu

Daha önceki dönemlerde her bölümünü dâhi bir besteciye ayrılan programda, 39. yayın döneminden itibaren her bölümünü bir müzik enstrümanına ayrılıyor.

15:30 – 16:30 Yolgeçen / Rahmi Öğdül ve Evrim Altuğ / Hayatî ve kitabî patikaların kesiştiği yol ağızlarında ayaküstü konuşmalar

16:30 – 17:00 Hariçten Sanat (Yeni Program) / Gezegenden Kültür-Sanat Haberleri  / Hazırlayan: Çelenk Bafra

HarictenSanat20190429

acikradyo.com.tr/program/144512/kayit-arsivi/hariçten-sanat

Programda özellikle Türkiye’yi ilgilendiren ve/ya Türkiye’den katılımcılara yer veren uluslararası sanat gündeminden bir kesit sunulacak. Müzeler, bienaller ve sergilere özellikle odaklanarak geniş bir perspektifle sanat, mimarlık, tasarım ve müzecilik alanlarındaki yeni gelişmeleri, haberleri ve güncel tartışmaları incelenecek.

Hariçten Sanat kayıt arşivi

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Duygu Arın, Yinon Muallem, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Açık Dergi Pazartesi Murat ‘Mrt’ Şeçkin ile Kadıköy Postası

Kadıköy’deki kültür-sanat takviminin tutulduğu programda Tayfun Polat’ın Kadıköy’den göçüyle oyuncu değişikliğine gidildi. Yine bir Kadıköylü Murat ‘Mrt’ Seçkin aramıza katıldı.

Açık Dergi Pazartesi Halk Takvimi (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Kansu Şarman

HalkTakvimi20190429

***

Halk Takvimi: Şair Haydar Ergülen’den ‘Hıdrellez’

zz12

Açık Dergi’nin Halk Takvimi bölümünde, şair Haydar Ergülen, ‘Hıdrellez’i anlattı.

Açık Dergi Pazartesi  Haftanın Albümü

20:00 – 21:00 Yerli / Tayfun Polat / Ana akımın dışında kalanlar

yerlisetler.wordpress.com/

mixcloud.com/tayfun-polat/ 

facebook.com/tayfun.polat

21:00 – 22:00 Vertigo / Hilmi Tezgör ve Osman Öztürk / Savrulan şarkılar

vertigo500.blogspot.com/

***

Her hafta bir (çeviri) şiir: ‘Mayıs Türküsü’

zz14

Her Pazartesi 21:00 – 22:00 arasında yayınlanan ‘Vertigo’ programcılarından Hilmi Tezgör’un çevirisiyle Bertolt Brecht’in ‘Mayıs Türküsü’

BERTOLT BRECHT

Mayıs Türküsü

 

Bir’inde Mayıs’ın

Yürürler sırayla baba ve ana

Savaşırlar daha iyi bir hayat uğruna.

Bitmeli angarya ve yoksulluk:

Budur bizim de çabamız

Yeşildir dallar

Bayrak kızıl.

Katlanan yalnızca

Korkak olandır.

 

Aylardan Mayıs’tır

Durur sıra sıra başak tarlada.

İyi hasat–iyi hayat!

Biz de el verelim

Ki olsun bunda payımız.

Yeşildir otlaklar

Bayrak kızıl.

İş bizimdir

Ekmek bizim!

 

Türkçesi: Hilmi Tezgör

22:00 – 23:00 Ahtapotun Bahçesi / Cem Sorguç / Alter-latif müzik

ARab2019052EkinFil

ahtapotunbahcesi.blogspot.com/

23:00 – 24:00 Ay Palas / Tolga Yağlı / Bağımsız müzik

aypalas20190429

aypalas.blogspot.com/

***

01. Andy Stott – New Ground / Passed Me By
02. Lucrecia Dalt – Tar (Jan Jelinek Remix)
03. Aidan Baker, Faith Coloccia, Jon Mueller – See Through / See Through
04. Aidan Baker, Faith Coloccia, Jon Mueller – Mauve / See Through
05. The Silver Field – Gost / Rooms
06. Paniyolo – 春を描く人 (you draw a painting of spring) / 春の絵 = Spring Painting
07. Adrianne Lenker – 10 Miles / abysskiss
08. Damien Jurado – Hands on the Table / In The Shape of a Storm
09. Steve Gunn – Luciano / The Unseen In Between

24:00 – 01:00 Asfalya (Yeni program) / Hazırlayan: Gülşah Görücü

Asfalya programında Gülşah Görücü, güncel müzik sahnesinden saykodelik (psychedelic) – rock, eklektik – rock ve blues – rock parçalarına yer veriyor.