49. Yayın Dönemi başladı

zz11

Açık Radyo’nun 3 Kasım 2019’a kadar devam edecek 49’uncu yayın dönemi başladı.

Yeni yayın döneminde 210 programcı tarafından hazırlanan 147 program var. 46. Yayın Dönem’inde 14 yeni program başlıyor.  Bu yeni yayın döneminde aramıza 10 yeni programcı katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 10 programcı yeniden Açık Radyo’da.

Sonuç olarak 49. Yayın Dönemi itibariyle Açık Radyo’da en başından beri 1248 programcı 1133 farklı program yapmış olacak.

***

Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 49. Yayın Dönemi: 6 Mayıs 2019 – 3 Kasım 2019 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2019/5/9

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak, Emre Gülşer

acikgaste_10-05-2019

Açık Gazete kayıt arşivi

Günün Sözü

***

Bill McKibben ‘Yokoluş İsyanı’nı Selamlıyor!

zz6

İklim krizi üzerine dünyadaki ilk popüler kitabı 30 yıl önce yazdığından bu yana iklim adaleti mücadelesini kesintisiz sürdüren ve bu konudaki son kitabı ‘Falter: Has the Human Game Begun to Play Itself Out? (Henry Holt, 2019)’ ile ünlü yazar, gazeteci, bilim insanı ve aktivistlerden büyük övgü alan yazar, aktivist, akademisyen ve 350.org kurucularından Bill McKibben, youtube’da yayınladığı bir video ile ‘Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı)’ hareketinin sivil itaatsizlik eylemlerini okyanus ötesinden umut ve coşkuyla selamlıyor.

“Hey, Yokoluş İsyancısı dostlar! Girişiminizden dolayı size pek çok teşekkürler! Londra’nın bu krizi [iklim krizini] kabullenmesini sağlamak üzere yaptıklarınızı Atlas okyanusunun öbür yanından izlemek harika oluyor. Londra’nın, bütün Birleşik Krallık ahalisinin ve giderek bütün dünyanın dikkatini çekmeyi başardınız!… Herkesin dikkatini çektiniz, herkese esin verdiniz! Çağımızın temel meselesine parmak bastınız ve bunu herkesin dikkatini çekecek şekilde yaptınız.

Şunu da hemen söylemeliyim ki, ayrıca size şahsen müthiş minnettarım! Bu iklim kavgasında ışık yılları boyunca kendimi acayip yalnız hissetmişliğim oldu. Bütün bunlar üzerine ilk kitabı otuz yıl önce yazdım. Ve, zaman zaman kendimi, kimsenin dikkatini çekmeyi başaramadığımı düşündüğüm o karabasanların içinde bulduğum oldu. Sizin sesinizi şimdi burdan duyuyorum ben. Hepinizin bu karabasanı paylaşmakta olduğunuzu düşünmek beni üzüyor tabii, ama sesinizi herkesin duyabileceği noktaya kadar yükseltmiş olmanızdan dolayı da acayip mutluyum…

Yürüyelim arkadaşlar! Size sonsuz teşekkürler.”

Çeviren: Ömer Madra

Kaydın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Cuma Sezin Öney’le Seyyare: Türkiye ve Dünya Olayları Arasında Paralellikler, Karşılaştırmalar

Seyyare20190510

Seyyare kayıt arşivi

09:30 – 10:00 Cuma Alp Ulagay ile Spor

Spor20190510

10:00 – 10:30 Duman / Yazan: Ivan Sergeyeviç Turgenyev / Okuyan: Eraslan Sağlam / İş Bankası Kültür Yayınları

Açık Radyo’da klasik edebiyat okumaları / İvan Sergeyeviç Turgenyev 200 yaşında

10:30 – 11:00 Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam / Leyla Aslı Ünlübay

TohumdanHasadaEkolojikYasam20190510

facebook.com/bugdaydernegi/

Tohumdan Hasada Ekolojil Yaşam kayıt arşivi

***

zz1

Yaşasın kuşlar!

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı’nda bu hafta, nesli tükenmekte olan kuşları ve avcılığı konuşuyoruz.

Doğa Derneği Koruma Politikaları Sorumlusu Can Yeniyurt’un konuk olduğu programımız, yarın (10 Mayıs) saat 10.30’da Açık Radyo’da. (94.9)

Radyonuz Açık olsun!

Açık Radyo’yu internetten dinlemek için: http://acikradyo.com.tr/stream/index.html

Kaçıranlar, daha önceki programların kayıtlarına buradan ulaşabilirler: http://acikradyo.com.tr/program/84105/kayit-arsivi

11:00 – 12:00 Yeter ki İste / Hazırlayanlar: Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç

YeterKiIste10.05.2019

Ultra maratoncu çiftimiz Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç’ın farklı disiplinlerden amatör ve profesyonel sporcu konuklarıyla alanlarındaki deneyimleri paylaştıkları Yeter ki İste, bu yayın döneminde bir saatlik bir program formatıyla dinleyiciyle buluşuyor.

***

Yeter ki İsteAçık Radyo 94.9Dünyayı Koşan ÇiftDunyayi Kosan CiftElena PolyakovaAlper DalkılıçAlper DalkilicUltra MaratonRadyopodcastradiosportif yaşam kültürüAcik Radyo 94.9Acik Radyosportif yaşama kültürüsportif yasam kulturuparalimpikatıcıparalimpik atıcıAyşegül PehlivanlarAyşegül PehlivanlarHalim PehlivanlarmaratonSydneyTokyomilli takım

LanguageTurkish

Konuklarımız Türkiye Paralimpik Atıcılık Milli Takım Sporcusu Ayşegül Pehlivanlar ve Türkiye Masterlar Atletizm Kulübü’ nden başarılı sporcu babası Halim Pehlivanlar. Türkiye ve Dünya rekorlarını elinde bulunduran Ayşegül, Eylül 2019′ da Sydney’ deki müsabakalar sonrasında kota aldığı 2020 Tokyo Olimpiyatları için hazırlıklara devam edecek. Sporcularımızın, başarıları, antrenmanları ve hedefleri üzerine konuşacağımız program “acaba bugün antrenman yapsam mı, nereden başlasam?” diye düşünen dinleyicilerimiz için de birebir. Her daim umut vardır!

12:00 – 13:00 Caz Türbülans / Recep Şencan / Cazda serbest dolaşım

12:55 – 13:05 Tehanu / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak 2018’de aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü’nün üçüncü kitabına bir süre önce başladık. Ne zaman biter, orası hâlâ meçhul.

13:00 – 14:00 El Fueye / Ortaç Aydınoğlu / Tangonun büyülü kutusu

elfueye20190510

1900’lerin başında Arjantin’de doğup dünyaya yayılmış olan tangonun serüveninde Buenos Aires’in arka mahallerinden, Paris’in balo salonlarına; grand tuvalet giyinip tramvaylarla gidilen dans gecelerinden, yırtık kotla gidilen eski bir fabrikada düzenlenen milongalara; gitar çalıp söyleyen halk ozanlarından, senfoni orkestralarına; Afrika ritimlerinden, Japon ezgilerine ve tabii ki hüznün en melankolik halinden, neşenin en deli haline…

İsmini, müziğine özgün tınısını veren körüklü bir kara kutudan alan El Fueye ile tangonun büyülü kutusunu açıyoruz.

***

AÇIK RADYO (94.9) EL FUEYE “TANGONUN BÜYÜLÜ KUTUSU”

zz7

Açık Radyo’nun 6 Mayıs’ta başlayan 49. yayın döneminde, 10 Mayıs Cuma, saat 13.00’de ORTAÇ AYDINOĞLU’nun hazırlayıp sunduğu yeni bir program başlıyor; EL FUEYE

1900’lerin başında Arjantin’de doğup dünyaya yayılmış olan tangonun serüveninde Buenos Aires’in arka mahallerinin yanı sıra Paris’in balo salonları; grand tuvalet giyinip tramvaylarla gidilen dans gecelerinin yanı sıra yırtık kotla gidilen eski bir fabrikanın şantiyesinde düzenlenen milongalar; gitar eşliğinde çalıp söyleyen halk ozanlarının yanı sıra metropollerin senfoni orkestraları; Afrika ritimlerinin yanı sıra Japon ezgileri ve tabii ki hüznün en melankolik halinin yanı sıra neşenin en deli hali de bulunmaktadır.

Öte yandan tangonun; çeşitli tarihsel, kültürel, toplumsal ve bireysel olaylardan etkilenerek gösterdiği gelişimin yanı sıra etkilediği müzikler, kültürler ve nice hayatlar da vardır. Tüm bunlar kimi zaman, klasik tangonun yaydığı parlak ışığın etrafında, kutunun kıyısında, köşesinde kalır. İsmini, müziğine özgün tınısını veren körüklü bir kara kutudan alan El Fueye ile tangonun büyülü kutusunu açmaya ne dersiniz?

*YEŞİL GAZETE: https://yesilgazete.org/…/babilden-sonra-tangesta-istanbul…/

* AÇIK RADYO (94.9) BABİL’DEN SONRA: TANGESTA https://www.youtube.com/watch?v=29RT_25UPD8

* *VİDEO: https://www.youtube.com/watch?v=mYzZ82mSTvg

14:00 – 14:30  Bir Yaşam Dili (Yeni program) / Hazırlayanlar: Deniz Spatar ve Canan İrtem

BirYasamDili10.05.2019rec07.05.2019

İsmini Marshall Rosenberg’in Şiddetsiz İletişim – Bir Yaşam Dili kitabından alan programda, anlaşmazlık içindeki bütün tarafları empati ile can-ı gönülden dinleyerek anlama, bu yoldan bağlantı kurarak işbirliği zemini yaratma ve herkesin ihtiyacının gözetildiği ortak çözümler üretme sanatı olan Şiddetsiz İletişim, çeşitli boyutları ile ayrıntılı olarak ele alınıyor.

Facebook.com/Şiddetsiz İletişim Türkiye

14:30 – 15:30 Wanderer / Can Denizci / (Richard Wagner özel programı)

Doğumunun 200. yılında Richard Wagner özel programı. 19. yüzyıl operasının en önde gelen iki isminden biri olan ve müziğin üst dilinin üstadı sayılan Wagner’in hayatı ve eserleri Wanderer’de

15:30 – 16:30 Sinefil / Melis Behlil ve Yeşim Burul Seven / Sinemasever muhabbetleri

Sinefil_10.05.2019

Sinefil kayıt arşivi

***

Melis Behlil ve Yeşim Burul tarafından haftalık olarak hazırlanıp sunulan “Sinefil” Cuma günleri 15:30’da Açık Radyo 94.9’da yayınlanmakta; podcast olarak da tüm sinemaseverlerle paylaşılmaktadır.
***

Sinefil’in konuğu ‘Yuva’ filminin yönetmeni Emre Yeksan

zz5

Yuva’ filminin yönetmeni Emre Yeksan ile sinemada insan-ev-doğa ilişkisini konuştuk.

16:30 – 17:00 Kavanozdaki Yıldız (Yeni program) / Hazırlayanlar: İsmail Başöz, Haluk Levent ve Mustafa Yılmazer

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin toplumsal ve ekonomik etkilerini  kapsamlı biçimde ele almaya gayret eden bir program.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Ceyhan Usanmaz, Berna Kaytaz, Jak Kohen, Levent Öget ve Harun İzer

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

***

***

Açık Dergi’de yeni yayın dönemi: Yenilikler ve değişimler

zz11

49. yayın döneminde Açık Dergi’de ne var ne yok, hadi birlikte bakalım.

Bu sezon Kentin Kıyıya Vuran Sesi – Açık Dergi (1995 yılında Dergi de yayına, radyoyla birlikte böyle başlamış) 20 farklı bölümde, 30 programcıyla (biz eş-editör de diyoruz) hafta içi her akşam 18:00-20:00 arası yayında. Pekçok yeni bölümümüz ve değişikliklerimiz var.

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Cuma Ceyhan Usanmaz’la Bu Köşe Kitap Köşesi

Açık Dergi Cuma Zîn (Açık Dergi’de yeniden köşe) (15 Günde 1) / Hazırlayan: Mehmet Said Aydın

Yazar ve editör Mehmet Said Aydın Açık Dergi’ye geri dönüyor. Farklı kültürlerden ve alfabelerden beslenen Türkiye Edebiyatı’nın tarihinden notlar ve güncel gelişmeler, tartışmalar her hafta Açık Dergi’de.

Açık Dergi Cuma Duygular Sözlüğü ( Açık Dergi’de yeni köşe) / Yazan: Tiffany Watt Smith / Çeviren: Hale Şirin / Okuyan: Ömer Madra / Kolektif Kitap

Neredeyse her şeyin sözlüğünü yayınlama sürecine giren Açık Dergi yeni yayın döneminde duyguları da işin içine karıştırmaya karar verdi! Tiffany Watt Smith’in kaleme aldığı ve Kolektif Kitap tarafından Türkçe’ye kazandırılan Acımadan Zevklenmeye Duygular Sözlüğü, Ömer Madra’nın sesinden Cuma akşamları birer maddeyle radyo yayınına karışıyor.

Açık Dergi Cuma Üçüncü Mekan (Açık Dergi’de yeni köşe) ( 15 Günde 1) / Hazırlayan: Sevil Sarp

Dergi’nin Sevil Sarp tarafından hazırlanıp sunulan bu yeni bölümünde 15 günde 1 İstanbul’da faaliyette bulunan bir kütüphaneye gidiyoruz. Kullanıcıların ve çalışanların konuk edildiği program şehrin kültür haritasına mütevazı ve fakat kendince önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyor.

Açık Dergi Cuma Normalin Sınırları / Klinik Felsefe Sohbetleri / Alper Hasanoğlu ve Bülent Usta

“Normalin Sınırları”nda, insanları hapseden bireysel ve toplumsal sınırların ve kalıpların ötesine geçip, dinleyicilerin kendilerine ve hayatlarına başka bir açıdan bakabilmesinin olanakları araştırılan bir ‘klinik felsefe’ programı.

Teoriyle uygulamayı birleştiren yazı ve çalışmalarıyla tanınan psikiyatristlerin, psikoterapistlerin, felsefecilerin ve edebiyatçıların konuk olarak yer aldığı yayın; günümüzde ilaç tekelinin baskısı altında insanın doğasına ait normal ve doğal acının bir hastalık olarak tanımlanması tehlikesi karşısında normali koruma çabası.

“Normalin Sınırları”nı, psikiyatrist, psikoterapist, yazar Alper Hasanoğlu ile antropolog, psikoterapist, yazar Bülent Usta birlikte sunuyor.

Açık Dergi Cuma Bir Baba Indie ile Başköşe (Açık Dergi’de yeni köşe) (15 Günde 1) / Hazırlayanlar: Tuğçe Yapıcı ve Cihad Satıroğlu

Bir Baba Indie ekibi ise yine 15 günde 1, yerli sahneden bir müzisyenle kendi albümü üzerine derin bir söyleşi ve dinleme seansı sunuyor

20:00 – 21:00 Koyu Mavi / Gülçin Orgun / Türler arası

Koyumavi_10-05-2019_rec.10-05-2019

koyumavi.org/

***

zz5

Linde Nijland
The Juke Box Project (2017)
albümünden
Streets of London (Ralph McTell)
Goodbye (The Beatles)
If (Bread)
Peace Will Come (Melanie)
George Jackson (Bob Dylan)
Five Years ( David Bowie)
Time in a Bottle (Jim Croce)
Oh My Love (John Lennon)
Ballad to Easy Rider ( The Byrds)
Nights In White Satin (The Moody Blues)
A Whiter Shade of Pale (Procol Harum)
Bright Eyes (Art Garfunkel)
Song for the Asking ( Simon and Garfunkel)
ve
Linde Nijland Sings Sandy Denny (2003)
albümünden
The Sea ( Sandy Denny)
Who Knows Where the Time Goes (Sandy Denny)
bu akşam
saat 20-21 arasında 

21:00 – 22:00  Aşağı Mahalle / Ümit Baykara / New York Downtown Cazve ötesi…

twitter.com/asagimahalle

***

zz2

Norveçli usta basçı Arild Andersen’in, Clive Bell ve Mark Wastell ile çıkardığı, uzakdoğu esintili ve ambient soundlu Tales of Hackney albümünden seçmeler bu akşam 21:00 de da… Açık Radyo >

22:00 – 23:00 Mint / Efkan Kula ve Mert Emcan / Gıcır cızır plâklar

mixcloud.com/mertemcan/

Alternatif rock’ın geçmiş ve günümüz klasiklerinin çalınacağı “Mint”te Stüdyo İmge yazarları; Efkan Kula ve Mert Emcan plak koleksiyonlarının en değerli single’larını hikayeleriyle birlikte çalıyor.

23:00 – 24:00 13 Melek / Yiğit Atılgan / Zamanın ruhundan bağımsız sesler

13mele-acikradyo337

Zamanın ruhundan bağımsız seslere kulak verdiğimiz 13 Melek bu yayın döneminde Cuma günleri 23.00’te.

24:00 – 01:00 Blackout / Gürkan Vayis, Ümit Şenol / Kirli ve aksak ritimler ile Siyah müzikler

Yeni yayın döneminde Overphonic ve Blackout programları birleşip yollarına, Overphonic’in saatinde Blackout adı altında devam ediyor.

overphonic.blogspot.com/

mixcloud.com/overphonic/

blackout949.blogspot.com/

soundcloud.com/blackout949