Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi: 4 Kasım 2019 – 20 Mayıs 2020 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2019/12/2

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Yeni Ufuklar (Yeniden program) / UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgaste_03-12-2019

Açık Gazete kayıt arşivi

Günün Sözü

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Salı Ahmet İnsel’le Ufuk Turu

ufukturu20191203

Ufuk Turu kayıt arşivi

09:30 – 09:50 Açık Bilinç /  Güven Güzeldere ile Bilim ve Felsefe Sohbetleri

acikbilinc03122019rec.02122019

Açık Bilinç kayıt arşivi

Açık Bilinç program metinleri

https://twitter.com/acikbilinc

***

Siyanürlü altın arama projeleri ile direnişler, “Mülksüzleştirme Ağları” ve kamusal veriye ulaşım yolları: Gazeteci Elif İnce’yle söyleşi

03 Aralık 2019

Açık Bilinç’te gazeteci Elif İnce’yle kâr amacıyla doğa katliamı yapan büyük şirketli projelere karşı, yurttaş hak ve sorumluluklarını konuştuk.

Bu hafta konumuz, sermaye-iktidar ilişkileriyle organize olan ve kar amacıyla doğa katliamı yapan büyük şirketli projelere karşı, yurttaş hak ve sorumluluklarını, ve bu konularda nasıl bilgi sahibi olabileceğimiz.

Programın akışında üç bölüm olacak:

1. Bergama ve Kazdağları’ndaki siyanürlü altın arama projeleri ve direnişler.

2. Sermaye gruplarının birbirleriyle ve siyasi iktidarla olan ilişkilerini haritalayan “Mülksüzleştirme Ağları” çalışması.

3. Elif İnce’nin bu yıl mayıs ayında yayımlanan kitabı “Kent Ve Ekoloji Araştırmaları İçin İnternetten Kamusal Veriye Ulaşma Rehberi”.

— / —

Elif İnce, 1990-2000’li yıllarda gündemde olan Bergama maden arama projesi ve doğal alanlarının mahvedilmesine karşı çıkan Ovacık köylüleriyle ilgili pek çok haber yapmıştı.

İki örnek:

Toprağın Bekçileri: http://bianet.org/bianet/siyaset/160766-bergama-altin-madeni-direnisi-topragin-bekcileri

Hukuk Dinlemeyen Maden: http://bianet.org/bianet/siyaset/160771-bergama-hukuk-dinlemeyen-maden

— / —

Türkiye, Bergama davasında AİHM’nin 2004 kararıyla, 1 milyon Euro’ya yakın tazminat ödemek zorunda kaldı. Fakat talan sona ermedi.

Bugünlerde, Kazdağları – Kirazlı yöresindeki doğa katliamına karşı süren direniş, Bergama dönemiyle yapısal benzerlikler gösteriyor.

“AİHM’in 2004 yılında verdiği, Bergama’nın Ovacık köyünde Eurogold Madencilik şirketine verilen altın madeni işletilmesi ruhsatına ilişkin karar Kirazlı bakımından da önemli ilkeleri içeriyor.”

Rıza Türmen”in hukuki değerlendirmesi: Kirazlı Altın Madeni ve AİHM.

— / —

Bu tür projeler incelendiğinde, ortaya hep aynı şirketlerin iktidarla ilişkileri çerçevesinde belirlenen bir menfaat ağı çıkıyor.

Bu çıkar ilişkilerinin ortaya serilmesi için çalışan Mülksüzleştirme Ağları, kolektif görsel veri haritaları hazırlıyor: http://mulksuzlestirme.org

— / —

Mali kazanç uğruna doğayı acımasızca talan eden projeler hakkında bilgi edinmek için bir başka faydalı kaynak, Ekoloji Kolektifi’nin yayınları.

“Kent Ve Ekoloji Araştırmaları İçin İnternetten Kamusal Veriye Ulaşma Rehberi” (2019) bu seri içinde yer alıyor ve  sorumluluk bilincine sahip her yurttaşın internet üzerinden bilgiye nasıl ulaşabileceğini, kolayca anlaşılır bir şekilde aktarıyor.

Bergama’dan Kazdağları’na, Hasankeyf’e uzanan, siyasi ve mali çıkarlar uğruna yapılan doğa ve kültür tahribine hakkıyla karşı çıkmak için, önce bu projelerin altında yatan menfaat ağları hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli.

Kitabı, ücretsiz olarak indirmek mümkün: http://ekolojikolektifi.org/portfolio/1867/

— / —

Haftaya, temel bilimlere geri döneceğiz.

Prof. Erkcan Özcan, Kuantum Fiziği’nin temellerini anlatacak.

Bir sonraki hafta da, Prof. Cem Say’dan, teknolojinin en uç noktasındaki Kuantum Bilgisayarları’nı dinleyeceğiz.

— / —

Açık Bilinç’i salı sabahları 09.30’da dinleyebilir, podcast arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

10:00 – 10:30 İklim İçin / Yücel Sönmez, Ömer Madra ve Murat Can Tonbil

iklimicin20191203

İklim İçin kayıt arşivi

10:30 – 11:00 Ahşaptan Betona, Mecidiyeden Jetona / Pınar Erkan / Alameti kerametinden menkul kent hikayeleri

ahsaptanbetonamecidiyedenjetona20191203

“Alameti kerametinden menkul kent hikâyeleri” şiarıyla yola çıkan programda tarihten günümüze tarihsel katmanlar da deşilerek Bizans köşklerinden, sarayların altyapısının nasıl oluşturulduğuna, konutlardan ofislere, kaldırımlardan sokaklara, dehlizlerden şarap üretilen üzüm bağlarına kadar şehrin farklı unsurlarına dair az ya da çok bilinen detaylar konuşuluyor.

Ahşaptan betona Mecidiyeden jetona kayıt arşivi

***

Saraya damat olmak: “Sultana babası tarafından verilen sarayda yaşayacak, damat bey de buraya iç güveysi gelecek”

04 Aralık 2019

Ahşaptan Betona Mecidiyeden Jetona’da bu hafta Pınar Erkan, Osmanlı İmparatorluğu’nda ‘saraya damat olmayı’ işledi.

Osmanlı döneminde padişah kızlarının evlendirilmesini, kimlerle neden evlendirildiklerini konu alan programdan kısa bir kesit:

“Hanım sultan ve sultanların çocukları, annelerinin sarayında yaşar ve büyürlerdi. Kız çocukları evlenirken kendilerine saraydan, babalarının hesabından (hazine-i hassa) yüklü bir maaş bağlanır ve çok sayıda hizmetkarı bulunan bir saray verilirdi. Sultanlar için evlenmek de bir iş. 19. yüzyıl Tanzimat Dönemi, çok hareketli bir yüzyıl, büyük değişiklikler oluyor. Osmanlı yaşam biçimi ve geleneklerinin büsbütün dönüştüğü bir dönem.

Üstelik Topkapı Sarayı bırakılmış, Boğaz’da Dolmabahçe Sarayı’na taşınılmış. Evlenme ritüellerinde bir değişiklik olmamış ama.

Padişahın kızları evleneceği zaman damat, bir tür iç güveysi alınıyor. Padişahların kız çocuklarına sultan deniyordu. Padişah olmak şart değil, şehzade kızları da sultan idi. Sultana seçilip alınan damat, öyle evlendik diye sultan eşini kendi konağına filan götüremez. İzinli de izinsiz de götüremez. Sultana babası tarafından verilen sarayda yaşayacak. Damat bey de buraya içgüveysi gelecek.

Saraya damat olmanın başka bir çok koşulu var. Düğün töreninin nasıl yapılacağından, damadın sahip olduğu mülkün ve gelirinin nasıl yönetileceğine, evliliğin nasıl yürütüleceğine, nasıl yaşanacağına kadar her şey belli. Avrupa’da görülmeyecek şey, Osmanlı sultanlarının devlet görevlileriyle, tercihen asker kökenlilerle evlendirilmesi. Geçmiş tarihlerde Anadolu beyleriyle kız alıp veriyorlarmış fakat 16. yüzyıldan sonra Anadolu’da kız verilecek bey kalmayınca bu yolu tutmuşlar mecburen. İlmiye sınıfı ulemaya da kız vermiyor saray katiyen. Ulemaya ceza vermesi zor, ordu mensuplarına ise idam cezası, ne isterse verebiliyor canı isterse, sebep bu olmalı. Abdülmecid’in kızıyla evlenen Ali Galip Paşa’nın başına geldiği gibi: “Bu işlere hep sen sebep oldun köstebek kılıklı herif!” diye bir borçtan dolayı padişahtan  azar yemek, belli ki olabileceklerin en hafifi…”

Ahşaptan Betona Mecidiyeden Jetona programını salı günleri 10.30 ile 11.00 saatleri arasında Açık Radyo 94.9’dan dinleyebilirsiniz. Programın podcastine ise buradan ulaşabilirsiniz.

11:00 – 12:00 Deniz Aşırı / Deniz Pak / Bozcaadalılar, adaya yolu düşenler ve adanın kıyısına vuranlar…

bozcaadasozlugu.blogspot.com/denizairi

12:00 – 13:00 Cam Kenarı / Türlerden bağımsız yol müzikleri / Selahattin Çolak

Funk, oldschool hip-hop, jazz, jazz hiphop ve zaman zaman soul müziklerle sol şeritte ilerleyen bir müzik programı.

12:55 – 13:05 Yerdeniz Öyküleri / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak 2018’de aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü’nün dördüncü kitabına bir süre önce başladık. Ne zaman biter, orası hâlâ meçhul.

13:00 – 14:00 Musica Brasileira / Jozi Levi / Brezilya’dan müzik

9

soundcloud.com/joezeex/

14:00 – 14:30 Dünya Mirası Adalar / Asu Aksoy, Derya Tolgay ve Alp Orçun

dunya-mirasi-adalar_03.12.2019_yedek_victor_rec.20-06-2017_01

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.
Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

Dünya Mirası Adalar facebook sayfası

***
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, açık hava
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, at ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, tekne, açık hava, su ve doğa
+27

Dünya Mirası AdalarViktor Albükrek albümüne 30 yeni fotoğraf ekledi.

Salı 14.00 de 94.9 Açık Radyo-Dünya Mirası Adalar programına, Sevgili Viktor Albükrek ikinci kez konuğumuz oluyor.
Viktor Albükrek’in Atalarının Portekiz’in Albuquerque kasabasından 1500 lü yıllarda başlıyor yolculuğu. Kasaba, adını Portekiz’li, Hindistan’ı keşfeden kaşif denizci Alfonso d’Albuquerque’ten alıyor. Hollanda üzerinden Ankara’ya oradan İstanbul’a ve Büyükada’ya uzanıyor yolculuk. Adalar’da doğayla buluştuğu, çok çok mutlu olduğu günlerde başlayan Ada ve sevgili eşi Nimet Albükrek aşkı, ilk günkü gibi sürüyor💚
1. Programın podcast’ı;
http://acikradyo.com.tr/podcast/194199
Bu kıymetli, tarihe not düşen Aile albümü İçin Albükrek ailesine bin🙏

***

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, ağaç ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, okyanus ve yazı
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, at ve açık hava
+3

Dünya Mirası Adalar

Viktor Albükrek’in bir temennisi var; Prens Adaları’nın kıyılarına dökülen tüm beton ve dolgu alanlarının bir zamanlar olduğu gibi doğal kumsal haline geri döndürmek ve dört tarafı denizle kaplı Adalar’ın her yerinden denize girmek. Denize girilebilinir-özgür Adalar istiyor:) Açık Radyo– Dünya Mirası Adalar programını dinlemek isterseniz, 2- http://acikradyo.com.tr/podcast/220836
Viktor bey ile daha önce yaptığımız Programın podcast’ı;
1- http://acikradyo.com.tr/podcast/194199
82 yaşında yazdı kitabını. “Bir Zamanlar Büyükada” .
1931-1961 arasında Büyükada’da yaşadıklarını, çocukluğunu, gençliğini, hatıralarını kaleme aldı.
Albükrek’lerin Atalarının Portekiz’in Albuquerque kasabasından 1500 lü yıllarda başlıyor yolculuğu. Kasaba, adını Portekiz’li, Hindistan’ı keşfeden kaşif denizci Alfonso d’Albuquerque’ten alıyor. Hollanda üzerinden Ankara’ya oradan İstanbul’a ve Büyükada’ya uzanıyor yolculuk.

14:30 – 15:30 Yeni / Hande Akkan / Yeni Philip Glass’ın 80. yaşını kutluyor

Hande Akkan Twitter

15:30 – 16:00 Türk İşi Kovboylar / Hazırlayan: Utku Uluer / (15 günde bir)

turkisikovboylar20191203

zz1

Bugün Açık Radyo 94.9’da yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Yeni programın ismi; Türk İşi Kovboylar! – Türk Sineması ve Yeşilçam’da Westernler.

Yani Yeşilçam Arkeolojisi ile başladığımız yolculuğu daha spesifik bir başlığa taşıyoruz. Bugün saat 15:30’da yayınlanacak programda, içeriği ile ilgili detayları ve neler yapmayı planladığımızı anlatacağım. #western#yeşilçam#Türkişikovboylar#Kovboylar#cowboy#ErişteWesternEkrem GökkayaMelek Gorgun

sinematikyesilcam.com/

16:00 – 16:30 Kentin Gizli Öyküleri (15 günde 1) / Kenan Doğan

79kentingizlioykuleri03aralik2019

Olağan insan hikâyelerinin işlendiği programda her hafta bir konukla kendi yaşamını konuşuyoruz.

***

Bazen varmak için değil de yolda olmak, yoldan öğrenmek için yola çıkarsın. Kafasındaki soruların yanıtlarını bulabilmek adına çıktığı yolda, altı ay boyunca  bir çok ülke ve onlarca şehirde farklı hayatları yaşayarak deneyimleyen Ayşegül Kırşen
yaşam öyküsü ile bu hafta Kentin Gizli Öyküleri’nin konuğu. Kentin Gizli Öyküleri, on beş günde bir Salı günleri, 16.00’da, 94.9 Açık Radyo’da ve www.acikradyo.com.tr adresinde.

16:30 – 17:00 Diğerkâm (Yeni program) / Hazırlayanlar: Damla Özlüer ve Rauf Kösemen

Geçtiğimiz dönemlerde Hemzemin programını hazırlayan Rauf Kösemen ve Damla Özlüer yine sosyal fayda iletişimi üzerine daha geniş düşünmeye çağırdıkları yeni programları Diğerkâm ile bu yayın döneminde de aramızdalar.

Facebook.com/Diğerkam

***

Bugün Diğerkâm’da, Zorlu Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Aslı Alemdaroğlu ve MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut ileMZV GençlikZirvesi üzerine konuşuyoruz.

Damla Ozluer ile Rauf Kösemen’in hazırlayıp sunduğu, sosyal fayda üzerine konuşulan Diğerkâm, bugün ve her salı 16:30’da, Açık Radyo 94.9’da…

İnternetten canlı olarak dinlemek için > http://acikradyo.com.tr/stream

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı /  Duygu Argın, Sanat Deliorman, Başak Yavuz, Levent Öget ve Ceyhan Usanmaz

Dünyanın Cazı kadrosuna Caz vokalisti Sanat Deliorman dahil oluyor. Salı günleri Dünyanın Cazı ondan sorulacak.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

gezegeningelecegi20191203

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi,

***

Gezegenin Geleceği: 3 Aralık 2019

03 Aralık 2019
Fotoğraf: Yeşil Gazete

Kömür kullanımına karşı çıkan “Ende Gelände” isimli çevre örgütü Almanya’nın Brandenburg eyaletinde bulunan Welzow-Süd maden sahasında ve Leipzig yakınlarındaki Vereinigtes Schleenhain maden sahasına girerek maden çalışmalarını engelledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuoyunda “Havayı Kirletme İzni” olarak da bilinen, filtresiz termik santrallere mevzuata uyum için 2.5 yıl daha süre veren, torba yasanın 50. maddesindeki değişikliği veto etti.

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı 1 Aralık 2019 ile 29 Şubat 2020 tarihleri arasında ülkedeki 60 kömürlü termik santralden 8 ila 15’inin aşamalı olarak kapatılmasının planlandığını açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre kapatılma işlemi en eski santrallerden başlayarak uygulanacak ve kapatma takvimi elektrik talebinin güvenilir olarak sağlanması doğrultusunda belirlenecek. Geriye kalan kömürlü termik santrallerde de üretim kapasitenin en fazla %80’i sınırlandırılacak. Açıklamada ısınma kaynaklı elektrik talebin arttığı kış aylarında pik elektrik talebinin 88.600 MW’a, aşırı soğuk hava durumunda ise 91.800 MW’a ulaşacağını öngörüldüğü bildirilirken, oluşacak üretim eksikliğinin doğalgaz santralleri ile karşılanacağı bunun da LNG ithalatının artmasına neden olacağı ifade edildi. Güney Kore hali hazırda elektrik talebini %40 oranında kömürlü termik santralden karşılıyor.

İskoçya‘nın Harris Adası‘nda karaya vurduktan sonra ölen İspermeçet balinasının midesinden 100 kilogram plastik ve çöp çıkarıldı. BBC’nin haberine göre, incelemede balinanın midesinden balık ağı, halat, paket bandı, poşet ve plastik bardak dahil 100 kilogram çöp çıkarıldı. Bölge halkından Dan Parry, hemen hemen her gün sahillerde dolaşarak çöp topladıklarını belirterek, balinanın midesinden çıkanların, denizlerdeki kirlenmenin boyutunu ortaya koyduğunu söyledi.

İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı‘na (COP25) katılan Türkiye her konferansta ilettiği Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi EK-1’den çıkma talebini bu yıl geri çekti. Gerekçe, “yoğun gündem nedeniyle sonuç alınamayacağının belli olması” EK1, Paris İklim Anlaşması kapsamında emisyon azaltımına daha fazla katkı vermesi beklenen gelişmiş ülkeler listesi. Hali hazırda bu listede olan Türkiye, Ek-dışı ülkeler de denen “gelişmekte olan ülkeler” arasına girerek, Yeşil İklim Fonu’ndan yararlanmak istiyor. AA’nın haberine göre, COP25’e katılan Bakan Kurum, BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığı ikili görüşme sonrasında “BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye’nin iklim değişikliği müzakerelerindeki haklı pozisyonunu destekliyor” dedi. Türkiye’nin, Dünya Bankası Grubu, Fransa ve Almanya ile iklim eylemi konusunda ihtiyaç duyduğu finansmanın uygun koşullarla karşılanması için bir mutabakat zaptı üzerinde çalıştığını anlatan Kurum, “Ülkemizin benzer gelişmişlik düzeyindeki ülkelerle eşit muamele görmesini istiyoruz. Bunu sağlamak için Paris Anlaşması’nın öncesinde ve sonrasındaki süreçte son derece yoğun bir müzakere sürecini devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu. Kurum, Dünya Bankası liderliğinde BM, Almanya ve Fransa’nın katkılarıyla hazırlanan iklim değişikliği finans paketine temel sağlayacak Mutabakat Zaptı’nın Türkiye’nin haklı duruşuna ve hassasiyetlerine cevap veremediğini vurguladı. Türkiye’nin kendisiyle benzer gelişmişlik düzeyine sahip ülkelerin imkanlarına erişim talep ettiğine dikkati çeken Kurum, “Ülkemizin, iklim rejiminde geri bırakılmasına kati surette izin vermeyeceğiz. Ülkemiz ulusal koşullarına ve kalkınma düzeyine uygun bir pozisyona yerleştirildiğinde, yani Ek-1 listesinden çıkarıldığında sözleşme ancak o zaman bize adil bir işbirliği ortamı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Kömür kullanımına karşı çıkan “Ende Gelände” isimli çevre örgütü Almanya’nın Brandenburg eyaletinde bulunan Welzow-Süd maden sahasında ve Leipzig yakınlarındaki Vereinigtes Schleenhain maden sahasına girerek maden çalışmalarını engelledi. Göstericilerin bir bölümü de yine Brandenburg eyaletindeki Jänschwalde maden alanında protesto gösterileri düzenledi. Çevre örgütü toplamda yaklaşık 4 bin göstericinin söz konusu maden sahalarındaki çalışmaları engellemek amacıyla protestolara katıldığını açıkladı. Göstericilerin bu şekilde Alman hükümetinin yetersiz gördükleri iklim politikalarını protesto ettikleri vurgulandı. Hareketin sözcüsü Johnny Parks “Kritik bir noktadayız. İklim krizini durdurabileceğimiz zaman aralığı çok hızlı bir şekilde kapanıyor” ifadelerini kullandı. Parks “Bugünkü protestomuzla madenin tamamen kapatılması gerektiğine dikkat çekiyoruz” dedi. Bir başka sözcü Sina Reisch ise Alman hükümetinin tartıştığı ve kömür kullanımına son vermeyi öngören yasanın tamamen yetersiz olduğunu savundu. Reisch kömür kullanımının bir an önce sonlandırılması gerektiğinin altını çizerken, ancak bunun faturasının sektörde çalışanların sırtına yüklenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

***
Salt’ta düzenlenen Bu Son Şansımız Mı? film programı Açık Radyo’da Açık Açık Dergi’de Fatma Çolakoğlu ile değerlendirdik.
***

“Bu Son Şansımız Mı?”: Ekolojik felaketin kıyısında belgeseller

03 Aralık 2019
Salt / The Hottest August

Salt’ta düzenlenen Bu Son Şansımız Mı? film programını Fatma Çolakoğlu ile değerlendirdik.

SALT tarafından ilk kez, Paris Anlaşması’nın onaylandığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 21. Taraflar Konferansı (COP21) paralelinde gerçekleştirilen Bu son şansımız mı? programı beşinci yılına girdi.

Tarihin en sıcak yıllarından biri olarak kayda geçen 2015’ten bu yana İstanbul ve Ankara’da, iklim değişikliği meselesini çevresel, kültürel ve ekonomik yönlerden irdeleyen 40 belgesel film gösterildi. Herkesi çevre üzerindeki bireysel ve küresel etkileri sorgulamaya, aciliyet ve
sorumlulukları değerlendirmeye teşvik eden program kapsamında bu yıl 3-8 Aralık’ta SALT Beyoğlu’nda sekiz, 18-20 Aralık’ta Goethe Institut-Ankara’da beş belgesel yapım sunulacak.

Bu son şansımız mı? gösterimleri herkesin katılımına açık.

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı Süre
Keynor
Bedruthan Steps (50.48068, -5.03)
Preservation
4:30
Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Salı Dünyayı Okumak / Aytaç Timur ve Akif Pamuk

dunyayiokumak20191203

Yazmaya övgü. Eleştiriye ve eleştirmene kapı. Düşünmeye, düşünceye, üretmeye ve tartışmaya alan açmayı amaçlayan bir kültür programı

facebook.com/dunyayiokumak/

Açık Dergi Salı 18:50 Harici Bellek / Şarkılarla Dünya Tarihi / Murat Meriç

Şarkılarla Memleket Tarihi programıyla geçtiğimiz dönemlerde çok sevilen Murat Meriç, Açık Radyo’ya geri dönüyor. Müziğin bellek ile ilişkisini konu edinen bu yeni yayında Meriç, insanlık tarihinden vakaların izlerini plaklar/kayıtlar aracılığıyla sürüyor.

Açık Dergi Salı  Kulis Sesleri – Bircan Yorulmaz (Ayda 1)

Program kaydı

20:00 – 21:00 Açık Şemsiye / Hakan Gürvit, Levent Dönmez, Mehmet Yusuf ve Şebnem Sühel Grimm / Gelmiş geçmiş tüm müzik türleri

21:00 – 22:00 Gitaresk / Jak Kohen, Gonca Açıkalın ve Meral Akman / Neo-klasik rock ve fusion

gitaresk.com/

***

03 Aralık 2019
21:00-22:00

Sıra Müzisyen(ler) Albüm Parça Süre
Woodstock 40 Yaşında Serisi – Sly & The Family Stone – “The Woodstock Experience”
1.

Sly & The Fanily Stone

The Woodstock Experience (69/09)

Sly & The Family Stone - The Woodstock Experience

M’Lady

07:46

2.

Sing a Simple Song

05:13

3.

You Can Make It If You Try

05:36

4.

Everyday People

03:15

5.

Dance to the Music

04:28

6.

Medley: Music Lover / Higher

07:50

7.

I Want to Take You Higher

06:43

8.

Love City

06:04

9.

Stand!

03:20

Destekçi: Burak Seyhun

22:00 – 23:00 Esintiler / Seda Binbaşgil / Jazz

23:00 – 24:00 Psychoacoustics (Program gününde ve saatinde değişiklik) / Hazırlayanlar: Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Cumartesi geceleri 02.00’de yayınlanan Psychoacoustis bu yayın dönemi Salı geceleri saat 23.00’de

24:00 – 01:00 Numune Hastanesi / Cüneyt Bolak / Ses Gezegeninde Örnek avı

Kaydedilmiş her türlü ses, bir progresif rock şarkısı ya da bir hint ragası, “Eşkıya” filminden bir diyalog ya da eski bir tv reklamı prodüktörlerin ellerinde yeniden hayat bulur. Doktor Frankenstein’ın canavarı gibi! 70lerin sonunda sampler’ın icadıyla müzik bir daha eskisi gibi olmadı. Özellikle Hip Hop’ta kesilen, biçilen ve yeniden hayat bulan “numune”lerin masaya yatırıldığı Numune Hastane’sinde örneği alınan ve bu örneklerle yapılan şarkıların izi sürülüyor. Sampling marifetiyle üretim yapan prodüktörler ve bu üretimleri altyapı olarak kullanan rapçilerin de konuk olduğu Numune Hastanesi dinleyicilerini “Ses Gezegeni’nde Örnek Avı”na davet ediyor.

facebook.com/Numune.Hastanesi