Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi: 4 Kasım 2019 – 20 Mayıs 2020 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2019/12/4

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgaste_05-12-2019

Açık Gazete kayıt arşivi

Günün Sözü

***

***

‘Grevci’ Greta: İnsanlar ‘öfkeli çocukları’ hafife alıyor

05 Aralık 2019
Fotoğraf: Twitter/Greta Thunberg

İklim aktivisti ‘Grevci’ Greta Thunberg, yetişkinlerin gençleri iklim değişikliği konusunda öfkelendirmeyi bırakması gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İspanya’daki iklim zirvesine katılmak için ABD’den katamaranla iki hafta süren yolculuğu sonunda Portekiz’de karaya ayak basan Thunberg, orada yaptığı açıklamada “İnsanlar öfkeli çocukların gücünü hafife alıyor” dedi.

Bir gazetecinin yetişkinler tarafından sinirli görüldüğü hakkındaki sorusuna yanıt veren Thunberg, “Sinirliyiz, öfkeliyiz ama bunlar iyilik için” dedi ve ekledi:

“Sinirli olmamızı istemiyorlarsa belki de bizi sinirlendirmeyi bırakmaları gerekir.”

Thunberg seyahatinin başlangıcında ABD’den Şili’ye gitmeyi planlamıştı.

Fakat Şili’deki halk isyanları nedeniyle iklim zirvesi İspanya’ya alınınca Thunberg de yeni bir rota çizmek zorunda kaldı.

Avustralyalı YouTube’cular Riley Whitlum ve Elayna Carasu ile İngiliz profesyonel yatçı Nikki Henderson ile yola çıkan Thunberg’in Avrupa’ya varması iki haftadan uzun sürdü.

Katamaran enerji için güneş panelleri ve hidroelektrik jeneratörü kullanıyor. Fakat yatçı Henderson’un bu seyahat için İngiltere’den ABD’ye uçtuğuna yönelik haberler bu seyahatin karbon salımının sorgulanmasına yol açtı.

***

***

Massive Attack: Yıllardır dünyayı turladık, gezegeni kurtarmak için değişmek zorundayız

05 Aralık 2019
Fotoğraf: unhcr.org

Müzik endüstrisi büyük bir karbon etkisi yarattı. İklim uzmanlarıyla çalışan bir grup olarak bizler kendimizinkini en aza indirmeye çalışacağız.

Bu makale Massive Attack adına müzisyen Robert Del Naja tarafından yazılmıştır.

Müzik endüstrisi büyük bir karbon etkisi yarattı. İklim uzmanlarıyla çalışan bir grup olarak bizler kendimizinkini en aza indirmeye çalışacağız.

Okul grevleri ve kitlesel eylemci tutuklamalarıyla halk bilincine aşılanan iklim aciliyeti, pozitif eylemlilikten daha fazla iç gözlem yaratmış gibi görünüyor. Kişisel fedakârlık, ikiyüzlülük ve yaşam tarzı değişikliği etrafındaki tartışmalar oldukça ses çıkarıyor ancak kısa süre önce iklim uzmanı Michael Mann’ın da vurguladığı gibi, bu yaklaşım felaketi önlemek için gerekli olan sistem değişikliğine dair yaygın talebin arada kaybolması tehlikesini yaratıyor.

Bu tartışma, müzik endüstrisinde de oldukça canlı (ve eşit derecede karışık). Öncelikli önem, genellikle tek kullanımlık plastikler veya grubun uçakla yolculukları gibi konulara verilmekte. Her ne kadar bu konular da önemli olsa da, bulgular göstermektedir ki izleyici taşımacılığı ve mekânların elektrik kullanımı gibi faktörler, büyük müzik etkinliklerinin ürettiği tüm CO2 emisyonunun %93’ünü oluşturmaktadır.

Yıllardır dünyayı turlayan bir grup olarak, bu konu üzerinde derinlemesine düşünmek için gerekçelerimiz var. Her ne kadar kendimizin ve endüstrimizin karbon etkisi hakkındaki endişeler bizim için yeni olmasa da, konunun aciliyeti ile ilgili kaygılar yeni. Geçtiğimiz yıl BM Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli, “toplumun tüm yönlerinde hızlı, geniş kapsamlı ve benzeri görülmemiş değişiklikler” için çağrıda bulundu ve karbon emisyonunun eğlenceye bakılmaksızın zararlı olduğunu belirtti. Başka bir deyişle, turda olanlar turda kalmıyor.

Neredeyse yirmi yıldır bireysel adımlar attık – birçok grup gibi ağaç dikimi için para ödedik, tek kullanımlık plastiklerin kullanımını yasakladık ve mümkün olan her yere trenle seyahat ettik. Gelişmiş karbon dengeleme modellerini araştırdık, ancak bu programları araştırırken ciddi sorunlarla karşılaştık.

İlk olarak, dengeleme kavramı, varlıklı kişilerin zevk aldığı yüksek karbon salımlı eğlence aktivitelerine eylem sorumluluğu ve fedakârlığını başkalarına aktararak devam edebileceği yanılsamasını yaratır. -genellikle de güney yarım küredeki daha yoksul uluslardaki insanlara-. Bulgular, dengeleme programlarının sorunun oluşumunda en az rol oynayan ve söz hakları olmayan yerli ve kırsal topluluklar için ciddi hasara yol açabileceğini öne sürmekte.

Sonuçta, karbon dengeleme, emisyonu azaltmak yerine bir yerden diğerine aktarır. Avrupa komisyonu, projelerin % 85’inin “gerçek” veya “ölçülebilir” bir azalma sağlamasının mümkün olmadığı konusunda uyarırken, BM çevre programı yakın zamanda dengelemenin “eylemsizlik için serbest geçiş” aracı olarak kirleticiler tarafından kullanılamayacağını belirtti.

Ayrıca turnelere çıkmayı tamamen bırakmayı da konuştuk – ki bu dikkate değer önemli bir seçenek. Ancak gerçekte, gerekli etkiyi elde etmek için bütün uluslararası grupların turlamayı bırakması gerekli. Yüzlerce grubun dâhil olduğu büyük bir istihdam endüstrisinde bu gerçekleşecek gibi görünmüyor. Şu anda gerçekleştireceğimiz her bireysel eylem, endüstrimiz beraber hareket etmediği takdirde boşuna olacak. Bir sistem değişikliği yaratmak için kolektif eylemlilik dışında önümüzde başka gerçek bir alternatif yok.

Bugün, tipik turne döngülerinin karbon ayak izini haritalandırmak ve özellikle sektörümüzde CO2 emisyonunun üretildiği üç alan olan grup seyahatleri ve üretim, izleyici taşımacılığı ve mekân konularını incelemek için ünlü Tyndal Centre for Climate Change Research (İklim Değişikliği Araştırması için Tyndal Merkezi) ile çalışacağımızı açıklıyoruz. Ortaya çıkacak dekarbonizasyon yol haritası, emisyonun hızlı ve önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı olmak adına diğer turlayan gruplarla, organizatörlerle ve festival/mekân sahipleriyle paylaşılacaktır.

Net gerçek şu ki, bunu başaramamız konunun bizim elimizden çıkması anlamına gelecektir. Geçtiğimiz aylarda (büyük ölçüde grevler ve tutuklananlar sayesinde) İngiltere’de 245 yerel yönetimde iklim aciliyeti ilan edildi, bunlardan 149’u 2030 yılı veya daha öncesinde sıfır emisyon hedefini belirledi. Bu yerel yönetimlerin arasında sadece festival sektörü için en yoğun katılımlı beş İngiltere açık hava etkinliği olan Glastonbury, Download, Reading/Leeds, V Festivals ve Creamfields festivallerinin her biri için lisans veren makamlar yer almaktadır. Kaçınılmaz olarak bu festivallerin etkinlik planları karbon emisyonu ile ilgili zorunlu kurallar içereceği için emisyonların çarpıcı ve devamlı bir şekilde azaltılmaması durumunda bu festivallere lisans verilme olasılığı oldukça zayıf.

İçinde bulunduğumuz kutuplaşmış sosyal iklim dikkate alındığında, moral yükseltici ve birleştirici kültürel etkinlikler günümüzde her zamankinden daha önem teşkil etmekte ve hiç kimse bu etkinliklerin ertelendiğini ya da iptal edildiğini görmek istemez. Bu nedenle önümüzdeki zorluk, daha fazla taahhüt, söz ve yeşil aklama (greenwashing) başlıklarından uzak durmak ve onun yerine büyük bir değişimi benimsemek.

Tyndall Merkezi tarafından hazırlanan raporun her probleme çözüm sağlamayacağını ve rapordaki bulguların gerçek hayata uygulanmasının bizler ve sektördeki bizim kadar değişim yaratmaya hevesli meslektaşlarımız için önemli değişimler gerektireceğini biliyoruz. Ancak aciliyet bağlamında, iş yapmaya her zamanki gibi devam etmek – doğası, yüksek profili veya popülerliğinden bağımsız olarak – kabul edilemez.

Açık Radyo için çeviren: Cansu Yapıcı

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Dikilen Kaya / Standing Rock (15 günde 1) / Bikem Ekberzade

standingrockdikilenkaya20191205

dikilen kaya, bikem ekberzade

Intro videosu

Intro ses

Bikem Ekberzade’nin yeni kitabı Standing Rock: Greed, Oil and the Lakota’s Struggle for Justice 3 Ocak 2019’dan itibaren her 15 günde bir sabah 9-9:30 arası Açık Radyo 94.9 FM’de ve acikradyo.com’da.

Twitter Dikilen Kaya hashtagi

Twitter/Bikem.Ekberzade

09:30 – 10:00 Güncel Hukuk Dergisi’nde bu ay (Ayda 1)

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü / Oldies

10:30 – 11:00 Ekonomi&Ekoloji / Pelin Cengiz, Barış Gençer Baykan, Serkan Ocak ve Mahir Ilgaz

ekonomiekoloji05.12.2019

ekonomiekoloji05122019

ekonomiekoloji20191205

Ekonomi Ekoloji kayıt arşivi

Facebook.com/Pelin Cengiz

11:00 – 11:30 Yeşil Bülten (Yeni program) / Hazırlayan: Utku Zırığ

yesilbulten05.12.20191

İMC Televizyonunun kült programı Yeşil Bülten bu yayın döneminde Açık Radyo’da

Yeşil Bülten kayıt arşivi

11:30 – 12:00 Açık Mimarlık / Hüseyin Kahvecioğlu, İpek Akpınar, Yağmur Yıldırım ve Cenk Dereli / Mimarlığın tüm halleri üzerine konuşmalar

acikmimarlik20191205

acikmimarlik.blogspot.com/

Açık Mimarlık facebook sayfası

Açık Mimarlık kayıt arşivi

facebook.com/yagmurlyildirim

***

Ümit Hamlacıbaşı ile duyusal yürüyüşler ve bir duyumsama mekânı olarak Kapalıçarşı üzerine

05 Aralık 2019

Kapalıçarşı, görsel: Wikimedia Commons

Konuğumuz antropolog ve yazar Dr. Ümit Hamlacıbaşı ile bir duyumsama mekânı olarak Kapalıçarşı’yı ve gerçekleştirdiği “duyusal yürüyüş”leri konuştuk. Hamlacıbaşı için duyusal yürüyüşler, mekânı farklı duyusal deneyimlerin dahil olduğu bir “uz alanı” olarak algılamayı sağlıyor. Bu yürüyüşleri, devinimin esas olduğu Kapalıçarşı gibi mekânları araştırmak için bir araç olarak kullanıyor; mekânla uydu direktifleri üzerinden ilişki kurduğumuz çağımızda, Kapalıçarşı’da ilerlerken duyularımızı kullanmak, gözlemlemek, koklamak, hissetmek zorunda olduğumuzu belirtiyor. 30 kişiye kadar gruplarla gerçekleştirdiği, bir buçuk ila üç saat süren duyusal yürüyüşlerin, o anda yanımızdaki kişilerle aynı sürece ortak olmayı ve deneyimleri paylaşmayı, böylece “zihinsel haritamıza yeni bir parça eklememizi sağladığını” ifade ediyor.

12:00 – 12:55 Afrikon (Yeni program) / Hazırlayan: Ufuk Aktaş

“Afrika üzerinde dolaşan sesler” şiarıyla yolan çıkan programda her hafta Afrika’nın başka bir ülkesinden geleneksel ve gelenekselden beslenen yeni icralar dinliyoruz.

12:55 – 13:05 Yerdeniz Öyküleri / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak 2018’de aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü’nün dördüncü kitabına bir süre önce başladık. Ne zaman biter, orası hâlâ meçhul.

13:00 – 14:00 Aheng-i Hengâme / Alper ve Esra Kaliber / Soul, Funk ve Afrika müzikleri

ahengihengame05.12.2019rec30.11.2019

 ahengihengame.blogspot.com/

14:00 – 14:30 Günün ve Güncelin Edebiyatı / Seval Şahin / Romanlar, Hikâyeler, Kahramanlar

gununguncelinedebiyati05.12.2019rec.31.10.2019.aslibicen1

twitter.com/sevalsahinn/media

Günün ve Güncelin Edebiyatı kayıt arşivi

Twitter.com/Guncel Edebiyat  

***

Günün ve güncelin edebiyatı
***

Aslı Biçen ile Söyleşi: Elime Tutun, İnceldiği Yerden, Tehdit Mektupları (1. Bölüm)

06 Aralık 2019
Bu hafta konuğumuz Aslı Biçen ile Elime Tutun, İnceldiği Yerden ve Tehdit Mektupları adlı eserlerinden bahsettik. Eserlerindeki ortak özellikler hakkında konuştuk. Söyleşimiz haftaya devam edecek. 

Aslı Biçen ve eserleri hakkında bkz.

https://www.metiskitap.com/catalog/author/855

Programımız hakkında Soru ve önerileriniz içinTwitterFacebook 

14:30 – 15:30 Notalarla Sohbet / Zerhan Gökpınar / Açıklamalı ve karşılaştırmalı bir klasik müzik programı

Notalarla Sohbet – Zerhan Gökpınar

***

Bu perşembe Notalarla Sohbet programımızda kemancı-besteci Ilgın Ülkü’yü ağırladık; saat 14.39/94.9 Açık Radyo’dayız, sohbetimize bekleriz🎶🎤🎧 www.acikradyo.com.tr

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

15:30 – 16:30 Hukuk Güvenliği (Yeni program) / Hazırlayanlar: Bahri Belen ve Aynur Tuncel

hukukguvenligi20191205

Hukuk güvenliğinin enine boyuna konuşulduğu programın sürekli konuğu Aynur Tuncel bu yayın döneminde aslî programcı kadrosuna dahil oldu.

16:30 – 17:00 Toplumsal Dönüşümde Sosyal Grişimcilik / Hülya Denizalp ve Ayzen Atalay Durmuşoğlu

toplumsaldonusum20191205

21-kasim-2019-toplumsal-donusum-icin-sosyal-girisimcilik-programinin-konugu-ted/

sosyalgirisimci-lik.blogspot.com/

facebook.com/pages/Toplumsal-dönüşüm için Sosyal Girişimcilik-(Social Entrepreneurship)

http://hulyadenizalp.net/

hulyadenizalp.net/radyo-programlari/

Fotoğraf açıklaması yok.

Hulya DenizalpAçik Radyo‘da.

2002 yılında
@acikradyo da başladığım “Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Programı,
2010 yılından itibaren🎙️🎧🎙️🎧 #Toplumsaldönüşümiçinsosyalgirişimcilik olarak devam etmektedir.

📻 2019 yılından itibaren radyo programımın kayıtları
#hulyadenizalp.net e yüklenmektedir.
🔊🔊🔊🔊🔊🔊🔊Daha önceki yayınları ise
http://sosyalgirisimcilik.biz/ den dinleyebilirsiniz. 

***

05 Aralık 2019 Perşembe günü, saat 16.30 da Açık Radyo “Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik programının konuğu; Türk Eğitim Derneği.

TED İstanbul Temsilcisi Zuhal Saraç, TED bursiyeri ve gönüllüleri olan Fatma Gömen ve Ersin Beyhan ile 1928 yılında Atatürk’ün öncülüğünde kurulan derneğin 91 yıl içinde yapılan çalışmaları ve gelecek planlarını hakkında konuştuk.

Programı 94.9 fm den veya http://acikradyo.com.tr dinleyebilirsiniz

ÖNEMLİ NOT: Programı saat 16.30 da dinleyemezseniz, kaydına daha sonraki günlerde http://hulyadenizalp.net/radyo-programlari ve/ya http://acikradyo.com.tr/program/45121/kayit-arsivi den ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf açıklaması yok.
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, iç mekan
***

5 Aralık 2019 Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik programının konuğu; TED

05 Aralık 2019 Perşembe günü, saat 16.30 da Açık Radyo “Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik programının konuğu; Türk Eğitim Derneği.

TED İstanbul Temsilcisi Zuhal Saraç, TED bursiyeri ve gönüllüleri olan Fatma Gömen ve Ersin Beyhan ile   1928 yılında Atatürk’ün öncülüğünde kurulan derneğin 91 yıl içinde yapılan çalışmaları ve gelecek planlarını hakkında konuştuk.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Duygu Argın, Sanat Deliorman, Başak Yavuz, Levent Öget ve Ceyhan Usanmaz

facebook.com/pages

dunyanincazi-loget.blogspot.com/

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

gezegeningelecegi20191205

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

***

Gezegenin Geleceği: 5 Aralık 2019

05 Aralık 2019
Fotoğraf: WWF

WWF – Dünya Doğayı Koruma Vakfı  yayınladığı son raporda bugün Akdeniz’in sadece yüzde 1,27’sinin etkin bir şekilde korunduğunu, bunların da ağırlıkla Akdeniz’in kuzeyinde yer aldığını açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın  hazırladığı “Yenilenebilir Enerji 2019 Raporu”nun Türkiye lansmanı düzenlendi. Güneş enerjisinin önümüzdeki beş yıla damgasını vuracak bir yükseliş sergilemesinin beklendiğini vurgulayan Uluslararası Enerji Ajansı Kıdemli Enerji Analisti Heymi Bahar, yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjide beklenen bu çarpıcı artış oranlarına karşın bu artışın sürdürülebilir enerji üretimi hedefleri açısından hâlâ yeterli olmadığına dikkat çekti. Rapora göre, güneş ve rüzgar önümüzdeki beş yılda dünya elektrik kapasite büyümesinin %70’ini temsil edecek. Bu büyümenin güvenli ve düşük maliyetli bir biçimde şebekeye entegrasyonu için yeni politikalar gerekiyor. Dağıtık sistemlerin sürdürülebilir büyümesi için hem yatırımı çekici hale getirecek hem sabit şebeke gelirlerini teminat altına alacak hem de şebeke maliyet yükünü tüketiciler arasında adil bir biçimde tahsis edecek dengeli kamu politikalarına ihtiyaç var.

Dünya Sağlık Örgütü iklim değişikliğine yönelik yeni raporunu açıkladı. BM’nin alt kuruluşlarından DSÖ’nün 101 ülkede yaptığı araştırma sonuçlarına göre hazırlanan raporda, pek çok ülkenin iklim değişikliğine karşı hazırladıkları planları hayata geçirmediklerinin altı çizildi. Raporda “İklim değişikliğinin etkilerinden insan sağlığını korumak her zamankinden daha acil” ifadesine yer verildi. Ayrıca ülkelerin gittikçe artan bir şekilde iklim değişikliğine önem vermesinin yeterli olmadığına vurgu yapıldı. Raporda, iklim değişikliğine yönelik plan ve stratejileri hayata geçirebilmesi için ülkelerin gerekli finansmanın sadece %38’ini tedarik edebildiği, bu durumun da endişe verici olduğuna işaret edildi. İklim değişikliğinin, aşırı sıcaklıklar, stres, kolera ile sıtma dahil sivrisinek kaynaklı hastalıklarla insan sağlığına doğrudan zarar verdiği ifade edilen raporda, bu sorunun potansiyel olarak “21. yüzyılda en büyük sağlık tehdidi olabileceği” uyarısı yapıldı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “İklim değişikliği sadece gelecek nesillerin ödemesi gereken bir fatura değil, aynı zamanda insanların günümüzde sağlıklarıyla ödedikleri bir bedel” ifadesini kullandı. Adhanom, ülkelerin “İklim değişikliğine karşı harekete geçmek ve insan sağlığının günümüzde ve gelecekte korunması için ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olmalarının ahlaki bir zorunluluk” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

WWF – Dünya Doğayı Koruma Vakfı  yayınladığı son raporda bugün Akdeniz’in sadece yüzde 1,27’sinin etkin bir şekilde korunduğunu, bunların da ağırlıkla Akdeniz’in kuzeyinde yer aldığını açıkladı.  Rapora göre, Akdeniz ülkeleri, denizlerinin yüzde 10’unu koruma altına alma ve bölgedeki denizel biyolojik çeşitlilik kaybını durdurma konusunda vermiş oldukları taahhütleri yerine getiremedi. Barselona Sözleşmesi‘ne taraf olan Akdeniz ülkeleri, denizlerin korunması konusunda kat ettikleri yolu masaya yatırmak üzere İtalya’nın Napoli kentinde bu hafta bir araya geldi. Toplantıda hükümetlerin, denizel biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmak ve mevcut kayıpları geri kazanabilmek için 2020 sonrasına yönelik yeni eylem planları üzerinde anlaşma sağlamaları bekleniyor. 1976 yılında kabul edilen Barselona Sözleşmesi, Akdeniz’in kirliliğe karşı korunmasını ve eşsiz denizel biyolojik çeşitliliğini korumayı amaçlıyor. WWF’in raporu, Barselona Sözleşmesi’nin ve sözleşmeye taraf olan ülkelerin bu amaçlarına ulaşamadığı gibi Akdeniz’in, petrol ve doğal gaz faaliyetlerinin baskısı altında bulunduğunu ortaya koyuyor. WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Sedat Kalem, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi: ‘’Barselona Sözleşmesi, Akdeniz ülkelerine işbirliği için eşsiz bir fırsat sunuyor ancak bugün gelinen noktada radikal bir değişime ihtiyaç var. Akdeniz ülkelerinin, denizel biyolojik çeşitliliği koruma konusundaki ilgisinin yetersizliği denizlerimizin her türlü tehdide ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı savunmasız kalmasına neden olurken, denizlerde sürdürülebilir bir ekonomiyi gerçekleştirme çabalarını da olumsuz etkiliyor’’ dedi Dr. Sedat Kalem.

15 filtresiz termik santrale 2,5 yıl daha hava kirletme izni verilmesini öngören ve  kabul edilen Madde 50’nin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmesinin ardından TMMOB Kimya Mühendisleri Odası bir açıklama yayınladı. Açıklamada özel sektöre devredilmesiyle yalnızca kâr için çalışan termik santrallerin kapatılması gerektiği söylendi. Santrallerin çevre mevzuatına uyum için gerekli yatırımları yapmaları getiren muafiyet süresinin uzatılmamasına rağmen bu yatırımların 2019 sonuna kadar yapılmayacağı söylenen açıklamada “ortada kirletmeye devam edilmesi için yaratılmış fiili bir durum var” denildi. Açıklamada termik santraller ile ilgili sorunların santrallerin yönetiminin özel sektöre bırakılmış olması ve özel sektörün yurttaş sağlığını dikkate almamaları gösterildi. Santrallerin üretime ara vermesinin ülkedeki elektrik arz güvenliğini riske sokacağı yönündeki gerekçelerin doğru olmadığı söylenen açıklamada şu veriler paylaşıldı: ‘’Türkiye`nin kurulu gücü 90 bin MW`ı aşmış olup, en yüksek talep, yaz aylarında 46 bin MW civarında. 2018 yılı rakamlarına göre güvenilir üretim kapasitesi brüt talepten 123 milyar kilowattsaat kadar fazla. Diğer bir deyişle Türkiye`de kurulu güç fazlalığı görünmekte. Kaldı ki, çevre konusunda gerekli yatırımların yapılması yükümlülüğü bugünün konusu olmayıp bu santrallar özelleştirildiğinden beri bilinen bir durum. Yetkili makamların zamanında konuyu takip ederek gerekli yatırımların yapılmasını sağlamak yerine, şirketleri önlem almamaya teşvik edercesine sürekli olarak erteleme girişimlerini devreye soktuktan sonra, şimdi kamuoyunun önüne arz güvenliği gerekçesi ile çıkmaları kabul edilemez’’ dendi.

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Seçil Türkkan – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Açık Dergi Perşembe Melis Behlil ile Sinemalardan

Açık Dergi Perşembe Beraber ve Solo Ahkâmlar (Açık Dergi’de yeni köşe) / 15 günde bir / Hazırlayanlar: Seyit Ali, Turgut Yüksel ve ve Mehmet Kekik

Farklı disiplinlerden 3 insanın müzik dinleme serüvenleri.

Açık Dergi Perşembe Sarı Tuğlalı Yol / Zeynep Arıca ve Burak Dinler / Müzikal Tiyatro’da bir gezinti

Müzikal tiyatro tarihinden klasikler hem ses kayıtları hem de sahne notlarıyla bu yayın dönemi Açık Dergi’de. Eski programcımız Zeynep Arıca’nın yanına sahne arkadaşı Burak Dinler’i alıp sunacağı Sarı Tuğlalı Yol’da amatör ve profesyonel müzik grupları da zaman zaman yayına konuk oluyor.

Açık Dergi Perşembe Fransız Öpücüğü (Gün ve saat değişikliği) / Hazırlayan: Devrim Özkan

Şansonların ötesinde çağdaş Fransızca müzik programı Fransız Öpücüğü bu yayın döneminde on beş günde bir, üstelik bir saatlik formatıyla Açık Dergi’de bizlerle. Devrim Özkan, özel profilleri ve muhtelif anekdotlarıyla güncel müziğin Fransızcasına bakmayı sürdürüyor.

Twitter.com/Fransız Öpücüğü

20:00 – 21:00 Caz Orkestrası / Hülya Tunçağ / Dünden bugüne büyük caz / orkestraları

21:00 – 22:00 Sosyal Müzik (Yeni program) / Hazırlayanlar: Gonca Açıkalın, Sina Hakman)

acikradyo.com.tr/program/sosyal-muzik

“Caz ve cazdan etkilenen müzikler” şiarıyla yola çıkan programda, caz müziğine, cazla ilişkili ya da ondan esinlenip etkilenmiş müziklere yer veriliyor.

***

5 Aralık 2019 – Rock Kaplama

05 Aralık 2019

Caz müzisyenleri özellikle son yıllarda bol bol rock parçalarını cover’lıyor yani “kaplıyorlar”. Bu hafta böyle harika “kaplamalar” seçtik sizin için.

Playlist:

Şarkıcı / Yorumcu Parça Adı Albüm Adı Süre
Julian & Roman Wasserfuhr
Behind Blue Eyes
Running
6:51
Iiro Rantala, Lars Danielsson, Peter Erskine
Little Wing
Hendrix In The Spirit of Jazz
4:56
Nils Landgren, Michael Wollny, Wolfgang Haffner, Lars Danielsson
If You Love Somebody Set Them Free
4 Wheel Drive
3:54
Jacqui Naylor
Ain’t No Sunshine
You Don’t Know Jacq
5:28
Becca Stevens Band
Higher Love
Perfect Animal
5:21
Bill Frisell
I Heard It Through the Grapevine
East/West
8:00
22:00 Alçak Basınç / Popüler kültürün kıyısında yeşeren, alternatif, yenilikçi müzik akımları / Harun İzer

Popüler kültürün kıyısında kenarında yeşeren alternatif ve yenilikçi müzik akımlarının izini süren Alçak Basınç bu yayın döneminde Perşembe akşamları saat 22:00’de.

23:00 – 24:00 Falan: Freeform Freakout / Clint Willey

Funk kanallarında ve farklı sadaların zengin çeşitliliğe sahip âleminde bir keşif gezisine çıkan Falan: Freeform Freakout bu yayın döneminde saat 23:00’de.

24:00 – 01:00 Modyan Bulundurur / Sesin İnternetteki Serüveni / Barış Yalaz, Ömer Ergün, Ayşe İdil İdil

Radyo içinde radyo! İnternet radyosu Radyo Modyan bu yayın döneminde sesin internetteki macerasına Açık Radyo içinden bir tünel açıyor.