Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi: 4 Kasım 2019 – 20 Mayıs 2020 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow!

democracynow.org/shows/2019/12/5

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak, Emre Gülşer

acikgaste_06-12-2019

Açık Gazete kayıt arşivi

Günün Sözü

“Gezegenimize iyi bakmak, kendi evimize sahip çıkmak meselesidir. Dünyanın kaynaklarını, yani ağaçları, suyu, havayı ve madenleri, gelecek nesilleri dikkate almadan kullanamayız artık.”

Tibet’in ve budistlerin ruhani dini lideri Dalay Lama, iklim krizi karşısında harekete geçmeyen hükümetleri protesto eden gençlere tam destek verdiğini açıklıyor. (Twitter)

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, çocuk ve açık hava

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Cuma Sezin Öney’le Seyyare: Türkiye ve Dünya Olayları Arasında Paralellikler, Karşılaştırmalar

seyyare20191206

Seyyare kayıt arşivi

09:30 – 10:00 Cuma Alp Ulagay ile Spor

spor20191206

10:00 – 10:30 İklim Acil / Dünya Acil Durum ilan ediyor / Can Tonbil

iklimacil_06.12.2019

Gençler sokağa çıkıyor, yurttaşlar haklarını talep ediyor. İklim Acil, iklim aktivistleri ile beraber yeryüzündeki iklim mücadelesine panoramik bir bakış atıyor.

10:30 – 11:00 Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam / Leyla Aslı Ünlübay

tohumdanhasadaekolojikyasam20191206

facebook.com/bugdaydernegi/

Tohumdan Hasada Ekolojil Yaşam kayıt arşivi

***

Çiftçiyi Koru, Tarımı Kurtar

🌾 Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan Ünlübay’ın hazırlayıp sunduğu Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı’nda bu hafta, Greenpeace Akdeniz’in üretici pazarları ile ilgili kampanyasını konuşacağız.

Greenpeace Akdeniz – Türkiye Akdeniz Gıda ve Tarım Proje Sorumlusu Berkan Özyer’in konuk olarak katıldığı programımız, yarın (06 Aralık) saat 10.30’da Açık Radyo’da. (94.9)

Radyonuz Açık olsun.

Açık Radyo’yu internetten dinlemek için: http://acikradyo.com.tr/stream/index.html

Kaçıranlar, daha önceki programların kayıtlarına buradan ulaşabilirler: http://acikradyo.com.tr/program/84105/kayit-arsivi

#BuğdayDerneği #TohumdanHasadaEkolojikYaşam #AçıkRadyo

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

11:00 – 12:00 Hikâyenin Her Hali / Hayata dair cinsiyet-aşırı sohbetler / Aslı, Ayşe Gül, Didem, Kristen, Özlem ve Sema

hikayeninherhali06122019rec.02122019

hikayeninherhali06122019rec.02122019_201912

Hayatın ‘olağan akışında’ normalleşen, olağan gözüken, ‘eşyanın tabiatı gereği’ akıp gidenleri, cinsiyet-aşırı sohbet masamıza koyuyoruz. Gündemi kentte, kırda, sokakta, fabrikada, evde, mahkemede, sinemada, müzikte takip ederken, gündeme gömülen hafızayı da hikâyelerle kazıyoruz. Bugünü kadim zamanlarda arayabiliyoruz, başımızın çaresine tarihsiz antik hikâyelerin penceresinden de bakıyoruz. Program, misafirleriyle olağanda olağanüstüyü, düzende darmadağını, dertte dermanı, yasta gücü, birlikte farkı aşındırıp, kamplara bölünmüşlerin peşinden gidiyor. Masamız kalabalık, masamız renkli. Masa da, masaymış ha!

12:00 – 13:00 Caz Türbülans / Recep Şencan / Cazda serbest dolaşım

12:55 – 13:05 Yerdeniz Öyküleri / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak 2018’de aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü’nün dördüncü kitabına bir süre önce başladık. Ne zaman biter, orası hâlâ meçhul.

13:00 – 14:00 Önce Sağlık / Ayşegül Tözeren, Betigül Öngen ve Selim Badur

oncesaglik20191206

Kış yaklaşıyor ve havalar her defasında daha da kestirilemez oluyor. Önce Sağlık, her sefer olduğu gibi, bu kışın tekinsiz havalarında da nöbette.

14:00 – 14:30  Bir Yaşam Dili (Yeni program) / Hazırlayanlar: Deniz Spatar ve Canan İrtem

biryasamdili06.12.2019rec13.11.2019

İsmini Marshall Rosenberg’in Şiddetsiz İletişim – Bir Yaşam Dili kitabından alan programda, anlaşmazlık içindeki bütün tarafları empati ile can-ı gönülden dinleyerek anlama, bu yoldan bağlantı kurarak işbirliği zemini yaratma ve herkesin ihtiyacının gözetildiği ortak çözümler üretme sanatı olan Şiddetsiz İletişim, çeşitli boyutları ile ayrıntılı olarak ele alınıyor.

Facebook.com/Şiddetsiz İletişim Türkiye

14:30 – 15:30 Wanderer / Can Denizci / (Richard Wagner özel programı)

Doğumunun 200. yılında Richard Wagner özel programı. 19. yüzyıl operasının en önde gelen iki isminden biri olan ve müziğin üst dilinin üstadı sayılan Wagner’in hayatı ve eserleri Wanderer’de

15:30 – 16:30 Sinefil / Melis Behlil ve Yeşim Burul Seven / Sinemasever muhabbetleri

sinefil_06.12.2019

Sinefil kayıt arşivi

16:30 – 17:00 Kavanozdaki Yıldız (Yeni program) / Hazırlayanlar: İsmail Başöz, Haluk Levent ve Mustafa Yılmazer

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin toplumsal ve ekonomik etkilerini  kapsamlı biçimde ele almaya gayret eden bir program.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Duygu Argın, Sanat Deliorman, Başak Yavuz, Levent Öget ve Ceyhan Usanmaz

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

gezegeningelecegi20191206

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

***

Gezegenin Geleceği: 6 Aralık 2019

07 Aralık 2019
Fotoğraf: Change.org

 Change.org/Beysehir adresinden ulaşılabilen kampanyada Beyşehir Gölü’nün 20-27 metre derinlikten 5-6 metre derinliğe gerilediği ifade edilirken, bunun sorumlusu olarak yanlış ve aşırı tarımsal sulama, bilinçsiz su kullanımı, çeşme suyundan bahçe sulama ve boşa kullanım gösteriliyor.

Bu haftanın Change.org’ta öne çıkan teması kuraklık. Change.org’da, son günlerde, kurumakta olan farklı göllerle ilgili kampanyalar açıldı. İlk sözünü edeceğimiz kampanya İznik Gölüyle ilgili. Oğuzhan Bilgin’in başlattığı ve Change.org/IznikGolu adresindeki kampanya, “Çok geç olmadan İznik gölünü kurtaralım” diyor ve İznik Gölü’nde su seviyesindeki azalmanın tedirgin edici boyutta olduğunu söylüyor. İznik ve Orhangazi Belediyeleri’ne seslenen kampanyanın talebi şu şekilde: İznik Gölü çevresindeki ilçeler İznik ve Orhangazi başta olmak üzere civar köylerde bilinçli tüketim ve göl temizliği konularında bilgilendirilmeye ve yasal bir sınırlandırılmaya gidilmeli. Kampanya metninde, İznik Gölü’nün önemi ve tehlikenin boyutları şu ifadelerle vurgulanıyor: ”Göl bütünüyle tarım alanları ve zeytinliklerle çevrili. Tarım alanları için gölden su alınmakta. Çevresindeki zeytin ormanlarının altın sarısı üzüm bağları ve her mevsim bin bir çeşit sebze ve meyvenin yetiştiği bitek topraklarının yaşam kaynağı. Zaman içinde yaşanacak olan tarımsal kuraklık, toprakta bitkinin ihtiyacını karşılayacak miktarda su bulunmaması olarak tanımlanır. Nem kaybı ve su kaynaklarında kıtlık oluştuğu zaman meydana gelir. Ürün miktarında azalmaya, büyümelerinde değişime ve hayvanlar için tehlikeye neden olur. Alan sık sazlıkların arasında karışık koloniler kuran küçük karabatak ve gece balıkçılığı ile önem kazandı. Nedeni tam bilinmemekle birlikte, İznik Gölü kış aylarında önemli sayıda su kuşu barındırmamakta. Yine de, İç Anadolu gölleri donduğunda kuşlar için önemli bir sığınak oluşturduğu söylenebilir.” Siz de İznik Gölü’nün kurumasının önüne geçmek için kampanyaya imza vermek isterseniz Change.org/iznikgolu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kuraklığa karşı yetkilileri hareket çağıran ikinci kampanya Beyşehir’den. Mehmet Atçı’nın başlattığı kampanya “Beyşehir Gölü Kurumadan Kurtarılsın” diyor. Change.org/Beysehir adresinden ulaşılabilen kampanyada Beyşehir Gölü’nün 20-27 metre derinlikten 5-6 metre derinliğe gerilediği ifade edilirken, bunun sorumlusu olarak yanlış ve aşırı tarımsal sulama, bilinçsiz su kullanımı, çeşme suyundan bahçe sulama ve boşa kullanım gösteriliyor. Kampanya görselinde gölün geçmiş yıllardan bir fotoğrafıyla güncel bir fotoğraf karşılaştırılmış ve suyun ne denli azaldığı fotoğraflarda görülebiliyor. Mehmet Atcı, kampanyayı imzalamak isteyenlere şu cümlelerle sesleniyor: ”Bölgenin simgesi olan Beyşehir Gölü artık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ayrıca her yerde yapılan sondaj çalışmaları sonucu yer altı kaynakları da tükenmiş ve göçükler meydana gelmeye başlamış durumda. Belediyenin yaptığı taşıma kar sistemi bunun kurtarıcısı değil. İlgililerin bir an önce tedbir alıp acilen bu felaketi önlemesi gerekiyor. Sizlerden ricam bu konuyla ilgili gerekli adımları atmaya hemen başlamak adına bir bilinç oluşturmak ve bunu yayabilmek için buradan bir imza ile sesimizi duyurmak.” Mehmet Atcı’nın çağrısına yanıt vermek isterseniz Change.org/Beysehir adresinden imza verip kampanyayı paylaşabilirsiniz.

Change.org/BenBurdurGoluyum adresinde devam eden kampanyada imza sayısı beş bini geçti. Diğer yandan kampanyayı yürüten Ben Burdur Gölüyüm ekibi, konuyla ilgili bir belgesel yayımladı. Ben Burdur Gölüyüm Belgeseli; Burdur Gölü özelinde hazırlanan en güncel görüntülere sahip, gölün kurumasına ilişkin kanıt niteliği taşıyor. Ben Burdur Gölüyüm ekibi belgesel hakkında, “Burdur Gölü için neden acil olarak harekete geçilmesi gerektiğini belgeseli izledikten sonra bir kez daha anlayacağınızı düşünüyoruz” diyor. Belgeseli, Youtube’da “Ben Burdur Gölüyüm” isimli kanaldan izleyebilirsiniz. Belgesel ayrıca, Change.org/BenBurdurGoluyum adresindeki kampanya sayfasının altında yer alan Güncellemeler bölümünde de var. Bu adresten hem imza atabilir hem de belgeseli görüntüleyebilirsiniz.

Yine daha önce bu programda bahsettiğimiz bir kuraklık kampanyasını da, bugünün temasına uygun olduğu için tekrar paylaşmak istedik. Seyfe Gölü’nün Koruma İnsiyatifi’ni Kırşehir ili sınırları içerisindeki Seyfe Gölü’nün çöl olmaması için yetkilileri göreve davet eden kampanyası sürüyor.  Change.org/SeyfeGolu adresinden ulaşılabilen kampanya, “Seyfe Gölü”nün kuruması demek binlerce göçmen flamingonun, leyleğin, pelikanın, kazın, ördeğin, martının yuvalarının yok olması demek.” diyor ve  Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak imzaladığımız Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında bu gölü korumaya söz verdiğimizi yetkililere hatırlatıyor. Seyfe Gölü Koruma İnisiyatifi, bu kampanyayla Mucur Belediyesi, Devlet Su işleri ve Kırşehir Valiliği’ni önlem almaya çağırıyor. Kampanyada, Gölün kurumasına en büyük neden olarak Mucur Belediyesi tarafından  Seyfe Gölü’nü besleyen yeraltı sularının kullanılması ve DSİ’nin açmış olduğu drenaj kanallarının gölü kurutarak çöl haline getirmesi gösteriliyor. Siz de, Change.org/SeyfeGolu adresindeki kampanyayı imzalayıp paylaşarak kampanya talebinin yetkililere daha güçlü iletilmesine destek olabilirsiniz.

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Hafta boyunca Ben Bugün Bişey Öğrendim Yayına Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

facebook.com/benbugunbiseyogrendim

Açık Dergi Cuma Ceyhan Usanmaz’la Bu Köşe Kitap Köşesi.

***

Z kuşağından mektup var!

13 Aralık 2019

Evrim Kuran’ın kitabını, Z kuşağından gelen bir mektup olarak da değerlendirmek mümkün. (Kitabın tanıtım bülteninde de özellikle buna vurgu yapılmış.) Tabii, açmaya korktuğumuz bir mektup gibi de görünebilir; üstelik, Z kuşağından –bir e-posta değil de– bir mektup almak zaten tuhaf gelebilir ilk başta!

Evde, sokakta veya iş yerinde 21. yüzyıl doğumlu Z kuşağı üyeleriyle bir şekilde temas halindeyiz. Bazı deneyimler doğrultusunda, Z kuşağı hakkında hepimiz (bir Y kuşağı temsilcisi olarak) az çok çıkarımlar yapabiliyoruz tabii ama onları tarihsel süreç içerisinde tanımak çok daha önemli. Evrim Kuran’ın da referans gösterdiği gibi, “Mannheim’a göre insanlar, ebeveynlerine benzediklerinden daha çok yaşadıkları zamana benzerler,” ne de olsa. Diğer bir deyişle, Z kuşağını kaçınılmaz olarak ‘anlamak’ zorundayız. Evrim Kuran’ın kitabı da, işte bu sürece doğru bir giriş kapısı aralıyor.

Bir Kuşağı Anlamak kitabında birbirinden çok farklı şartlarda ama aynı küresel köyde yaşayan Z kuşağı bireylerinin gerçeklerini, mücadele alanlarını, zenginliklerini, gitgide vahşileşen ve sevgisizleşen dünya için yaratabilecekleri değeri anlatmaya çalışıyor Evrim Kuran. Bir ekip olarak bir saha araştırması tasarlamışlar ve böylece farklı sosyoekonomik segmentlerdeki Z kuşağı gençlerin akıllı telefon kullanma alışkanlıklarından sosyal medya kültürlerine, hobilerinden okuma alışkanlıklarına, müzik beğenilerinden spora, marka tercihlerinden rol modellerine, meslek planlarından hayallerine ve sorunlarla baş etme biçimlerine varan bir evrende çok çeşitli başlıklarda karşılaştırmalı sonuçlar elde etmişler. Bu sonuçların yanı sıra bu sonuçlardan yola çıkarak ebeveynlere, eğitmenlere ve şirketlere yönelik öneriler de bulmak mümkün Bir Kuşağı Anlamak kitabında.

Sonuç olarak, hatırlatmakta fayda var: Yakın bir zaman önce, TIME dergisi tarafından, “gerçeği söylemenin cesaretini güçle birleştirerek ikon haline gelen bir genç kız” olduğu gerekçesiyle bu ‘yılın insanı’ seçilen isim de bir Z kuşağı temsilcisi. Evrim Kuran da altını çiziyor: “Sürdürülebilirlik bu kuşak için çok önemli. Dünyanın doğal kaynaklarının en hoyratça tüketildiği dönemde dünyaya gelmiş bir nesil olarak çevresel temalara hassasiyetleri yüksek. Tıpkı 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta gibi…” Onları neden yakından tanımamız gerektiğinin önemli göstergelerinden biri de bu olsa gerek!

BİR KUŞAĞI ANLAMAK

Evrim Kuran

Mundi Kitap, 2019, 124 s.

Açık Dergi Cuma Zîn (Açık Dergi’de yeniden köşe) (15 Günde 1) / Hazırlayan: Mehmet Said Aydın

Yazar ve editör Mehmet Said Aydın Açık Dergi’ye geri dönüyor. Farklı kültürlerden ve alfabelerden beslenen Türkiye Edebiyatı’nın tarihinden notlar ve güncel gelişmeler, tartışmalar her hafta Açık Dergi’de.

Açık Dergi Cuma Duygular Sözlüğü ( Açık Dergi’de yeni köşe) / Yazan: Tiffany Watt Smith / Çeviren: Hale Şirin / Okuyan: Ömer Madra / Kolektif Kitap

Neredeyse her şeyin sözlüğünü yayınlama sürecine giren Açık Dergi yeni yayın döneminde duyguları da işin içine karıştırmaya karar verdi! Tiffany Watt Smith’in kaleme aldığı ve Kolektif Kitap tarafından Türkçe’ye kazandırılan Acımadan Zevklenmeye Duygular Sözlüğü, Ömer Madra’nın sesinden Cuma akşamları birer maddeyle radyo yayınına karışıyor.

Açık Dergi Pazartesi Serbest Atış (Açık Dergi’de yeni köşe – 15 Günde 1) / Dünya Basketbol Gündemi / Hazırlayanlar: Mehmet Çopuroğlu ve Kayhan Ergin

Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük’ün hazırlayıp sunduğu Efektif Pas bu yayın döneminde bir ara veriyor. Yerine, bir basketbol programı olan Serbest Atış geliyor.

Açık Dergi Cuma Normalin Sınırları / Klinik Felsefe Sohbetleri / Alper Hasanoğlu ve Bülent Usta

“Normalin Sınırları”nda, insanları hapseden bireysel ve toplumsal sınırların ve kalıpların ötesine geçip, dinleyicilerin kendilerine ve hayatlarına başka bir açıdan bakabilmesinin olanakları araştırılan bir ‘klinik felsefe’ programı.

Teoriyle uygulamayı birleştiren yazı ve çalışmalarıyla tanınan psikiyatristlerin, psikoterapistlerin, felsefecilerin ve edebiyatçıların konuk olarak yer aldığı yayın; günümüzde ilaç tekelinin baskısı altında insanın doğasına ait normal ve doğal acının bir hastalık olarak tanımlanması tehlikesi karşısında normali koruma çabası.

“Normalin Sınırları”nı, psikiyatrist, psikoterapist, yazar Alper Hasanoğlu ile antropolog, psikoterapist, yazar Bülent Usta birlikte sunuyor.

20:00 – 21:00 Koyu Mavi / Gülçin Orgun / Türler arası

koyumavi06.12.2019

koyumavi.org/

***

Fotoğraf açıklaması yok.

Gülçin Orgun  Koyu Mavi / Açık Radyo

Kar ve Buzun Sarkısı
Ace Frehley / Snowblind
Steeleye Span / Fire and Ice
Big Big Train / A Mead Hall in Winter
Jimmy Page / Writes of Winter
Jethro Tull / A Winter Snowscape
Black Sabbath / Snowblind
Led Zeppelin / Immigrant Song
DragonForce / Above Winter Moonlight
Accept / Winter Dreams
Meral Akman ile
bu akşam
saat 20-21 arasında
Koyu Mavi’de

21:00 – 22:00  Aşağı Mahalle / Ümit Baykara / New York Downtown Cazve ötesi…

twitter.com/asagimahalle

***

Trompetçi Wynton Marsalis’in JLCO ile, Old MacDonald’dan Wheels On The Bus’a kadar birçok çocuk şarkısını yorumladığı Jazz For Kids albümünden seçmeler için varsa çocuklarınızla birlikte radyo başına… Saat 21:00 Açık Radyo > bit.ly/1isUhIt #music #radio #Jazz #kids

Resim

22:00 – 23:00 Mint / Efkan Kula ve Mert Emcan / Gıcır cızır plâklar

mixcloud.com/mertemcan/

Alternatif rock’ın geçmiş ve günümüz klasiklerinin çalınacağı “Mint”te Stüdyo İmge yazarları; Efkan Kula ve Mert Emcan plak koleksiyonlarının en değerli single’larını hikayeleriyle birlikte çalıyor.

23:00 – 24:00 13 Melek / Yiğit Atılgan / Zamanın ruhundan bağımsız sesler

13melek-acikradyo367

Zamanın ruhundan bağımsız seslere kulak verdiğimiz 13 Melek bu yayın döneminde Cuma günleri 23.00’te.

24:00 – 01:00 Blackout / Gürkan Vayis, Ümit Şenol / Kirli ve aksak ritimler ile Siyah müzikler

Yeni yayın döneminde Overphonic ve Blackout programları birleşip yollarına, Overphonic’in saatinde Blackout adı altında devam ediyor.

overphonic.blogspot.com/

mixcloud.com/overphonic/

blackout949.blogspot.com/

soundcloud.com/blackout949