Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi: 4 Kasım 2019 – 20 Mayıs 2020 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow

democracynow.org/shows/2019/12/24

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgaste_25-12-2019

acikgaste_25-12-2019_201912

acikgaste_25-12-2019_011111

acikgaste_25-12-2019_011111_201912

Açık Gazete kayıt arşivi

Günün Sözü

“Yargının itibarını da zedeleyen bu kararın, bir an evvel düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum. Duruşmaya katılanlara çok teşekkür ederim. Bu benim için büyük bir moral kaynağı oldu”
————————————————————
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 10 Aralık tarihinde açıkladığı ‘derhal serbest bırakılmalı’ kararına rağmen 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, AİHM kararının kesinleşip kesinleşmediğine yönelik Adalet Bakanlığı’na yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesi yönünde hüküm vererek tahliye talebini reddettiği Osman Kavala, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada kararı şaşırtıcı bulduğunu ve tutukluluk halinin sürmesinin yargıdaki hukuksuzlukların anlaşılmasına katkıda bulunacağını söyledi. (VOA/Amerika’nın Sesi)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sakal ve yakın çekim

08:02 Eduardo Galeano: Ve Günler Yürümeye Başladı / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Nereye Doğru: Cengiz Aktar’la Geleceğe Bakışlar

Nereye Doğru kayıt arşivi

09.30 – 10:00 50. Yılında 68 Devrimi (Açık Gazete’de yeni köşe) / Tarih Vakfı’nın katkılarıyla.

30. yılını bir sergi, 40. yılını ise 6 dakika 8 saniyelik bir dizi program ile andığımız 68’in, 50. yaşını de es geçmiyoruz. Tarih Vakfı’nın katkılarıyla 68 Devrimini enine boyuna konuşuyoruz.

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü / Oldies

10:30 – 11:00 Açık Yeşil / Ümit Şahin ve Ömer Madra / Hayatın, politikanın ve sokağın çevre ekoloji gündemi

acikyesil20191225

Açık Yeşil kayıt arşivi

***

Yarın (25 Aralık Çarşamba) sabah 10:30’da Açık Yeşil’de Açık Radyo 94.9 İÜ Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Profesör Doganay Tolunay ile Trabzon ve çevresinde çıkan son orman yangınlarını ve bu yangınların iklim değişikliğiyle ilişkisini konuşacağız.

11:00 – 12:00 Metropolitika / Aysim Türkmen, Korhan Gümüş ve ve Murat Güvenç / Kent ve kentlilik üzerine tartışmalar

metropolitika20191225

Metropolitika kayıt arşivi

12:00 – 12:55 Midday Blues / Gün ortasında müzik arası / Ahmet Uncu

Coğrafyalardan ve türlerden bağımsız “günortası müzikleri” programı.

12:55 – 13:05 Yerdeniz Öyküleri / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak 2018’de aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü’nün dördüncü kitabına bir süre önce başladık. Ne zaman biter, orası hâlâ meçhul.

13:00 – 14:00 Tuna’nın Beri Yanı / Muammer Ketencoğlu / Balkan ağırlıklı etnik müzik

Cengiz Onural

muammerketencoglu.com/

tunaninberiyani.blogspot.com/

facebook.com/ketencoglumuammer

facebook.com/muammerketencoğlu

14:00 – 14:30 Türlerin Yaşam Hakkı / Işıl Karaelmas / Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey

turlerinyasamhakki25.12.2019

zz4

“Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey” şiarıyla yola çıkan program; Türkiye ve dünyadaki hayvan hakları gündeminden, etik veganlık anlayışına; hayvansal ürünleri tüketmeyi bırakmaktan, sokak hayvanlarına yardım etmeye kadar faydalı insan yaklaşımları ve pratikleri üzerine.

twitter.com.türlerin.yaşam.hakkı 

pictosee.com/turlerinyasamhakki/

***

Açık Radyo 94.9, Türlerin Yaşam Hakkı

Hazırlayan ve sunan Işıl Karaelmas
Konuk: Hayvan Özgürlüğü Kolektifinden Funda Gül Özdem ile Adalar’daki fayton atlarının durumunu ve faytonlara karşı İBB önünde tutulan yaşam nöbetini konuştuk
***
turlerinyasamhakki. Bugün (25 Aralık Çrş) @istanbulveganinisiyatifi ve Hayvan Özgürlüğü Ko

Bugün (25 Aralık Çrş) @istanbulveganinisiyatifi ve Hayvan Özgürlüğü Kolektifi’nden aktivist @fundagulozdem ile Adalar’daki fayton atları için bir haftadır tutulan #buraközgüner #yaşamnöbeti ni konuşuyoruz. . 🐴 Adalar’da karantinaya alınan atların durumu hakkında bilgimiz var mı? 🐴 Neden tüm faytonların kaldırılması isteniyor; koşulların iyileştirilmesi ve denetim çözüm olamaz mı? 🐴Faytona koşulan atların yaşam süresi, normal bir at ömrüne kıyasla ne kadar? . Saat 14.00’te 94.9 @acikradyo da. Çizim: @aslialpar 🍀🙏🏼

14:30 – 15:30 Alla Turca / Ali Pınar ve Ersin Antep / Türkiye’den klâsik müzik yorumcuları ve bestakârları

www.facebook.com/alla.turca.5

instagram.com/allaturca2001/

***

ORKESTRA ŞEFİ VE KEMAN SANATÇISI HAKAN ŞENSOY İLE KODA-DAVID ALOGNA

zz8
zz9

Her Çarşamba günü saat 14.30’dan itibaren 94.9 Açık Radyo’da yayınlanan ve Ali Pınar ile Ersin Antep’in hazırlayıp sunduğu Alla Turca programında bu hafta, Orkestra Şefi ve Keman Sanatçısı Hakan Şensoy ile albüm dinleyeceğiz.
İtalya’da yayınlanan David Alogna ve KODA albümü üzerine sohbet edeceğimiz programda; Keman Sanatçısı David Alogna’nın solistliğinde Beethoven, Saint-Saens, Dvorak, Bruch ve Svendsen’e ait Romanza’ları, Şensoy idaresindeki Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA) seslendiriliyor.

Açık Radyo’yu internet üzerinden online olarak dinlemek için; http://acikradyo.com.tr/stream/

@hakansensoy1 @karsiyakaodaorkestrasi @davidealognaviolinist @teyfikrodos @deniz_toygur_conus @muzikbilim @alipinarofficial @acikradyo #ersinantep #AliPınar #AllaTurca #AçıkRadyo #AcikRadyo #HakanŞensoy #KODA #karşıyakaodaorkestrası @karsiyakabelediyesi #DavideAlogna #klasikmüzik #classicalmusic #violin #Beethoven #saintsaens #dvorak #svendsen #bruch #conductor #solist #orkestra #odaorkestrası #orkestraşefi

15:30 – 16:30 Altın Saatler / Nuray Aydınoğlu, Elvan Cantekin, Argun Yum ve Gürhan Ertür / 17 Ağustos’u unutma

altinsaatler20191225

Altın Saatler kayıt arşivi

16:30 – 17:00 Sudan Gelen (15 Günde 1) / Suya doğanın, bilimin, sanatın, edebiyatın içinden bakmak / Hazırlayan: Akgün İlhan

sudangelen20191225

Hayat suyun varlığıyla başladı ve onunla devam ediyor. Hayatın sonunu ise suyun yokluğu getirecek. Yaşadığımız gezegende içinde su bulunmayan, sudan gelip suya karışmayan hiçbir şey yok. Suyun yaşamın başlangıcı olduğunu, her varlık için vazgeçilmezliğini ve yeri dolduramazlığını vurgulamak hiç bu kadar önemli olmamıştı. İşte bu yüzden sudan gelen hikâyelerle insanlığın doğayla ve kendiyle olan ilişkisini anlatmak için tasarlandı Sudan Gelen. Parçası olduğumuz doğayla nasıl bir ilişki içindeyiz? Doğaya nasıl bakıp, ona nasıl davranıyoruz? Kendimizi doğanın neresinde konumlandırıyoruz? Biz insanlar kimiz, nasıl canlılarız? İnsanlık için nasıl bir gelecek hayal ediyoruz? Bu Can alıcı sorulara cevap ararken doğanın en temel bileşeni ve bedenimizin yüzde %60’ını oluşturan suyla ilişkimize baktıkça kendimizi de daha iyi tanıyacağız.

Sudan Gelen facebook sayfası

***

2019 senesini uğurlarken Sudan Gelen’de Akgun Ilhan’in konugu olan Ercument Yildirim sudan ilham alan su kenti İzmir’in su asansorunu ve sellukalarini anlatti.

***

 

2019 senesini uğurlarken konuğum Ercüment Yıldırım ile birlikte sudan ilham alan su kenti İzmir’in su asansörünü ve sellukalarını konuşacağız. Dario Moreno ve Levent Yüksel’den sürpriz şarkılar dinleyeceğiz. Bizi yarın saat 16.30’da 94.9 FM bandından ya da http://acikradyo.com.tr/stream/ adresinden dinleyebilirsiniz. Açık Radyo Selluka

Fotoğraf açıklaması yok.

17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Duygu Argın, Sanat Deliorman, Başak Yavuz, Levent Öget ve Ceyhan Usanmaz

Açık Radyo kurucularından, programcı dostumuz Atilla Aksoy’u yakın zaman önce kaybettik. Dünyanın Cazı programının ilk programcısı Aksoy’un 2004 yılında bu çerçevede hazırlayıp sunduğu programları 13 yılın ardından Çarşamba günleri 17.00’de tekrar yayınlıyoruz.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

gezegeningelecegi20191225

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

***

Menderes Türel’in “çılgın projesine” yargıdan ret!

25 Aralık 2019
Fotoğraf: Yeşil Gazete

Önceki dönem Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından ‘çılgın proje’ olarak tanıtılan Boğaçayı Projesi’ne yargı ‘dur’ dedi.

Ashoka Vakfı Türkiye’de, sosyal girişimler alanında işbirliklerini bir adım daha ileriye taşıyarak ortak yeni bir proje başlattı. Ashoka Vakfı, Açık Açık Derneği, ve Türetim Ekonomisi Derneği ortaklığı ile Açık Açık Sosyal Girişim projesi hayata geçirildi. Böylece sosyal girişimlerin hızlı, güvenli ve başarılı büyümesine katkı sağlanması hedefleniyor. Açık Açık Sosyal Girişim, Türkiye’deki sosyal girişimlerin tanımlanmasına, desteklenmesine ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Türkiye’deki sosyal girişim ekosistemini desteklemek isteyen kişi ve kurumlar, Açık Açık Sosyal Girişim’de sosyal girişim profillerini inceleyerek, bu girişimlere kurumsal ya da bireysel destek olmak, yatırım yapmak, hibe vermek, buralardan ürün ya da hizmet satın almak için onlarla doğrudan iletişime geçebiliyor. Ayrıca bugünün ve geleceğin iş modeli sosyal girişimlerin bilinirliğini artırmak için sosyal medyada da görünürlüklerine katkı sağlayabiliyor. Kayıt olmak veya incelemek için acikaciksosyalgirisim.org adresine bakabilirsiniz.

Önceki dönem Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından ‘çılgın proje’ olarak tanıtılan Boğaçayı Projesi’ne yargı ‘dur’ dedi. Proje alanının yüzde 70’ini konut alanına çeviren plan değişiklikleri, Antalya 1.İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Gazete Duvar’dan Özay Göztepe’nin haberine göre, Boğaçayı yatağına liman yapılacağı söylenerek duyurulan projede bundan vazgeçilmiş ancak dere yatağı kazılarak denizin içeri alınmasıyla yapay bir gölet oluşturulmuştu. Bir süre sonra gölet haline gelen Boğaçayı, yoğun çöküntü ve yosun oluşumuna bağlı kötü koku ve haşarat istilası ile anılır oldu. Ayrıca 21 milyon TL’ye ihaleye çıkılıp 131 milyon TL’ye tamamlanan proje kamu zararına yol açtığı yönünde de eleştirildi. Bilirkişi raporundan yola çıkan Antalya 1. İdare Mahkemesi, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Boğaçayı Özel Proje Alanı olarak belirlenen bölgenin yapılaşmaya açılmasına ilişkin geçen yıl aldığı kararı iptal etti. Böylece, son günlerde ciddi düzeyde kıyı erozyonuna yol açtığı tartışmalarına da yol açan Boğaçayı Projesi’nin ikinci etabı, mahkeme kararıyla durdurulmuş oldu. Ancak bugüne kadar yol açılan zararların ne olacağı, belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Karadeniz Bölgesi’nde, Trabzon, Artvin, Giresun ve Ordu illerinde, 37 ayrı noktada  noktada çıkan orman yangınları rüzgârın etkisiyle yayılarak yerleşim yerleri ve tarım arazilerine sıçradı. Beş evin kül olduğu, beş evin tahliye edildiği ve fındık bahçelerinin zarar gördüğü yangınlara müdahaleler sürüyor. Trabzon Valiliği‘nde Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey‘in de yer aldığı kriz merkezi oluşturuldu. Mevsim normallerinin üzerindeki sıcak hava dalgası ve rüzgârın etkisiyle hızla yayılan alevler,  yerleşim yerleri ve tarım arazilerine sıçradı. Çıkan yangınlara belediye itfaiye ekipleri ile orman işçileri AFAD ekipleri ve vatandaşlar çok sayıda araçla müdahale ediyor. İklim uzmanları, yangınların Aralık ayının sonunda, üstelik Karadeniz bölgesinde, bir çok noktada aynı anda çıkmasını, etkisini giderek arttıran iklim krizine bağlıyor. Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi‘nden Dr. Ümit Şahin Trabzon’da günün ölçülen en yüksek sıcaklığının 20 dereceyi bulduğuna, yağış olmadığına ve rüzgarın hızına dikkat çekti. Şahin, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, normal şartlarda bu tarihlerde yağış olması ve günün en yüksek sıcaklığının 10 derece civarında seyretmesi gerektiğine dikkat çekiyor: “Ama bu kadar açık ilişkiyi pek kimse ve tabii hiçbir gazete veya yorumcu kurmayacak. Sosyal medya, yangınların “birileri tarafından, rant için” çıkarıldığına emin olan insanların yorumlarıyla dolu… Ama gerçek başka yerde. İklim krizi şimdi ve burada!” dedi.

Independent’ten Hurry Cockburn’un haberine göre, bilim insanları, şu an et üretiminde kullanılan toprakları doğal bitki örtüleri için büyük oranda eski haline getirmenin, Dünya atmosferindeki karbondioksiti ortadan kaldırma adına “en iyi seçenek” olduğu ve bu işlemin bir an önce başlaması gerektiği konusunda uyardı. Araştırmacılar Lancet Planetary Health adlı bilimsel yayın için kaleme aldıkları açık mektupta, “çeşitli Dünya ekosistemlerinin dengesiz koşullara” sürüklenmesinden kaçınmak için et üretim seviyesinin 10 yıl içinde düşmeye başlaması ve boşa çıkan toprakların yeniden ağaçlandırılması gerektiğini ifade etti. Araştırmacılar, karbondioksiti ortadan kaldırmaya yönelik diğer tüm yöntemlerin “ölçekte test edilmediğini” belirtti. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yalnızca otlamaları için değil, yoğun şekilde yetiştirilen bu hayvanların beslenmesinde kullanılan tahılların üretilmesi için de çok geniş arazilere ihtiyaç duyuluyor. Dahası, bu hayvanların sindirim süreçleri, güçlü sera gazlarından metan salımına neden oluyor. Bilim insanları, “Eğer hayvancılık olağan şekilde ticari faaliyetlerine devam ederse, bu sektör 2030’a kadar ki 1,5 derecelik emisyon sınırının yüzde 49’unu tek başına harcayacak” dendi. IPCC’nin 1990’daki ilk değerlendirme raporundan bu yana geçen sürede et, süt ve yumurta üretimi 758 milyon tondan 2017’de 1 milyar 247 milyon tona kadar yükseldi ve daha da yükselmesi bekleniyor.

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Açık Dergi Çarşamba Oyun Arası / Emre Gümüşer

Muhtelif tiyatro müziği örneklerine kulak atıp, oyunlar arası bir yolculuğa çıkıyoruz.

Açık Dergi Çarşamba Her ayın son Çarşamba akşamı 18:30 – Fasikül / Aylık Özgür Sinema Gündemi / Ekrem Buğra Büte

Sinemada ifade özgürlüğünün önündeki engeller ve bunlara karşı geliştirilen yaratıcı çözümler Fasikül’de raporlanıyor ve muhtelif aktörlerle değerlendiriliyor.

Açık Dergi Çarşamba Yerden Yüksek / Çocukların Mekân Algısı ve Mekânsal Hakları / Gizem Kıygı

yerdenyuksek20191225

Değişen kentsel ve kırsal mekânlarda çocuıkların mekânlarda nasıl varoldukları ve mekânı nasıl algıladıklarını ve bu konuda yapılan çalışmaları konuşuyoruz. Her bölümde bir araştırmacı-uzman konuk yayına eşlik ediyor.

yerdenyuksek.medium.com

View at Medium.com

instagram.com/yerden.yuksek94.9/

***

zz7

Ortalıkta dolaşıp ses tellerini perişan eden salgından nasibini almış programcınız 😷, en nihayetinde podcast yükleyebildi! 📻 Hadi linke koşturun 🏃
.
Geçtiğimiz programda Doğa Koleji eylemlerinin arka planını oluşturan eğitimde mekansal dönüşümü ve inşaat sektörüyle ilişkilenmeyi anlattım. Programda bahsini geçirdiğim “İstanbul’un Dönüşüm Coğrafyasında Özel Okulların Rolü” makalesini ve @egitimreformugirisimi ‘nin hazırladığı eğitim izleme raporlarını da podcast açıklamasına linkledim.
.
Yarın yılı değerlendireceğim. Sorularınız varsa bekleriz ✌️
.
#podcast #radyo #acikradyo #çocuk #eğitim #eğitimsistemi #okul #ebeveyn #eğitimhakkı #doğakolejieylemi #öğretmen #doğakoleji #doğaokulları

***

zz10

Yılın son Yerden Yüksek’i saat 19.00’da başlıyor. 2019’un genel seyrine bir de çocukların mekansal hakları ile bakalım.
.
Bu yıl, ilginç bir yıl oldu hakikaten. Bir yanda sancılı bir yerel yönetim seçimi geçirdik. Yerel yönetimlerin stratejik planlama süreçlerinde çocukların şehirle ilişkisi öne çıkan önemli başlıklar arasındaydı. Bu yönelim 2020’de katlanarak devam edecek gibi görünüyor.
.
İstanbul’da çocuk nüfusunu etkileyen bir diğer gelişme ise mülteci çocuklar alanında oldu, geri gönderilme tartışmaları devam ediyor.
.
Eğitimde çok ciddi krizler yaşadık. Nitelikli eğitime erişimi daha temkinli tartışıyoruz şimdi.
.
Tüm bu gelişmeler çocuk çalışmaları alanında da bir yoğunlaşmaya işaret ediyor. Bakalım yeniyıl nelere gebe? Birazdan 94.9 @acikradyo frekanslarında tartışıyoruz. Hadi gelin!

Açık Dergi Çarşamba 18:50 Tasarım Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Muğlak Standartlar Enstitüsü

Muğlak Standartlar Enstitüsü’nün uzun süredir üstünde çalıştığı ve memlekete özgü tasarımsal terim ve icatların derlendiği müstesna Tasarım Sözlüğü’nün maddeleri Enstitü üyelerince her Çarşamba akşamı birer maddeyle radyoda seslendirilmeye başlıyor.

Açık Dergi 19:30 Çıplak Ayakla Dans (Açık Dergi’de yeniden köşe, 15 günde 1) / Hazırlayanlar: Duygu Güngör ve Mihran Tomasyan

ciplakayakladans20191225

Çıplak Ayaklar Kumpanyası bu yayın döneminde yeni konu ve konuklarıyla aramıza dönüyor. Tezahür programıyla dönüşümlü olarak.

Çıplak Ayakla Dans kayıt arşivi

20:00 – 21:00 Ay’da Caz (Yeni program) / Caz tarihinde bu ay / Hazırlayanlar: Nazlı Toprak ve Leyla Diana Gücük

Caz tarihinde o ay doğan-ölen müzisyenler, çıkan albümler, önemli olayların işlendiği bir caz programı

21:00 – 22:00 Akdeniz Güneşi / Müzikli Akdeniz Turu / Tolga Esmer

Akdeniz’in cazla buluştuğu radyo programı. Tabii Akdeniz kültürünün katı sınırlardan hoşlanmadığı düşünüldüğünde caz dışındaki müzik türlerine ve Akdeniz dışından, yüreği Akdeniz güneşiyle ısınmış müzisyenlere de yer veriyor. Bu yayın döneminde çarşamba akşamları saat 21.00’de.

22:00 – 23:00 Ayın Karanlık Yüzü / Yosi Falay / Bir albüm

23:00 – 24:00 Caz Portreleri / Mustafa Aykın / Ayrıntılı caz tiplemeleri

24:00 – 01:00 Beton Orman / Da-Frogg Eyez /  Reggae, Dub ve alt türleri

8 yıl aradan sonra Beton Orman, Reggae, Dub ve alt türlerinin pozitif titreşimlerini yaymak için döndü.