Açık Radyo’yu online dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Radyo Garden üzerinden Açık Radyo’yu dinlemek için T I K L A Y I N I Z

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi Programları ve Podcast Arşivleri içinTIKLAYINIZ

Açık Radyo resmi web sitesi: acikradyo.com

Açık Radyo’yu internet üzerinden ve mobil cihazlarından dinlemek isteyenler için faydalı bilgiler

Açık Radyo Arşivi için TIKLAYINIZ

Açık Radyo program blogları için TIKLAYINIZ

Açık Radyo 50. Yayın Dönemi: 4 Kasım 2019 – 20 Mayıs 2020 akışı için Tıklayınız Günlük / Tıklayınız Haftalık

————————————————————————————

06:00 – 06:55 DemocracyNow

democracynow.org/shows/2020/1/21

07: 00 – 07:20 Tehlikeli Oyunlar (Yeniden) / Yazan: Oğuz Atay / İletişim Yayınları / Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay’ı ölümünün 40. yılında, “Tehlikeli Oyunlar” romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

07:30 – 07:50 Sabahlık / Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

sabahlik.tumblr.com/

08:00 – 10:00 Açık Gazete / Ömer Madra, Murat Can Tonbil, Selahattin Çolak

acikgaste_22-01-2020

Açık Gazete kayıt arşivi

Günün Sözü

“Çocuklar endişelenmemeli diyorsunuz. ‘Bunu bize bırakın. Tamir edeceğiz, sizi yüzüstü bırakmayacağız, pesimist olmayın’ diyorsunuz… Sonra… Hiçbir şey. Sessizlik. Hatta bazen sessizlikten de beter. Yeterli adımlar atılıyormuş gibi boş sözler ve vaatler.”
————-
İklim için okul grevlerine çıkarak tüm dünyada Gelecek için Cumalar hareketinin öncüsü olan 17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, katıldığı Dünya Ekonomik Forumu’nda dünyanın finansçılarını, sigortacılarını, şirket yöneticilerini, siyasi liderlerini ve seçkinlerini, yüzlerine karşı, müthiş bir riyakârlıkla suçluyor. (Yeşil Gazete)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
***
***

Greta Thunberg Davos’ta: “Fosil yakıt endüstrisine yatırımları geri çekin!”

22 Ocak 2020

Gelecek için Cumalar hareketinin öncüsü olan 17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, katıldığı Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşma yaptı.

(Dünya Ekonomik Forumu’ndan alınan metnin çevirisi Yeşil Gazete tarafından yapılmıştır.)

Davos’ta gerçekleşen zirvede konuşan Thunberg, dünya liderlerinden fosil yakıt arama ve çıkarma çalışmalarını durdurmalarını, fosil yakıt endüstrisine yatırımları da geri çekmelerini talep etti.

Bir yıl önce Davos’ta yaptığı konuşmayı hatırlatan Thunberg, o zamandan itibaren kayda değer hiçbir gelişme olmadığını belirttiği konuşmasında oyalanmak yerine karbon emisyonlarının bugünden itibaren sıfıra indirilmesi gerektiğini söyledi. Thunberg konuşmasında şunları söyledi:

“Bir yıl önce Davos’a gelmiş ve ‘evimiz yanıyor’ demiştim. ‘Panik yapmanızı istiyorum’ demiştim. İnsanlara iklim krizi konusunda panik yapmalarını söylememin çok tehlikeli olduğu konusunda daha önce uyarılmıştım. Ama merak etmeyin, sorun yok. Bunu daha önce yaptım ve sizi temin ederim hiçbir sonuca ulaşmadı. Ayrıca kayıtlara geçmesi için, biz çocuklar panik yapmanızı söylediğimizde eskisi gibi devam etmenizi söylemiyoruz.”

‘Olmayan teknolojilere güvenmeyin’

“Bugün mevcut olmayan ve belki de hiçbir zaman olmayacak teknolojilere güvenmenizi söylemiyoruz. ‘Sıfır karbon emisyonuna’ veya ‘karbon nötrlüğüne’ ulaşmak için hile yapmanızı veya sayılarla oynamanızı da söylemiyoruz. Biz size Amazon gibi ormanlar çok daha yüksek bir oranda katledilirken başkasına Afrika gibi yerlere ağaç dikmesi için para vererek ‘emisyonlarınızı telafi etmenizi’ söylemiyoruz. Ağaç dikmek iyidir elbette, ama yapılması gerekenin kıyısında bile değil ve gerçek azaltmanın ve doğayı yenilemenin yerini tutamaz.”

‘Emisyonlarımız tamamen durmalı’

“Açık konuşalım. ‘Düşük-karbon ekonomisine’ ihtiyacımız yok. ‘Daha az emisyona’ ihtiyacımız yok. Eğer 1,5 derece hedefinin altında kalmak istiyorsak emisyonlarımız tamamen durmalı. Ve emisyonlarımızı eksiye düşürecek ölçekte teknolojilerimiz olana kadar net sıfır emisyonu unutmalı ve gerçek sıfır emisyona ulaşmalıyız. Çünkü uzak net sıfır emisyon hedefleri, bugün için geçerli olan uzak gelecek tarihler için geçerli olmayan karbondioksit bütçesini göz ardı etmeye devam edersek kesinlikle hiçbir şey ifade etmeyecek.  Birkaç yıl boyunca bile yüksek emisyonlar devam ederse, kalan bütçe yakında tamamen tükenecek.”

‘Taahhütleri yerine getirmede çuvallıyoruz’

“ABD’nin Paris Anlaşması’nı terk etmesi herkesi öfkelendiriyor ve endişelendiriyor ve öyle de olmalı. Ancak Paris Anlaşması’na kaydolduğunuz taahhütleri yerine getirmede hepimiz çuvallıyoruz ve bu durum en azından iktidardaki insanları rahatsız ediyor gibi görünmüyor. Bugünden itibaren radikal emisyonları kökünden kesmeyi içermeyen herhangi bir planınız veya politikanız, Paris Anlaşması’nın 1,5 derece veya 2 derecenin altında taahhütlerini yerine getirmek için tamamen yetersiz.”

‘Sağ ve sol meselesi değil’

“Ve tekrar, bu sağ ve sol meselesi değil. Parti politikalarınızı daha az umursayamazdık. Sürdürülebilirlik açısından sağ, sol, merkez hepsi başarısız oldu. Hiçbir politik ideoloji veya ekonomi modeli iklim ve ekolojik acil durumun üstesinden gelmeyi ve bütüncül, sürdürülebilir bir dünya yaratmayı başaramadı. Çünkü dünya, eğer hala farkında değilseniz, şu anda yanıyor.”

‘Endişelenmeyin diyorsunuz. Sonra… Sessizlik’

“Çocuklar endişelenmemeli diyorsunuz. ‘Bunu bize bırakın. Tamir edeceğiz, sizi yüzüstü bırakmayacağız. Pesimist olmayın’ diyorsunuz. Sonra… Hiçbir şey. Sessizlik. Hatta bazen sessizlikten de beter. Yeterli adımlar atılıyormuş gibi boş sözler ve vaatler. Görünen o ki tüm çözümler şu anda yaşadığımız toplumda mevcut değil. Emisyonlarımızı radikal biçimde düşürmeye başlayacak teknolojik çözümleri bekleyecek vaktimiz de yok. Bu yüzden dönüşüm kolay olmayacak. Zor olacak. Bununla şu anda yüzleşmezsek, bütün kartları açık oynamazsak, bu durumu vaktinde çözemeyeceğiz.”

Liderlerden üç talep

“Dünya Ekonomik Forumu’nun 50. yıldönümüne kadar geçen günlerde, dünyanın en güçlü ve etkili iş ve siyasi liderleri olan sizden gerekli önlemleri almaya başlamasını isteyen bir grup iklim aktivistine katıldım. Bu yıl Dünya Ekonomik Forumu’nda şirket, banka, kurum ve hükümetlerden katılımcılardan şunu talep ediyoruz:

– Fosil yakıt arama ve çıkarma konusundaki tüm yatırımları derhal durdurun.

– Hemen tüm fosil yakıt sübvansiyonlarına son verin.

– Ve hemen ve tamamen fosil yakıtlardaki yatırımlarınızdan geri çekilin.”

‘Denemeden, vazgeçmeyin’

“Bu şeylerin 2050, 2030 hatta 2021’e kadar yapılmasını istemiyoruz, şimdi yapılmasını istiyoruz. Çok fazla şey istiyormuşuz gibi durabilir. Ve tabii ki oldukça saf bulacaksınız. Ancak bu, hızlı sürdürülebilir geçişi başlatmak için gereken minimum çaba. Yani ya bunları yaparsınız ya da çocuklarınıza neden 1.5 derece hedefinden vazgeçeceğinizi açıklamak zorunda kalacaksınız. Denemeden vazgeçmek…”

‘Benim kuşağım vazgeçmeyecek’

“Sizden farklı olarak, benim kuşağımın kavgadan vazgeçmeyeceğini söylemek için buradayım. Gerçekler açık, ancak ele almanız için hala çok rahatsız edici geliyor. Vazgeçiyorsunuz çünkü çok iç karartıcı olduğunu ve insanların pes edeceğini düşünüyorsunuz. Ama insanlar pes etmeyecek.  Vazgeçenler sizsiniz. Geçen hafta, Polonya’da çalıştığı maden kapatıldığı için işsiz kalan kömür madencileri ile tanıştım. Onlar dahi vazgeçmemişti. Tam tersine, değişmemiz gerektiğini sizden daha iyi anlıyorlardı.”

‘Evimiz hala yanıyor’

“Acaba, çocuklarınıza başarısız olma ve onları bilerek iklim karmaşasına bırakma sebebi olarak ne diyeceksiniz? 1.5 derecelik hedef? Ekonomi için çok kötü göründüğünü ve gelecekteki yaşam koşullarını güvenceye alma fikrinden denemeden dahi vazgeçtiğinizi mi? Evimiz, hala yanıyor. Eylemsizliğiniz her geçen saat ateşi daha da körüklüyor. Hala size panik yapmanızı ve çocuğunuzu her şeyden çok seviyormuşçasınıza harekete geçmenizi söylüyoruz.”

08:02 Eduardo Galeano: Kadınlar / Çeviren Süleyman Doğru / Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

09:00 – 09:30 Nereye Doğru: Cengiz Aktar’la Geleceğe Bakışlar

nereyedogru20200122

Nereye Doğru kayıt arşivi

09.30 – 10:00 50. Yılında 68 Devrimi (Açık Gazete’de yeni köşe) / Tarih Vakfı’nın katkılarıyla.

30. yılını bir sergi, 40. yılını ise 6 dakika 8 saniyelik bir dizi program ile andığımız 68’in, 50. yaşını de es geçmiyoruz. Tarih Vakfı’nın katkılarıyla 68 Devrimini enine boyuna konuşuyoruz.

10:00 – 10:30 Kirli Çıkı / Utkan Çınar ve Gülşah Görücü / Oldies

10:30 – 11:00 Açık Yeşil / Ümit Şahin ve Ömer Madra / Hayatın, politikanın ve sokağın çevre ekoloji gündemi

acikyesil20200122

Açık Yeşil kayıt arşivi

11:00 – 12:00 Metropolitika / Aysim Türkmen, Korhan Gümüş ve ve Murat Güvenç / Kent ve kentlilik üzerine tartışmalar

metropolitika20200122

Metropolitika kayıt arşivi

12:00 – 12:55 Midday Blues / Gün ortasında müzik arası / Ahmet Uncu

Coğrafyalardan ve türlerden bağımsız “günortası müzikleri” programı.

12:55 – 13:05 Yerdeniz Öyküleri – Tehanu / Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak 2018’de aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü’nün dördüncü kitabına bir süre önce başladık. Ne zaman biter, orası hâlâ meçhul.

13:00 – 14:00 Tuna’nın Beri Yanı / Muammer Ketencoğlu / Balkan ağırlıklı etnik müzik

muammerketencoglu.com/

tunaninberiyani.blogspot.com/

facebook.com/ketencoglumuammer

facebook.com/muammerketencoğlu

14:00 – 14:30 Türlerin Yaşam Hakkı / Işıl Karaelmas / Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey

zz4

“Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey” şiarıyla yola çıkan program; Türkiye ve dünyadaki hayvan hakları gündeminden, etik veganlık anlayışına; hayvansal ürünleri tüketmeyi bırakmaktan, sokak hayvanlarına yardım etmeye kadar faydalı insan yaklaşımları ve pratikleri üzerine.

twitter.com.türlerin.yaşam.hakkı 

pictosee.com/turlerinyasamhakki/

14:30 – 15:30 Alla Turca / Ali Pınar ve Ersin Antep / Türkiye’den klâsik müzik yorumcuları ve bestakârları

www.facebook.com/alla.turca.5

instagram.com/allaturca2001/

15:30 – 16:30 Altın Saatler / Nuray Aydınoğlu, Elvan Cantekin, Argun Yum ve Gürhan Ertür / 17 Ağustos’u unutma

altinsaatler20200122

Altın Saatler kayıt arşivi

16:30 – 17:00 Sudan Gelen (15 Günde 1) / Suya doğanın, bilimin, sanatın, edebiyatın içinden bakmak / Hazırlayan: Akgün İlhan

sudangelen20200122

sudangelen20200122_202001

Hayat suyun varlığıyla başladı ve onunla devam ediyor. Hayatın sonunu ise suyun yokluğu getirecek. Yaşadığımız gezegende içinde su bulunmayan, sudan gelip suya karışmayan hiçbir şey yok. Suyun yaşamın başlangıcı olduğunu, her varlık için vazgeçilmezliğini ve yeri dolduramazlığını vurgulamak hiç bu kadar önemli olmamıştı. İşte bu yüzden sudan gelen hikâyelerle insanlığın doğayla ve kendiyle olan ilişkisini anlatmak için tasarlandı Sudan Gelen. Parçası olduğumuz doğayla nasıl bir ilişki içindeyiz? Doğaya nasıl bakıp, ona nasıl davranıyoruz? Kendimizi doğanın neresinde konumlandırıyoruz? Biz insanlar kimiz, nasıl canlılarız? İnsanlık için nasıl bir gelecek hayal ediyoruz? Bu Can alıcı sorulara cevap ararken doğanın en temel bileşeni ve bedenimizin yüzde %60’ını oluşturan suyla ilişkimize baktıkça kendimizi de daha iyi tanıyacağız.

Sudan Gelen facebook sayfası

***

Akgün İlhan’ın hazırlayıp sunduğu Sudan Gelen’de konuğumuz Mehmet Remzi Çelik, deprem sonrası suya erişime dair bilgiler aktaracak. Açık Radyo Validebağ Savunması MAYADER Mahalle Yaşam Dayanişma Derneği Koşuyolu Mahallesi Muhtarı Eylem Bilir #deprem #su

Görüntünün olası içeriği: yazı
17:00 – 18:00 Dünyanın Cazı / Duygu Argın, Sanat Deliorman, Başak Yavuz, Levent Öget ve Ceyhan Usanmaz

Açık Radyo kurucularından, programcı dostumuz Atilla Aksoy’u yakın zaman önce kaybettik. Dünyanın Cazı programının ilk programcısı Aksoy’un 2004 yılında bu çerçevede hazırlayıp sunduğu programları 13 yılın ardından Çarşamba günleri 17.00’de tekrar yayınlıyoruz.

18:00 – 18:10 Gezegenin Geleceği / Uygar Özesmi / Ekoloji Günlüğü

gezegeningelecegi20200122

facebook.com/uygar.ozesmi.page

Gezegenin Geleceği kayıt arşivi

***

Davos’a giden 24 banka, Paris Anlaşması’ndan 2018’e kadar fosil yakıt endüstrisini 1,4 trilyon dolar finanse etti

22 Ocak 2020

Yeni Greenpeace raporuna göre Davos’a giden 24 banka, Paris Anlaşması’ndan 2018’e kadar olan fosil yakıt endüstrisini 1.4 trilyon ABD Doları tutarında finanse etti.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısına katılan CEO’lar ile bankalar ve emeklilik fonları toplu olarak 1,4 trilyon ABD doları değerinde fosil yakıt şirketlerine aktarım yaptılar. Greenpeace International, hangi bankaların, emeklilik fonlarının ve sigortacıların Davos’a gittiğini, ancak Forum’un hedefini takip etmediğini yayınladı. Ayrıca rapor, lobicilik hareketi ve halkla ilişkiler firmalarının Paris Anlaşması’na karşı fosil yakıt şirketlerine nasıl hizmet ettiklerini gösteriyor. Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Jennifer Morgan, “Davos’taki bankalar, sigortacılar ve emeklilik fonları iklim acil durumu için suçlu. Çevresel ve ekonomik uyarılara rağmen, fosil yakıt endüstrisini destekleyerek bir başka küresel mali krize yol açıyorlar. Davos’taki bu şirket sahipleri, gezegeni kurtarmak istediklerini ancak esasında kısa vadeli kârları için öldürdüklerini söylüyor. Bu ikiyüzlülükten başka bir şey değil” diyor. Perspektif vermesi açısından bankalar tarafından finanse edilen 1.4 trilyon ABD doları, dünyanın 2018’deki en fakir 3.8 milyar insanının toplam geliri ile aynı.

“Yenilebilir enerjinin payı 10 yılda iki katına çıkmalı”

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na göre; küresel enerji dönüşümünün ilerletilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşılması için küreselde yenilenebilir enerjinin payı 2030’a kadar iki katına çıkarılmalı. Yenilenebilir elektriğin kullanımı günümüzde %26 iken, bu oran içinde bulunduğumuz 10 yıl sonunda küresel enerjinin %57’sini karşılamalı. Ajansın verilerine göre, yıllık yenilenebilir enerji yatırımları günümüzdeki 330 milyar dolarlık değerinin iki katına çıkartılarak 750 milyar dolarlık bir değere ulaşmalı. İhtiyaç duyulan yatırımın büyük bir oranı planlanmış fosil yakıt yatırımlarının bu tarafa yönlendirilmesiyle karşılanabilir. 2030’a kadar 10 trilyon dolara yakın bir yenilenemeyen fosil enerji yatırımı planlanmış durumda. Bu plan hem varlıkları riske atıyor hem de dünyanın 1.5 derecelik karbon bütçesinin aşılması riskini beraberinde getiriyor. IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera, “Enerji sisteminin benzersiz bir hızla dönüşeceği bir dönem olan, yenilenebilir enerji eyleminin 10 yılına girdik” dedi. La Camera, “Bunun olmasını sağlamak için, önümüzdeki 10 yıl içinde daha güçlü politikalar ve yatırımda önemli bir artış ihtiyacını acilen ele almalıyız. Yenilenebilir kaynaklar sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı ve tüm dünyada enerji ve ekonomik planlamanın merkezinde olmalı” dedi.

“Suudi Arabistan yenilenebiir enerji yarışında liderlerden biri”

Bu yılki Abu Dabi Sürdürülebilirlik Haftası’nda Dünya Gelecek Enerji Zirvesi Güneş Forumu’nda açıklanan Solar Outlook Raporu’na göre, Suudi Arabistan yenilenebilir enerji kullanma yarışında Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin liderlerinden biri haline geldi. Orta Doğu Güneş Endüstrisi Birliği tarafından hazırlanan raporda, Suudi Arabistan ve Umman’ın yenilenebilir enerji yarışında lider olarak Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Mısır’ı takip ettiği açıklandı. Raporda, Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar 60 gigawatt yenilenebilir enerji üretimi hedefini yürürlüğe koymasının üçüncü yılında olduğu belirtiliyor. Orta Doğu Güneş Endüstrisi Birliği Genel Sekreteri Martine Mamlouk, ‘’Suudi Arabistan’ın 40 gigawattı güneş enerjisi olan yaklaşık 60 gigawattlık yenilenebilir enerji hedefi var. Bu, Suudi Krallığı’nın ekonomide çeşitlilik ve Vizyon 2030 hedefi ile çok uyumlu. Sektör, şebeke paritesine ulaşırken, sistemlerin, üretim yönetiminin ve şebekelerin verimliliğini artırmak için yeni teknolojilerin aktifleşmesini görmek harika” diye konuştu. Vizyon 2030 programı kapsamında Suudi Krallığı; petrol gelirlerine olan bağımlılığını azaltmayı, enerji karışımını çeşitlendirmeyi ve yenilenebilir enerji potansiyelinden yararlanmayı hedefliyor. www.korfezhaberi.com sitesine göre, Suudi hükümeti 2023 yılına kadar yenilenebilir enerji projelerine 50 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlıyor.  Arap Yenilenebilir Enerji Komisyonu Genel Sekreteri Mohammed Al-Taani, “Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar tüm Arap ülkelerinde milyarlara ulaştı. Ürdün yenilenebilir enerjiye daha fazla harcama yapıyor ve faturalarını azaltmak için kendi elektriğini üreterek insanları yenilenebilir enerjilerle daha fazla bağımsız olmaya teşvik ediyoruz” dedi. Darısı Türkiye’nin de başına diyelim…

TMMOB’dan Kanal İstanbul çağrısı

Birgün’den Volkan Ateş’in haberine göre, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin düzenlediği basın toplantısında İstanbullulara çağrıda bulundu. Toplantıda, 17 Şubat 2020 tarihine kadar Kanal İstanbul Projesi’ne karşı dava açma hakkının olduğu hatırlatıldı, Kanal İstanbul projesinin yaratacağı etkilerin halka doğru anlatılmadığı vurgulandı, çağrıda “Projeye itiraz eden tüm İstanbullulara çağrımız; 17 Şubat 2020 tarihine kadar Kanal İstanbul Projesi’ne dava açma hakkınızı kullanın. TMMOB, davaya gerekçe oluşturacak tüm bilimsel ve teknik altyapıyı halkın hizmetine sunmaya hazır. Gelin binlerce, yüz binlerce insan bir arada bu davayı Türkiye tarihinin en büyük davasına dönüştürelim, tarihe İstanbul için almış olduğumuz bu yurttaş sorumluluğunu not düşelim. Bir başka İstanbul daha yok” denildi.

18:10 – 20:00 Açık Dergi / İlksen Mavituna – Eser Epözdemir – Feryal Kabil / Hergün İstanbul’da Ne Var Ne Yok

Açık Dergi kayıt arşivi

Axolotl yayında: Mercek odaklı sanatlar için bir platform

***

Axolotl yayında: Mercek odaklı sanatlar için bir platform

22 Ocak 2020

Axolotl 60. sayısıyla yayın hayatına başladı. Önümüzdeki on yıl boyunca iki ayda bir yayınlanacak bu Dergi, bir ara form olarak “senaryo” örneklerine yer verecek ve mercek odaklı sanatlar için bir platform olarak tasarlanmakta. Axolotl’un yönetmen Kaan Müjdeci ile konuştuk

“Sivas” ve halen montaj aşaması devam eden “İguana Tokyo” filmlerinin yönetmeni Kaan Müjdeci‘nin İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali’nin kurucu yönetmeni Yavuz Gözeller‘le birlikte başlattığı “mercek odaklı metinler” dergisi Axolotl’un ilk (yani 60.) sayısında; Akın Tek, Batıkan Köse, Kaan Müjdeci, Özden Demir, Tayfun Pirselimoğlu ve Yavuz Gözeller’in metinleri var.

Axolotl çeşitli kitapçı, müze ve kafelerden temin edilebiliyor. Kitapçığın arka kapağında “Biçtiğiniz değerle yaşar. Yapım maliyetleri karşılandıktan sonra kalan meblağ yazarları arasında eşitçe dağıtılır” yazısı ve destek olunabilmesi için bir de IBAN numarası yer alıyor.

Bu ve başka pek çok ayrıntıyı Açık Dergi‘de Müjdeci’den dinliyoruz.

Açık Dergi Çarşamba Oyun Arası / Emre Gümüşer

Muhtelif tiyatro müziği örneklerine kulak atıp, oyunlar arası bir yolculuğa çıkıyoruz.

Açık Dergi Çarşamba Her ayın son Çarşamba akşamı 18:30 – Fasikül / Aylık Özgür Sinema Gündemi / Ekrem Buğra Büte

Sinemada ifade özgürlüğünün önündeki engeller ve bunlara karşı geliştirilen yaratıcı çözümler Fasikül’de raporlanıyor ve muhtelif aktörlerle değerlendiriliyor.

Açık Dergi Çarşamba Yerden Yüksek / Çocukların Mekân Algısı ve Mekânsal Hakları / Gizem Kıygı

yerdenyuksek20200122

Değişen kentsel ve kırsal mekânlarda çocuıkların mekânlarda nasıl varoldukları ve mekânı nasıl algıladıklarını ve bu konuda yapılan çalışmaları konuşuyoruz. Her bölümde bir araştırmacı-uzman konuk yayına eşlik ediyor.

yerdenyuksek.medium.com

instagram.com/yerden.yuksek94.9/

***

zz11

zz5

zz6

Yerden Yüksek haftası! Bu programda eğitimde ezberleri bozan, geliştirdikleri yaklaşımla öğrenmeye başka kapılar açan ve ilham veren Bediz Gürel @bedizb ile Beyhan Gültaşlar’ı @beyhangultaslar konuk ediyorum. Eğitimde mekan neden önemli, kucaklayıcı çevre çocuğun iyi olma halini nasıl destekler, sınıfta, okulda, şehirde katılım eğitimle birlikte nasıl düşünülebilir? Bu soruların cevaplarını biraz kendi deneyimleri çerçevesinde, biraz Reggio Emilia gibi örnek eğitim pedagojilerinden destekle arayacağız. 25 dakikaya sığmayacağı kesin dolu dolu bir sohbet bizleri bekliyor. Hadi yarın 19.00’da Açık Radyo frekanslarında buluşalım! 👋

***

zz6

Podcast yüklendi! 📻 Konuklarım Bediz Gürel (@bedizb) ve Beyhan Gültaşlar (@beyhangultaslar) ile eğitimde mekanın rolü hakkında içerden bir bakışla sohbet ettik. Bediz Gürel’in okul topluluğuna yaptığı vurgu, eğitim mekanının kapsayıcılığı ve kurucu kamusal niteliğine dair çok şey söylüyor. Yani okul çevresiyle içinde bulunduğu doğa ve muhataplarıyla ilişkilendiğinde bambaşka kapılar açıyor. Beyhan ise Reggio Emilia yaklaşımına referansla öğrenmede mekanın rolüne ilişkin yaratıcı örnekler anlatıyor. Merak her an beliren binbir maceranın anahtarı! Bir de duyurumuz var size, Yeni Okul ve Meşepalamudu’nun düzenlediği Sürdürülebilir Bir Gün etkinliği 16 Şubat’ta gerçekleşecek. Çevreyi merkezine alarak üretim yapan birçok sivil toplum örgütünün, kurumun, girişimin katılımıyla söyleşiler ve atölyeler olacak. Biz de orada olacağız bekleriz! Podcast için linke, Sürdürülebilir Bir Gün için hikayelere koşturun! 🏃

Açık Dergi Çarşamba 18:50 Tasarım Sözlüğü (Açık Dergi’de yeni köşe) / Hazırlayan: Muğlak Standartlar Enstitüsü

Muğlak Standartlar Enstitüsü’nün uzun süredir üstünde çalıştığı ve memlekete özgü tasarımsal terim ve icatların derlendiği müstesna Tasarım Sözlüğü’nün maddeleri Enstitü üyelerince her Çarşamba akşamı birer maddeyle radyoda seslendirilmeye başlıyor.

Açık Dergi 19:30 Çıplak Ayakla Dans (Açık Dergi’de yeniden köşe, 15 günde 1) / Hazırlayanlar: Duygu Güngör ve Mihran Tomasyan

ciplakayakladans20200122

Çıplak Ayaklar Kumpanyası bu yayın döneminde yeni konu ve konuklarıyla aramıza dönüyor. Tezahür programıyla dönüşümlü olarak.

Çıplak Ayakla Dans kayıt arşivi

20:00 – 21:00 Ay’da Caz (Yeni program) / Caz tarihinde bu ay / Hazırlayanlar: Nazlı Toprak ve Leyla Diana Gücük

Caz tarihinde o ay doğan-ölen müzisyenler, çıkan albümler, önemli olayların işlendiği bir caz programı

21:00 – 22:00 Akdeniz Güneşi / Müzikli Akdeniz Turu / Tolga Esmer

Akdeniz’in cazla buluştuğu radyo programı. Tabii Akdeniz kültürünün katı sınırlardan hoşlanmadığı düşünüldüğünde caz dışındaki müzik türlerine ve Akdeniz dışından, yüreği Akdeniz güneşiyle ısınmış müzisyenlere de yer veriyor. Bu yayın döneminde çarşamba akşamları saat 21.00’de.

22:00 – 23:00 Ayın Karanlık Yüzü / Yosi Falay / Bir albüm

23:00 – 24:00 Caz Portreleri / Mustafa Aykın / Ayrıntılı caz tiplemeleri

24:00 – 01:00 Beton Orman / Da-Frogg Eyez /  Reggae, Dub ve alt türleri

8 yıl aradan sonra Beton Orman, Reggae, Dub ve alt türlerinin pozitif titreşimlerini yaymak için döndü.